Foto: Evija Trifanova/LETA

Partijas no lielās naudas negrib atteikties. Vai valsts līdzekļi tiek izmantoti lietderīgi? 2

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Aizvadītās Rīgas domes vēlēšanas ir likušas atkal pievērst uzmanību partiju naudai, jo šī bija pirmā kampaņa, kad tika izmantots arī dāsnais valsts budžeta finansējums. Īpašu uzmanību izpelnījusies “KPV LV”, kuras tēriņus pētīja gan “TV3”, gan Latvijas Televīzijas raidījumi. Kā tieši šīs partijas kampaņā ir iztērēts valsts finansējums, nav skaidrs pat partijas biedriem, ko “Latvijas Avīzei” atzina “KPV LV” domes priekšsēdis Rolands Millers.

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
Gan Valsts prezidents Egils Levits, gan politiķi atzīst, ka partiju finansēšanas likumā, ko pirms gada pieņēma steigā divos lasījumos, būtu nepieciešamas izmaiņas.

Viens no tiem, kas jau toreiz asi kritizēja finansējuma palielināšanu partijām, bija Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens. Viņš savas domas nav mainījis: “Jau toreiz teicu, ka partijas nezinās, ko ar tik lielu naudu darīt, un “KPV LV” piemērs to apstiprina. Tā ir kropla sistēma, kas dod neprātīgas priekšrocības lielajām Saeimā pārstāvētajām partijām. Tas bija virzīts uz partiju karteļa uzturēšanu.

Tagad jau šo naudu vairs nevar samazināt, bet tas vēstījums ir tāds – laikā, kad sabiedrībai kopumā iet grūti, te svaidās ar miljoniem.” J. Ikstens uzskata, ka sava atbildība jāuzņemas arī Valsts prezidentam Egilam Levitam un partijām, kas “gāja viņa pavadā”.

 

Prezidents: “Tas bija pareizs solis.”

“Ir nepieciešams veikt uzlabojumus, kas sekmētu aktīvas un inovatīvas politiskās partijas. Ir jāpalielina partiju finansējums no valsts budžeta, lai mazinātu to atkarību no privātiem ziedotājiem un viņu interesēm. No budžeta vāji finansētas un līdz ar to no privātiem sponsoriem atkarīgas partijas valstij un nodokļu maksātājiem kopumā izmaksā pārāk dārgi,” tā Valsts prezidents E. Levits sacīja Saeimā 2019. gada septembrī.

Viņš vēlēja palielināt valsts budžeta finansējumu partijām līdz Igaunijas un Lietuvas līmenim.

Tagad kopā partijām no valsts budžeta ik gadu piešķir 4,5 miljonus eiro. Savas domas pēc gada E. Levits nav mainījis: “Uzskatu, ka partiju finansēšana no valsts budžeta bija pareizs solis, lai nopietni samazinātu savtīgu bagātnieku ietekmi uz Latviju politiku. Šāda sistēma pieder pie jebkuras demokrātijas valsts standarta. Bet kā jau teicu pirms gada, un tas joprojām ir aktuāls uzdevums, šajā sistēmā ir vēl jāiestrādā mehānisms, kā šis finansējums tiek adekvāti sasaistīts ar vēlētāju mainīgo atbalstu noteiktā laika posmā.”

“KPV LV” vēlēšanās ieguva otru lielāko vēlētāju atbalstu aiz “Saskaņas”, bet tagad tā vairs nepārvarētu pat 5% barjeru, liecina sabiedriskās domas aptaujas.

“KPV LV” frakcijas vadītāja vietnieks Ēriks Pucens “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka arī pašvaldību vēlēšanās partija neplāno taupīt valsts budžeta naudu, jo, lai īstenotu savas idejas, par tām ir jāinformē sabiedrība.

Uz vaicāto, vai tāpat kā pirms vēlēšanām Rīgā cilvēkiem tiks dalīta cukur vate, Ē. Pucens atbildēja, ka tā esot pirkta par partijas biedru naudu. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) vēl vērtē “KPV LV” kampaņas tēriņus. KNAB iepriekš jau ir pārtraucis valsts finansējuma piešķiršanu partijām, konstatējot vēlēšanu izdevumu ierobežojumu neievērošanu. Valsts budžeta naudu tā pirms četriem gadiem zaudēja “Vienotība”.

“Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars tagad “Latvijas Avīzei” atzina, ka nebūtu labi, ja atsevišķi precedenti sabiedrībai radītu priekšstatu, ka partijas naudu izlieto, iespējams, fiktīviem darījumiem, tā sabojājot labu ideju. Viņš atgādināja, ka no kopējā partijai piešķirtā valsts finansējuma tikai 60% var tērēt aģitācijai.

(Šo naudu vēl var izmantot partijas biroja un darbinieku uzturēšanai, semināru, kongresu organizēšanai, pētniecībai, aptaujām.) Pēc A. Kampara domām, risinājums varētu būt limita noteikšana visiem aģitācijas izdevumiem, atšifrējot arī, piemēram, reklāmas klipu ražošanas izmaksas, lai visiem ir skaidrs, par kādu summu ir algots režisors, cik samaksāts par apgaismojuma vai skaņas nodrošināšanu.

“Tas motivētu partijas izvēlēties lētākus risinājumus,” uzskata A. Kampars. Tagad limits attiecas tikai uz priekšvēlēšanu reklāmas izdevumiem – piemēram, reklāmas izvietošanu vidē, medijos.

