Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem 1

Kukaiņi spēj radīt gan sīkas nepatikšanas, kad kodums vien mazliet niez, gan lielas, ja tas izraisa alerģisku reakciju, kas dažiem cilvēkiem var būt patiesi smaga un pat veselībai bīstama. Kā sevi pasargāt?

Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni 91
Lasīt citas ziņas

Kāda ir viegla un kāda – smaga reakcija uz kodumu?

“Izplatītākā reakcija uz kukaiņa kodumu, vai tas būtu ods vai bite, ir lokāla nieze, apsārtums, neliels pietūkums. Dažkārt, piemēram, dundura, bites vai lapsenes koduma vieta var arī sāpēt. Nopietnāka reakcija jau ir izteikts pietūkums, paaugstināta ķermeņa temperatūra. Savukārt smaga reakcija ir anafilaktiskais šoks, kas skar visu organismu. Tiesa, šāda reakcija nav raksturīga odu dzēlieniem, jo odi neizdala indi, ko nevar teikt par lapsenēm un bitēm. Anafilaktiskais šoks var izpausties dažādi – kā reibonis, vemšana, caureja, apjukums, nespēks, apgrūtināta elpošana, iespējami arī sirdsdarbības traucējumi. Ja pēc bites vai lapsenes koduma ir vērojami šādi simptomi, steigšus jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība,” skaidro “Mēness aptiekas” farmaceite Juta Namsone.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā mazināt koduma sekas?

Farmaceite iesaka šādas darbības.

  • Lai mazinātu niezi un apsārtumu, koduma vietai var uzklāt pretniezes gelu, kas aptiekās pieejams bez receptes un satur antihistamīnus (aktīvās vielas dimetindēna maleāts un difenhidramīna hidrohlorīds). Bērnam līdz divu gadu vecumam nevajadzētu klāt gelu uz plašiem ādas laukumiem vai iekaisušas ādas. To klāj plāna kārtā tikai uz niezošās vietas divas, četras reizes dienā. Jākonsultējas ar ārstu, ja simptomi nemazinās nedēļas laikā.
  • Noderēs bezrecepšu antihistamīna tabletes, kas palīdz mazināt alerģisko rekciju. Tādas būtu vēlams turēt mājas aptieciņā. Kuru no medikamentiem labāk izvēlēties, jāpajautā savam ārstam vai farmaceitam, jo to lietošana ir atkarīga no vecuma, svara, simptomu smaguma. Der pakonsultēties ar farmaceitu arī par to, kā antihistamīna līdzeklis mijiedarbojas ar ikdienā lietojamām zālēm.
  • Ja iekodusi bites vai lapsene, vispirms ir svarīgi izvilkt dzeloni un koduma vietu nomazgāt. Diskomfortu un tūsku var mazināt auksta komprese. Var uzklāt aptiekā pieejamo šķīdumu (piemērots bērniem no 1 gada vecuma) odu, lapseņu, dunduru, zirnekļu, bišu un skudru kodumu seku mazināšanai. Šķīdums izveido caurspīdīgu, elastīgu plēvīti, kas nomierina un sargā no kasīšanas.
  • Ja ir piesūkusies ērce, paturiet pie tās spirtā mērcētu vati, pēc brīža ērci noņemiet ar speciālo pinceti un koduma vietu vēlreiz apstrādājiet ar spirtu. Par tālāko rīcību konsultējieties ar ģimenes ārstu.

Mazā uzvedības ABC, dodoties dabā

  • Uzturoties zālienā, paklājiet segu vai specialo piknika paklājiņu.
  • Ja dosieties uz mežu, izvēlieties gaišu apģērbu ar garām piedurknēm un garās bikses, kuru galus var sabāzt zeķēs vai apavos. Gaišs apģerbs palīdzēs pamanīt uzkritušu ērci un noņemt to, pirms ir piesūkusies. Neaizmirstiet arī par galvassegu!
  • Ņemiet vērā, ka pēc saulrieta, pie ūdeņiem, mežmalā un vietās, kur ieslēgts apgaismojums, piemēram, nojumē, terasē odu būs vairāk. Laikus parūpējieties par vakara stundām piemērotu apģērbu un lietojiet repelentus.
  • Piknikā pie dabas nosedziet ēdienu un, jo īpaši, saldu dzērienu traukus, lai tajos neiekļūst kukaiņi, kas var iedzelt.
  • Ja gadās sastapties ar lapseņu vai bišu uzlidojumu, nevicinieties ar rokām – tas satracina kukaiņus un padara tos agresīvus.

Ko izvēlēties kukaiņu aizbaidīšanai?

Viens no veidiem, kā neiedzīvoties nepatikšanās ar kukaiņiem, ir repelentu izmantošana. Šie līdzekļi var saturēt gan ķīmiskas vielas, gan arī dabīgas ēteriskās eļļas, kas kukaiņiem nav patīkamas, un ir paredzēti gan odu, gan arī, piemēram, ērču atbaidīšanai.

