Jānis Iesalnieks: “Ticu, ka loģika uzvarēs. Un lēmumus mēs pieņemsim vadoties nevis no emocijām, bet racionāliem prāta apsvērumiem.”
Jānis Iesalnieks: “Ticu, ka loģika uzvarēs. Un lēmumus mēs pieņemsim vadoties nevis no emocijām, bet racionāliem prāta apsvērumiem.”
Foto: Valdis Semjonovs

“Kad pēc gadiem skaistie priežu meži gar jūras malu kļūs nepievilcīgi, meklēsim vainīgos!” Jānis skaidro meža likumus 17

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jānis Iesalnieks: Šobrīd, kad esmu pensijā, man garlaicīgi nav nevienu mirkli, jo daudz darbu bija atlikti. Ir privātais mežs, darbojos divos medību kolektīvos un mazliet piestrādāju sertificētā firmā, kas nodarbojas ar meža tirgus cenas noteikšanu.

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 28
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas

Vajadzības cilvēkiem ir dažādas – notiek vai nu meža pirkšana un pārdošana, vai ieķīlāšana, vai mantošana un dalīšana. Kāda tad Latvijā vidēji ir meža cena? Oi, diapazons ir plašs. Var teikt, ka meža zeme vien bez kokiem hektārā maksā ap tūkstoti. Pieaudzis mežs ciršanas vecumā – ap piecpadsmit tūkstošiem.

Skuju kokiem tas būs lielāks nekā bērziem, jo bērzu audzēs finierkluči procentuāli neiznāk tik daudz kā baļķi skuju koku audzēs.

Protams, meža audzēšana arī ir bizness ar kaut kādu riska līmeni, taču īpaši augsts tas nav. Nekad jau nav tā, ka aiziet bojā visa raža.

Vējš kaut ko nogāž, bet, ja to laikus savāc, var pārdot. Ja mizgrauzis ligzdu uztaisa, protams, koka kvalitāte krītas, bet sausos kokus arī var realizēt. Ugunsgrēki Latvijā mežos notiek, bet maz. Tā ka meža audzēšana ir bizness ar relatīvi zemu riska līmeni.

Idejas izturējušas laika pārbaudi

Laikā, kad strādāju Meža departamentā, es vadīju meža ekonomikas projektu, kura uzdevums bija vērtēt iespēju pasniegt sabiedrībai mežsaimniecību kā uzņēmējdarbību ar visiem tās likumiem. Sapratām, ka Latvijā nav literatūras par meža ekonomiku mūsdienu izpratnē.

Apkopoju informāciju, kas bija izdota ārzemēs, un pamatus uzrakstīju. Grāmata tika uzņemta neviennozīmīgi. Jo mežkopji ir cilvēki ar konservatīviem uzskatiem. Daudziem tas bija nepieņemami, un par šīm idejām es saņēmu diezgan smagu kritiku. Tagad šī grāmata ir oficiāls mācību līdzeklis Meža fakultātē. Bet vai to daudzi lasa? Domāju, ka ne.

Mācās no dzīves. Taču ideja ir palaista – mežsaimniecība ir uzņēmējdarbība. Kad saņēmu “Zelta čiekuru”, pat īsti nesapratu, kuri bija galvenie argumenti, lai to man iedotu. Taču dzirdēju – tāpēc, ka jau pasen esmu pasniedzis idejas, kas izturējušas laika pārbaudi. Jā, šobrīd vairs kritiku par savu darbu nesaņemu.

Ļoti daudz savā laikā esmu strādājis pie jautājumiem, kas attiecas uz jaun­audžu kopšanu. Esmu mēģinājis pārliecināt, ka jaun­audzes ir laikus jāretina.

Lai koks ātrāk pieaugtu, tam jāsaglabā vainags. Tur notiek fotosintēze un rodas pieaugums. Bet vainagu var saglabāt tikai tad, ja audzi intensīvi retina jau agrā vecumā.

Mežzinātnes institūta “Silava” pētījumi liecina, ka jaunaudze jāizretina, līdz tā sasniegusi piecu sešu metru augstumu. Ja vēlāk, tad pastāv risks, ka audze izstīdzēs. Bet izstīdzējušam kokam samazinās vainags.

