Foto: SIPA/SCANPIX
Foto: SIPA/SCANPIX
Karš Ukrainā.
pirms 77 dienas

Live TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. “Rašistiem pagaidām okupētajās teritorijās izbeigušies “prjaņiki”, paziņo Melitopoles mērs Fedorovs 0

pirms 77 dienas 20:01

Stoltenbergs aicina sabiedrotos palielināt izdevumus aizsardzībai

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs otrdien brīdinājis, ka sabiedrotie nepietiekami ātri palielina izdevumus aizsardzībai, ņemot vērā Krievijas agresiju pret Ukrainu. Pēc tam, kad Krievija 2014.gadā okupēja Ukrainai piederošo Krimu, NATO dalībvalstis apņēmās palielināt savus aizsardzības izdevumus līdz 2% no iekšzemes kopprodukta līdz 2024.gadam. NATO ikgadējā ziņojumā, kas tika publiskots šodien, secināts, ka šo mērķi 2022.gadā sasniedza tikai septiņas no 30 NATO valstīm un tās ir ASV, Grieķija, Polija, Lielbritānija, Lietuva, Latvija un Igaunija. 2021.gadā mērķi sasniedza astoņas dalībvalstis, bet 2020.gadā – 11 valstis. “Kopš Krievijas iebrukuma daudzi sabiedrotie ir paziņojuši par ievērojamu aizsardzības izdevumu palielināšanu. Tagad solījumiem jāpārvēršas īstā naudā, līgumos un konkrētā bruņojumā, jo aizsardzības izdevumi ir pamatā visam, ko mēs darām,” preses konferencē sacīja Stoltenbergs. Viņš 2% mērķa sasniegušo valstu skaita samazināšanos skaidroja ar to, ka vairāku sabiedroto valstu ekonomika darbojusies labāk, nekā gaidīts, tāpēc to aizsardzības budžeti izskatījušies proporcionāli mazāki. Vislielāko naudas summu aizsardzībai tērējušas ASV – aptuveni 70% no vairāk nekā triljona dolāru lielajiem NATO kopējiem aizsardzības tēriņiem 2022.gadā. ASV gadiem ilgi mudinājušas Eiropas sabiedrotos atvēlēt lielākus līdzekļus savai aizsardzībai, un aizsardzības tēriņi NATO ir pieauguši. Kopumā Eiropas valstu un Kanādas aizsardzības izdevumi 2022.gadā pieauga par 2,2%, un pēdējo astoņu gadu laikā pieaugums sasniedzis 350 miljardus ASV dolāru. “Kopš 2014.gada sabiedrotie ir palielinājuši aizsardzības izdevumus, un mēs virzāmies pareizajā virzienā. Taču mēs virzāmies ne tik ātri, kā to pieprasa bīstamā pasaule, kurā dzīvojam,” sacīja Stoltenbergs. Viņš atzinīgi novērtēja panākto progresu, bet uzsvēra, ka ir jādara vairāk un ātrāk. Krievijas atkārtotais iebrukums Ukrainā pagājušā gada februārī pamudināja Eiropas valstis modernizēt savas armijas un stiprināt savu aizsardzību. NATO gatavojas samitā jūlijā Viļņā noteikt jaunu mērķi aizsardzības izdevumu palielināšanai, vairumam valstu piekrītot, ka 2% būtu jābūt pamatam, nevis tēriņu griestiem. Tomēr vairākas valsis, kuras nav spējušas sasniegt 2% mērķi, nevēlas pārāk ambiciozu un konkrētu mērķi. Stoltenbergs uzsvēra, ka šodien drošību nevar uzskatīt pašsaprotamu un tieši tā ir “mūsu labklājības un mūsu dzīvesveida pamatā”. NATO diplomāti prognozē, ka diskusijas par jauno mērķi aizsardzības tēriņiem, kas prasa visu dalībvalstu akceptu, visticamāk, turpināsies līdz pat samitam jūlijā.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.
Foto: AFP/Scanpix/LETA
pirms 77 dienas 16:48

VIDEO. Ukrainas armijas spēki demonstrē kadrus, kā izmanto “French Crotal” pretgaisa aizsardzības sistēmas

Ukrainas gaisa spēki ir publicējuši video kadrus ar “French Crotal” pretgaisa aizsardzības sistēmu izmantošanu cīņai pret iebrucējiem – Krievijas spēkiem, vēstī NEXTA.

