Foto-Photographee.eu/Fotolia

Kādu koku labāk stādīt pie mājas? Izvēlies pareizo, lai dzimta būtu svētīta! 20

Autors: Anna Skariņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus 6
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!” 11
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība” 114
Lasīt citas ziņas

Laimīgajiem vasarnīcu vai privātmāju īpašniekiem ir lieliska iespēja mājai līdzās izveidot greznu dārzu, kurš var būt lielisks patvērums un atpūtas vieta siltā vasaras vakarā.

Jāzina, ka ne visus kokus var stādīt līdzās mājoklim. Daži no tiem var radīt alerģiju vai nodarīt kaitējumu mājai, bet ar citiem saistīti noteikti ticējumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā ar tautas ticējumiem koki ir veselības, auglības un pārticības simbols. Tiek uzskatīts, ka zem koka lapotnes veidojas īpaša aura un pie mājas iestādītais koks ietekmē īpašnieka likteni. Koki var dāvāt dažādas svētības, tikai jāveic pareizā izvēle.

Ķirsis
Kopumā cilvēkam noderīgs augļu koks. Pavasarī tas zied baltiem un maigiem ziediņiem, bet vasaras vidū iepriecina ar brīnišķīgiem augļiem. Turklāt ķirsis ir mazprasīgs, tam nav nepieciešama īpaša aprūpe.
Daudzās valstīs ķirsi uzskata par veiksmes koku. Pēc ticējumiem, tas veicina materiālo labklājību, bet iekurts ugunskurs zem ziedoša ķirša tikai palielinās īpašnieka turību, tādēļ jau to stādot, vēlams izvēlēties vietu, kur plānots kaut ko gatavot uz uguns. Vēl jāņem vērā, ka ķirsim patīk mitra un mēslota augsne.

Foto-Stock.hxcng
Foto-Stock.hxcng

Bērzs
Tas ir tautā iemīļots koks, kas simbolizē labestību. Bērzu dēvē par dzīves koku un kopš seniem laikiem saista ar auglību.
Bērzs tiek uzskatīts par samērā kaprīzu koku un palīdz tikai tiem, kuri viņam iepatikušies. Tas var aizsargāt no ļaunuma, sniegt enerģijas lādiņu slimniekiem, taču nav ieteicams to stādīt ļoti tuvu mājai. Bērzam piemērotāka vieta būs pie mājas sētas vai vārtiņiem (senči ticēja, ka te tas var atvairīt ļaunu aci). Bērzam nepieciešama mitra augsne. Bērzam tiek piedēvēta spēja mazināt depresiju, atvairīt nelāgus sapņus un pasargāt māju no lāsta.
Šim augam ļoti patīk saules stari, un tas priecēs ar ātru augšanu. Bērzs viegli pārcieš salnas, taču tam nepatīk pārstādīšana. Lai bērzs pēc iespējas labāk iedzīvotos jaunajā vietā, jāpievērš uzmanība, lai stādi nebūtu vecāki par 5–7 gadiem.
Bērzs ir ļoti iecienīts tautas medicīnā (bērza sula, tāss, jaunās lapiņas, bērza pumpuri).
Jāņem vērā, ka bērza putekšņi ir spēcīgs alergēns, kas sagādās galvassāpes ļaudīm ar noslieci uz alerģiju.

Foto – Shutterstock

Ābele
Kopš seniem laikiem pie jaunu meiteņu guļamistabas logiem ir stādītas ābeles. Tiek uzskatīts, ka šis koks dāvā skaistumu, pievilcību un ģimenes laimi. Daudzi ticējumi stāsta par ābeles nozīmi jaunības saglabāšanā un ilgdzīvošanā.
Ābele ne tikai ļauj nobaudīt gardus augļus, bet arī izstaro pozitīvu enerģētiku. Runā, ka, jo ābele vecāka, jo vairāk apveltīta ar maģisku spēku.

Foto: Dainis Bušmanis

Liepa
Tiek uzskatīta par vienu no izturīgākajiem kokiem, ar kuru līdzināties var tikai egle, ozols un skābardis. Liepa lieliski jutīsies vietā ar labu drenāžu.

Šis koks ir apveltīts ar lielisku īpašību – tā formu var veidot pēc sirds patikas, apgriežot jebkurā vecumā. Tas īpašniekiem ļauj iegūt ne tikai skaistus dzīvžogus, bet arī veidot tos kā arkas, piramīdas un pat balonus. Liepas mūžs ir ļoti ilgs. Tā laikā liepa ne tikai priecēs acis ar neatkārtojumu skaistumu, bet arī būs ārstniecības līdzekļu ieguves avots, kas jau kopš seniem laikiem tiek izmantots tautas medicīnā. Preparātiem, kas izgatavoti no liepziediem, ir urīndzenoša, sviedrējoša iedarbība, tie uzlabo kuņģa darbību. Liepziedu tēja būs lielisks pretiekaisuma un nomierinošs līdzeklis.

Foto-Wolfilser/Fotolia

Kļava
Ar kļavu saistās dažādi interesanti ticējumi. Senči bija pārliecināti, ka kļava patiesībā ir cilvēks, kas ar ļaunu garu spēku pārvērsts kokā, tādēļ kļavas koksni neizmantoja kā malku vai zārku izgatavošanai. Kļavas lapās saskatīja atvērtas cilvēka delnas.
Tiek uzskatīts, ka kļava palīdz atbrīvoties no negatīvās enerģijas, mazina strīdus un nesakaņas ģimenē. Šis koks veicina ilgdzīvošanu, piesaista mīlestību un pārticību. Tie, pie kuru mājas aug kļava, vienmēr jutīsies mierīgi un pārliecināti par sevi.

Foto-Lita Krone/LETA

Kastaņa
Šis koks piesaista uzmanību ar savām interesantajām krāsām un lapām, tā augļus – ar asu kažociņu pārklātos kastaņus – var izmantot ārstniecības nolūkos.
Stādot kastani, jāuzmanās, jo to var dēvēt par egoistisku biovampīru. Tas cilvēkiem var mazināt enerģiju, īpaši neko nesniedzot pretī, tādēļ tuvu mājai to nav ieteicams stādīt.
Dažkārt kastaņa klātbūtne palīdz uzlabot garastāvokli, aizgaiņāt skumjas.

Foto-Edijs Pālens/LETA

Pīlādzis
Tiek uzskatīts par auglības, uzplaukuma un labklājības simbolu. Pateicoties spilgtajiem augļiem un neparastās formas lapām, pīlādzis saglabā dekorativitāti pat ziemas periodā.
Pīlādža augšanai nav nepieciešami nekādi īpaši nosacījumi, bet jāņem vērā, ka augsne nedrīkst būt pārāk mitra. Pīlādzi vislabāk stādīt nelielā ēnā vai saules apspīdētā laukumiņā. Šis koks labi jutīsies egles, priedes, liepas, oša un ievas kopmānijā. Pīlādzis jāstāda rudenī (septembrī vai oktobrī) vai agrā pavasarī.

Foto-LETA

Ieva
Šo koku pie mājas ne katrs sadūšosies iestādīt, jo ar laiku tā var radīt ēnu visam pagalmam, tādēļ speciālisti iesaka vasarnīcai izvēlēties dekoratīvo ievu.
Ir daudz dekoratīvo ievu šķirņu, kuras lieliski iederēsies pat mazā dārza teritorijā.
No ievas zariem var darināt dažādus pinumus – mēbeles, grozus, dažādus dekoratīvus elementus. Ievas klātbūtne dārzā iepriecinās trušu un kazu saimniekus. Ievas lapas iepriekšminētajiem dzīvniekiem ir lieliska barības piedeva ziemā.
Ievai ir arī trūkumi – tās lapas ir dažādu kukaiņu iecienītas, bieži ir pilnas ar laputīm. Šī iemesla dēļ var ciest augļu koki, kas aug netālu no ievas. Ja ievas ilgstoši atstātas bez vērības un uzmanības, jāatceras, ka nekoptas ievas ar laiku var radīt grūti izbrienamus brikšņus.
Ticējumos nav ieteikts ievu stādīt tuvu mājai, jo tiek uzskatīts, ka tā var ienest mājās bēdas. Ievas zari simboliski pauž skumjas, tā dažkārt tiek dēvēta par raudošo.

Foto-Gatis Dieziņš/LETA

Lapegle
Atšķirībā no citiem skujkokiem lapegle, tuvojoties ziemai, nomet skujas, bet pavasarī pārklājas ar jaunu zaļumu.
Lapegle tiek uzskatīta par sala noturīgu koku, spēj izturēt lielu aukstumu, taču vienlaikus tā mīl siltumu, gaismu un irdenu, mēslotu augsni. Gaisma ir visnozīmīgākā, lapegle slikti pārcieš pat daļēju ēnojumu. Dabā lapegle var sasniegt 50 metru augstumu, bet stumbra apkārtmērs – vienu metru, taču ir dažādas lapegļu šķirnes, tostarp miniatūrās, kas dārzā neaizņems daudz vietas. Lapeglei piemīt nomierinošs spēks, to pie mājas ieteicams stādīt cilvēkiem, kuriem ikdienas pavadonis ir bailes, šaubas, trauksme. Lapegle palīdzēs pārvarēt depresiju, ļaus ar gaišāku skatu raudzīties uz pasauli.

