Latvijā
Kriminālziņas

Pandēmija kontrabandistus nebaida – cigarešu kontrabandas TOP “ķērieni” maijā2

Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Konfiscēto kontrabandas cigarešu statistika maijā parāda, ka jaunā koronovīrusa pandēmija kontrabandistus nemaz nav nobiedējusi. Viņi turpina aktīvi nodarboties ar savu rūpalu par spīti visiem aizliegumiem un ierobežojumiem, portālam LA.LV pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvji.

Katru maija nedēļu Valsts ieņēmumu dienests, Valsts policija un robežsardze ziņoja par konfiscētām kontrabandas cigarešu kravām un aizturētiem kontrabandistiem.

Jau vēsturiski krīzes ir periodi, kad aktivizējas noziedzīgi grupējumi un maija notikumi cigarešu kontrabandas jomā ļoti precīzi atspoguļoja arī populārākos nelegālo cigarešu transportēšanas ceļus – pa jūru konteinerkravās, pa dzelzceļu beramkravās un pa autoceļiem ar automašīnām.

Lielākais kontrabandas cigarešu “loms” maijā tika konstatēts Rīgas brīvostā, kur jūras konteinerā aiz koksnes granulām atrada 800 kastes ar aptuveni astoņiem miljoniem cigarešu bez akcīzes nodokļa markām.

Potenciālie zaudējumi Latvijas budžetam – vairāk nekā miljons eiro. Nelegālās “NZ 10” markas cigaretes uz Rīgu bija ceļojušas no tālās Vjetnamas.

Otras lielākās kontrabandas cigarešu kravas konfiscēšana maijā jau ir saistīta ar dramatiskākiem notikumiem.

Latgales pusē tika aizturēts organizēts noziedzīgs grupējums, kas par savu naudas pelnīšanas nodarbi bija izvēlējies kontrabandu.

Daugavpils novada Sventes pagasta viensētā veicot kratīšanu saimniecības ēkā novietotajā kravas automašīnā un piekabē tika izņemtas vairāk nekā 5,5 miljoni visdažādāko marku kontrabandas cigaretes ar Baltkrievijas akcīzes markām.

Noziedzīgais grupējums cigaretes bija mēģinājis slēpt kravas automašīnā vestajās saules bateriju konstrukcijās. Aizturēti tika deviņi organizētās grupas dalībnieki – astoņi Latvijas valsts piederīgie un viens ciemiņš no Baltkrievijas.

Visbiežāk kontrabandas cigarešu ievešana Latvijā tiek atklāta dzelzceļa pārvadājumos.

Tāpēc nav nekāds brīnums, ka trešo lielāko kontrabandas cigarešu kravu 10. maijā muitnieki kopā ar robežsargiem atklāja Indras muitas kontroles punktā – pavisam tika izņemtas 739 600 cigaretes (36 980 paciņas).

Nelegālās cigaretes bija noslēptas trijos vilciena vagonos ar zāģskaidām. Tās izdevās atklāt pateicoties kravu skenēšanai un iegūto attēlu analīzei.

It kā ar to nebūtu gana, šajā pašā dienā, veicot cita skenētā vilciena sastāva muitas kontroli, kurināmo granulu kravā muitas amatpersonas atklāja noslēptās 230 000 cigaretes(11 500 paciņas).

Kontrabandisti aktīvi bijuši arī valsts svētku laikā, kad dzelzceļa kravās ar akmeņoglēm un naftas produktiem tika mēģināts ievest Latvijā vairāk nekā 701 380 kontrabandas cigaretes (35 069 paciņas).

Tostarp 4. maijā Indras muitas kontroles punktā no Baltkrievijas iebraukuša kravas vilcienā vagonā ar oglēm konstatēja 4000 paciņas nedeklarētas cigaretes.

2. maijā Daugavpils preču stacijas muitas kontroles punktā veicot vilciena kontroli vienpadsmit cisternu noliešanas lūkās tika atklātas slēptuves ar gandrīz 30 tūkstošiem nelegālo cigarešu.

Savukārt 1.maijā dzelzceļa vagonos ar akmeņogļu kravām tika izņemtas 491 500 cigaretes (24 575 paciņas). Šajā pat dienā Indras muitas kontroles punktā kravas vilciena divos vagonos tika konstatēti vēl 100 000 kontrabandas cigarešu.