Izsmidzināmi līdzekļi

Farmaceite stāsta: “Repelenti ir pieejami dažādās formās. Populāri ir aerosoli, spreji, kuru saturu izsmidzina uz ādas vai apģērba, turot to aptuveni 15 centimetru attālumā un pasargājot acis un  muti. Tiešā veidā gan seju neapsmidzina – vispirms repelentu uzsmidzina uz plaukstām un ar tām līdzekli uzklāj sejai. Aizsardzību pret odiem var nodrošināt līdz deviņām stundām (atkarīgs no produkta), savukārt pret ērcēm – līdz piecām stundām.

Aproces

Tās parasti satur dabīgās vielas un ir izmantojamas visai ģimenei, turklāt aproces izmērs ir regulējams. Zīdaiņiem no sešu mēneša vecuma aproci var uzlikt uz kājas, savukārt bērniem no triju gadu vecuma – uz rokas. Aproces iekšpusē parasti ir lentīte, kas pasargā ādu no tiešas saskares ar aktīvo vielu. Aproces var izmantot atkārtoti un tās aizsardzībai ir derīgas aptuveni mēnesi, ja sekot uzglabāšanas nosacījumiem.

Uzlīmes

Tā kā uzlīme tiek aplicēta uz apģērba, tajā esošās ēteriskās eļļas nenonāk tiešā saskarē ar ādu. Lai aromāts izdalītos, pēc uzlīmes piestiprināšanas nepieciešams viegli saskrāpēt tās virsmu. Uzlīmes iedarbības rādiuss ir 50 cm un darbības ilgums 8-12 stundas.

Ultraskaņas ierīce

Tā var noderēt, ja ģimenē ir mazulis, kurš uzturas ratiņos. Ierīce darbojas ar baterijām un ir piemērota lietošanai āra pastaigas laikā vai piknikā.

Ierīce raida ultraskaņu, atbaidot lidojošus kukaiņus aptuveni triju metru rādiusā, un tā ir pilnīgi ekoloģiska.

Farmaceite gan uzsver, ka neviens līdzeklis nedod simts procentu aizsardzību, tādēļ ir svarīgi veikt arī citus (jau minētos) piesardzības pasākumus un, piemēram, uzklāt bērna ratiņiem moskītu tīkliņu.

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām  Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP 10  reizi pētījuma laikā „Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.

SAISTĪTIE RAKSTI

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2022. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

“Mēness aptieka” 2022. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
“Rīgas satiksmes” pasažieri no oktobra varēs izmantot vēl nebijušu iespēju
Lasīt citas ziņas
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
STOPkadri: Daudzās jomās atpaliekam no citām Eiropas valstīm, bet digitālā notāra projektā varam sevi uzskatīt par paraugu citiem
Lielākais, kāds jebkad nogādāts uz Zemes! ASV nosēdusies NASA kapsula ar paraugiem no asteroīda
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
22:00
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
21:30
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
20:33
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. “Tā ir gatavā elle, kurai iziets cauri…” Anitas dēlam 4 gadu vecumā konstatēta invaliditāte
Kokteilis
FOTO. “Mīlu un man ir svarīga viņu esība. Tāpat kā viņiem manējā” – Ieva Brante atklāti par kādu īpašu vīrieti savā dzīvē
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Veselam
Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt?
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
Rotaļu laukumi kļūst par parādes laukumiem un vēstures fakti tiek sagrozīti: Krievijas skolās veido paaudzi Z
Receptes
Ražu liekam burciņās – ļauties fantāzijai un eksperimentiem!
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Aigars Ruņģis: Jo mēs mazāk laika tērētu cīņai ar birokrātiju, jo mēs kļūtu turīgāki
Dārzs
Mulčēšana uzlabo augsnes kvalitāti. Kuru mulču izvēlēties?
Bite par politiķiem un ierēdņiem: Viņi ļoti vāji saprot, no kurienes rodas nauda – taču ne jau no uzņēmējiem!
Ineta Ziemele: Migrantu plūsma uz Eiropas Savienību ir ārkārtīgs izaicinājums
Mājas
Lasītājs jautā: “Ja manā sētā ir suns, vai pastniekam ir tiesības nepiegādāt sūtījumu?”
Receptes
Pildītas avokado laiviņas
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Produktīvas brīvdienas kopā ar ģimeni. Padomus sniedz mākslīgais intelekts
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Danusēvičs par valdības deklarāciju: “Šobrīd ir pateikts viennozīmīgi, ka būs tikai Rīga un visam pārējam ir jāmirst”
Kokteilis
Rojs Puķe dalās pieredzē par kibermobingu: “Visriebīgākos komentārus raksta pieaugušas tantes un onkuļi. Ar bērniem un mazbērniem”
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
FOTO. Sēņu mednieku neparastākie atradumi: Pepija Garzeķe, ļoti stipra baravika un citas sēnes, kas liks pasmaidīt
Iemesls doties uz Daugavpili! Mākslas daudzveidība Rotko centrā