Foto – Edijs Pālens/LETA

“Neviens mūs negaida…” Zviedrijā strādājusī latviete nevar saņemt pabalstu 8

“Latvijas Avīzes” redakcijā vērsās sieviete, kurai pēc piecus gadus ilgām darba gaitām Zviedrijā tagad Latvijā atteikts bezdarbnieka pabalsts.

LA
LA.LV
Kokteilis
Pacenties neiekulties nepatikšanās! Horoskopi 6.maijam
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visi sportisti dzīvojam uz ķiplokiem!” Ščerbatihs norāda uz nopietnu problēmu, kāpēc mūsu olimpieši nevakcinējas pret Covid-19 78
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 3
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Laura (vārds mainīts, jo viņa nevēlas afišēt sevi publiski) piecus gadus nostrādāja Zviedrijā, uzņēmumā, kas nodarbojas ar māju un dzīvokļu uzkopšanu. Strādāja oficiāli, maksājot visus nodokļus. Pērn jūnijā viņa darbu beidza un atgriezās Latvijā.

Tā kā pastāvīga darba meklējumi Latvijā nevainagojās ar panākumiem, šogad martā viņa nolēma vērsties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA), lai lūgtu bezdarbnieka pabalstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Liels bija viņas pārsteigums, jūnijā saņemot atteikumu ar pamatojumu, ka pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijā veiktas četrus mēnešus, kas ir mazāk nekā likumā noteiktie 12 mēneši.

Turklāt, lai varētu noteikt personas tiesības uz bezdarbnieka pabalstu Latvijā, nepieciešams saņemt no attiecīgās Zviedrijas iestādes U1 dokumentu, kas informē par personas apdrošināšanas periodiem bezdarba gadījumos Zviedrijā.

Tā kā ilgstoši nav saņemta atbilde no Zviedrijas iestādes, tad nevar tikt izvērtētas personas tiesības uz bezdarbnieka pabalstu Latvijā – tā Lauru informēja VSAA, atsakoties piešķirt bezdarbnieka pabalstu.

“Visi runā, ka Latvijā gaida atgriežamies aizbraukušos, bet tagad redzu, ka neviens neko negaida un pat nevar neko sakarīgu ieteikt,” sarūgtinājumu pauž Laura.

Gaida četrus mēnešus

Jautājām VSAA, cik ilgs ir termiņš dokumentu gaidīšanai no citas valsts un cik bieži ir bijuši līdzīgi gadījumi – kad no ārvalstīm prasītie dokumenti netiek saņemti un rezultātā nav iespējams piešķirt bezdarbnieka statusu pēc atgriešanās Latvijā.

VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Rasma Kalniņa skaidro, ka no aprakstītās situācijas var secināt, ka sieviete pēc piecu gadu nodarbinātības Zviedrijā ir atgriezusies Latvijā un sākusi darba attiecības, kas ir ilgušas apmēram četrus mēnešus.

Šādas situācijas regulē likums “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”, konkrēti 5. panta pirmā daļa. Tā nosaka, ka tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir personām, kurām apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu un par viņu Latvijā ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas.

Ja pabalsta prasītājs ir strādājis ārzemēs, šādos gadījumos tiek piemērota Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu. Tas nozīmē, ka, nosakot tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, var tikt summēti Latvijas un citas ES dalībvalsts (attiecas arī uz EEZ un Šveici) apdrošināšanas periodi, ar nosacījumu, ka bezdarbnieka pabalsts ir pieprasīts pēdējās nodarbinātības valstī, šajā gadījumā Latvijā. Lai varētu tikt piemēroti minētie summēšanas noteikumi, VSAA ir nepieciešama informācija par personas nodarbinātības un apdrošināšanas periodiem Zviedrijā.

Ja personas rīcībā nav dokumenta, kas apliecina apdrošināšanas periodus citā dalībvalstī, šajā gadījumā Zviedrijas iestādes izdots U1 dokuments – “Periodi, kas jāņem vērā, lai izmaksātu bezdarbnieka pabalstus” –, tad informāciju par citā ES dalībvalstī uzkrātajiem bezdarba apdrošināšanas periodiem VSAA pieprasa no attiecīgās dalībvalsts kompetentās iestādes.

