Foto: Ivars Soikāns/LETA

“Švarcam vairs tik viegli neies!” “Saskaņa” noskaņota pārņemt varu arī Rēzeknes novadā 12

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
Lasīt citas ziņas

Beigusies kandidātu sarakstu iesniegšana Rēzeknes novada un Varakļānu novada domes vēlēšanām, kas paredzētas 11. septembrī. Abās pašvaldībās ir pieaugusi interese par dalību vēlēšanās, ja salīdzina ar pieteikto kandidātu sarakstu skaitu vēlēšanās iepriekš.

Rēzeknes un Varakļānu novadā 5. jūnijā vēlēšanas nenotika pēc Satversmes tiesas (ST) sprieduma, ar kuru par neatbilstošu Satversmei tika atzīta Varakļānu iekļaušana Rēzeknes novadā, jo tam nav attīstības centra. Tāpēc vēlēšanas pārcēla.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saeima noraidīja piedāvājumu Varakļānu novadu pievienot Madonas novadam, un lēma saglabāt esošajās robežās, kas tiek uzskatīts par pārejas perioda risinājumu.

Līdz oktobrim Varakļānu novadā notiks publiskā apspriešana, kurā iedzīvotāji aicināti izteikties, kādu redz savas pašvaldības nākotni. Viena aptauja novadā jau iepriekš notikusi, tajā vairākums atbalstīja iekļaušanos Madonas novadā, bet Saeima aptaujas rezultātus neņēma vērā.

Vēlētāju aktivitātei būs liela nozīme

Nacionālā apvienība (NA) un Jaunā konservatīvā partija (JKP), kas vēlējās panākt Varakļānu pievienošanu Rēzeknes novadam, atsaucoties uz tā piederību Latgalei, visticamāk, to darīja politisko interešu dēļ, lai latviskās partijas nezaudētu ietekmi Rēzeknes novadā pēc Viļānu novada pievienošanas tam.

Jau 2017. gada vēlēšanās “Saskaņa” Rēzeknes novadā uzvarēja un ieguva sešas vietas, bet vairāku latvisko partiju veidotais saraksts ar pieciem mandātiem atrada sev sabiedrotos un Monvīda Švarca (“Vienotība”) vadībā varu saglabāja. Viļānu novadā, kuru vada Jekaterina Ivanova (“Saskaņa”), valdošā ir viņas pārstāvētā partija.

Vēlēšanu iznākumu jaunajā Rēzeknes novadā var ietekmēt vēlētāju aktivitāte. Ja Rēzeknes novada vēlētāji būs pasīvi, kā tiek prognozēts, bet viļānieši ieinteresēti balsot, lai nodrošinātu savējo pārstāvniecību domē, tad “Saskaņas” izredzes pieaug.

“Saskaņas” saraksta līdere J. Ivanova par izredzēm vēlēšanās runāja piesardzīgi, bet pieļāva, ka viņai sabiedrotie varētu būt arī citos sarakstos. Latvijas Krievu savienības pieteikums vēlēšanās gan viņai esot negaidīts, iepriekš tā nestartēja.

“Saskaņas” sarakstā ir arī partijas līdera Jāņa Urbanoviča dēls Jānis Urbanovičs. “Saskaņas” priekšsēdis “Latvijas Avīzei” to apstiprināja, atzīstot, ka “Saskaņa” ir noskaņota uzņemties atbildību arī par novada vadību.

Līdz šim lielākā problēma kā Rēzeknē, tā novadā bijusi tā, ka partija vēlēšanās uzvarēja, bet visi pārējie bija pret to. Tagad no kandidātiem viņš esot saklausījis apņemšanos – “ja “Saskaņa” uzvarēs, tad mēs arī būsim šīs varas realizētāji”.

Viņš lika saprast, ka šoreiz varētu būt arī sabiedrotie no citām partijām. Neviens gan to skaidri neapstiprināja, bet tiek pieļauts, ka “Saskaņa” var cerēt uz LSDSP sarakstu, kura līdere ir bijusī Viļānu novada deputāte Daiga Ceipiniece.