Retināšanā ir vēl viens ļoti būtisks faktors, īpaši attiecībā uz egli. Ja mēs egļu jaunaudzi intensīvi izretinām, tā vēlāk atzarojas. Ja egle nav atzarojusies, tad staltbrieži netiek klāt pie stumbra. Zarojums aizstāv egļu stumbrus pret staltbriežu bojājumiem. Tas, ka ļaujam eglei ilgi palikt ar zariem, koksnes vērtību nepazemina.

Savulaik bija nesapratne – nu kā tā drīkst retināt bērzu un egļu jaunaudzes līdz tam kociņu skaitam uz hektāra, pie kura esam tagad pieraduši. Kad atstājām uz hektāra tikai tūkstoti bērzu, to fiksēja kā likuma pārkāpumu.

Taču pēc pieciem gadiem parauglaukumi liecināja – jo mēs vairāk esam izretinājuši, jo koki ir stabilāki un dūšīgāki. Secinājām – sasniedzot desmit metru augstumu, optimālākais variants ir 1200 koki uz hektāra. Meža īpašniekiem jāsaprot, ka galvenais mērķis nav koku skaits, bet to kvalitāte.

Interesanti medniekiem, sakarīgi mežkopjiem

Ir tāds teiciens: ir viegli izaudzēt mežu bez dzīvniekiem, ja tie neinteresē, bet viegli turēt mežā dzīvniekus, ja mežs neinteresē. Atrast kompromisu, lai sakarīga dzīve būtu mežkopjiem un interesanta medniekiem, ir sarežģīti.

Taču šī kompromisa meklējumi bijuši visu laiku, cik vien atceros. Tur ir objektīvs interešu konflikts. Man arī liekas, ka manā mežā dzīvnieku ir par daudz un par maz tos medī. Ir sāpīgi, ja esmu izkopis ozolu jaun­audzi, bet stirnas tos nograuzušas.

No otras puses – vai tad būtu interesanti iet medībās, ja nebūtu ko medīt. Ļoti lielu lomu šajā ziņā spēlē arī lauksaimniecība, rapšu lauki. Meža dzīvnieki koncentrējas ap rapšu laukiem.

Faktiski dzīvnieku skaits būtu jāsamazina. Lielajos meža masīvos, kur tuvumā nav lauksaimniecības zemes, staltbriežu skaits ir mazāks nekā laukmalēs. Tur arī mežaudžu postījumu ir mazāk nekā mežos, kas atrodas laukmalēs.

Ir ticība cilvēkiem, ka loģika uzvarēs. Ticība, ka cilvēki paliks arvien gudrāki. Un lēmumus mēs arvien biežāk pieņemsim, vadoties nevis no emocijām, bet racionāliem prāta apsvērumiem. Meža nozares likumus un notikumus mazāk ietekmēs emocijas, bet racionāli apsvērumi.

Kaut vai jautājums par priežu mežu atjaunošanu pierobežas joslā gar jūru. Emociju dēļ mēs jo­projām priežu audzes esam spiesti apsaimniekot ar izlases cirtēm. Labi zinot, ka priede ir savvaļas suga un apēnojumā praktiski neatjaunojas. Tas ir izskaitļots un noskaidrots, bet sabiedrības emocionālā spiediena dēļ joprojām saglabāts.

Kad pēc gadiem redzēsim, ka skaistie priežu meži gar jūras malu kļuvuši nepievilcīgi, tad sāks meklēt vainīgos. Varbūt tad jāstāda egle? Smilšainā augsnē tā nebūs piemērotākā suga. Ekoloģiski tās augsnes ir piemērotas priedei.

Tas ir sabiedrības viedoklis, kas radies emociju rezultātā, bet pasniegts ļoti efektīvā formātā un ietekmējis lēmumus.

Ja esi vadītājs, tev jābūt topā

Manuprāt, ir jāatdala privātā dzīve no darba dzīves. Privātajā dzīvē, protams, galvenais ir emocijas. Darba dzīvē galvenais ir rezultāts. Tas ir sasniedzams ar loģisku un analītiski pamatotu rīcību. Bet to nekādi nedrīkst izmantot privātajā dzīvē.

