Medniekstāsta galvenais varonis kolektīva “Kombuļu mednieks” mednieks Aleksandrs Burcevs.
Medniekstāsta galvenais varonis kolektīva “Kombuļu mednieks” mednieks Aleksandrs Burcevs.
Foto: Edgars Vanags

Medniekstāsti. Latgales dzinējmedības ar kazām 0

Esmu Latgales fotomednieks Artis Batarāgs. Lielākā daļa šī žurnāla cienījamo lasītāju ar mani nav iepazinušies, bet tie, kuri savulaik lasīja arī žurnālu “MMD”, mani pazīs pēc raksta Vīri medī arī Latgalē, kurā es atspoguļoju aizpagājušā rudens Latgales kolektīva “Kombuļu mednieks” aļņu medību sezonu. Starp citu, gribas pieminēt, ka pagājušais gads arī nav palicis bez skaistām trofejām. Ar veiksmīgu šāvienu Valentīns Semjonovs noslēdza aļņu medību sezonu un papildināja savu trofeju kolekciju.

VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
Lasīt citas ziņas

Tie brīnišķīgie prakses laiki, kad studēju Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā! Pēc prakses sākās kvalifikācijas darba sagatavošana. Kad kvalifikācijas darba tēma jau turpinājās norādītajā virzienā, mani negaidīti pie sevis izsauca uz audienci Mediju mākslas nodaļas vadītājs, starp citu, Latgales, Riebiņu novada, mednieku kolektīva “Paradokss” mednieks Andris Joksts. Galvā šaudījās domas: sakarā ar ko mani izsauc?

Atzīmes sekmīgas, kavējumu nav, kvalifikācijas darba tēma izvēlēta un attīstās pilnā sparā. Iegāju kabinetā. Andris Joksts saka: “Sēdies. Mūsu tehnikums piedalās Erasmus projektā. Tehnikums tev piedāvā pēc beigšanas aizbraukt uz Spāniju praksē. Nepieciešama tikai tava piekrišana un sekmīgs atestāts.” Atbildēju: “Protams, es piekrītu. Kas no tādiem piedāvājumiem atsakās!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc izlaiduma es aizlidoju uz Spāniju. Tagad atrodos darba praksē vienā no Seviljas fotostudijām. Kas zina, varbūt vēlāk paralēli darbam man izdosies iepazīties ar Seviljas medniekiem un sagatavot fotoreportāžu par medībām Spānijā. Bet tas viss būs vēlāk. Tagad, dzīvojot otrā Eiropas malā, es cenšos nezaudēt sakarus ar Latvijas medniekiem un laiku pa laikam piezvanu tētukam, lai uzzinātu, kā dzīvo mājinieki un kādi jaunumi mednieku kolektīvā.

Vienā no vakariem sarunas gaitā tēvs izstāstīja, ka decembra vidū savu 75 gadu jubileju nosvinējis “Kombuļu mednieka” valdes priekšsēdētājs Alberts Plinta. Sakarā ar šo brīnišķīgo notikumu Albertam novēlu, lai medījums neizrādītos gudrāks par mednieku un katrs šāviens būtu precīzi mērķī! Laiku pa laikam tētis man stāsta medību sezonas jaunumus un medniekstāstus, ar kuriem ir piepildīta jebkura kolektīva dzīve.

Vienu no tādiem es pierakstīju, lai pastāstītu jums. Kaut nelielai, tomēr intrigai sākšu ar to, ko man izstāstīja stāsta galvenais varonis kolektīva mednieks Aleksandrs Burcevs:

“Toreiz es biju dzinējos. Atbraukuši uz vietu un saņēmuši vērtīgus norādījumus, mēs sākām dzīt mastu. Masts bija diezgan garš, kādi pieci kilometri, un, kad nogāju kādus trīs kilometrus, pēkšņi skatos – tālumā stāv trīs zvēri. No sākuma es pieļāvu, ka tie ir aļņi. Tajā pašā laikā man uzpeldēja doma, ka aļņi tādi pamazi. Tad sāku tos salīdzināt ar mežacūku tēlu, bet, pienācis tuvāk, konstatēju, ka kuiļiem nevar būt tādi ragi, kādus redzu. Kādā brīdī sāku apjaust, ka redzu kaut ko līdzīgu kazām un varbūt tie ir mufloni, kuri pirms pāris gadiem izbēga no vietējās saimniecības. Kopš tiem laikiem tos šur tur var sastapt.