Maija nogalē cigarešu kontrabandisti šogad bija īpaši aktīvi dzelzceļa pārvadājumu izmantošanā.

Tostarp 19. maijā, Daugavpils preču stacijas muitas kontroles punktā vilciena vagonos ar bitumenogļu kravu atklāja 280 000 cigarešu (14 000 paciņu). Tajā pašā dienā kontrabandas cigaretes tika atklātas arī no Krievijas iebraukuša vilciena vagonā Zilupes muitas kontroles punktā.

Graudaugu atlikumu kravā bija ieraktas 14 kastes ar cigaretēm. Tajās atradās kopumā 76 000 cigaretes (3800 paciņas).

20. maijā, Indras muitas kontroles punktā pārbaudes laikā konstatēts, ka zem šķeldas ir noslēptas cigaretes. Lai atklātu visas noslēptās cigaretes vilciena sastāvu pārbaudīja arī muitas kinologs ar suni.

Trijās vagonu rāmja konstrukcijās kopumā atklāja 34 400 cigarešu (1720 paciņas).

22. maijā Indras muitas kontroles punktā muitas un Valsts robežsardzes darbinieki divu kravas vilcienu lokomotīvju konstrukcijās – dzinēju radīto karsto izplūdes gāzu uz turbīnu padeves kanālos – konstatēja kopumā 160 000 cigarešu.

Turpinot kontroli un veicot vilciena sastāva skenēšanas attēlu analīzi 13 vagonos tika atklātas kopumā 222 120 cigaretes (11 106 paciņas).

23. maijā Indras muitas kontroles punktā divos vagonos ar šķeldas kravu tika izņemtas 46 000 kontrabandas cigaretes (2300 paciņas).
24. maija rītā “Šķirotavas” stacijā, dzelzceļa darbinieks, veicot apgaitu, vienā no kravas vilciena vagoniem, starp baļķiem konstatēja cigaretes bez Latvijas akcīzes markām.

Daļa cigarešu bloku bija iekrituši starp baļķiem un tos uzreiz bez speciāla aprīkojuma nebija iespējams izņemt. Kopumā no diviem vagoniem tika izņemtas 138 340 nelegālās cigaretes.

28. maijā Indras muitas kontroles punktā, veicot no Baltkrievijas iebraukuša vilciena kravas skenēto attēlu analīzi, muitas amatpersonām radās aizdomas par nedeklarētu preču pārvietošanu vienā no vagoniem.

Noņemot nodrošinājumu un atverot lūkas, tika atrasti maisi ar 64 420 kontrabandas cigaretēm (3221 paciņas).

Šajā pat dienā bērza apaļkoku kravā, pēc baļķu izkraušanas tika atklātas 36 000 kontrabandas cigaretes (1800 paciņas) ar Baltkrievijas akcīzes markām.

Saistītie raksti

No Baltkrievijas iebraukušo vilcienu sastāvos noslēptās kontrabandas cigaretes tiek atklātas regulāri – gan riska analīzes rezultātā, gan veicot skenēšanu, gan kontrolē iesaistot muitas kinologus ar tabakas meklēšanas suņiem.

Populārākās konfiscētās kontrabandas cigarešu markas maijā bija “Premjer”, “NZ”, “Queen” un “Minsk”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AO
Andris Ozoliņš
Dabā
“Vilks kļūtu zaļš aiz skaudības.” Krišjānis Lielupes krastā uzbūvējis salmu māju tikai no vietējiem materiāliem
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā novērots jūlijam netipisks cenu pieaugums. Kas to ietekmēja?
3 stundas
IJ
Ieva Janelsiņa
Kultūra
Jaunā teātra sezona ir klāt. Ar kādām prasībām tagad jārēķinās skatītājiem?
Speciālreportāža 9 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Jauna ceļa uzsākšana, protams, rada mazu diskomfortu: atzīst latviešu māksliniece, kas rada kleitas kā gleznas
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
VIDEO. Jaunieši Vecmīlgrāvī “izklaidējas”, izraisot avārijas, un pārraida tās interneta tiešraidē
1 stunda