Egons Garklāvs: “Sapulcināt divus spējīgus cilvēkus – tas ir labi. Bet piesaistīt divdesmit – tas jau nozīmē attīstību.”
Egons Garklāvs: “Sapulcināt divus spējīgus cilvēkus – tas ir labi. Bet piesaistīt divdesmit – tas jau nozīmē attīstību.”
Foto: Valdis Semjonovs

Koka divritenis, kuru kā lego pielāgo katram bērnam! Egona Garklāva noslēpumu neatklāja pat ķīnieši 5

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Izrādās, visiem zināmā pamācība par to, ka riteni no jauna izdomāt nevajag, ir apgāžama. Tā mākslinieka un inženiera Egona Garklāva radītais koka divritenis bērniem, kuru kā lego spēli var salikt atbilstoši bērna vajadzībām, guvis daudz medaļu un balvu pašās prestižākajās pasaules izstādēs.

 

Ķīniešiem neizdodas nokopēt

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 73
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 3
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 59
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Egons Garklāvs kokrūpnieku vidū pazīstams arī kā dzegu stūra – svarīga guļbūves konstrukciju elementa – pilnveidotājs: “Guļbūvēs dzegu savienojums ir ļoti kaprīzs. Amatniekiem to grūti kvalitatīvi uztaisīt, un būvnieki bieži vien ir par slinkiem izkalt visas siltuma kabatas.

Tāpēc nācās izdomāt, kā tehniskiem paņēmieniem panākt to, lai stūri būtu silti un nevējotos. Un lai tie būtu tuvu dzegu tradicionālam izskatam un tajā pašā laikā ļautu sasniegt ievērojamu enerģijas ietaupījumu.” skaidro Garklāvs.

Par bērnu lego divriteni Garklāva kungs atzīst, ka tās tiešām bija lielas ambīcijas: uztaisīt divriteni no koka, kas ir dzīvs materiāls un, laikam ejot, staigā.

“Tur ir ļoti daudz detaļu. Viss pamainās, bet visam ir jāpasē kopā arī pēc gadiem. Mīnuss ir tas, ka sanāk padārgi, taču pluss – šāda lieta nav jāizsviež ārā jau pēc gada, kad bērns paaudzies. Attiecīgi salikta no jauna, tā kalpo daudz ilgāk,” secina divriteņa autors.

Egons Garklāvs stāsta, ka arī ķīnieši esot mēģinājuši kaut ko līdzīgu nokopēt un ražot, bet neesot sanācis. Braukuši pat uz Latviju mācīties. Taču tā arī neviens nav sapratis, kur tā vaina. Jo, kā secina kon­struktors, viss jādara pareizi un visādi smalkumi ražošanas procesā jāievēro jau no paša sākuma.

 

Mehāniķis ar dizaina izglītību

Savulaik, ieguvis elektromehāniķa specialitāti, Egons Garklāvs iestājies arī Mākslas akadēmijas tehniskā dizaina nodaļā. Daudzus gadus rūpnīcā “Alfa” izstrādājis dizainu toreiz modē nākušajiem elektroniskajiem pulksteņiem, svariem, medicīniskām iekārtām.

Ģenerējis idejas arī ražošanas apvienībai “Daiļrade” un izdomājis tehnoloģijas, kā to visu dabūt gatavu. Tā kā Mākslinieku savienības biedra statuss ļāva strādāt mājās, deviņdesmito gadu sākumā jau bija pametis galvaspilsētu un atgriezies uz dzīvi savā dzimtajā pusē Amatā.

Egons Garkāvs atceras: “Kad sākās grūti laiki, kolēģi, lai izdzīvotu, stāvēja tirdziņā “Latgalīte” un mēģināja kaut ko noandelēt.

Nolēmām, ka vajadzētu apvienot spēkus un strādāt, izmantojot vietējo resursu koku – jo to var eksportēt. Taču iekārtu nekādu nebija, tāpēc nolēmām tās izgatavot paši. Viss sākās ar kādiem padsmit cilvēkiem, kuri dzīvoja manā lauku mājā un pirtiņā.

Visas nepieciešamās iekārtas ietilpinājām saimniecības ēkā un tur gatavojām dažādas zāģēšanas un virpošanas iekārtas. Ja jau bija strādāts ar pusvadītājiem, tad darbgaldi nebija nekas neiespējams. Sākumā plānojām ražot vienkāršas lietas – savirpotas apaļas bumbas, sētas mietus.

