Nezināmu funkciju būda, kuru Krievijas propaganda uzdevusi par ukraiņu artilērijas sašautu Krievijas robežpunktu Rostovas apgabalā.
Nezināmu funkciju būda, kuru Krievijas propaganda uzdevusi par ukraiņu artilērijas sašautu Krievijas robežpunktu Rostovas apgabalā.
Ekrānuzņēmums no “Ria Novosti”

Krievu mediju klaji meli: Ukrainas uzbrukumi, genocīds pret krieviem un apšaudes 69

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirmā partija ir klāt! Tūkstošiem lēto, Ķīnā ražoto, elektroauto ar milzu kuģi pietauvoti Eiropā 23
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina 226
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs? 36
Lasīt citas ziņas

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā nekāda dezinformācija vairs nepārliecinās pasauli, ka tā ir Ukraina, kas vēlējusies karu, un Krievija tikai bijusi spiesta “pēc “Donbasa tautas republiku” lūguma sākt īpašo militāro operāciju Donbasā”.

Ceturtdienas rītā Ukrainas pilsētās un to pievārtēs jau dārdēja raķešu sprādzieni, tikmēr Krievijas Aizsardzības ministrija turpināja sludināt, ka “Krievijas bruņotie spēki neizdara nekādus raķešu, aviācijas vai artilērijas triecienus pa Ukrainas pilsētām”, kaut apšaudes notika vietās, kas ir biezi apdzīvotas, un bija jau neapstrīdamas liecības par civiliedzīvotāju upuriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īsi pirms agresijas pret Ukrainu vērstās viltus ziņas šajās dienās ripoja kā no konveijera, aizvien jaunām un jaunām parādoties burtiski pa stundām, nemaz īpaši vairs nerūpējoties, lai tās izskatītos un izklausītos kaut mazliet ticami.

“Stāsti par ukraiņu genocīdu pret krieviem, Ukrainas organizētiem sprādzieniem un apšaudēm, humanitāro krīzi Donbasā un Luhanskā. Farss, bet ļoti intensīvs,” tviterī nedēļas sākumā norādījis NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts.

Tagad var sagaidīt, ka dezinformācijas plūdi sāksies attiecībā uz ukraiņu pretestību, noskaņojumu un abu pušu zaudējumiem. Pro­gnozējami, ka varbūt pat parādīsies vēstījumi par jūsmīgo “atbrīvotāju” sagaidīšanu un līksmību par atbrīvošanu no “prettautiskā Kijevas režīma”.

Ukraiņu “superartilērija”

Krievijas teritorijā it kā iebrukušās un iznīcinātās “ukraiņu bruņumašīnas”. “Nepārliecinoši,” spriež komentētāji internetā.
Ekrānuzņēmums no “Ria Novosti”

Uzbrukuma priekšvakarā Ukrainas amatpersonas pat vairs necentās atspēkot katru atsevišķo apmelojumu vai amatieriskā līmenī izpildītu provokāciju, jo atzina, ka nespēja apturēt dezinformācijas ražošanu. “Ukraina nav uzbrukusi Doņeckai un Luhanskai, nav sūtījusi diversantus vai bruņumašīnas pāri robežai, nav apšaudījusi Krievijas Federācijas teritoriju vai robežpunktus, nav veikusi diversijas. Un neplāno tamlīdzīgas darbības. Pieprasu no Krievijas Federācijas nekavējoties apturēt viltusziņu fabriku,” pirmdien tviterī atzīmējis Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.

Ministrs savā paziņojumā pieminējis groteskākās pēdējo pirmskara dienu provokācijas, kurām propagandisti līdzās vēstījumam sagatavoja arī attiecīgus videosižetus – it kā Krievijas robežsardzes objekta apšaudīšanu Krievijas Rostovas apgabalā un “piecu ukraiņu diversantu”, kā arī “divu ukraiņu kājnieku kaujas mašīnu iznīcināšanu” šajā pašā Krievijas reģionā.

Pirmajā gadījumā Krievijas mediji izplatīja Krievijas Federālajā drošības dienestā (FDD) tapušu vēstījumu, ka pirmdienas rītā no Ukrainas izšauts šāviņš iznīcinājis Krievijas robežsargu posteņa ēku 150 metru attālumā no Ukrainas robežas. Neviens cilvēks neesot cietis. Bet tas, kas tika demonstrēts videokadros, pēc interneta komentāriem spriežot, izraisīja mulsumu un uzjautrināšanos pašā Krievijā, kaut netrūkst arī urrāpatriotiska stila prasību “noslaucīt banderiešus no zemes virsas”.

