Energoefektīvākā privātmāja – Cimmermaņu ģimenes mājvieta Upesciemā.
Energoefektīvākā privātmāja – Cimmermaņu ģimenes mājvieta Upesciemā.
Foto: žurnāls “Būvinženieris”

Lielie logi uz dievidiem, pie mājas augoši bērzi. Cimmermaņu ģimenes energoefektīvās mājas noslēpumi 3

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Klimats Latvijā kļuvis tik niķīgs, ka izteikti dzestras ziemas mīsies ar karstām vasarām arī turpmāk. Līdz ar to vajadzība pēc ēku termoizolācijas un energoekonomijas nezudīs. Uz videi draudzīgu būvniecību aicina Ekonomikas ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izsludinātais konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2021”, kas informatīvās kampaņas “Dzīvo siltāk” ietvaros notiks jau desmito gadu.

 

Konkursa desmit gadi

LA
LA.LV
Kokteilis
Tev bija šodienai kādi plāni? Aizmirsti par tiem! Horoskopi 8.maijam
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 87
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Jaunākā Covid-19 izplatības karte: Cik slimnieku šobrīd katrā pilsētā? 1
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Konkursa tiešais mērķis ir, izceļot gada veiksmīgākās ēku būvniecības, atjaunošanas un pārbūves piemērus, veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā.

“Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā” desmitgadē ar pārliecību varam apgalvot – tas kļuvis par labu ikgadēju tradīciju visiem energoefektivitātes atbalstītājiem, būvniekiem un visādi zaļi domājošiem cilvēkiem. Konkursa lielākā vērtība ir pieredzes apmaiņa un tikšanās ar domubiedriem, jaunas idejas un ierosmes un, galvenais, iespēja pašam kļūt par iedvesmotāju kaimiņu vai draugu mājas atjaunošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visiem kopā mums ir spēks padarīt katram savu un mūsu kopējo māju – Latviju – taupīgāku, tīrāku un skaistāku. No savas puses varu apsolīt, ka aktīvi piedalīsimies sarunās ar Eiropas Komisiju par jaunā finansējuma saņemšanu, lai jau šā gada beigās vai 2022. gada sākumā mēs varētu atkal uzsākt projektu pieņemšanu atbalsta saņemšanai daudzdzīvokļu māju atjaunošanai,” atzīmē ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

“Samazinot enerģijas patēriņu ēkās, mēs samazinām pieprasījumu pēc enerģijas ražošanas, savukārt, ražojot mazāk un tīru enerģiju, mēs radām mazāk emisijas, samazinām izmaksas un uzlabojam savu dzīves vidi. Tādēļ pāreja uz videi nekaitīgu izaugsmi un klimatneitralitāti ir jāizmanto kā iespēja, lai stimulētu Latvijas ekonomiku un veicinātu zaļo tehnoloģiju un digitālo risinājumu attīstību,” aicina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.

“Ar resursus taupošu būvju palīdzību varam mācīties tērēt arvien mazāk dabas resursu un pagarināt planētas mūžu,” ir parliecināta Latvijas Būvinženieru savienības žurnāla “Būvinženieris” galvenā redaktore Antra Ērgle.

Kas lācītim vēderā

Ģimenes mājas turas līdzi laika garam. It īpaši tās, kuru saimniekiem ir tehniskā izglītība un zaļā domāšana. Iepriekšējā gada konkursā kā labākā privātmāju grupā tika novērtēta Cimmermaņu ģimenes māja Garkalnes novada Upesciemā.

Ģimenes mājai 40–50% kopējā siltuma zudumu rada norobežojošās konstrukcijas. Pārējie siltuma zudumi atkarīgi no smalkākām lietām – ēkas orientācijas pret debespusēm, ārsienu īpašībām un ēkas servisa iekārtu lietderības koeficienta.

Cimmermaņu ģimenes mājas projektēšanā īpaša uzmanība tika pievērsta ēkas novietojumam dabā. Lielie logi tika orientēti uz dienvidiem, kur tie saņem vairāk siltuma enerģijas, kas daļēji kompensē siltuma zudumus caur logu konstrukcijām. Ēkas plānojumā tika izmantoti dabas elementi, piemēram, netālu no logiem aug bērzs, kas karstā vasarā dod ēnu.