Iespējams, arī uz Zaļo un zemnieku savienību. Rēzeknes novadā tagad ir pagaidu administrācija, kurā ir M. Švarcs un J. Ivanova. J. Urbanovičs novērojis, ka M. Švarcs demonstrē vēlmi valdīt un pagaidu administrācijas darbā savu kolēģi no Viļāniem ignorējot. J. Ivanova atzina, ka lēmumu pieņemšanā divu cilvēku administrācijā izšķirošā ir M. Švarca balss.

“Švarcam vairs tik viegli neies”

Rēzeknes novadā pirms 5. jūnija vēlēšanām bija iesniegti seši saraksti, bet tagad ir astoņi saraksti – klāt nākusi LSDSP un Latvijas Krievu savienība.

“Latvijas attīstībai” nomainījusi līderi, kas iepriekš bija Guntis Trupovnieks, bet tagad ir Georgijs Jevsikovs. Sarak­stā ir arī grupas “Galaktika” mūziķis Vitolds Gorņevs, kurš ne pirmo reizi startē no “Latvijas attīstībai”.

M. Švarcs pārstāv apvienoto “Jaunās Vienotības”/”Kustības Par”/ Latgales partijas sarakstu. Par tā sabiedrotajiem var uzskatīt Jauno konservatīvo partiju un Nacionālo apvienību/Latvijas Reģionu apvienību. JKP saraksta līderis Guntis Rasims “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka lielākā intriga varētu būt tā, “vai virziens mainīsies, ja ZZS aizies kopā ar “Saskaņu””.

G. Rasims piekrīt, ka daudz ko noteiks vēlētāju aktivitāte, kas varētu būt zemāka, jo cilvēki vīlās, kad atcēla vēlēšanas, septembra sākums arī nav labs laiks, jo daudzi aizbraukuši uz mācību iestādēm.

ZZS saraksta viens no līderiem Staņislavs Šķesters “Latvijas Avīzei” teica, “ka tikai laiks parādīs, vai “Saskaņa” uzvarēs, un mūs tur nejauciet iekšā”. Viņš nebija gatavs apspriest varbūtību, ka ZZS ar to varētu veidot koalīciju.

“Tas gan tiesa, ka Monvīdam Švarcam vairs tik gludi neies,” pieļāva S. Šķesters. ZZS sarakstā ir arī viņa dēls Artūrs Šķesters.

Arī M. Švarcs uzskata, ka lielākā problēma ir tā, ka cilvēki ir zaudējuši interesi par sabiedriski nozīmīgiem notikumiem, kādas ir arī pašvaldību vēlēšanas.

To varot skaidrot arī ar jauno informācijas tehnoloģiju ietekmi, jo daudzi vairs nejūt nepieciešamību savstarpēji komunicēt. Tas varot iespaidot iedzīvotāju līdzdalību vēlēšanās, bet esot nākuši klāt jauni saraksti, kas uz aktivitāti varētu atsaukties pozitīvi.

Kā pagaidu administrācijas vadītājs viņš nevēloties veģetēt līdz jaunās domes sanākšanai, tāpēc esot gatavs pieņemt nepopulārus lēmumus, par kādu var uzskatīt arī konkursu uz Viļānu apvienības pārvaldes vadītāja amatu, ko J. Ivanova ieteica atstāt jaunās domes kompetencē.

M. Švarcs atzina, ka darbs pagaidu administrācijā divu cilvēku sastāvā ir izaicinājums. Varakļānu novada administrācijā ir visi bijušie deputāti.

Izvēlas partijas, kas atbalstīja Varakļānus

Varakļānu novadā iepriekš varēja startēt no vēlētāju apvienībām. Tagad vietējiem deputātiem un aktīvistiem bija jāizvēlas partijas, no kuru saraksta kandidēt. Vēlēšanās ir pieteikti četri saraksti, kas arī ir vairāk nekā 2017. gada vēlēšanās.