Sataisījām iekārtas gan savai ražotnei, gan sūtījām tās visur pa Latviju, lai visi ražo un eksportē. Turklāt vācieši solīja, ka tirgus viņu valstī koka sētām ir milzīgs – “ohne Ende” (bez beigām). Bet darbu visiem vajag un ar to “ohne Ende” mēs tikām galā divos mēnešos. Partneris no Vācijas pēcāk atzinās, ka nebija domājis, ka mēs varēsim tik ātri sagrupēties un tik daudz saražot. Tālāk jau sākām ražot dārza mēbeles, vēlāk arī guļbūves, visu laiku paralēli strādājot arī pie efektīvu iekārtu un darbgaldu ražošanas, ko varētu arī nosaukt par nozares smadzenēm.”

Egons Garklāvs, kurš par mūža ieguldījumu meža nozarē saņēmis tās gada balvu “Zelta čiekurs”, secina: “Meža nozare ir ļoti intelektuāli ietilpīga.

Sapulcināt divus spējīgus cilvēkus – tas ir labi. Bet piesaistīt divdesmit – tas jau nozīmē attīstību. Arī tagad taisām gudras lietas – modernizējam alumīnija ražošanas līnijas Vācijā. Pavisam viņiem ir astoņas alumīnija ražošanas rūpnīcas, bet četrās mūsu konstruētās iekārtas jau darbojas.”

 

Brīvajā laikā atjauno senu riju

Egons Garklāvs: “Rīga jau padomju laikā bija pārapdzīvota un industriāli piesātināta. Tā pilsēta bija īsts laika zaglis. Un es izdomāju, ka jāatgriežas tur, no kurienes esmu nācis. Nopirku mājiņu un taisīju, taisīju, līdz sataisīju.

Bērniem laukos jau bija daudz mierīgāk. Kad sabruka sociālisms, no vienas puses, kļuva vieglāk. Nebija konkurences.

Ja to, ko pagatavoji, mācēji pārdot, tad viss bija kārtībā. Es “Daiļradei” ģenerēju idejas izstrādājumiem un arī izdomāju tehnoloģiju, kā to visu dabūt gatavu.

Pirmā pieredze bija olimpiāde Maskavā. Tur vajadzēja visādas nozīmītes, priekšmetus un spēlītes ar olimpisko simboliku. Šo pasūtījumu saņēma Latvija. Mēs ātri sagrupējāmies un visu to nodrošinājām. Tā bija pirmā pieredze ar mazo kapitālismu. Pēc tam nāca telpisko spēļu ēra – visādi kubiki-rubiki un atjautības spēles bērniem. Pa starpu arī moderna dizaina rotas.

Man vienmēr interesanti iet uz priekšu. Pēdējais – bērnu riteņi. Par to dažādās izstādēs daudz medaļu un pasaules mēroga balvas dabūts. Tas ir viens no dizaina gandarījumiem.

Ko es daru tad, kad nestrādāju? Tad es griežu atpakaļ vēsturi.

Atjaunoju savu bērnības māju, kas ir viena no vecākajām Vid­zemes mājām. Tai blakus arī dzīvojamā rija, kas saglabājusies tāda, kāda tā bijusi. Mēģinu visu atjaunot tā, kā tur kādreiz bijis, un priecājos, ka nedarīju to pirms gadiem divdesmit. Tad būtu daudz ko sabojājis, jo vēsturisko vērtību izpratne un pietāte nāk tikai ar gadiem.

Nav jau kam paprasīt, kā cilvēki dzīvojuši un mēģinājuši izdzīvot toreiz. Kur gulējuši? Ar kādiem instrumentiem strādājuši?

Tas ir vēsturiski senākais rijas tips, kur dzīvojamā telpa ir kādus 30 kvadrātmetrus liela, bet rijas krāsns silda arī visu māju. No mājas var ieiet un piekurināt rijas krāsni. Bet ļoti jāuzmanās, lai to māju nenokurinātu kopā ar riju. Tā ir kā melnā pirts – dzīva uguns kuras akmeņos un dūmi nāk ārā pa griestiem. Grīda ir māla klons, kas padarīta cieta, izmantojot taukus.