pirms 77 dienas 16:45

Šolcs netic drīzām kara beigām Ukrainā

Nav sagaidāms, ka Krievijas pret Ukrainu izvērstais pilna mēroga karš varētu beigties tuvākajā laikā, jo miers nav iespējams bez Krievijas karaspēka izvešanas, laikraksta “Rheinische Post” rīkotā pasākumā pirmdien sacīja Vācijas kanclers Olafs Šolcs. “Mums ir jābūt gataviem tam, ka tas (karš) var turpināties ilgu laiku,” sacīja kanclers. “Pat kad karš beigsies, ne viss uzreiz kļūs normāls. Bet mēs arī nedrīkstam mazināt savus pūliņus tā izbeigšanas labā.” Šolcs arī sacīja, ka netic režīma, tādu kā Putina režīms, nomaiņai ar spēka pielietošanu no ārpuses. Kā norādīja kanclers, arī ASV prezidents Džo Baidens viņam teicis, ka Baltais nams neizskata šādu variantu. “Attiecībā uz šo ideju es amerikāņu prezidentu atbalstu,” uzsvēra Šolcs. Krievija nevar diktēt miera noslēgšanas nosacījumus, turpināja kanclers. “Ukrainai ir jābūt tādā stāvoklī, ka tā spēj aizstāvēt savu vienotību un neatkarību,” sacīja Šolcs, uzsverot, ka neredz iespēju mieram Krievijas un Ukrainas starpā bez Krievijas karaspēka izvešanas. “Krievijas prezidents Vladimirs Putins šo karu nedrīkst uzvarēt. Robežas nedrīkst pārkāpt ar spēku,” sacīja Šolcs, norādot, ka pat pēc kara beigām tā sekas būs jūtamas ilgi un ka Ukrainai būs nepieciešama ilgstoša atjaunošana.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs.
Foto: EPA/Scanpix/LETA
pirms 77 dienas 16:41

Sji ielūdz Putinu uz Ķīnu

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins otrdien pavēstīja, ka uzaicinājis Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu šogad apmeklēt Ķīnu. “Es vakar uzaicināju prezidentu Putinu viņam izdevīgā laikā šogad apmeklēt vizītē Ķīnu, jo šogad Ķīnā notiks trešais starptautiskais forums iniciatīvas “Viena josta – viens ceļš” ietvaros. Iepriekšējos divos forumos prezidents Putins piedalījās,” Krievijas mediji citē Sji teikto. Par forumu Sji pastāstīja, tiekoties ar Krievijas premjerministru Mihailu Mišustinu. Arī viņu Sji uzaicinājis apmeklēt Pekinu. Otrdien gaidāmas Sji sarunas ar Putinu, piedaloties delegāciju locekļiem. Paredzēts arī brīfings presei. Sji vizīte Maskavā notiek dažas dienas pēc tam, kad Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) izdevusi Putina aresta orderi. Vācija jau paziņojusi, ka aizturēs Putinu, ja viņš atradīsies tās teritorijā, savukārt Dienvidāfrikas Republika, kur augustā gaidāms piecu BRICS valstu, arī Krievijas, samits, apliecinājusi, ka apzinās savas “tiesiskās saistības”.