Situācijās, kad tiesību noteikšanai uz bezdarbnieka pabalstu ir pieprasīta informācija no citas ES dalībvalsts ie­stādes, lēmuma pieņemšanas termiņš tiek pagarināts līdz nepieciešamās informācijas saņemšanai, bet ne ilgāk par četriem mēnešiem no iesnieguma saņemšanas dienas.

Ja šo četru mēnešu laikā vajadzīgā informācija no ES dalībvalsts netiek saņemta, tad lēmuma pieņemšanas termiņš par bezdarbnieka pabalstu vēl var tikt pagarināts līdz informācijas saņemšanai, bet ne ilgāk kā trīs gadus no iesnieguma saņemšanas dienas. Laura nonākusi tieši šajā situācijā, un var gadīties, ka uz Zviedrijas iestāžu atbildi jāgaida vēl gadiem ilgi.

Statistikas par to, cik bieži bijušas līdzīgas situācijas kā Laurai, VSAA rīcībā nav.

Meklējiet dokumentus paši!

Latvija ir apstiprinājusi Reemigrācijas plānu, tādēļ likumsakarīgs ir jautājums – vai bezdarbnieka statusa piešķiršana reemigrantiem ir kaut kādā veidā atvieglota? Īsā atbilde ir – ne. Rasma Kalniņa skaidro, ka saskaņā ar Diasporas likumu reemigrācijas atvieglošanas nolūkā valsts iestādes diasporas locekļu pieprasījumus par sociālā nodrošinājuma pakalpojumu piešķiršanu izskata un lēmumu pieņem tādos pašos termiņos kā attiecībā uz Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem, ja ir saņemta nepieciešamā informācija no ārvalstu sociālās drošības iestādēm.

Jāpiebilst, ka pārcelšanās uz dzīvi citā valstī vienmēr nes nozīmīgas pārmaiņas, un tas, vai cilvēks spēs saglabāt sociālās garantijas, ir būtisks apsvērums atgriešanās lēmuma pieņemšanai.

“Tāpēc Eiropas Latviešu apvienība (ELA) iestājas par to, lai Diasporas likumā tiktu paredzēta iespējami vienkāršota kārtība un samērīgi termiņi sociālo pabalstu un pensiju pārrobežu lietās – un daļēji tas šajā likumā arī tika ietverts, tagad jautājums par praktisko piemērošanu.

Piemēram,

jau vairākkārt ir nācies cīnīties par to, lai ārvalstīs strādājušiem reemigrantiem, kas pirms tam nopelnījuši arī Latvijas pensiju, tās izmaksa netiktu kavēta mēnešiem vai gadiem tikai tamdēļ, ka nav skaidri aprēķināta ārvalsts pensijas daļa,”

skaidro ELA vicepriekšsēdētāja Elīna Pinto.

Bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai ieskaitāms arī citviet ES/EEZ nostrādātais sociālās apdrošināšanas laiks, bet to nepieciešams apliecināt. Pinto gan pārsteidz tas, ka informācijas apmaiņa starp iestādēm prasa tik ilgu laiku šobrīd, kad daudzās nozarēs tas starp Eiropas valstīm notiek automātiski.

Tieši tāpēc ELA mudina cilvēkus pirms atgriešanās Latvijā precīzi noskaidrot, kādi dokumenti būs vajadzīgi sociālo garantiju saņemšanai, un pašiem tos uz vietas mītnes zemē izprasīt no iestādēm.