Mājas konstrukcijai izmantots “Bauroc” gāzbetons, kura sastāvā ir smilts, cements, kaļķis un ģipsis. Ēkai tas dod labu siltuma inerci un skaņas izolāciju, piedevām saglabājot nelielu gaisa caurlaidību, kas telpās nodrošina patīkamu mikroklimatu. Lai to uzturētu, uzmanība jāpievērš sienu apdares materiālu tvaika caurlaidības rādītājam, kuram jābūt pēc iespējas tuvākam sienas bloku parametriem.

Iekšsienām var rekomendēt cementa – kaļķa vai ģipša apmetumu, ārsienām – silikona apmetumu ar atbilstošu tvaika caurlaidību. Kompleksā sistēma būvētājam ir ērts un ātrs risinājums, jo celtnes elementi – bloki, armētās pārsedzes, pārseguma paneļi – ir viendabīgi. Ar vienkāršo būvniecības tehnoloģiju var tikt galā arī vidējas kvalifikācijas būvnieks.

Ģimenes māju var samontēt pāris nedēļās. Pamati būvēti no keramzītbetona blokiem, īpaši precīzi līmeņota pēdējā rinda, uz kuras veidoja sienas no vienslāņa blokiem “Ecoterm+ 500”. Virs logiem un durvīm montētas armētas gāzbetona pārsedzes. Armētie pārseguma paneļi likti uz blīvējošās akmensvates.

“Izmaksu balansam starp norobežojošo konstrukciju siltuma caurlaidību un inženiertehnisko iekārtu efektivitāti ir jābūt ekonomiski pamatotam,” spriež ēkas saimnieks, inženieris Māris Cimmermanis. “Ja ārsienām U vērtība ir mazāka par 0,18 W/(m2K), ekonomiski pamatota efekta no ārsienu siltināšanas nav. Būvfizikā sakarība starp ēkas siltuma zudumu un norobežojošo konstrukciju siltuma caurlaidību nav lineāra.”

 

Videi draudzīga apkure

Saimnieki izvēlējušies videi draudzīgu apkures sistēmu, kas darbojas ar atjaunojamajiem energoresursiem. Apkurei un karstā ūdens sagatavošanai izvēlēts Zviedrijā ražots “NIBE” zemes siltumsūknis F1255 ar augstu lietderības koeficientu – COP 3,18–5,06.

Normatīvi noteic, ka svaiga gaisa apmaiņai telpās jānotiek trīs reizes stundā. Lai nezaudētu reizē ar silto gaisu izvadīto siltumenerģiju, Upesciema mājā ierīkota “SystemAir” rekuperācijas iekārta, kas īpaši aukstā vai karstā laikā svaigu gaisu pievada caur 30 m garu zemē ieraktu kanālu. Tur, izmantojot zemes pastāvīgo temperatūru ap 5 °C, gaiss tiek pasīvi uzsildīts vai atdzesēts.

Visu darbu rezultātā mājas ar platību 278 m2 ekspluatācijas izmaksas par apkuri un karsto ūdeni trīs gadu laikā vidēji bija 51,26 eiro mēnesī jeb 0,18 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Gadā vidēji izmaksas veidoja 2,21 eiro/m2. Gāzbetona siltuma inerces ietekmē ēkas iekšējā temperatūra +22 ˚C līdz 23 ˚C maz mainās arī karstās vasaras dienās.

“Ekonomiski izdevīgāk ir siltumenerģiju privātmājā ražot pašiem, nevis pirkt no centralizētā siltumtīkla piegādātāja. Nākotnē mums ir paredzēts uz jumta izvietot saules paneļus elektroenerģijas ražošanai. Tā mājsaimniecība pilnībā saražos pašas patērēto elektroenerģiju, un ar dažiem papildu paneļiem varēs uzlādēt elektroauto,” pārliecināts M. Cimmermanis.

 

Konkurss. Energoefektīvākā ēka Latvijā 2021″

Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2021” balvas pieteikumus gaidīs līdz 18. jūnijam.
Publicitātes foto

Pieteikumus konkursam var iesniegt piecās ­kategorijās:

• Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka;

• Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve;

• Energoefektīvākā publiskā ēka;

• Energoefektīvākā vienģimenes ēka;

• Energoefektīvākā rūpnieciskā ēka.

