Foto: Edijs Pālens/LETA

Pašvaldību vēlēšanas beigušās. Varakļāni tagad būs vismazākais novads 10

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Aizvadītajā sestdienā tika ievēlētas Rēzeknes novada un Varakļānu novada domes. Abās pašvaldībās vēlēšanas no 5. jūnija pārcēla uz 11. septembri, lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, kurā par neatbilstošu Satversmei bija atzīta Varakļānu novada iekļaušana Rēzeknes novadā.

LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 219
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
12 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
Lasīt citas ziņas

Tas arī bija pret Varakļānu iedzīvotāju gribu pašvaldības nākotni saistīt ar Madonas novadu. Visticamāk, tieši šie notikumi tagad bija motivējuši novada iedzīvotājus doties uz vēlēšanām, jo Varakļānu novadā bija visaugstākā vēlētāju aktivitāte visu pašvaldību vidū – te nobalsot aizgāja 59,43%.

Savukārt Rēzeknes novada vēlēšanās ir piedzīvota viszemākā vēlētāju līdzdalība – tajā uz vēlēšanām aizgāja tikai 25,92% balsotāju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Varakļāni tagad būs vismazākais novads, bet tajā vara atradīsies ļoti tuvu iedzīvotājiem, kam arī varēja būt sava nozīme. Rēzeknes novadā tā savukārt būs tālu, ko visvairāk varētu izjust tam pievienotā Viļānu novada iedzīvotāji. Abās pašvaldībās vislabākos rezultātus ieguva kandidātu saraksti, kuru galvgalī bija līdzšinējie pašvaldību vadītāji. Par Varakļānu novada bijušo priekšsēdētāju Māri Justu, kurš pirms vēlēšanām pievienojās partijai “Latvijas attīstībai”, un viņa komandu nobalsoja 64,73%, kas arī ir lielākais atbalsts, kādu 5. jūnijā neviena partija nesasniedza.

Kā bija prognozēts, Rēzeknes novada vēlēšanās lielākā cīņa bija starp līdzšinējā mēra Monvīda Švarca sarakstu, kuru veidoja “Jaunā Vienotība”, “Kustība Par” un Latgales partija, un “Saskaņas” komandu, kuras sarakstā pirmā bija kādreizējā Viļānu novada priekšsēdētāja Jekaterina Ivanova. M. Švarca saraksts saņēma nedaudz lielāku atbalstu, bet abiem politiskajiem spēkiem būs pa sešām vietām domē. Visu izšķirs katra spēja atrast sev sabiedrotos. Abos novados jaunās domes uz pirmo sēdi sanāks 1. oktobrī.

 

Novads un pilsēta naidojas

Taču jau pirmdien, 13. septembrī, M. Švarcam un arī Rēzeknes pilsētas mēram Aleksandram Bartaševičam (“Saskaņa”) ir jādodas uz Rīgu, kur Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir uzsākusi konsultācijas ar valstspilsētu un tām piegulošo novadu deputātiem par pašvaldību apvienošanu. Arī tās daļēji ir saistītas ar Satversmes tiesas nolēmumu, kurā bija izteiktas iebildes pret Varakļānu novada iekļaušanu pašvaldībā, kurā nav attīstības centra, kas atrodas blakus esošajā lielajā pilsētā.

Jau pēc reformas likuma pieņemšanas valstspilsētām ar novadiem bija jāuzsāk kopīgs darbs pie teritorijas attīstības programmas sagatavošanas. Taču Rēzeknes pilsētas vadība novadu ignorējot un nekas vēl nav izdarīts, svētdien pēc vēlēšanām “Latvijas Avīzei” atzina M. Švarcs. Vēl vairāk – priekšvēlēšanu laikā pēc, iespējams, “Saskaņas” pilsētas pārstāvju iniciatīvas pret viņa sarakstu ir organizēta melnā kampaņa. “Saskaņas” novada cilvēki par to neesot zinājuši un J. Ivanova viena no pirmajām esot atnākusi atvainoties.

“Tā bija cīņa par varu nākotnes novadā. Mēs neizprotam pilsētas vadības rīcību, neejot uz sadarbību. Bija dzirdēta atruna, ka jāsagaida jaunā dome,” turpināja M. Švarcs. Pirms vēlēšanām “Saskaņa” bija noskaņota pārņemt varu arī novadā. M. Švarcs jau ir uzaicinājis uz sarunām visas latviskās partijas un pieļauj, ka tām var izdoties izveidot vairākumu. Taču viņš arī uzskata, ka nevar nerēķināties ar “Saskaņu”, kuru atbalstīja liels skaits vēlētāju, tāpēc plāno arī to iesaistīt domes darbā.

 

Urbanovičs: “Uzvarēja kartupeļu racēji.”