pirms 77 dienas 16:34

Melitopoles mērs: Okupanti Zaporižjas apgabalā pastiprina teroru

Krievijas karaspēka šobrīd kontrolētajā Zaporižjas apgabala daļā okupanti līdzās jau agrāk izveidotajām represiju struktūrām izveidojuši arī Krievijas Nacionālās gvardes atzaru, kā arī pastiprinājuši vietējo iedzīvotāju teroru, šādi cita starpā cenšoties viņus piespiest aktīvāk saņemt Krievijas pases, platformā “Telegram” pavēstīja Melitopoles mērs Ivans Fedorovs. “Rašistiem pagaidām okupētajās teritorijās izbeigušies “prjaņiki”. Palikušas tikai “pletnes”. Okupanti pagaidām ieņemtajās Zaporižjas teritorijās maina taktiku,” situāciju raksturoja mērs. Okupantu solītā “skaistā dzīve” ar maziem komunālajiem maksājumiem un lielām algām palikusi solījumu līmenī. Tās vietā līdzās Federālā Drošības dienesta (FSB), okupantu “prokuratūras” un “tiesas” izveidošanai reģistrēta arī Krievijas Nacionālās gvardes pārvalde.
Šīs struktūras vadītāja amatā iecelts bijušais Ātrās reaģēšanas īpašās vienības karavīrs no Maskavas, kas bijis iesaistīts “likumīgo zagļu” savstarpējo rēķinu kārtošanā. Zaporižjas apgabala Azovskes ciemā okupanti pastiprinājuši pretizlūkošanas režīmu un veic pārbaudes, vai vietējiem iedzīvotājiem ir Krievijas pases. Okupanti pastiprina iedzīvotāju piespiedu pasportizāciju, cenšoties panākt, lai līdz rudenim okupētajās teritorijās 80% iedzīvotāju būtu Krievijas pases. Zaporižjas apgabala okupētajā daļā okupanti ukraiņiem atsakās izmaksāt algas, ja viņiem nav Krievijas pases. “Okupētie [Ukrainas] dienvidi tagad ir ne tikai Eiropas lielākais cietums, bet arī vieta, uz kurieni no purviem tiek izsūtīti visādi krāmi,” norādīja mērs. “Ukrainas dienvidi gaida deokupāciju,” uzsvēra Fedorovs.

Karš Ukrainā.
Foto: REUTERS/SCANPIX
pirms 78 dienas 10:21

ISW: Krievi cenšas gūt kaut nelielus panākumus pirms iniciatīvas zaudēšanas

LETA: Krievijas karaspēks Ukrainā palielinājis operāciju tempu un aktivizējies, lai gūtu kaut nelielus panākumus pirms iniciatīvas zaudēšanas kaujas laukā, uzskata ASV Kara studiju (ISW) institūta analītiķi.

Krievijas karaspēks guvis nebūtiskus panākumus Bahmutā un tās apkaimē, vienlaikus parādoties ziņām par Krievijas operāciju tempu palielināšanos ap Avdijivku.

Atbilstoši situācijai 20.martā krievi, visticamāk, ieņēmuši papildu pozīcijas uz dienvidrietumiem un ziemeļiem no Bahmutas starp Bohdanivku un Hromovi.

Krievijas operāciju tempu palielināšana pie Avdijivkas novedusi pie būtiskiem zaudējumiem un, domājams, ir kļūmīgs mēģinājums atvilkt Ukrainas spēkus no citiem frontes sektoriem.

ISW eksperti nav konstatējuši, ka krievi būtu sakoncentrējuši lielus kaujas spēkus Doneckas nomalēs un ir mazticams, ka viņi spēs uzturēt šo īslaicīgi palielināto tempu.

Atbilstoši domnīcas ekspertu vērtējumam Krievijas vispārējais pavasara uzbrukums, visticamāk, tuvojas kulminācijai un Krievijas karaspēks var aktivizēt pūliņus, lai gūtu kaut nelielus panākumus, pirms Ukrainas frontēs tas zaudē iniciatīvu.

“Joprojām saglabājas iespēja, ka krievu uzbrukums var piespiest Ukrainu atkāpties no Bahmutas un/vai no Avdijivkas, kaut arī šobrīd tas nešķiet ticami,” norāda ISW.

pirms 78 dienas 08:14

Ukraina: Krievijas dzīvā spēka zaudējumi sasniedz 166 570 karavīrus

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz otrdienas rītam sasnieguši 166 570 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 960 iebrucēji.

Kopš atkārtotā iebrukuma sākuma pagājušā gada 24.februārī krievi zaudējuši 3552 tankus, 6879 bruņutransportierus, 2586 lielgabalus, 507 daudzlādiņu reaktīvās iekārtas, 270 zenītartilērijas iekārtas, 305 lidmašīnas, 290 helikopterus, 2167 bezpilota lidaparātus, 907 spārnotās raķetes, 5428 automobiļus un autocisternas, 18 kuģus un ātrlaivas, kā arī 266 specializētās tehnikas vienības.

Krievijas zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē karadarbība.

pirms 78 dienas 06:58

Bahmuta cīnās. Ukraiņi iznīcina “Vagner” pozīcijas

pirms 78 dienas 06:54

Ukraiņi atvairījuši vairāk nekā 120 uzbrukumus piecos virzienos

pirms 78 dienas 06:50

Krimas ziemeļos iznīcinātas raķetes “Kalibr”, kuras okupanti pārvadāja pa dzelzceļu

Krimas ziemeļu pilsētā Džankojā pirmdienas vakarā tika iznīcinātas Krievijas spārnotās raķetes “Kalibr”, kuras okupanti pārvadāja pa dzelzceļu, paziņoja Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde.

