Mokošā dzīve Trampa Baltajā namā… 1

ASV žurnālistikas veterāns Bobs Vudvords, kurš izgaismojis varas gaiteņu aizkulises astoņu prezidentu valdīšanas laikā no Niksona līdz Obamam, grāmatā “Bailes: Tramps Baltajā namā” atklāj līdz šim nezināmas detaļas par gaisotni un lēmumu pieņemšanu prezidenta Donalda Trampa Baltajā namā. Stāsts balstīts uz simtiem stundu intervijām, ko autors veicis ar dažādām amatpersonām, atsaucēm uz dienasgrāmatām, arhīvu dokumentiem un citiem avotiem. Analītiķu ieskatā, “Bailes” ir visintīmākais nepilnus divus gadus amatā esoša prezidenta portretējums, kāds jebkad publicēts. Grāmata iznāks 11. septembrī.

Reklāma
Reklāma

Tramps: “Īsts spēks ir bailes”

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Vašingtonā ne diena nepaiet bez kāda noslēpumā turēta notikuma noplūdināšanas, taču Amerikas vispazīstamākajam pētnieciskajam žurnālistam Bobam Vudvordam, kurš līdz ar kolēģi Karlu Bernsteinu no laikraksta “The Washington Post” kļuva slavens ar Votergeitas skandāla atmaskošanu, kas noveda pie prezidenta Niksona atkāpšanās, bija izdevies 19 mēnešus paturēt slepenībā savu pēdējo projektu. Pirmdien izdevniecība “Simon & Schuster” paziņoja, ka Vudvorda grāmata “Bailes: Tramps Baltajā namā” iznāks 11. septembrī. Grāmatas nosaukumā izmantots kāds Trampa, toreiz vēl prezidenta kandidāta, izteikums 2016. gada aprīlī intervijā “WP” žurnālistiem Vudvordam un Robertam Kostam. Jautāts, vai viņš piekrīt toreizējā prezidenta Baraka Obamas viedoklim, ka “īsts spēks nozīmē, ka jūs varat panākt, ko gribat, bez vardarbības lietošanas”, Tramps sākotnēji šķita piekrītam, atzīstot, ka “tajā ir zināma patiesība”. “Īsts spēks panākams ar cieņu.” Tad viņš veica personisku piebildi: “Īsts spēks ir, es pat negribu lietot šo vārdu: bailes.” Vudvords apzīmējis šo Trampa izteikumu kā “gandrīz šekspīrisku piebildi”.

Vai prezidents ir “nojūdzies”?

Savā 19. grāmatā Vudvords, viens no finansiāli veiksmīgākajiem ASV dokumentālās literatūras autoriem, sev ierastajā reportiera stilā ataino ASV varas cīņas un prezidenta vietu tajās. Grāmatās par prezidentu Džordžu Bušu jaunāko un prezidentu Obamu viņš pievērsās viņu atsevišķiem svarīgākajiem lēmumiem, piemēram, par ASV iesaistīšanos karadarbībā ārzemēs. “Bailes” ir plašāks skats uz Trampa prezidentūru, kas jau atainota vairākās nesen iznākušās grāmatās: “Augstāka lojalitāte: patiesība, meli un līderība”, ko uzrakstījis bijušais FIB direktors Džeimss Komijs; Maikla Vulfa “Uguns un niknums: Trampa Baltā nama iekšienē” un tikko iznākusī Trampa bijušā preses sekretāra Šona Spaisera grāmata “Brīfings: politika, prese un prezidents”. Tikko iznākusi arī Trampa bijušās palīdzes un Baltā nama Sabiedrisko attiecību biroja komunikācijas direktores Omarosas Ņūmenas grāmata “Unhinged”, ko var tulkot kā “Izgāzies no eņģēm” vai “Nojūdzies”. Ņūmena sadarbojās ar Trampu vēl tajā laikā, kad viņš vadīja televīzijas šovus, un trāpīgi ataino haosu viņa Baltajā namā.

Haoss Trampa Baltajā namā

CITI ŠOBRĪD LASA

Vudvorda grāmata izceļas ar pieredzējušajam pētnieciskajam žurnālistam ierastajām atsaucēm uz avotiem sakarā ar visām viņa pieminētajām detaļām par notikumiem Baltā nama Ovālajā kabinetā, situāciju kabinetā, kur notiek visslepenākās sarunas, un prezidenta lidmašīnā “Air Force One”. Strādājot pie grāmatas, Vudvords centās mazāk parādīties publiskos pasākumos un ierobežoja piedalīšanos televīzijas raidījumos. Viņš atsāka jaunības laiku paradumu vēlu vakarā neaicināts ierasties ietekmīgu cilvēku mājās, lūdzot interviju. Rakstot grāmatu par Trampa prezidentūru, Vudvords mēdza uzaicināt viņam pietuvinātas personas uz savu māju, lai iegūtu vajadzīgo informāciju. Vudvorda ieskatā, Trampa administrācijā, kur ierēdņi mainījās vai ik dienas, nebija pastāvīgu amatpersonu, kas būtu pilnvaroti sniegt informāciju žurnālistiem. Viņš atceras, ka prezidenta Obamas un pirms tam Buša jaunākā un Klintona prezidentūras laikā Baltā nama Komunikācijas departamenta ierēdņi bieži piedalījās Vudvorda intervijās ar amatpersonām, lai būtu informēti par sarunās teikto, kas vēlāk tika publiskots.

Haoss prezidenta Trampa administrācijā novedis pie daudzu pretrunīgu izteikumu parādīšanās publiskajā telpā. Amatpersonas sniedza intervijas, tostarp Vudvordam, cenšoties uzspodrināt personisko reputāciju. Kāds Trampa administrācijas ierēdnis atzinis, ka daudzi Baltā nama darbinieki oficiāli vai neoficiāli runājuši ar Vudvordu, tāpēc viņa grāmatā varētu būt satriecoši atklājumi. “Viltus ziņu” vairošanos veicinājis arī prezidents Tramps, kurš savas prezidentūras pirmajā gadā nāca klajā ar 2140 nepatiesiem vai maldinošiem izteikumiem. Pēc sešiem mēnešiem viņš dubultoja viltus ziņu klāstu, 558 dienās izplatot 4229 maldu vēstis, atzīmē laikraksts “The Washington Post”.

Vudvorda grāmatas izdevēji uzskata, ka viņa grāmatai labākā reklāma ir tās autora kā pētnieciskā žurnālista uzticamība un prezidenta Trampa iespējamie niknuma uzliesmojumi sakarā ar tās iznākšanu tikai vairos grāmatas popularitāti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.