Foto: Timurs Subhankulovs

Nelikumības, izšķērdība un nolaidība. Vai pārdos vienu no lielākajām politiķu “barotavām” Rīgā? 10

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Rīgas pašvaldība, iespējams, varētu pārdot tai piederošo uzņēmumu “Rīgas namu pārvaldnieks” (“RNP”), tādējādi pārtraucot līdzdalību galvaspilsētas daudzstāvu dzīvojamo namu apsaimniekošanā.

 

Auditori iesaka pārdot

LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 149
16 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 71
17 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
Lasīt citas ziņas

Novērtējot “RNP” aizvadīto desmit gadu darbību, pārtraukt pašvaldības līdzdalību iesaka auditoruzņēmums “Ernst&Young”. Pēc auditoru atzinuma, pašvaldībai neesot lietderīga šāda uzņēmējdarbība. Pietiekot privāto apsaimniekotāju, kuri varot nodrošināt namu apsaimniekošanas pakalpojumus arī bez pašvaldības līdzdalības.

Cita starpā vērtētāji ieteikuši “RNP” veicināt dzīvojamo namu nodošanu citiem apsaimniekotājiem vai dzīvokļu īpašnieku biedrībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

2015. gada 28. jūlijā Valsts kontrole (VK) publiskoja revīzijas ziņojumu par dzīvojamo māju pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas noteikšanu šajā pašvaldības uzņēmumā. Revīzijas secinājumi bija graujoši. Rīgas dzīvokļu īpašnieki apmaksājuši “RNP” nelikumīgās darbības, izšķērdību un nolaidību, kā arī fiktīvi nodarbinātus cilvēkus.

Iznākumā 2013. un 2014. gadā “RNP” nelikumīgi guva ieņēmumus vismaz 2 418 917 eiro, kas nekā nebija saistīti ar namu apsaimniekošanu un par ko bija spiesti samaksāt šo namu iedzīvotāji.

Pēc Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma pašvaldībai ir pienākums vismaz vienu reizi piecos gados pārvērtēt tās līdzdalību katrā kapitālsabiedrībā.

Kaut arī kopš pēdējoreiz veiktās VK revīzijas pagājuši jau seši gadi, nekāda pārvērtēšana pašvaldībā nav notikusi. Visticamāk, tas nenotiek tāpēc, ka pašvaldību uzņēmumi bijuši un joprojām ir lieliskas barotavas pašvaldības valdošajai elitei pietuvinātiem cilvēkiem, kuri sēž uzņēmumu valdēs un par pāris reizes mēnesī apmeklētām sapulcēm saņem lieliskas algas.

Ja pašvaldībā neievēro likumā noteikto, kāpēc lai ņemtu vērā kaut kāda ­”Ernst&Young” ieteikumu?

 

Privātie būšot ātrāki un prasmīgāki

Apsaimniekošanas uzņēmuma “Nekustamā īpašuma pārvalde” valdes loceklis Arnis Skudra uzskata, ka pašvaldībai sen bija laiks pārtraukt savu līdzdalību namu apsaimniekošanā, ļaujot ar to nodarboties privātuzņēmējiem. Pēc viņa teiktā, abu mūsu tuvāko kaimiņvalstu galvaspilsētu pašvaldības jau to ir izdarījušas. Bet Rīgā nezin kāpēc vilcinās.

Uz jautājumu, ko privātie dara citādi vai varbūt labāk, Arnis Skudra atbild, ka privātie ir vairāk ieinteresēti strādāt ātrāk un prasmīgāk. Lai salabotu, piemēram, daudzstāvu namā salūzušo liftu, pašlaik “RNP” apsaimniekotajos namos iedzīvotājiem esot jāgaida mēnesis.

“RNP” ir viens pārvaldnieks simt daudzstāvu dzīvojamiem namiem. Toties viņa pārstāvētajā uzņēmumā viena pārvaldnieka pārziņā ir divdesmit nami vai pat vēl mazāk. “RNP” darbība ir pārlieku birokrātiska, uzņēmumā papīru esot vairāk nekā laikus paveiktā praktiskā darba.

Lai no “RNP” pārņemtu apsaimniekošanā kādu dzīvojamo namu, pārņemšanas procedūra ilgst trīs līdz divpa­dsmit mēnešus.

