Foto: Zuma Press/Scanpix/LETA

Latvijas iedzīvotāju organismos lielā daudzumā atrastas bīstamas ķīmiskas vielas 40

Arī Latvijas iedzīvotāju organismos lielā daudzumā tika atrastas bīstamas ķīmiskas vielas, kas saistītas ar pārtikas produktu iepakojumu! Šāds atklājums tika noskaidrots starptautiskajā pētījumā, kurā piedalījās desmit Latvijā zināmi cilvēki, vēsta raidījums “900 sekundes”.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Pētījumā tika pārbaudīti 52 cilvēku urīna paraugi. Latvijas 10 dalībnieku vidū bija Saeimas deputāti, mediju pārstāvji, vides un citi speciālisti, kuru paraugus savāca un uzglabāja Centrāla Laboratorija. Dalībnieku urīna paraugos tika meklēti ftalāti un fenoli, kuru viens no galvenajiem izmantošanas veidiem ir ēdiena iepakojums.

Šīs vielas var ietekmēt reproduktīvo sistēmu, imūnsistēmu, kā arī var veicināt vēzi un sirds un asinsvadu slimības.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pētot 28 potenciāli bīstamas ķīmiskās vielas, visu dalībnieku urīnā tika atrasti 13 no 17 mērītajiem ftalātiem un 4 no 11 mērītajiem fenoliem. Kopumā Latvijas paraugos tika konstatētas 24 no 28 mērītajām vielām.

“Šis pētījums kārtējo reizi parāda, ka vielas no pārtikas iepakojuma un citiem materiāliem nonāk apkārtējā vidē un mūsu organismos.

Uztraucoši ir nevis konkrētie līmeņi konkrēto cilvēku paraugos, bet gan tas, ka ftalāti un fenoli ir visu cilvēku organismos visu laiku.

Lēmumu pieņēmējiem un iepakojuma ražotājiem ir steidzami jārisina šī problēma,” secina organizācijas “Zero Waste Latvija” pārstāve Mairita Lūse.

Šī gada martā zinātnieku grupa publicēja vienprātības ziņojumu, kurā pausts satraukums par pārtikas produktu iepakojumā esošo ķīmisko vielu spēju no iepakojuma iekļūt pārtikā.

Daudzas no šīm ķīmiskajām vielām var būt bīstamas, apdraudot cilvēku veselību.

Reaģējot uz minēto paziņojumu, vairāk nekā 230 NVO no visas pasaules parakstīja deklarāciju, kurā pauž bažas par šo jautājumu (“Declaration of Concern”) un aicināja lēmumu pieņēmējus nekavējoties rīkoties.

Plašāk “900 sekundes” video:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.