Kamēr ik dienas pāri Lamanša jūras šaurumam Lielbritānijā ierodas aizvien jauni nelegālie imigranti, Apvienotajā Karalistē netrūkst juristu, kas par bargu naudu viņiem ir gatavi pārdot pārliecinošus bēdu stāstus, šādi bruģējot viltus tiesisko pamatu palikšanai valstī.
Kamēr ik dienas pāri Lamanša jūras šaurumam Lielbritānijā ierodas aizvien jauni nelegālie imigranti, Apvienotajā Karalistē netrūkst juristu, kas par bargu naudu viņiem ir gatavi pārdot pārliecinošus bēdu stāstus, šādi bruģējot viltus tiesisko pamatu palikšanai valstī.
Foto: Anjo Kan/SHUTTERSTOCK

Nelegālajiem imigrantiem palīdz krāpties juristi – 10 000 mārciņas un izdomās “pasakas” par vardarbību izcelsmes valstī 38

Ilze Kalve, “Tepat, Eiropā”, AS “Latvijas Mediji”

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Neskaitāmi ekonomiskie migranti, kas ieradušies Apvienotajā Karalistē, varētu būt saņēmuši uzturēšanās atļaujas uz sagudrotu stāstu pamata. Izrādās, ne viens vien jurists Lielbritānijā ir gatavs palīdzēt radīt šausminošas “pieredzes”, kas nodrošina bēgļiem veiksmīgu palikšanu salā.

Te, piemēram, viens no dzīvesstāstiem. Imigrantam jāatceras, ka Francijā viņš palikt nevarēja, jo nebija naudas, ko samaksāt kriminālajām bandām, kas nodarbojas ar imigrantu pārvešanu. Tādēļ migrants nokļuvis modernās verdzības gūstā, kur viņam neļāva atstāt dzīvesvietu, bet pa dienu bija smagi jāstrādā celtniecībā, nojaucot ēkas. Aizbēgt nav bijis iespējams, jo pase un mantas atņemtas. Ļaunie cilvēktirgoņi pat devušies uz viņa mītnes zemi un draudējuši viņa ģimenei, pieprasot naudu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bēdu ieleja. Ja vien stāsts nebūtu pilnībā izdomāts.

Izrādās, par 10 000 mārciņām (ap 11 635 EUR) juristi Apvienotajā Karalistē ir gatavi ne tikai palīdzēt migrantiem aizpildīt dokumentus, bet arī izdomāt šausmu stāstus par it kā piedzīvoto vardarbību izcelsmes valstī, kā arī ieteikt, kā labāk izmantot sistēmu savā labā.

To, cik problēma ir nopietna, palīdzējis izgaismot “The Daily Mail” pēc tam, kad medija indiešu izcelsmes žurnālists, uzdodoties par nelegālo ekonomisko migrantu, devies pie imigrācijas juristiem, bruņojies ar slēpto kameru. Viņš atklāti teicis, ka patvēruma pieteikumam pamata nav, taču ir vēlme dzīvot un strādāt Apvienotajā Karalistē, tādēļ nepieciešama palīdzība dokumentu sakārtošanā. Tur arī izskanējušas iepriekš minētās summas, ko juristi prasījuši kā honorāru par ticama melu stāsta radīšanu.

Pēc atmaskojošā raksta publikācijas Apvienotajā Karalistē (AK) sācies pamatīgs skandāls. Britu Iekšlietu ministre Suela Breivmena paziņojusi, ka tiks izveidota speciāla vienība, kas izmeklēs negodīgu juristu darbu, vainīgajiem piedraudot ar mūža ieslodzījumu.

Visas nelaimes vienuviet

Piemēram, Londonā bāzētās juristu firmas “Duncan Ellis Solicitors” juriskonsults Lingajotijs, kā raksta “The Daily Mail”, par prāvo honorāru solījis sacerēt veselu romānu par potenciālā bēgļa pagātni. “Varam teikt, ka Indijas valdība tevi apvainoja, ka simpatizē kalistāņiem (separātistu kustība, kas vēlas radīt neatkarīgu valsti Kalistānu Pudžabi reģionā; Indijas valdība to uzskata par teroristu kustību. – Aut.). Tevi arestēja, ar tevi slikti apgājās, spīdzināja, arī seksuāli spīdzināja, tādēļ vairs nevarēji apprecēties un biji izmisumā…”

Citas Londonā bāzētās juristu firmas – “Lincoln Lawrence Solicitors” jurists Maliks Nazars Haijats arī gatavs “palīdzēt”. “Problēma ir tāda, ka mums nav nekādu pierādījumu, mums tos vajag radīt!” nekautrējoties skaidro jurists “The Daily Mail” viltus migrantam. Piedāvājums ir līdzīgs, bet esot vajadzīgs arī foto no izcelsmes valsts. Derot protesti: tur visi esot turbānos, nevarot atpazīt, tas iešot cauri. Uz jautājumu, vai iepriekš bijušas līdzīgas lietas, Haijats nešauboties atbild, ka tas ir viņa darbs, ir daudz veiksmīgu pieteikumu, vairāk nekā 90% gadījumu. Līdzīgi ieteikumi ir vēl arī juristam no Birmingemas, turklāt viņa pasaka ir vēl krāšņāka. Varbūt migrants ir no zemas kastas, iemīlējies citas kastas sievietē, tādēļ ir nācies bēgt. Vai ir gejs. Cits jurists savukārt apgalvo, ka vislabākās esot prasības, kas balstītas uz cilvēktiesībām.