 

Reģionu partijas nevarēs konkurēt

Valsts budžeta finansējumu partijas var izlietot arī biroju uzturēšanai. Tā palielināšana vairākiem politiskajiem spēkiem deva iespēju izvēlēties un iekārtot ērtas biroja telpas tuvāk Saeimai. Attēlā: jaunais “Attīstībai/Par” birojs Rīgā, Torņa ielā.
Foto: Timurs Subhankulovs

Ar politisko partiju finansēšanas likumu nav apmierinātas arī reģionālās partijas, kuras pašvaldību vēlēšanās nevarēs konkurēt ar valsts finansētajām parlamenta partijām. Lokālās partijas, iegūstot pārstāvniecību pašvaldībā, arī nevarēs pretendēt uz valsts budžeta naudu, ja nav piedalījušās Saeimas vēlēšanās. Taču Saeimā pārstāvētie spēki, kas piedalīsies nākamajās pašvaldību vēlēšanās un iekļūs domēs, papildus saņems vēl 0,50 eiro par katru vēlētāja balsi.

Jau tagad Saeimas partijām papildus ir 100 000 eiro, ko nesaņem trīs partijas, kas pārvarēja 5% barjeru, bet neiekļuva Saeimā.

“Gods kalpot Rīgai” kongresā Edgars Vaikulis sacīja, ka neētiski jau bija, ka parlamentā pārstāvētie lēma par naudas piešķiršanu paši sev. Taču izveidotā sistēma radīja nevienlīdzīgas iespējas tiem, kas nestartē uz Saeimu. Jāteic, ka “GKR” gan bija pašu uzkrājumi un Rīgas vēlēšanu kampaņā tā varēja līdzvērtīgi konkurēt ar citiem.

No reģionālajām partijām, kas piedalījās 2017. gada pašvaldību vēlēšanās, tikai dažas – piemēram, “Gods kalpot mūsu Latvijai” un Latgales partija, – ir startējušas vairāk nekā desmit pašvaldībās. Vecākās vietējās partijas “Latvijai un Ventspilij”, Liepājas partija un “Tukuma pilsētai un novadam” ir piedalījušās vienas konkrētas pašvaldības vēlēšanās. Tām visām ir sadarbības līgumi ar lielajām partijām – Zaļo un zemnieku savienību un “Vienotību”.

Tukuma, Kuldīgas, Jēkabpils un Valmieras partijas kopā ar “Vienotību” izveidoja “Jauno Vienotību”, kurai piešķirtais valsts finansējums nākamgad tiks tērēts arī kampaņai minētajās pašvaldībās, apstiprināja A. Kampars.

“Attīstībai/Par” frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts norādīja, ka partiju finansēšanas modelis jau toreiz diezgan skaidri paredzēja virzību uz partiju sistēmas stiprināšanu, lai politiskie spēki būtu ieinteresēti un spēj startēt visos varas līmeņos.

Saistītie raksti
“Nav labi, ka ir partijas, kas neinteresējas par reģioniem, un ir tādas, kuras nav spējīgas pieteikties nacionālajā līmenī.

Lokālās partijas varēs pastāvēt, jo to vadībā ir vietējā elite un tām nemaz nav tik švaki ar resursiem,” “Latvijas Avīzei” sacīja D. Pavļuts. Pirms gada “Saskaņa”, kurai ir vislielākais valsts finansējums, šo ieceri neatbalstīja. Taču tās deputāts Igors Pimenovs tagad atzīst, ka tas ir solis pareizajā virzienā, lai mazinātu partiju atkarību no ziedotājiem. Viņaprāt, svarīgs politisko spēku ienākumu avots ir biedru naudas, kurām ir nozīme to stiprināšanā. Taču tā esot katras organizācijas atbildība, lai efektīvi un godprātīgi valsts naudu izlietotu, uzskata I. Pimenovs. Arī “Saskaņa” to plāno izmantot, gatavojoties pašvaldību vēlēšanām, izveidojot jaunajos novados birojus, kuriem būšot nepieciešams arī tehniskais nodrošinājums attālinātā darba organizēšanai.

 

 

Valsts budžeta finansējums politiskajiem spēkiem gadā

“Saskaņa” – 800 000 eiro

“KPV LV” – 643 369 eiro

Jaunā konservatīvā partija – 626 420 eiro

“Attīstībai/Par” – 586 964 eiro

Nacionālā apvienība – 557 129 eiro

Zaļo un zemnieku savienība – 489 163 eiro

“Jaunā Vienotība” – 416 535 eiro

Latvijas Reģionu apvienība – 169 371 eiro

Latvijas Krievu savienība – 136 336 eiro

“Progresīvie” – 106 203 eiro

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
11 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 10
14 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Notiks tirgus pārdale.” Kā “Citro” pārdzīvo pandēmiju un gatavojas “Lidl” ienākšanai 5
12 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Simptomi mēdz būt ļoti līdzīgi. Covid -19 vai gripa – kā atšķirt? 1
11 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādās zibmaksājumus Maldivu salām
22:26
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Esam pieraduši, ka korupcijas skandālus paslauka zem attiecīgo partiju paklāja 5
21:38
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
21:00
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 45
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Blakus līķim bezsamaņā gulēja divu bērnu māte: asiņaina izrēķināšanās Olaines pusē
11 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Dažu dienu laikā Latvijas uzņēmumos investē miljonus 2
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēsāks un snigs. Laika prognoze svētdienai 1
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ir pēdējais laiks ieviest kardinālus ierobežojumus.” Aizsardzības ministrs par Covid-19 krīzi 53
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
18 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
14 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā glābējsilītē atstāta četrus mēnešus veca meitenīte 6
21 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Ierēdņu kļūdas jālabo zemes īpašniekiem: robežu pārkārtošanā valsts neiejauksies 12
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 11
23 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 7
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 1
22 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Auto tiešām ir visbīstamākais rīks. Trīs drošas braukšanas likumi ziemā
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 4
1 diena
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
22 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Lai īstenotu nodomāto, apstākļi būs labvēlīgi! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim 1
22 stundas