Proti, par ukraiņu sašautu robežsardzes posteni tika uzdots burtiski kokos un krūmos un dažādos lūžņos ieaudzis pusizārdīts šķūnītis nekurienes vidū, kur pie tādām kā sētas paliekām piestiprināts mazs Krievijas karodziņš. Tam līdzās nav nekādas robežpunktam nepieciešamās infrastruktūras. Drīzāk aina atgādina izdemolētu ģimenes dārziņu.

“Ja tas patiešām bija robežpunkts, kas darbojās, tad pat ir kauns, ka mūsu robežsargiem ir tādi dienesta apstākļi. Un arī precizitāte pārsteidz. No Ukrainas ielidojušais šāviņš trāpījis tieši būvei – ne pāri un ne garām. Ja tā ir taisnība, tad ukraiņu artilēristi ir ļoti bīstami,” ierakstījis kāds propagandas vietnes “RIA Novosti” lasītājs.

Citi brīnījās, ka eventuālais šāviņš eksplodējot, salauzījis tikai būdu, bet kociņi, kuros tā ieaugusi, palikuši neskarti. Norādīts arī uz to, ka sektors pie Krievijas Rostovas apgabala Ščerbakovas ciema, pie kura it kā notika incidents, nemaz nerobežojas ar ukraiņu kontrolēto teritoriju, bet ir “Doņeckas tautas republikas” (DTR) pārziņā; ukraiņu artilērija to nemaz nevarētu aizsniegt.

Apšaubāmie diversanti

Runas par Krievijas robežpunkta “apšaudi” vēl nebija norimušas, kad Krievijas Dienvidu kara apgabala preses dienests jau piedāvāja nākamo stāstu – kara apgabala karaspēka daļas sadarbībā ar FDD sagrāvušas Ukrainas sūtītu “izlūku-diversantu” grupu.

Pieci “diversanti” esot nogalināti, viens sagūstīts, turklāt sašautas arī divas ukraiņu kājnieku atbalsta kaujas mašīnas. Krievijas militārpersonu vidū zaudējumu neesot. Līdzīgi iepriekšējam piemēram, arī te atradās attiecīgs videomateriāls, ko pārņēma centrālās ziņu aģentūras “TASS” un “RIA Novosti”, pēc tam visi pārējie. Ukrainas dienesti par tādām “ziņām” vien raustīja plecus. Arī Krievijas interneta lietotājiem, protams, ne visiem, radās aizrādījumi par, maigi sakot, nepārliecinošo vēstījumu. Pirmkārt, Rostovas apgabala Mitjakinskas ciems, pie kura it kā noticis “robežpārejas mēģinājums”, atkal jau atrodas iepretī separātistu kontrolētajai teritorijai. Līdz ar to ukraiņu ierašanās caur to, lai ielauztos Krievijā, neizklausījās ticama.

“Tad jau sanāk, ka no Luhanskas drīzāk. Ja jau tas ir Rostovas apgabals. Ir nu gan komiķi,” atzīmējis kāds lasītājs. Tas bija kārtējais teātris, uz ko norāda arī kadri ar it kā sašautajām un degošajām “ukraiņu” bruņumašīnām. No sižeta nav skaidrs, cik to ir, jo uzņemšana notiek no dažādiem rakursiem, fragmentāri un skatu aizsedz priedītes. Par piederību Ukrainas armijai neliecināja nekas.

Zinātāji drīz vien noteica, ka mežiņā izliktas un deg tādas modifikācijas kājnieku kaujas mašīnas, kādu ukraiņu rīcībā nemaz nav. Vide ar kāpurķēžu izbraukātajām baltajām smiltīm vairāk atgādināja poligonu. Lieki teikt, ka propagandisti nedemonstrēja ne “ukraiņu diversantu” līķus, ne “gūstekni”. Tas pats attiecas arī uz ne tik izvērstajiem uzbrukuma ievada stāstiem par Doņeckas stacijā notvertu “ukraiņu diversantu”, terora akta mēģinājumu baznīcā Krimā, Luhanskas trolejbusu depo spridzināšanu vai ukraiņu apšaudēs bojāgājušiem civiliedzīvotājiem – izņemot kailu apgalvojumu, nebija nekā, kas šos vēstījumus padarītu ticamus. Noticot propagandai, varētu rasties iespaids, ka viss separātistu Donbass burtiski mudžējis no “ukraiņu diversantiem”, kas spridzina pa labi un pa kreisi.