Rēzeknes novadā dzīvo arī “Saskaņas” priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs, kurš “Latvijas Avīzei” teica: “Šajās vēlēšanās uzvarēja kartupeļu racēji. Pat mēs, mājās rokot kartupeļus, negribīgi aizbraucām nobalsot.” J. Urbanovičs pilnībā uzticas no partijas ievēlētajiem deputātiem, lemjot par turpmāko darbību domē. Viņš neprognozēja, vai saskaņieši varētu atrast sabiedrotos, lai nostiprinātu ietekmi.

Vaicāts par partijas pilsētas cilvēku iespējamo iesaistīšanos konkurentu nomelnošanā, J. Urbanovičs atbildēja: “Muļķības. Partijai nebija koncepta citus noniecināt. Mēs ļāvām saviem biedriem izpausties un ne visam izsekojām.”

Uz jautājumu par pilsētas vadības atteikšanos sadarboties ar novadu J. Urbanovičs atbildēja, ka “Saskaņa” vienmēr ir bijusi pret pilsētas un novada apvienošanu, “jo pilsētas vadība tur aizdomās novada vadību par savtīgu saimniekošanu”. Tāpēc viņš personīgi arī nedomā, ka “Saskaņai” būtu jāstutē M. Švarcs, ko tā agrāk esot darījusi, “bet viņš sāka justies kā garantēts vadonis uz mūžu un parādījās ķeizariskas izpausmes viņa uzvedībā”.

 

Uzticas savam mazajam novadam

Varakļānu novadā iepriekš bija deviņi deputāti, bet tagad ievēlēti 15 domnieki. Kandidātiem arī vajadzēja izvēlēties partijas, no kuru saraksta startēt, jo šajās vēlēšanās tas vairs nebija iespējams no vēlētāju apvienībām. No pieteiktajiem četriem sarak­stiem domē pārstāvniecību ieguva trīs. Pārliecinošu vairākumu un desmit vietas saņēma bijušā priekšsēža M. Justa saraksts. Latvijas Zemnieku savienības sarakstam, no kura ar pirmo numuru kandidē pašvaldības lauksaimniecības konsultante Janīna Grudule, lielāks atbalsts bija Murmastienē un Stirnienē. No LZS domē ievēlēti trīs deputāti, bet no Nacionālās apvienības/Latvijas Reģionu apvienības – divi.

Varakļānu novada vēlēšanu uzvarētājs M. Justs saraksta veiksmīgo startu saista ar iedzīvotāju uzticību vietējai varai. M. Justs aģentūrai LETA ir teicis, ka šīs vēlēšanas ir unikālas ar visaugstāko vēlētāju aktivitāti, ko bijušais mērs skaidro ar to, ka pašvaldību reformas sagatavošanas laikā varakļāniešu viedoklis netika uzklausīts. Jau ziņots, ka toreiz neviens Saeimas deputāts uz Varakļāniem neatbrauca.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēcvēlēšanu politiskā situācija Varakļānu pašvaldībā varētu būt vienkāršāka nekā kaimiņos. “Ikviens iedzīvotājs novērtē to, ka mums ir savs novads, un mēs to arī vēlētos saglabāt, ja vien būs tāda iespēja. Taču, analizējot valsts politiku, saglabājas bažas, ka nāksies pievienoties kādam no lielajiem novadiem. Mums ir doti četri gadi, lai pierādītu, ka varam dzīvot labāk arī mazā novadā,” ir teicis M. Justs.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 210
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
11 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 98
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 37
16 stundas
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Ārsts varēs apskatīt, bet, kamēr cilvēks nekļūs par akūtu pacientu, uz operāciju netiks!” Daugavpils slimnīcas vadītājs Semjonovs par situāciju slimnīcā 3
Intervija 1 stunda
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 9
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 6
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Izdarīsim visu iespējamo, lai pie senioriem un slimniekiem pievestu vakcīnas
27 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību
08:33
LE
LETA
Ziņas
Šoferīšiem jābūt uzmanīgiem – vietām Latvijā apledojuši ceļi
08:28
LE
LETA
Ziņas
Pūtīs lēns vējš un palielināsies mākoņu daudzums! Cik silta būs otrdiena?
08:13
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Tiesai nodota Latvijas vēsturē vērienīgākās narkotiku kravas krimināllieta
22 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Šoferīšiem jābūt uzmanīgiem – vietām Latvijā apledojuši ceļi
1 minūte
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pasaulei vajag degvielu: Ķīna par desmitiem miljardu dolāru pirks gāzi no ASV, Putins varētu palīdzēt glābt Eiropu 7
2 stundas
IK
Inga Kaļva-Miņina
Stāsti
“Ērģeles ir sportisks instruments, pie kā jāizskatās eleganti!” Saruna ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 1
Intervija 1 stunda
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 210
10 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
ASV, Krievija un Ķīna sacenšas hiperskaņas ieroču veidošanā 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pūtīs lēns vējš un palielināsies mākoņu daudzums! Cik silta būs otrdiena?
16 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 98
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 65
9 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 36
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 11
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 155
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 45
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 18. līdz 24. oktobrim
23 stundas