Kad pienācu vēl tuvāk, viss nostājās savās vietās – tās taču parastās mājas kazas, un vienai no tām ķēde ietinusies krūmos. Skats ne īpaši labs, jo trīs nedēļu laikā āzis nograuzis visu, ko varējis aizsniegt. No sākuma es gribēju tās atbrīvot un atlaist, bet pēc tam padomāju, ka sazin kur tās vēl aizklīdīs. Tad paņēmu veco āzi aiz ķēdes un vedu dzīvniekus līdz tava tēva vasarnīcai. Jaunās divas kazas sekoja āzim. Nezinu, kādas domas bija āža galvā, bet iet viņš īpaši negribēja. Atlikušos divus masta kilometrus caur aizaugušo mežu pa nezālēm un pāri nogāztiem kokiem ar bisi plecā un trim kazām blakus bridu līdz tava tēva saimniecībai. Kad piezvanīju tavam tēvam un īsumā aprakstīju savu atradumu, klausulē sadzirdēju: “Man liekas, es zinu, kas tās kazas var meklēt. Tūlīt piebrauksim un šo lietu nokārtosim, kā saka, palīdzēsim labiem cilvēkiem.””

Un nu Renātes Bojarunes – kazu īpašnieces – atmiņas par šo notikumu: “Kad man kazas pazuda, bija bezvēja vakars. Es gāju meklēt, svilpu, saucu, meklēju pēdas, analizēju. Bet kazas kā caur zemi izkritušas. Jau samierinājos ar domu: ja vilki viņas neapēdīs, kādam vietējam iedzīvotājam būs labs šašliks. Domās viņam novēlēju labu apetīti. Nākamajā dienā satiku tavu tēvu un izstāstīju savu bēdu. Viņš bija pirmais, kas to uzzināja. Pagāja trīs nedēļas, kad es saņēmu no tava tēva ziņu: “Kazas atradušās un pašlaik ganās netālu no tavām mājām.” Tas bija negaidīts, bet ļoti patīkams pārsteigums.”

Tādējādi šajā stāstā savijušies divi apakšstāsti, kuri rāda mums gan to, kā un no kurienes piedzimst mednieku stāsti, gan to, ka šis notikums kārtējo reizi lauž stereotipu par mednieku cietsirdīgo izturēšanos pret dzīvniekiem.

Manuprāt, tādi stāsti jādzird pēc iespējas biežāk, lai atdzīvinātu mednieka cilvēcīgo tēlu – viņš nekad nepaies garām zvēriņam, kam nepieciešama palīdzība, vai tas būtu meža vai mājas dzīvnieks.

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Šosezon nopietnas izmaiņas stirnu medību ierobežojumos
Zemkopības ministrija cer saglabāt zvejnieku arodu
Copes stāsti: Maģisko “ir!” nokliedz Rimants, Zintis aptur kuteri, gaisā uzšaujas sudrabains baltums
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
Saules paneļi: nākotnes enerģija vai lamatas?
Eiropas gāzes krātuves jāuzpilda gandrīz pilnībā. Inčukalna krātuve ir izņēmums
Atrasta piektdien Rīgā pazudusī meitene
Lasīt citas ziņas
Kad zivs tikusi izvilkta krastā, pāri Ventai nograndušas milzu ovācijas: Jāņa loms – 12 kilogramīga līdaka!
Kā tikt pie garda laša vai taimiņa? Copmaņu vērtīgākie noslēpumi
Lāči grib medu, bitenieki – kompensācijas
Vai no lāča jābaidās? Pirmais lāča uzbrukums cilvēkam Latvijā satrauc sabiedrību
Lapsas izmanto Zemes magnētisko lauku kā tēmēšanas sistēmu 7
Šogad skaisti lomi tiek vilkti Peipusa ezerā
Sērijveida dzīvokļiem strauji ceļas cenas. Kā to ietekmēs komunālo pakalpojumu cenas?
Mikam Indrašim patriotisma trūkumu nevarēja pārmest. Kas tad mainījās?
Kāds laiks būs otrdien?
“Māršala plāns” Ukrainai: svarīgi ukraiņiem neļaut krist izmisumā un bezcerībā par nākotni
FOTO. “bet bet” 30 gadu jubilejas koncerts – viens no visemocionālākajiem skatuves mirkļiem
Pamata ārstniecības pakalpojumus nekoncentrēs lielajās slimnīcās
Pīlēna iesaukums – “Mēģinājums ar jaunu zīmolu, bet pieredzējušiem politiķiem nokļūt pie varas”
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kas īsti notika Francijas parlamenta vēlēšanās?
09:04
Kristaps Eklons: “Ar kadriem ir tik slikti, kā nav bijis nekad iepriekš. Visspilgtāk to redzam VUGD”
09:02
Izgatavots pirmais Latvijas sērijveida elektriskais autobuss
09:01