Foto: Shutterstock

Kāpēc dārzā slikti aug pākšaugi, turklāt vēl arī tārpaini? 4

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

“Sāku iekopt dārzu. Ko daru nepareizi, ja nevaru izaudzēt pupas un zirņus. Slikti dīgst un aug. Turklāt vēl tārpaini.” – jautā Natālija Bauskā.

Ielabo augsni

“Viens no iemesliem, kāpēc pākšaugi neaug, varētu būt pārāk liels augsnes skābums,” paskaidro zemniece Laima Hercberga no z/s Eko Vizbuļi. Pupām un zirņiem piemērota augsne ar pH 6–7. Ja šis skaitlis zemāks, augsne jākaļķo. Skābumu augsnē var labi noteikt ar veikalos nopērkamiem ātrajiem testiem. Ja skābuma par daudz, dobē iestrādā, piemēram, pelnus. Ja testu taisīt slinkums, vajadzētu vismaz iekaisīt pelnus sēšanai izvilktajā vadziņā. Tos ieputina tik plānā slānītī kā pūdercukuru uz smalkmaizītēm. Pelni radīs tīkamāku augsnes skābumu un daļēji pasargās no kaitēkļiem sēklas stadijā. Pelnu oderīte vadziņā nāks par labu arī tad, ja ar augsnes skābumu viss ir kārtībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svarīgi arī, lai augsne būtu labi sastrādāta, irdena. Tad pākšaugi labi augs un saknes varēs piesaistīt slāpekli. Smagā, blīvā mālā, slapjā vietā pupas un zirņi nejutīsies omulīgi.

Augsne arī vēlama bagātīga, ar organisko mēslojumu. Piemēram, Eko Vizbuļos pupas un zirņus sēj laukā, kur iepriekšējā gadā iestrādāti kūtsmēsli.

Maldina kaitēkļus

Lai kaitēkļi tik viegli neatrastu pupas un zirņus, tiem maina audzēšanas vietu. Augsnē ziemo daļa postītāju un sarosās, tiklīdz atkal sajūt pupas augam blakus. Kukaiņus var piemānīt, stādot pupas un zirņus vagās, piemēram, viena vaga kartupeļu, viena pupu, viena sīpolu, viena kukurūzas utt. Šādā miksējumā augi izdodas labāk nekā lielā vienlaidu stādījumā. Protams, tā ir tikai mazdārziņā izmantojama metode.

Lielākā problēma ir cūku pupu nosargāšana no bojājumiem. Ja nevēlas dārzā lietot ķīmijas smidzinājumus, cūku pupas bez tārpiem nevar izaudzēt. Dažiem izdevies mazināt bojājumus, ja pupas audzē zem agrotīkla. Labs risinājums – veselu sēklas materiālu pirkt veikalā un negaidīt, kamēr pupas pākstīs nobriest. Tās rauj un ēd vai saldē pusgatavas, kamēr iedētā sīkā oliņa nav attīstījusies par pretīgu resnu kāpuru.

Pārbaudīta metode ir cūku pupas stādīt kopā ar kartupeļiem. Pupu ieliek par kompanjoni pie katra kartupeļa. Tām patīk, ja stāda dziļi, tāpat kā kartupeļus – apberot ar 10–12 cm zemes

Lieto mikroorganismus

“Pupu un zirņu sēklu pirms sēšanas ieteicams izmērcēt gumiņbaktērijās,” iesaka Jānis Keterliņš. Uzņēmums Bioefekts piedāvā to šķidrā veidā. Tam ir īss glabāšanas laiks, tāpēc tas jāpasūta.

Šo kāpuriem kaitīgo līdzekli Bacilons var pagatavot lielākā daudzumā un nosmidzināt gan pupas, gan kartupeļus pret Kolorādo vabolēm.
Publicitātes foto

Vienkāršākais veids – iestrādāt augsnē vai iebērt stādīšanas vadziņā līdzekli Biomikss (nopērkams dārzkopības preču veikalos), kurš satur vērtīgus mikroorganismus. Ar šo līdzekli ieteicams augus nosmidzināt arī augšanas laikā.

Reklāma
Reklāma

Pret grauzējiem ražu var pasargāt, vairākas reizes apsmidzinot ar līdzekli Bacilons. Tas garšo kāpuriem, taču ir nāvējošs (no atūdeņošanās iet bojā ap 80% kaitēkļu). Šādus bioloģiskos līdzekļus svarīgi lietot savlaikus – jau profilaktiski, kamēr vēl nav sākusies pamatīga kaitēkļu invāzija.

Tagad iestājies silts un jauks laiks, tāpēc dārzā var izlaist tādas radības kā trihogrammas. Tās labvēlīgi darbojas gan augļudārzā, gan zirņu un pupiņu dobē. Pākšaugiem to uzlaiž uz lapām, kad sāk veidoties ziedi. Arī trihogrammas jāpasūta uzņēmumos, kur tās audzē, vai dārzkopības preču veikalos.

Pētījumos pierādījies, ka populārais līdzeklis Vitmīns, ko izmanto sakņu sistēmas stiprināšanai, sēklu mērcēšanai, ir arī efektīvs dabīgais augu augšanas inhibitors. Tajā esošās baktērijas izstrādā vielas, kuras stimulē augu cerošanos un pumpuru ieriešanos. Izsmidzinot to uz augiem aktīvās augšanas fāzē, iegūst daudz lielākas ražas (derēs gan pupām, gan zemenēm, gan tomātiem).

Padoms

Foto: SHUTTERSTOCK

Pupas un zirņus pirms sēšanas vismaz dažas dienas patur saldētavā. Ja sēklās būs kaitēkļi, tie aizies bojā. Sausu sēklu dīdzību saldēšana neietekmē.

Padoms!

Pupām un zirņiem būs mazāk kaitēkļu, ja tiks mainītas audzēšanas vietas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.