Ne viens vien analītiķis kā Rietumos, tā pašā Krievijā norādījis, ka ir pilnīgs absurds kaut teorētiski pieņemt, ka ukraiņi Krievijas provocēšanai būtu nez kādēļ izvēlējušies tieši brīdi, kad pie Ukrainas robežām “uz mācībām” savilkts ap 150 tūkstošu liels, tehniskā ziņā pārāks Krievijas karaspēks. Tāda rīcība līdzinātos pašnāvībai.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pirmā partija ir klāt! Tūkstošiem lēto, Ķīnā ražoto, elektroauto ar milzu kuģi pietauvoti Eiropā
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs?
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt pie patiesa pārsteiguma
Lasīt citas ziņas
Ukrainas bruņotie spēki diennaktī iznīcinājuši vismaz 1100 okupantu: Viņi neredzēs pavasara sauli
Veselam
Pirmā instance attaisno “Covid-19 vakcīnu skandālā” apsūdzēto Viņķeli: Paldies ģimenei, draugiem, atbalstītājiem un advokātei
Ne uz priekšu, ne atpakaļ tīruma malā – palīdzīgu roku “ātrajiem” sniedz izpalīdzīgi vietējie
TESTS. Vai atpazīsti šīs 10 agrās pavasara puķes? Uzzini, vai esi pavasara puķu ģēnijs!
Ne uz priekšu, ne atpakaļ tīruma malā – palīdzīgu roku “ātrajiem” sniedz izpalīdzīgi vietējie
14:03
VIDEO. Astrologa pareģojums: Ukrainas kara beigu laikam ir divi varianti
14:00
Latvijas IKP pērn samazinājies par 0,3%
13:44
FOTO. Krustpils pagastā no Zeļķu dzelzceļa tilta uz Jēkabpils pusi viss ir ūdenī – ūdens līmenis turpina celties
VIDEO. Astrologa pareģojums: Ukrainas kara beigu laikam ir divi varianti
Veselam
“Ķirurgs pasauca pie galda. Ļāva paņemt rokā sirdi un plaušu.” Anestezioloģe pastāsta, kādas pēc taustes ir plaušas
Kokteilis
FOTO. 29. februāra gaviļnieks, kuram dzimšanas diena ir reizi četros gados: “Šodien man ir 12 pilni gadi!”
TV24
Majors: Krievi noteikti gatavojas nākamajam sitienam. Tas nebūs vienkāršs, tas būs jaudīgs un spēcīgs
VIDEO. “Līkajiem arī nav ne vainas.” Vai Eiropa joprojām turpina izbrāķēt “nepareizās formas” banānus un gurķus?
Pirmā partija ir klāt! Tūkstošiem lēto, Ķīnā ražoto, elektroauto ar milzu kuģi pietauvoti Eiropā
Krimināls
FOTO. Policijai “ķēriens” reidā pa skolu. Trīs puišu tramīga uzvedība pievērš tiesībsargu uzmanību un viena mammu noved līdz kriminālprocesam
Kokteilis
FOTO. Nedēļas iedvesmojošākā reperu ballīte – Gustavo atklāj stāstus par radošo un personīgo dzīvi
TV24
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas laiks. Vai visi iedzīvotāji var to darīt?
Kokteilis
VIDEO. Magone turpina pieķert Toļiku vienos melos pēc otriem. Ko vēl viņas kavalieris noklusē?
VIDEO. “Es domāju, ka tikai krievi var uzvesties tik apkaunojoši.” Polijas ģenerālkonsule Ļvivā atvainojas par poļu rīcību uz robežas
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs?
Jaunzēlande atceļ cigarešu aizliegumu nākamajām paaudzēm – kā tas jāsaprot?
Eiropā pērn bijis septiņos gados lielākais patvēruma meklētāju skaits, pārsniedzot 1,1 miljonu cilvēku. No kuras valsts visvairāk?
Mediķi aicina pret agresīviem pacientiem piemērot kriminālatbildību. Emocionāli ietekmēti tiek pat 80% ārstu
TV24
Politologs: Putins sāk graut pats savu varu – pulkvežu masa paliek par lielu
VIDEO. Daugavā pie Zeļķu tilta ūdens līmenis jau 9,53 m virs nulles punkta – jaunākie dati par plūdiem
Dārzs
Ja iepaticies kaimiņienes pūpoliņš, vai to var pavairot? Iesaka dārzniece
Mājas
Kā pareizi braukt ar auto, lai ietaupītu degvielas patēriņu?
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Grupa “Citi Zēni” laiduši klajā jaunu, bet ne mazāk lipīgu singlu: vai jau noklausījies?
Veselam
Saslimstība ar gripu saglabājas iepriekšējo nedēļu līmenī; šosezon ar gripu miruši 26 cilvēki
TV24
Kāpēc šajā politiskajā situācijā pieļauj, ka kursē autobuss uz Krieviju, uz Sanktpēterburgu, vaicā finansists