Konkurences padome nesaredz likumisku pamatojumu tam, lai pašvaldība saglabātu līdzdalību namu apsaimniekošanas tirgū.

 

No ārzemniekiem nav jābaidās

Jautāts, vai, pārdodot “RNP”, to nenopirks kāds ārvalstu lieluzņēmums, kurš spējīgs maksāt miljonus un pēc tam diktēs namu iedzīvotājiem savus noteikumus, kas varētu būt vēl neizdevīgāki nekā “RNP”, Arnis Skudra atbild, ka no tā nebūtu jābaidās.

Jūrmalā namu apsaimniekošana pilnīgi ir nodota lietuviešu privātuzņēmuma rokās. Bet, viņaprāt, pakalpojumu kvalitāte tāpēc nav pasliktinājusies.

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis uzskata, ka īpašuma piederība pati par sevi vēl nenosaka namu apsaimniekošanas kvalitāti.

Iedzīvotājiem varētu būt pilnīgi vienalga, kam pieder apsaimniekošanas uzņēmums. Arī pašvaldībai piederošā uzņēmuma darbinieki var strādāt godīgi un prasmīgi.

Likvidējot izveidoto pašvaldību uzņēmumu darbību, visticamāk, tos nopirktu poļi, igauņi vai lietuvieši – kā tas noticis, piemēram, Jūrmalā. Tomēr esot jāšaubās, vai pēc tam namu apsaimniekošana krasi uzlabotos.

 

Īrnieki nav mierā ar izsaimniekošanu

Denacionalizēto māju īrnieku un dzīvokļu īpašnieku biedrības “Ausma” valdes priekšsēdētājs Klementijs Rancāns atklāj, ka jau 2017. gadā sabiedrisko iniciatīvu portālā “ManaBalss.lv” biedrība aicinājusi iedzīvotājus parakstīties par “RNP” darbības izbeigšanu, tā vietā saglabājot agrākās piecpadsmit namu pārvaldes, kuras iedzīvotāju ikdienas vajadzībām būtu tuvāk un kuras turpmāk darbotos finansiāli neatkarīgi cita no citas.

Viņaprāt, “RNP” ir rīdzinieku naudas izsaimniekotājs. Tas izveidojis plašu administratīvo aparātu, nosakot sev nesamērīgi lielas algas un dažnedažādas piemaksas, kā arī veicot pierakstījumus par pakalpojumiem, kurus iedzīvotāji nekad nav saņēmuši, nesaņem un kuriem ar namu apsaimniekošanu nav nekāda sakara.

“”RNP” ir nelietderīgs birokrātisks veidojums, kas sadārdzina namu remontu,” piebilst Klementijs Rancāns. “Piemēram, kāda daudzstāvu nama jumta nomaiņu tas ieplānoja par 38 000 eiro, bet cita dzīvokļu īpašnieku izraudzīta firma to veica par 19 000 eiro.

Tā kā namos bieži trūkst zinošu cilvēku, kuri prot pārbaudīt tāmju pareizību, tas paver lieliskas iespējas piesavināties un izsaimniekot iedzīvotāju naudu.”

Atbalstot “RNP” darbības pārtraukšanu, biedrības “Ausma” vadītājs ir nobažījies par ko citu. To pārdotu kādam ārzemju uzņēmumam, kuram ir pietiekami daudz naudas, lai šo tūkstošiem daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju “zelta āderi” sagrābtu savās rokās.

Kā viņš atminas, agrāko piecpa­dsmit namu pārvalžu privatizācija Rīgas pašvaldībā bija ieplānota vēl pirms “RNP” izveidošanas. Taču piecpadsmit uzņēmumu privatizācija varēja ievilkties, tāpēc tika radīts “RNP”, kuru pārdot būtu gan vieglāk, gan krietni izdevīgāk.

