Ekonomika
Darbs un nauda

Latvijas Bankas prezidents Kazāks komentē Latvijas valdības rīcību Covid-19 krīzē0


Mārtiņš Kazāks.
Mārtiņš Kazāks.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Kopumā Latvijas valdība krīzē ir rīkojusies atbildīgi, šādu vērtējumu par valdības darbu tikšanās laikā Valsts prezidentam Egilam Levitam paudis Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta kancelejā, šodien Levits tikās ar Kazāku, lai pārrunātu Latvijas Bankas prognozes par tautsaimniecības attīstību jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatības ietekmē, kā arī valdības stratēģiju krīzes radīto seku mazināšanā.

Kazāks informēja prezidentu par Latvijas Bankas skatījumu uz aktuālajiem Latvijas, Eiropas un pasaules ekonomiskajiem un fiskālajiem procesiem.

Abas puses sarunā bija vienisprātis, ka Covid-19 radītā krīze ir jāizmanto gudri, veicinot ilgtspēju, sabiedrības solidaritāti un ieguldījumus izglītībā un darbinieku pārkvalificēšanā.

Kā ziņots, vērtējot situāciju ekonomikā, Kazāks iepriekš norādīja, ka šī Latvijai ir pirmā krīze, kurā valstij ir savs naudas maks un valsts var pieņemt patstāvīgus lēmumus. Turklāt valdības lēmumi Covid-19 pandēmijas radītās krīzes mazināšanai, Latvijas Bankas vadītāja vērtējumā, bijuši pareizi.

Domājot ar valdības plānotajiem turpmākajiem soļiem, Latvijas Bankas prezidents norādīja uz četriem svarīgiem soļiem. Pirmkārt, lēmumiem jābūt pakāpeniskiem un mērķtiecīgiem.

“Tas, ka tiks atcelti epidemioloģiskie ierobežojumi, nenozīmē, ka ekonomikā viss atgriezīsies vecajās sliedēs. Nekādas krasas krīzes beigas nav sagaidāmas, tāpēc atbalsts būs nepieciešams atšķirīgs,” uzsvēra Kazāks.

Otrkārt, krīzē ir svarīga riska dalīšana starp valsti un privāto sektoru.

“Valsts atbalstam ir jābūt adekvātam, bet tas nedrīkst būt neproporcionāls. Līdz šim valdība to ir ņēmusi vērā,” iepriekš secināja Latvijas Bankas prezidents.

Treškārt, valdības lēmumiem ir jārada labums visai sabiedrībai kopumā.

Kā piemēru Kazāks minēja nepieciešamību veikt administratīvi teritoriālo reformu, kā arī domāt par mūžizglītības programmām, lai tie cilvēki, kuri krīzes dēļ būs zaudējuši darbu, pēc tās varētu pārkvalificēties un atgriezties darba tirgū.

Ceturtkārt, Kazāks iesaka valdībai rīkoties un tērēt līdzekļus ilgtspējīgi.

“Patlaban valstij ir finanšu resursi pietiekamā apjomā, bet šie līdzekļi nav bezgalīgi. Krīzes laikā mēs varam atbalstīt ekonomiku, palielinot valdības parādu līdz 55% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tomēr pārskatāmā laika periodā – 6-8 gados – parāds ir jāsamazina līdz aptuveni 40% no IKP. Svarīgi ir ne tikai sniegt atbalstu šajā krīzē, bet arī gatavoties nākamajai,” uzsvēra Latvijas Bankas prezidents.

Saistītie raksti

Kā ziņots, līdz 9.jūnijam Latvijā ir izsludināta ārkārtējā situācija slimības Covid-19 izplatības ierobežošanai. Tostarp noteikti dažādi aizliegumi, kas skar ekonomiku, lai aizsargātu iedzīvotāju veselību.

Valsts arī ieviesusi atbalsta pasākumus uzņēmēju un strādājošo atbalstam.
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Uz Liepāju atkal var aizlidot ar lidmašīnu
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Satiksmes sodi – jūlija jaunumi. Vai lielāki maksājumi dos efektu, ja nav nodrošināta soda neizbēgamība? 1
2 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Vērtēs ideju par tīmekļa vietņu slēgšanu
2 dienas

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
Slēgta “latviešu pilsēta” Lestera. Tautieši Anglijā pastāsta, kāda ir situācija uz vietas slēgtajā pilsētā
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Par no zemes izraktu 1938.gada “Iž” bisi četri mēneši cietumā 1
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Valsts, mazākais, izturējusies netaktiski, lai neteiktu sadistiski, pret nabadzīgiem cilvēkiem 1
9 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
22 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā reģistrētas 11 ar Covid-19 inficētas personas, kas iebraukušas no Krievijas
7 stundas