* Nolikums publicēts tīmekļa vietnē www.energoefektivakaeka.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Pieteikumus var iesniegt līdz 2021. gada 18. jūnijam, nosūtot tos elektroniski uz e-pasta adresi ­dzivosiltak@em.gov.lv.

* Papildu informāciju par konkursu var saņemt ­Ekonomikas ministrijā (kontaktpersona: Inese ­Bērziņa, inese.berzina@em.gov.lv, 67013240).

Avots: Ekonomikas ministrija

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev bija šodienai kādi plāni? Aizmirsti par tiem! Horoskopi 8.maijam
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 87
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Jaunākā Covid-19 izplatības karte: Cik slimnieku šobrīd katrā pilsētā? 1
12 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbāzīsies ar krievu valodu? Kā “Vakcinācijas avīze” no apšaubāmas kļuva par bezjēdzīgu 30
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 18
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Turbulence koalīcijā: Vai pirmdien kritīs Kariņa valdība? 56
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 87
15 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbāzīsies ar krievu valodu? Kā “Vakcinācijas avīze” no apšaubāmas kļuva par bezjēdzīgu 30
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Antropologs: Ja valdība ietu lokdauna virzienā, tad rudenī uz “Covid-19 brīvu” ikdienu var cerēt 45
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz cik grādiem saule sasildīs gaisa temperatūru sestdien?
08:17
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbāzīsies ar krievu valodu? Kā “Vakcinācijas avīze” no apšaubāmas kļuva par bezjēdzīgu 30
21:21
LE
LETA
Ziņas
NEPLP ierosinājusi pārkāpuma lietu “Aizliegtajam paņēmienam” saistībā ar pausto informāciju par vakcīnu efektivitāti 21
19:47
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Īstie profesionāļi negrib būt “peramie zēni”! Saeimā viedokļu vētra par mediju uzraugu lielajām algām 5
15 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Vakcinācija nav vienīgā aizsardzības līnija pret Covid-19.” Līdz gada beigām jāiepērk vismaz trīs jauni terapeitiskie līdzekļi 8
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man vismaz ir ko ēst!” Šadurskis uzskata, ka labāk būtu izmaksāt dīkstāves pabalstus, nevis rīkot Skolēnu dziesmu un deju svētkus 29
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Zināms, cik daudzi šobrīd Latvijā pēc vakcinēšanās pret Covid-19 izjūt blaknes 17
16 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Agresīvs bullis palīdz atrast zem egles paslēptu kailu vīrieti ar pārgrieztu kaklu 1
17 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Cerams, ka meteosazvērestība, ne aktīvāko “progresistu” izdabāšana tiem, kas joprojām lolo divvalodības ideju un sapņo par citu karogu 19
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kossovičs par āra terašu atvēršanu: Par šo “ballīti” maksās visi 49
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Izslimoju Covid-19, bet antivielu tests ir negatīvs.” Kalviņš skaidro, vai tā tiešām var būt 19
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 33
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 39
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki un dārznieces, safrizēt rudens avenājus var arī tagad!
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kā 300 policisti Ņujorkas centrā spraigā apšaudē cenšas notvert leģendāro “Divu Pistoļu Krouliju” bandītu
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Influencere Katrīne Sauliete kopā ar mīļoto Pēteri devušies atpūsties uz Turciju, kur šobrīd ir augsts Covid-19 saslimstības risks 31
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers dodas “šturmēt” lietoto apģērbu veikalu un tur piedzīvo pagalam neveiklu situāciju 28
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Opozīcija ar pozīciju valdību padarīja par muļķiem!” Rēvalds par Saeimas lēmumu atvērt āra terases 29
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krējuma kūka ar pildījumu: gatava 15 minūtēs! 2
19 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, vajag mainīt valdību? 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 18
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 42
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki un dārznieces, safrizēt rudens avenājus var arī tagad!
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga un bezgalīgi garšīga: zupa kā lazanja – ar malto gaļu, tomātiem un pastu 3
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti? 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 8. līdz 14.maijam: kādas vēlmes piepildīsies? 1
20 stundas