Viņa sola no savas puses strādāt, lai mudinātu gan Latvijas, gan Eiropas mērogā maksimāli atvieglot šādu dokumentu apmaiņu starp iestādēm, lai Eiropas pārvietošanās brīvībai netiktu celtas papīra sienas. Tepat kaimiņos Igaunija ar Somiju jau sāk e-veselības datu un recepšu digitālu apmaiņu reāllaikā, un tas nozīmē – tas ir iespējams.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kokteilis
Pacenties neiekulties nepatikšanās! Horoskopi 6.maijam
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visi sportisti dzīvojam uz ķiplokiem!” Ščerbatihs norāda uz nopietnu problēmu, kāpēc mūsu olimpieši nevakcinējas pret Covid-19 78
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 3
2 stundas
LE
LETA
Veselam
“Veselības centrs 4”: Iespējams, šīs nedēļas otrā pusē vakcinācijas tempi būs lēnāki 14
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai ar Covid-19 var saslimt arī pēc otrās potes? Ārsts par saslimšanu pēc vakcinācijas 18
2 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
Vai ar Covid-19 var saslimt arī pēc otrās potes? Ārsts par saslimšanu pēc vakcinācijas 18
2 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
“Esmu iecirtis pats sev kājā!” Par ko soda ZVA direktoru Henkuzenu? 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien Latvijā gaidāms lietus un brāzmains vējš
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“ABLV Bank” kraha aizkulises: Vai Rimšēvičs apmeloja banku? Ko var izlasīt KNAB lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu 6
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es uz to skatītos ar bažām!” Raivis Dzintars par “Sputnik V” vakcīnu pret Covid-19
10:32
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas maijā: astroloģiskā prognoze
10:24
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Rolanda Šmita pārstāvētā “Barcelona” pirmo reizi kopš 2014. gada iekļuvusi ULEB Eirolīgas “Final Four”
10:09
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Dzīvojām pat džungļos, lai taupītu naudu…”: divi mēneši Taizemē ar skrituļslidām kājās – latviešu neparastais ceļojums
48 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Man vajadzēja piemeklēt maigākus izteicienus”: Viktors Ščerbatihs atvainojas, ka raidījumā saucis dažas sievietes par resnām
44 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Juris Poškus ekranizēs LALIGABA “Spilgtākās debijas” balvu ieguvušo Andra Kalnozola romānu “Kalendārs mani sauc” 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Trešdien sasniegts jauns vakcinēšanas pret Covid-19 rekords! Cik ieguvuši pirmo poti, bet cik – otro? 3
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Īrijas prezidenta suns TV tiešraidē dažās sekundēs “nozog” skatītāju uzmanību: neviens vairs neklausās, ko runā Maikls Higinss
54 minūtes
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Sapratu, ka palikšu Latvijā!” Saruna ar ārstu no Libānas Baselu Jakubu Vahbi, kam nesen piešķirta Latvijas pilsonība 47
14 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Rolanda Šmita pārstāvētā “Barcelona” pirmo reizi kopš 2014. gada iekļuvusi ULEB Eirolīgas “Final Four”
26 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Pieaugot iedzīvotāju interesei par iekrājumu ieguldīšanu vērtspapīros, savu akciju piedāvājumu plāno uzsākt arī “Virši” 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums šobrīd ir pieteiktas vairāk nekā 7000 darba vietas!” NVA direktores vietniece par skolēnu nodarbinātību vasarā
3 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Latvijas sabiedrība cieši stāv par tradicionālo ģimeni, bet vienlaikus tā ir toleranta pret seksuālajām minoritātēm 14
2 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Indijā fiksēts rekordliels Covid-19 inficēšanās un nāves gadījumu skaits 5
1 stunda
LE
LETA
Veselam
“Veselības centrs 4”: Iespējams, šīs nedēļas otrā pusē vakcinācijas tempi būs lēnāki 14
17 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Ja tas varēs ko ietekmēt, atteikšos no ordeņa jebkurā brīdī!” Domburs par piešķirto Triju Zvaigžņu ordeni 23
15 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā prast izvēlēties vislabākos zemeņu stādus? 1
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visi sportisti dzīvojam uz ķiplokiem!” Ščerbatihs norāda uz nopietnu problēmu, kāpēc mūsu olimpieši nevakcinējas pret Covid-19 78
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Mums visiem bija jāaiziet, karaliene tur palika viena…” – Elizabetes II mazmeitas vīrs Maiks atklājis, kas notika pēc prinča Filipa bērēm 12
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Svētku koncertā uzstājas 80 Latvijas mūzikas spožākās un talantīgākās zvaigznes 10
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Traģēdija Indras stacijā: naktī kāds cilvēks pēkšņi no perona metās zem garāmbraucošas lokomatīves 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kučinskis: Vienā brīdī kaut kas var “sprukt vienkārši vaļā”, ko valdība vairs nevarēs nokontrolēt 81
1 diena
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Slepenā ieeja: durvis, kas nav redzamas – atkal ir modē! 1
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Juriste Ieva Brante atklāj, kā tikt pāri šķiršanās sāpēm: “Bezkaunīgi uzraksti uz lapiņas, kādu vīrieti vēlies sev blakus!” 14
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Neparasti un ļoti gardi! Zeltainās krabju nūjiņu kotletītes ar sieru 4
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 5. līdz 11.maijam
1 diena