“Sprādziens Džankojas pilsētā pagaidām okupētās Krimas ziemeļos iznīcināja Krievijas spārnotās raķetes “Kalibr NK” laikā, kad tās tika transportētas pa dzelzceļu,” teikts pārvaldes paziņojumā.

Galvenā izlūkošanas pārvalde paziņoja, ka “mīklainais sprādziens” turpina Krievijas demilitarizācijas procesu un gatavo Ukrainas Krimas pussalu deokupācijai.

Krimas iedzīvotāji sociālajos tīklos rakstīja par sprādzienu sēriju, ko bija dzirdējuši Džankojā, un uzskatīja, ka ir notriekts bezpilota lidaparāts.

Raķetes “Kalibr NK” ir paredzētas palaišanai no Krievijas Melnās jūras flotes virsūdens kuģiem. To darbības rādiuss ir vairāk nekā 2500 kilometru, tēmējot uz sauszemes mērķiem, un 375 kilometri, tēmējot uz jūras mērķiem.

FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
Zaporižjes apgabalā appludināti lauksaimniecības lauki. Kāpēc?
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
Lasīt citas ziņas
Ukrainas premjerministrs: Kahovkas HES iznīcināšana ir viena no lielākajām vides katastrofām Eiropā pēdējās desmitgadēs
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
Ilona Bērziņa: Jāšaubās, vai “JV” triks ar koalīcijas paplašināšanu izvērtīsies tikpat veiksmīgi, kā pirms pāris gadiem ar tās sašaurināšanu
15:45
Ceturtdien Latvijā gaidāms saulains un īsti karsts laiks
15:22
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
15:15
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
VIDEO. Princis Harijs un Megana Mārkla soctīklos publicē ļoti mīļu video
Ceturtdien Latvijā gaidāms saulains un īsti karsts laiks
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
Lauki Ukrainas dienvidos pēc Kahovkas HES iznīcināšanas nākošgad var kļūt par tuksnesi
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem
FOTO. 4 praktiski šefpavāra padomi: kā gatavot, esot dabā?
VK skarbi secinājumi par NBS pārtikas iepirkumu – tas neatbilst aizsardzības resora un nacionālās drošības interesēm
Advokāte: “Par spīti skaļajiem paziņojumiem patiesības noskaidrošana Bunkus slepkavības lietā vēl tikai priekšā”
Zvejsalnieks: Apziņošanas sistēma un regulārā trauksmes sirēnu pārbaude stipri izskatās pēc formālisma
Kā rīkoties, ja dzīvnieks krīt uz nerviem vai ir apnicis? Kā tikt vaļā no mājdzīvnieka?
FOTO. Ātri, gudri un drosmīgi: Latvijas dienesta suņi starptautiskās sacensībās parāda savu meistarību
VIDEO. “Mana lielākā kļūda bija to suni paņemt…” Agrita Bindre komentē Mailo skandālu TV šovā
Manevri Baltijas jūrā: Krievija demonstrē savu spēku, jo visu laiku tiek runāts, ka pēc kara Ukrainā Baltijas valstis būs nākamās
Starp Jelgavas un Liepājas šosejām uz Rīgas apvedceļa slēdz bīstamos 32 kreisos pagriezienus
“Runājam divās valodās…” Kariņu doma par koalīcijas paplašināšanu nav pametusi jau kopš valdības izveidošanas
Armijas pārtikas iepirkuma lieta: No amata atbrīvots vēl viens darbinieks, bet divām amatpersonām izteikts rājiens
Sahāras seno cietokšņu pilsētas ir īsts kultūras dārgakmens! Kopš 2002.gada tur gan nav klejojis neviens tūrists…
Amsterdama aizliedz publisku zālītes smēķēšanu sarkano lukturu rajonā un ap kanāliem
10 augļu koki un ogas, kas lieliski aug arī toveros un podos
Vēstniece: Zviedrija cer, ka Viļņas samits būs vēsturisks samits, lai Zviedriju pievienotu NATO