Negaidīta, bet saprotama ir bijušā domes priekšsēdētāja Māra Justa pievienošanās “Latvijas attīstībai”. Tā jau ir zināma politiskā aizmugure, lai panāktu Varakļānu viedokļa sadzirdēšanu valdībā un Saeimā.

“Latvijas attīstībai” virzītajā novadu modelī Varakļāni bija Madonas novadā. Partijas pārstāvis vada Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. “Šī būs priekšrocība mūsu novadam nākotnē – būsim neatkarīgi, bet nebūsim vieni,” norāda M. Justs, pamatojot savu politisko izvēli.

“Apvienība “Iedzīvotāji” vairākās pašvaldībās uzticēja savu karogu domniekiem, kas iepriekš kandidēja no apvienībām. Varakļānos tās sarakstā pirmais ir Austris Kokars, kurš bija ievēlēts no apvienības “V55”, kuras atšifrējums vietējiem ir labi zināmais “Varakļāni pīci, pīci”.

Pašvaldības lauksaimniecības konsultante, bijusī domniece Janīna Grudule izvēlējusies Latvijas Zemnieku savienību, jo tā pārstāv lauksaimnieku intereses – novadā esot spēcīgi zemnieki un attīstīta lauksaimniecība.

“LZS mūs aizstāvēja arī reformas laikā. Mēs nevarējām sadarboties ar partijām, kas nobalsoja pretēji mūsu iedzīvotāju interesēm,” teica J. Grudule, ar to domājot Nacionālo apvienību, JKP un “Saskaņu”.

Tiesa, kopā ar Latvijas Reģionu apvienību NA tomēr startē arī Varakļānos. LRA valdes loceklis Juris Viļums, kas pats nekandidē, cer, ka jaunā dome saliedēs reformas dēļ sanaidotos cilvēkus.

“Varakļānu novadam ir jākļūst par piemēru, ka, par spīti dažādām Rīgas kungu fantāzijām, arī mazs novads var pastāvēt, veikt visas funkcijas, nodrošināt cilvēkiem pakalpojumus un saprātīgi izmantot savu ģeogrāfisko novietojumu,” uzskata J. Viļums.

J. Urbanovičs, kura vadītā partija te nestartē, uzskata, ka Varakļāniem ir dota unikāla iespēja izmantot šo situāciju, panākt, ka tie kļūst par attīstības centru un par paraugu pārnovadu sadarbībai, uz līgumu pamata vienojoties gan ar vieniem, gan otriem.

“Es visiem saviem radiem, varakļāniešiem, novēlu iet balsot un cīnīties par savrupību,” piebilda J. Urbanovičs.

Kandidātu saraksti un to līderi Rēzeknes novada vēlēšanās

1. “Saskaņa” – Jekaterina Ivanova, bijusī Viļānu novada priekšsēdētāja

2. LSDSP – Daiga Ceipiniece, Dekšāru pamatskolas direktore

3. Jaunā konservatīvā partija – Guntis Rasims, bijušais Rēzeknes novada deputāts

4. “Latvijas attīstībai” – Georgijs Jevsikovs, SIA “Agroinvests” valdes priekšsēdētājs

5. “Jaunā Vienotība”/”Kustība Par”/Latgales partija – Monvīds Švarcs, bijušais Rēzeknes novada priekšsēdētājs

6. Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība – Ērika Teirumnieka, bijusī Rēzeknes novada deputāte