Pēc “The Daily Mail” publikācijas “Duncan Ellis Solicitors” vadība krāpnieku atlaidusi un par viņu ziņojusi “Solicitors Regulation Authority” (SRA) – organizācijai, kas AK uzrauga juristu darbību un izsniedz licences. Citu juristu firmu vadītāji sola izmeklēt apvainojumus, taču viens no juristiem, par spīti videoierakstam, noliedz, ka jebkad piedāvājis palīdzēt ar iesniegumu patvēruma prasīšanai.

Jāpiebilst, ka imigrācijas juristi par naudas trūkumu nevar sūdzēties. Piemēram, atlaistajam Lingajotijam kopā ar dzīvesbiedri pieder daudzus miljonus vērti nekustamie īpašumi.

Juristus gaida cietums

Līdz šim tikai paši migranti varēja nokļūt cietumā, iesniedzot viltus patvēruma pieprasījumus, taču juristiem pieķeršanas gadījumā draudēja tikai profesionālo organizāciju nosodījums. Tagad izskatās, ka pieķertie juristi zaudēs ne tikai darbu, bet arī brīvību.

Tieslietu ministrs Alekss Čalks atzinis, ka AK eksistē krietni daudz juristu, kuri diemžēl identificējas ar saviem klientiem vairāk nekā nepieciešams. Iekšlietu ministrija jau apzinājusi vairākus desmitus juristu un juriskonsulu, kuri veicina viltus patvēruma pieprasījumu iesniegšanu. Turklāt Lielbritānijā ar likumu noteikts sods par nelegālās imigrācijas atbalstīšanu, kas pagājušajā gadā no 14 gadiem cietumā tika pagarināts līdz mūža ieslodzījumam, kas AK ir 15 un vairāk gadu. Tagad tiek solīts, ka negodīgie juristi tiks saukti pie atbildības, balstoties uz šo likumu.

Traucē ūdens un autobusu saraksts

Tikmēr turpinās jezga ap migrantu pārvietošanu uz baržu “Bibby Stockholm”, kas noenkurota Dorsetā. Par to “Tepat, Eiropā” ir rakstījis arī iepriekš.

Apmēram 20 migranti atteikušies tur dzīvot. Iemesls – bailes no ūdens, jo, ierodoties AK gumijas laivās, riskantā ceļojuma laikā esot piedzīvots pārāk daudz. Izdevums “The Sun” gan izpētījis, ka vismaz viens no migrantiem, kuriem noslīkušo biedru dēļ bail no ūdens, esot atlidojis uz salu lidmašīnā. Līdz ar to ir pamatotas aizdomas, ka šis ir kārtējais juristu izdomātais stāsts.

Tikmēr migrantus aizstāvošā labdarības organizācija “Care4Calais” apgalvo, ka problēma ir pat Dorsetas autobusu saraksts, kas nenodrošinot pietiekami biežu un operatīvu nokļūšanu tur, kur migranti vēlētos uzturēties. Uz jautājumu, kā tad, viņuprāt, pārvietojas tie vietējie Dorsetas iedzīvotāji, kuriem nav sava auto, atbildes nav.

Tikmēr britu valdība paziņojusi, ka “katrs, kurš atteiksies pārvākties [dzīvot uz baržu] bez nopietna iemesla, varēs apdomāt savu lēmumu 24 stundas, pēc tam atbalsts tiks pārtraukts un nāksies pašiem par sevi parūpēties”. “Politico”, atsaucoties uz avotiem Iekšlietu ministrijā, min, ka migrantu iesniegtie patvēruma pieprasījumi var tikt aizkavēti vai pat noraidīti, taču “Mail” pieļauj, ka tiks zaudētas tiesības uz mitekli un migranti nonāks vietējo pašvaldību aprūpē, kas nav visai dāsna.

Plānotā migrantu baržas ietilpība ir 500, kas būs tikai viens procents no 50 546 patvēruma meklētājiem, kuri pašlaik komfortabli dzīvo viesnīcās. Taču arī baržā dzīve nav slikta, jo dušas ir katrā istabiņā, ēdināšana trīsreiz dienā, ir savs ārsts, bet izklaidei tiek piedāvātas pat kriketa apmācības. “Bibby Stockholm” barža iepriekš tikusi izmantota naftas platformu strādnieku izmitināšanai, un nav dzirdēts, ka par to kāds brits būtu sūdzējies.

Jāatzīmē, ka konservatīvās partijas vadītājs un AK premjerministrs Rišī Sunaks kā vienu no galvenajām prioritātēm izvirzījis cīņu ar nelegālo imigrāciju, jo ar joni tuvojas nākamgad paredzētās parlamenta vēlēšanas un viņa partijai pašlaik izredzes iegūt vairākumu parlamentā ir visai vājas. Tikmēr “Yougov” aptauja rāda, ka tikai 9% no balsotājiem tic, ka Sunakam izdosies samazināt Lamanša šaurumā katru dienu peldošo gumijas laivu skaitu.

IZCĒLUMS

Lielbritānijā ar likumu noteikts sods par nelegālās imigrācijas atbalstīšanu, kas pagājušajā gadā no 14 gadiem cietumā tika pagarināts līdz mūža ieslodzījumam.

375252454

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Lasīt citas ziņas
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas