FOTO: Shutterstock.com

Kad izauguši jaunie dzinumi, nevajag pārstādīt ne skujeņus, ne lapaiņus! Pavasara darbi skujeņu dobē 0

Kad izauguši jaunie dzinumi, nevajag pārstādīt ne skujeņus, ne lapaiņus, brīdina stādaudzētājs Jānis Auziņš no Tukuma. Sevišķi jāuzmanās, arī stādot augus no podiem.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Patlaban par vienu no galvenajiem darbiem stādaudzētājs uzskata zāles pļaušanu. Skujeņu kompozīcijas labi izskatās uz glīti kopta mauriņa fona, turklāt mazos stādiņus strauji augošā zāle var nomākt. 


Skujeņus vajag arī pabarot. Jānis Auziņš savai plašajai kolekcijai lieto kompleksos pavasara minerālmēslus (NPK 10–10–20). Ja augu nav daudz, labāk izvēlēties tieši skujeņiem paredzētos, kas gan ir dārgāki par universālajiem. 


CITI ŠOBRĪD LASA

Mēslojumu ierušina augsnes virskārtā vai vismaz uzlej ūdeni, jo zem kupliem augiem lietus var nenonākt, tur vienmēr ir sauss. 


Dobju reorganizāciju un augu pārstādīšanu tagad labāk atlikt. Pat ja tie pēc pārvietošanas bojā neaizies, tad vienalga stipri cietīs. Skuju kokiem visi jaunie dzinumi nolieksies uz leju. Izņēmums izturības ziņā ir tūjas, bet arī tām ir savs ciešanu mērs, it sevišķi karstā laikā. 


Turpina stādīt augus (vēlams vakarā un vēsākā dienā), kas aug podos. Tos pēc iestādīšanas bagātīgi laista. 


Skujeņu stādīšanai paredzētajā augsnē Jānis Auziņš iefrēzē purva kūdru (nekaļķotu). Papildu barības vielas nodrošina ar minerālmēsliem. Kūtsmēslus varētu lietot (tā to darīja agrāk), taču, ja augsnei pievieno no lielfermām ņemtos, skujeņi nonīkst. Turklāt kūtsmēslos ir daudz nezāļu sēklu.


Augiem šoku izraisa laistīšana karstā laikā ar aukstu ūdeni. Vēlams ūdens no dīķa vai traukos mazliet sasilis ūdens. 


Skujeņiem nedrīkst karstā laikā slapināt dzinumus, jo tie var sākt dzeltēt. Tā dažkārt gadās tūju dzīvžogiem dārzos, kur ierīkota mauriņa automātiskā laistīšana. 



Mitruma saglabāšanai vēlama mulča (tā arī nedaudz mazina nezāļu augšanu). Piemērota gan mizu mulča, gan kūdras kārtiņa. Tā sevišķi vajadzīga plašos skuju koku un krūmu stādījumos, kur ar lejkannu ūdeni nepienesīsi. 


Sevišķi grūti klājas augiem melnajos plastmasas podos. Vēl neiestādītos vajag ierakt augsnē vai noēnot. Dažkārt augus stāda lielos podos un novieto uz terasēm, taču augiem tas ir liels pārbaudījums. Melnā krāsa pievelk saules starus, pods uzkarst. Pie trauka sāna esošās saknes saules pusē pēc laistīšanas gluži vai apvārās. Augsne tajos arī strauji izkalst. 


Reklāma
Reklāma

Melnajiem podiem apkārt var likt gaišu materiālu vai tos ievietot lielākos, piemēram, māla, podos. 



Ja melnajā plastmasas podā ir kadiķi, tos nedrīkst pārlaistīt, jo šiem augiem saknes var ātri izsust. 



Apskata, vai priežu dzinumiem nav uzmetušies tārpi. Stādaudzētājs pret tiem cīnās ar Deci. Ja tas nav pie­ejams, specializētos dārzkopības veikalos konsultanti ieteiks citu līdzekli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.