7. Latvijas Krievu savienība – Vadims Seļezņovs, SIA “ABE koks” valdes loceklis

8. Zaļo un zemnieku savienība – Kaspars Melnis, SIA “Sprūževa M” valdes priekšsēdētāja vietnieks

Kandidātu saraksti un to līderi Varakļānu novada vēlēšanās

1. Latvijas Zemnieku savienība – Janīna Grudule, bijusī Varakļānu novada deputāte

2. Latvijas Reģionu apvienība/Nacionālā apvienība – Māris Viškers, SIA “Arnotijs” tehniskais direktors

SAISTĪTIE RAKSTI

3. “Latvijas attīstībai” – Māris Justs, bijušais Varakļānu novada priekšsēdētājs

4. Apvienība “Iedzīvotāji” – Austris Kokars, bijušais Varakļānu novada deputāts

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
VIDEO. “Tiešraide” no meža Smiltenes novadā – lūsis sagrauž kamerai vadus, pie reizes nofilmē arī pats sevi
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 104
Lasīt citas ziņas
Psihiatra atbrīvojumu no valsts valodas prasmes pārbaudes saņēmuši 22 cilvēki. Dažiem ticis arī atteikums 22
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
“Tēt, lūdzu, elpo!” Šos vārdus ārkārtas tālruņa 113 dispečere sarunas laikā dzirdēja vairākkārt 8
Avīzes pirms 100 gadiem, 1923. gada 1. februāris. Krogā pamatīgi apzagts kāds apskurbis zemnieks
23:09
Ik diena kā laimes spēle. Ukraiņu sporta fotogrāfs Kubanovs: “Mēs negājām uz patvertnēm, ievērojām “divu sienu noteikumu””
22:12
“Tēt, lūdzu, elpo!” Šos vārdus ārkārtas tālruņa 113 dispečere sarunas laikā dzirdēja vairākkārt 8
22:11
FOTO. Filmas veidotāji un citi sabiedrībā pazīstami cilvēki pulcējas “Mātes piens” pirmizrādē
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
VIDEO. Kadirovs sabēdājies. Pārmet Rietumiem, ka tie glābj neeksistējošu valsti Ukrainu, bet Čečeniju no krieviem nepaglāba 26
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijai neveiksmīgs mēģinājums izlauzties cauri ukraiņu pozīcijām Bahmutā
Vai Saeimas deputātiem vajadzīga augstākā izglītība? Tam pagaidām nav parlamentāriešu atbalsta 3
VID: Pilnībā ir atjaunota EDS darbība. Vai par nokavētiem termiņiem piemēros sodu? 3
Tiek solīts, ka antibiotiku krīze drīz beigsies. Beigsies arī ziemas slimību sezona
Kijivas izmisīgā cīņa par lidmašīnām. ASV un Vācija šoreiz pasaka strupu “Nē!”
Navaļnijs pārvietots uz vieninieka kameru. Cik ilgu laiku viņam tiks liegts satikt cilvēkus? 23
Ukrainā skolās poļu valodu varētu mācīt kā vienu no svešvalodām
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 104
Drošības dienesta kriminālprocesā vērtēs arī Grevcovas izteikumus par “pilsoņu karu Ukrainā”
Erdogans: Ir nopietns iemesls, kāpēc Zviedrija nevarēs pievienoties NATO. Ar Somiju esot mazāk problēmu 8
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas ģimenē smags pārbaudījums – dēliņu piemeklējušas nopietnas veselības problēmas
VIDEO. “Neko neesmu dzēris!” Par interneta “hītu” kļūst video, kurā Bens Aflekss ballītē taisnojas sievai 1
FOTO. “Kāds dekoltē!” Keita Midltone apmeklē pasākumu sev neierastā stilā – spilgts, drosmīgs, seksuāls 10
“Ryanair” ievērojami samazinās galamērķu un reisu skaitu no Tallinas un Vilņas lidostas
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 5
Kādas “semočkas” kaisītas pasaules sporta galvenā vadītāja priekšā? Līcīša feļetons par agresorvalstīm atkal lielajā sportā
Ik diena kā laimes spēle. Ukraiņu sporta fotogrāfs Kubanovs: “Mēs negājām uz patvertnēm, ievērojām “divu sienu noteikumu””
Pirmais solis elektrības izmaksu samazināšanā. Valdība sāk ar normatīvo aktu sakārtošanu – ko tas mainīs?
VIDEO. Pārim par dejošanu uz ielas piespriests 10 gadu cietumsods 3
VIDEO. Jēkabpilī tiek veikts ārkārtas dambja remonts, gatavojoties iespējamajiem pavasara plūdiem