 

Auditē visas, lems deputāti

Rīgas pilsētas izpilddirektora pienākumu izpildītājs Edvīns Balševics stāsta, ka pagājušajā gadā pašvaldība atbalstīja neatkarīgo auditu veikšanu teju visās pašvaldībai piederošajās kapitālsabiedrībās, to skaitā “RNP”, SIA “Rīgas ūdens”, SIA “Rīgas meži”, AS “Rīgas Centrāltirgus”, SIA “Rīgas nami”, SIA “Rīgas pilsētbūvnieks”, SIA “Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs”, SIA “Rīgas serviss”, SIA “Rīgas 1. slimnīca”, SIA “Rīgas Dzemdību nams”, SIA “Rīgas 2. slimnīca”, SIA “Rīgas veselības centrs”, kā arī publiski privātajā kapitālsabiedrībā SIA “Getliņi Eko”. Audita ziņojumus kapitālsabiedrības saņēma šī gada maija pirmajās dienās.

Jautāts, kad varētu būt gaidāms lēmums par līdzdalības izbeigšanu “RNP”, Edvīns Balševics atbild, ka pašvaldības pagaidu administrācija par to gan nelemšot.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tas būs jālemj pašvaldības deputātu jaunajam sastāvam pēc vēlēšanām, kas ir plānotas šogad 29. augustā. No deputātu lēmuma tad arī būšot atkarīgs, vai uzņēmums arī turpmāk paliks pašvaldības īpašumā vai tiks pārdots.

“RNP” nodošana privatizācijai gan nekad nenotiekot ātri, aģentūrai LETA skaidrojis Rīgas pilsētai piederošo kapitālsabiedrību pārvaldības konsultatīvās padomes vadītājs, Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā Andris Grafs. Piemēram, par bijušā “Lattelecom” privatizāciju valsts izlēma jau 1998. gadā, bet tā joprojām nav notikusi.

 

“Rīgas namu pārvaldnieks”

* Izveidots 2010. gadā, apvienojot 15 pašvaldības namu pārvaldes.

* Pašlaik apsaimnieko 4200 ēkas, sniedzot pakalpojumus aptuveni 170 000 klientu.

* 2018. gadā strādājis ar 59,05 miljonu eiro apgrozījumu un 1,09 miljonu eiro peļņu.

“Firmas.lv” dati

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 149
16 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 71
17 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti uzmanīgs un vērīgs – tas var tevi pasargāt! Horoskopi 28.novembrim
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Velves” strīds par Stradiņa slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu iepirkumu nonācis AT
1 stunda
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
1 stunda
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai?
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Uz kurām pilsētām jau doties baudīt Ziemassvētku rotājumus un skaistās gaismiņas?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
10:01
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim
10:00
LE
LETA
Ziņas
Izraēla jaunā Covid-19 paveida dēļ slēdz robežas ārvalstniekiem 11
09:45
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Skujkoku cenas krīt, lapu koku – aug! Kurš kopš šobrīd ir vispieprasītākais tirgū?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Daudzviet gaidāms sīks sniegs vai smidzināšana. Laika prognoze svētdienai
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tele2” plāno uzstādīt simtiem 5G staciju
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda: Ar vēju par lētākām cenām jeb Latvija ir lielas izvēles priekšā 3
1 stunda
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Kādus postījumus savvaļas dzīvnieki nodara sējumiem un kā tos iespējami efektīvāk novērst?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pakāpeniski iestājas meteoroloģiskā ziema
57 minūtes
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
“Labākais auto ir dienesta auto!” Kurš spēkrats ir iecienīts gan biznesā, gan privātpersonu aprindās?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 142
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā aizvadīta Latvijas nacionālā diena 14
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā, Vācijā un Itālijā apstiprināti pirmie inficēšanās gadījumi ar Covid-19 jauno Dienvidāfrikas paveidu 46
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 79
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 149
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 138
17 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 42
1 diena
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 93
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
3 dienas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
RAKUS un PSKUS atklāj, cik darbinieki atlaisti Covid-19 sertifikāta neesamības dēļ 50
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kanādā “antivakseriem” par vēršanos pret mediķiem draudēs kriminālatbildība 90
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nevienam neinteresē medijs, kuru lasa viens cilvēks,” Rajevskis par žurnālistikas problēmām Latvijā 25
Ekskluzīvi 20 stundas
LE
LETA
Ziņas
TM atsaka Lembergam izmaksāt kaitējuma kompensāciju par iepriekšējiem amata ierobežojumiem 321 468 eiro apmērā 31
17 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim
40 minūtes