Foto: Edijs Pālens/LETA

Pašvaldību vēlēšanas beigušās. Varakļāni tagad būs vismazākais novads 10

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas 4
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas 4
Lasīt citas ziņas

Aizvadītajā sestdienā tika ievēlētas Rēzeknes novada un Varakļānu novada domes. Abās pašvaldībās vēlēšanas no 5. jūnija pārcēla uz 11. septembri, lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, kurā par neatbilstošu Satversmei bija atzīta Varakļānu novada iekļaušana Rēzeknes novadā.

Tas arī bija pret Varakļānu iedzīvotāju gribu pašvaldības nākotni saistīt ar Madonas novadu. Visticamāk, tieši šie notikumi tagad bija motivējuši novada iedzīvotājus doties uz vēlēšanām, jo Varakļānu novadā bija visaugstākā vēlētāju aktivitāte visu pašvaldību vidū – te nobalsot aizgāja 59,43%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Rēzeknes novada vēlēšanās ir piedzīvota viszemākā vēlētāju līdzdalība – tajā uz vēlēšanām aizgāja tikai 25,92% balsotāju.

Varakļāni tagad būs vismazākais novads, bet tajā vara atradīsies ļoti tuvu iedzīvotājiem, kam arī varēja būt sava nozīme. Rēzeknes novadā tā savukārt būs tālu, ko visvairāk varētu izjust tam pievienotā Viļānu novada iedzīvotāji. Abās pašvaldībās vislabākos rezultātus ieguva kandidātu saraksti, kuru galvgalī bija līdzšinējie pašvaldību vadītāji. Par Varakļānu novada bijušo priekšsēdētāju Māri Justu, kurš pirms vēlēšanām pievienojās partijai “Latvijas attīstībai”, un viņa komandu nobalsoja 64,73%, kas arī ir lielākais atbalsts, kādu 5. jūnijā neviena partija nesasniedza.

Kā bija prognozēts, Rēzeknes novada vēlēšanās lielākā cīņa bija starp līdzšinējā mēra Monvīda Švarca sarakstu, kuru veidoja “Jaunā Vienotība”, “Kustība Par” un Latgales partija, un “Saskaņas” komandu, kuras sarakstā pirmā bija kādreizējā Viļānu novada priekšsēdētāja Jekaterina Ivanova. M. Švarca saraksts saņēma nedaudz lielāku atbalstu, bet abiem politiskajiem spēkiem būs pa sešām vietām domē. Visu izšķirs katra spēja atrast sev sabiedrotos. Abos novados jaunās domes uz pirmo sēdi sanāks 1. oktobrī.

Novads un pilsēta naidojas

Taču jau pirmdien, 13. septembrī, M. Švarcam un arī Rēzeknes pilsētas mēram Aleksandram Bartaševičam (“Saskaņa”) ir jādodas uz Rīgu, kur Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir uzsākusi konsultācijas ar valstspilsētu un tām piegulošo novadu deputātiem par pašvaldību apvienošanu. Arī tās daļēji ir saistītas ar Satversmes tiesas nolēmumu, kurā bija izteiktas iebildes pret Varakļānu novada iekļaušanu pašvaldībā, kurā nav attīstības centra, kas atrodas blakus esošajā lielajā pilsētā.

Jau pēc reformas likuma pieņemšanas valstspilsētām ar novadiem bija jāuzsāk kopīgs darbs pie teritorijas attīstības programmas sagatavošanas. Taču Rēzeknes pilsētas vadība novadu ignorējot un nekas vēl nav izdarīts, svētdien pēc vēlēšanām “Latvijas Avīzei” atzina M. Švarcs. Vēl vairāk – priekšvēlēšanu laikā pēc, iespējams, “Saskaņas” pilsētas pārstāvju iniciatīvas pret viņa sarakstu ir organizēta melnā kampaņa. “Saskaņas” novada cilvēki par to neesot zinājuši un J. Ivanova viena no pirmajām esot atnākusi atvainoties.

“Tā bija cīņa par varu nākotnes novadā. Mēs neizprotam pilsētas vadības rīcību, neejot uz sadarbību. Bija dzirdēta atruna, ka jāsagaida jaunā dome,” turpināja M. Švarcs. Pirms vēlēšanām “Saskaņa” bija noskaņota pārņemt varu arī novadā. M. Švarcs jau ir uzaicinājis uz sarunām visas latviskās partijas un pieļauj, ka tām var izdoties izveidot vairākumu. Taču viņš arī uzskata, ka nevar nerēķināties ar “Saskaņu”, kuru atbalstīja liels skaits vēlētāju, tāpēc plāno arī to iesaistīt domes darbā.

Urbanovičs: “Uzvarēja kartupeļu racēji.”

Rēzeknes novadā dzīvo arī “Saskaņas” priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs, kurš “Latvijas Avīzei” teica: “Šajās vēlēšanās uzvarēja kartupeļu racēji. Pat mēs, mājās rokot kartupeļus, negribīgi aizbraucām nobalsot.” J. Urbanovičs pilnībā uzticas no partijas ievēlētajiem deputātiem, lemjot par turpmāko darbību domē. Viņš neprognozēja, vai saskaņieši varētu atrast sabiedrotos, lai nostiprinātu ietekmi.