Tad būs šķērsām. Jo cilvēks ir emocionāls. Darbā mums jāmēģina no emocijām tikt vaļā un jāpieņem racionāli, uz analīzi balstīti lēmumi. Privātajā dzīvē galvenais ir process, darba dzīvē galvenais ir rezultāts. Emocijas un analīze. Process un rezultāts. Taču nošķirt to ir grūti, jo bieži vien darba dzīve ar privāto sajaucas kopā.

Es dzīvoju pārliecībā, ka vadītājam visu laiku jānāk klajā ar jaunām idejām. Biju sevi pieķēris, ka zināma rutīna iestājusies.
Saistītie raksti

Ar jaunām idejām vairs nespīdēju. Tā kā paškritika man ir pietiekama, nolēmu, ka ir laiks. Ja esi vadītājs, tev jābūt topā, jāvar aizraut cilvēkus. Iespējas nākt ar jaunām idejām mums nav lielas.

Radošākais dzīves periods man bija laikā, kad strādāju Meža departamentā un vadīju projektu.

Bet meža dienestā bija arī jādara tādas lietas, kuras emocionāli nav patīkamas. Kaut vai darbs ar likuma pārkāpējiem, kad jāpieņem lēmumi. Man ļoti nepatika cilvēkus sodīt. Bet reizēm tas ir jādara, un likumi šajā ziņā ir stipri skarbi. Ir jau arī tādi meža īpašnieki, kuri vienkārši kļūdījušies, un nu tie tiek bargi sodīti. Tas ir mans personiskais viedoklis.

Jānis Iesalnieks

* Dzimis 1954. gadā Ventspilī.

* 1979. gadā pabeidzis LLU Bioloģijas fakultāti.

* Sācis strādāt par mežsargu Kuldīgas MRS Vārmes mežniecībā.

* Tad par mežizstrādes meistaru, meža aizsardzības un medību inženieri.

* No 1990. līdz 1992. gadam Gaujas Nacionālā parka direktors.

* No 1992. līdz 1997. gadam Kuldīgas virsmežniecības virsmežzinis.

* No 1999. gada ZM Meža departamentā strādā pie projekta par meža realizāciju.

* 2000. gadā atgriežas Kuldīgas virsmežniecībā virsmežziņa amatā un strādā līdz 2017. gadam.

* Hobiji: medības, kalnu slēpošana, darbi privātajā mežā un augļu dārzā.

* Ģimenē: dēls un divas meitas, seši mazbērniņi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
Palīdzēt Latvijai augt
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 10
7 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Zīmols O’Wood ar Ošukalna identitāti
1 diena
LA
LA.LV
Laukos
Dānijas kažokādu uzņēmumā Covid-19 izslimojuši Latvijas viesstrādnieki
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 28
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 8
8 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 10
7 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Latvijā šogad saražots vairāk siera un biezpiena nekā pērn 1
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Koronavīruss atklāts ūdeļu fermā Lietuvā 1
3 dienas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
Latvijā kūdras ieguvei izmanto tikai 4% no visām kūdrāju platībām. Vai jaunā stratēģija veicinās platību apguvi?
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Zivju pārstrādes uzņēmumā “Brīvais vilnis” saslimšana ar Covid-19 konstatēta 77 darbiniekiem
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laiks cirst sabeigtās egles. Beigusies egļu astoņzobu mizgrauža aktivitāte 1
4 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem – kādas ir iespējas? 4
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Sasniegts līdz šim lielākais vienlaikus slimnīcās esošo Covid-19 pacientu skaits 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 krīze Latvijā: Premjers šovakar uzrunās sabiedrību
15 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valsts lielāko daļu pārklās sniegs. Laika prognoze pirmdienai
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāti 414 Covid-19 gadījumi, četri sasirgušie miruši 4
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu?
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 10
7 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
5 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 14
21 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 16
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 41
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 60
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 12
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
7 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Jaunākā informācija par Covid-19 saslimušo skaitu Lietuvā un Igaunijā
16:37
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 krīze Latvijā: Premjers šovakar uzrunās sabiedrību
16:27
LE
LETA
Ziņas
Valsts lielāko daļu pārklās sniegs. Laika prognoze pirmdienai
14:42