SAISTĪTIE RAKSTI
Foto-ais60/Fotolia

Koku stādīšana vienmēr tikusi uzskatīta par būtisku cilvēka misiju. Tagad tikai jāizvēlas, kuru koku vēlaties redzēt blakus savai mājai. Veiksmi!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pārmaiņu vējš virmo gaisā, draudot tevi satvert ar saviem spārniem! Horoskopi 3. decembrim
Viedoklis
VIDEO. Mihelsons pamāca Duļevskai, Salcevičai un Stībelim, kā visiem izdzīvot Amerikā par 100 dolāriem, un iedzied Lady Gaga “Poker Face”
Meta un Sniedze – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Kokteilis
FOTO. “Nekad nedomāju, ka jums kaut ko tādu atklāšu!” Adriana Miglāne ļoti patīkami pārsteidz savus sekotājus
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!”
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
VIDEO. Atceries! Ja trīs dienu laikā nenotīrīsi savu apsnigušo, ielas malā atstāto auto, būs 350 eiro sods
Pārmaiņu vējš virmo gaisā, draudot tevi satvert ar saviem spārniem! Horoskopi 3. decembrim
Lasīt citas ziņas
Kokteilis
FOTO. “Nostalģija, mazliet ironijas, bet pāri visam – enerģija!” Pašmāju reperis Ozols izdod jaunu albumu un sola pārsteigumus
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Viņa izskatās sensacionāli un visu laiku turas vīra tuvumā!” Keita un Viljams pēc ilgāka pārtraukuma atkal kopā izgājuši sabiedrībā
Kokteilis
FOTO. Slavenības un kino mīļotāji pulcējas Dž.Dž.Džilindžera pirmās spēlfilmas – erotiskās drāmas “Ekstāze” pirmizrādē
Šī ir ir laba, nē – lieliska, diena pārmaiņām! Horoskopi 2. decembrim
Kokteilis
FOTO. VIDEO. Ir jādzird! Iemīļoto mūziķu apvienība “Tev tuvumā” savas Ziemsvētku sajūtas ietērpusi jaunā dziesmā
Arnolds un Emanuels – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Igaunija apsver iespēju izraidīt personas, kas pieņem Krievijas pilsonību – šie cilvēki ir drauds valsts drošībai
Ja Rīga nespēj, tad spēj rīdzinieki. Iedzīvotāji paši ar lāpstām dodas tīrīt krustojumus: “Ja kaut kas nepatīk, ej un izmaini!”
VIDEO. Ādažu poligonā demonstrē raķešu sistēmas HIMARS darbību. “Sabiedrotie pierāda spēju Latvijā ātri nogādāt kaujas tehniku”
VIDEO. Atceries! Ja trīs dienu laikā nenotīrīsi savu apsnigušo, ielas malā atstāto auto, būs 350 eiro sods
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
Izraēla pārtrauc sarunas ar “Hamās” par pamiera atjaunošanu: Teroristi nav nav ievērojuši savu vienošanās daļu
VIDEO. Pārliecība, kas noderētu ikvienam! Zēns kļūst par soctīklu zvaigzni, atraktīvi dejojot skolas koncertā
Maskavā veiktas kratīšanas geju klubos un vīriešu pirtīs dienu pēc tam, kad LGBT pasludināta par “ekstrēmisku organizāciju”
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
Kokteilis
FOTO. Grupai “Sudden lights” svētki – koncertfilmas pirmizrāde. Lielās intereses dēļ ieplānoti arī papildu seansi
Kokteilis
FOTO. Lieliski jaunumi! Aktieris Jānis Paukštello jauniestudējumā “Čūsku vārdi” atgriežas uz Dailes teātra skatuves
4 zodiaka zīmes, kas vienmēr noskaidro patiesību
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Vienbalsīgs tiesnešu balsojums! Latviešu dejotāja uzvarējusi prestižākajā vogue ballē Parīzē
Kokteilis
VIDEO. Uģis Kuģis atklāj iemeslu, kāpēc savulaik nēsājis higiēniskas paketes
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
Kokteilis
VIDEO. “Ko? Veltīgs darbs!” – kolorītā šovu zvaigzne Margarita ļāvusies pārvērtībām, liekot šova stilistēm pamatīgi pasvīst
Kokteilis
FOTO. “Svešā zemē stādu rozes…” – Latvijā norisināsies leģendārās dziedātājas Larisas Mondrusas 80 gadu jubilejas koncerti
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
22:38
TV24
Kampars: Tarifu kāpuma kompensējums ir plāksteris uz neizārstētas brūces
21:59
Izraēla pārtrauc sarunas ar “Hamās” par pamiera atjaunošanu: Teroristi nav nav ievērojuši savu vienošanās daļu
21:54