Tāda grīda arī neputēja pat tad, kad kūla graudus. Pat spriguļi ir saglabājušies, jo saimniecei, kas tur dzīvoja, pret seno bija īpaša pietāte. Lai Almas tantei būtu vieglākas vecumdienas, es ievilku ūdeni un uzmūrēju krāsni. Tagad, kad rijas saimnieces vairs nav, ņemu to visu ārā un taisu, kā agrāk bijis. Es gadus divdesmit uzņēmos par to rūpi. Taču to nav iespējams saglabāt un šajā ziņā ir jāgrēko.

Sestdienas, svētdienas pavadu tur, par ko ģimene dikti priecīga nav. Taču es to netaisu sev. Mans mērķis – lai tas būtu saglabāts tāds, kā bija, un apskatāms sabiedrībai.

Varbūt pat iekārtot tā, lai tie, kas vēlas, var šādā mājā vienu diennakti pavadīt un saprast, kā cilvēki dzīvojuši senāk.

Vēsture rāda, ka esam spējuši atkal atjaunoties pat tad, kad dzīvi palikuši vien daži cilvēki. Senās hronikas vēsta, ka pēc Ivana Bargā sirojumiem un mēra Cēsīs palikuši vien septiņi cilvēki. Un atkal lēnām, lēnām viss sākās no gala.

Gribu novēlēt visiem vairāk patriotisma – nebraukt prom, bet darīt šeit! Ja sakārtosim visu ap sevi, tas aizies tālāk.”

 

Egons Garklāvs

* Dzimis 1951. gadā Amatas novada Meldros.

* Augstskolā, kuru tagad sauc par Tehnisko koledžu, apguvis elektromehāniķa specialitāti.

* Beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas tehniskā dizaina nodaļu.

CITI ŠOBRĪD LASA

* No 1968. līdz 1990. gadam strādājis rūpnīcā “Alfa” par inženieri, galveno inženieri un dizaineru.

* Viens no rūpnīcas “Forma”, “Ekjū” un “Dores fabrika” dibinātājiem.

* Konstruē efektīvas ražošanas līnijas un darbgaldus.

* Izgudrojis bērnu koka divriteni “Leg&go”.

* Sešu bērnu tēvs un trīspadsmit mazbērnu vectēvs.

* Brīvo laiku velta apmēram 300 gadus vecas dzīvojamās rijas atjaunošanai.

* Par mūža ieguldījumu meža nozarē saņēmis balvu “Zelta čiekurs”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests: Vakcinācija netiek pienācīgi kontrolēta
1 diena
LE
LETA
Laukos
Lauksaimnieki varēs saņemt aizdevumu īpašuma iegādei 1
2 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Viss sākās ar Covid-19 šoku pērn pavasarī.” Kā nišas produktu ražotāji Latvijā spēja noreaģēt un izmantot pašizolāciju 3
5 dienas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
Latvijā plāno atbalstīt vien no atkritumiem ražotu biogāzi, rosinot ražotājus kļūt par sanitāriem
5 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 73
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 3
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 59
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
SK
Skaties.lv
Laukos
“Latvijas PVD ļauj šo preci tirgot Latvijas pārtikas veikalu tīklos!” Pircējs sašutis par maldināšanu 14
5 dienas
AO
Andris Ozoliņš
Laukos
Pētnieks Jānis Jaško veido nezāļu ravēšanas robotu, kurš šobrīd jau spēj atpazīt sešus kultūraugus 7
6 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Pateicoties Covid-19 krīzei, kraukšķīgo pupu ražotājas guvušas otro elpu. “Pupuchi” kaļ plānus Eiropas iekarošanai 16
Nedēļa
LE
LETA
Laukos
Lietuvā konstatēta putnu gripas uzliesmojuma dēļ aicina stingri ievērot biodrošības pasākumus 1
8. janvāris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Par gada kukaini Latvijā izvēlēts tāds, kas nereti cilvēkos izraisot “bijību un pat bailes no šiem kukaiņiem” 4
6. janvāris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Vai Covid-19 satricinājumu dēļ pārtikas cenas piedzīvojušas dramatiskas izmaiņas? Jaunākie dati 1
6. janvāris, 2021
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 3
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 21
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 3
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
6 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 47
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Notārei un uzņēmējam katram 100 000 eiro par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sunītim rotaļlietas var nopirkt, bet bērnam gan nevar.” Armands Krauze par aizliegtajām precēm un trūkstošo loģiku 9
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
15:00
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 11
14:49
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 3
13:34