Vaicāts par partijas pilsētas cilvēku iespējamo iesaistīšanos konkurentu nomelnošanā, J. Urbanovičs atbildēja: “Muļķības. Partijai nebija koncepta citus noniecināt. Mēs ļāvām saviem biedriem izpausties un ne visam izsekojām.”

Uz jautājumu par pilsētas vadības atteikšanos sadarboties ar novadu J. Urbanovičs atbildēja, ka “Saskaņa” vienmēr ir bijusi pret pilsētas un novada apvienošanu, “jo pilsētas vadība tur aizdomās novada vadību par savtīgu saimniekošanu”. Tāpēc viņš personīgi arī nedomā, ka “Saskaņai” būtu jāstutē M. Švarcs, ko tā agrāk esot darījusi, “bet viņš sāka justies kā garantēts vadonis uz mūžu un parādījās ķeizariskas izpausmes viņa uzvedībā”.

Uzticas savam mazajam novadam

Varakļānu novadā iepriekš bija deviņi deputāti, bet tagad ievēlēti 15 domnieki. Kandidātiem arī vajadzēja izvēlēties partijas, no kuru saraksta startēt, jo šajās vēlēšanās tas vairs nebija iespējams no vēlētāju apvienībām. No pieteiktajiem četriem sarak­stiem domē pārstāvniecību ieguva trīs. Pārliecinošu vairākumu un desmit vietas saņēma bijušā priekšsēža M. Justa saraksts. Latvijas Zemnieku savienības sarakstam, no kura ar pirmo numuru kandidē pašvaldības lauksaimniecības konsultante Janīna Grudule, lielāks atbalsts bija Murmastienē un Stirnienē. No LZS domē ievēlēti trīs deputāti, bet no Nacionālās apvienības/Latvijas Reģionu apvienības – divi.

Varakļānu novada vēlēšanu uzvarētājs M. Justs saraksta veiksmīgo startu saista ar iedzīvotāju uzticību vietējai varai. M. Justs aģentūrai LETA ir teicis, ka šīs vēlēšanas ir unikālas ar visaugstāko vēlētāju aktivitāti, ko bijušais mērs skaidro ar to, ka pašvaldību reformas sagatavošanas laikā varakļāniešu viedoklis netika uzklausīts. Jau ziņots, ka toreiz neviens Saeimas deputāts uz Varakļāniem neatbrauca.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēcvēlēšanu politiskā situācija Varakļānu pašvaldībā varētu būt vienkāršāka nekā kaimiņos. “Ikviens iedzīvotājs novērtē to, ka mums ir savs novads, un mēs to arī vēlētos saglabāt, ja vien būs tāda iespēja. Taču, analizējot valsts politiku, saglabājas bažas, ka nāksies pievienoties kādam no lielajiem novadiem. Mums ir doti četri gadi, lai pierādītu, ka varam dzīvot labāk arī mazā novadā,” ir teicis M. Justs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Lasīt citas ziņas
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
“Tur viss smird!” Uzņēmējs skaidro, kādēļ nekad nepiedalītos valsts iepirkumos
07:19
Cik ilgi vēl mocīs vecākus? Izglītības ministre par to, vai Latvijā plānots pārskatīt mājasdarbu apjomu?
07:15
Daudzās Latvijas pašvaldībās no aprīļa samazināsies siltumenerģijas tarifi
07:10
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
Sākusies sezona: Jūrmalā no 1.aprīļa atkal iekasēs maksu par iebraukšanu Jūrmalā
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
Levits: Rietumvalstis mācījušās no kļūdām attiecībā uz Krieviju
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
“Nevar izslēgt, ka Putins vēlas uzbrukt Kijivai no Baltkrievijas teritorijas,” Slaidiņš par notikumiem frontē
Ukraiņi veido pirmās pasaulē bezpilota lidaparātu rotas – tas ir diezgan nopietns spēks
Lukašenko paziņo par gatavību uzņemt arī Krievijas stratēģiskos kodolieročus
Biļešu un koru kari nerimst. Gatavošanās darbi daudzās jomās nenorit tik gludi, kā gribētos
Rīgas vicemērs Ratnieks: Uzvaras parkam jāatgūst sava vēsturiskā nozīme
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
“Neviens nesaslims no tā, ka nevarēs lasīt subtitrus krievu valodā,” rektore uzskata, ka jābeidz auklēties
Nekādā gadījumā šodien nedod solījumus, kurus tu nespēsi izpildīt! Horoskopi 1.aprīlim
FOTO. Kā jauna meitene – īsos šortiņos un zīdainīti rokās: Galkins publicē Pugačovas foto un pārsteidz fanus
VIDEO. Ukrainas artilērija medī krievu haubices cīņā par Bahmutu
31. marts – Azerbaidžānas iedzīvotāju genocīda diena
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Zelenskis uzsver, ka nekad nepiedos Bučas okupāciju un tur pastrādātos noziegumus
FOTO. Kinozvaigzne Paltrova tiesā par negadījumu slēpošanas kūrortā attaisnota. Tiesas sēdes beigās aktrise izdarījusi ko neparastu
Viena no krāšņākajām ziedošajām rotām dārzā pavasarī – burvjulazdas. Kas tā ir un kā to kopt?
Baziliks ēdienā – kā punktiņš uz i: plus 3 gardas receptes!