Publicitātes foto

Pētījums: katrs otrais Latvijas iedzīvotājs ir diskriminēts vecuma dēļ 6

Katrs otrais Latvijas iedzīvotājs ir saskāries ar diskrimināciju sava vecuma dēļ, liecina “Tele2” un “Norstat” veiktās aptaujas dati. Visbiežāk eidžismu jeb vecuma diskrimināciju izjutuši cilvēki vecumā virs 50 gadiem un jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem, un tas noticis darba vietā un sociālajos tīklos.

Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd 30
Lasīt citas ziņas

 Eidžisms ir uz stereotipiem un sociālām gaidām balstīti aizspriedumi, ko piemērojam dažādiem vecumiem un kas ietekmē tā saukto sociālo vecumu – sociālu pozīciju un lomas, ko sabiedrībā ieņem indivīds noteiktā dzīves posmā. Eidžisms cieši mijiedarbojas ar dzimumu, ādas krāsu, etnisko piederību vai sociālekonomisko statusu, kas nozīmē, ka vienas vecumgrupas cilvēki eidžismu var izjust ļoti atšķirīgi.

“Eidžisma galējā forma ir cilvēku diskriminācija, kas izriet no mūsu gaidām vai stereotipiem”, skaidro sociālantropoloģe Anna Žabicka un min ekspektāciju piemērus: “Mūsu sabiedrībā ir, piemēram, diezgan lielas gaidas pret trīsdesmitgadīgām sievietēm saistībā ar reproduktivitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat valda gaidas pret cilvēka nodarbinātību vecuma posmā no 20 līdz 30 gadiem, ka jābūt it kā ar pieredzi, paveikušam konkrētus darbus. Šī ir cilvēku grupa, kas izjūt diskrimināciju darba tirgū – no viņiem prasa pieredzi, kuras vēl nav, jo jaunietis bieži vien vēl ir mācīšanās procesā. Rodas nesakritība starp to, ko gaida un kas patiesībā ir.

Tā veidojas stereotipi par izpausmēm konkrētā vecumā, un te varam runāt ne tikai par gados vecākiem cilvēkiem, bet arī par citām vecuma grupām.”

Aptaujas dati rāda, ka gadu skaits ir bijis šķērslis dažādiem plāniem un aktivitātēm, jo katrs trešais Latvijas iedzīvotājs no kaut kā ir atteicies tieši savu gadu dēļ. Vecuma dēļ cilvēki visbiežāk atteikušies no izklaidēm (54%), karjeras (21%), izglītības (21%) un mīlestības (21%).

Publicitātes foto

“Jāatzīmē, ka pēdējā laikā pieaug stereotipi saistībā tieši ar vecāka gadagājuma cilvēkiem. To var lielā mērā saistīt ar to, ka Eiropā, Ziemeļamerikā un Japānā sabiedrība strauji noveco. Tas rada spiedienu uz mūsu kā sabiedrības gaidām pret valsti: ko ar to darīsim?

Valsts savukārt izjūt spiedienu saistībā ar nākotni, kas nozīmētu citādāk veidot valsts budžetu, pielāgot pakalpojumu klāstu citai vecuma dinamikai un, manuprāt, ar to mums neiet labi. Līdz ar to rodas dažādi saspīlējumi gan starppaaudžu attiecībās, gan tajā, ko sagaidām no valsts.

Turklāt parādās jauni eidžisma paveidi, kas nav saistīti tikai ar to, ka “cilvēks netiek līdzi laikam” – mēs raugāmies uz senioriem kā uz valsts nākotnes apdraudējumu. Pensionēšanās vecums pieaug, ir jāpārstrukturē valsts nodarbinātības un pakalpojumu iekārta un jāmēģina kompensēt demogrāfisko plaisu.

Straujā novecošanās rada ekonomisko slogu un kaut kādā ziņā arī sociālo slogu, saspīlējumu, stereotipus. Vienlaikus gana daudz vecuma posmā 65+ ir sociāli aktīvi un nodarbināti, kaut vai pieskatot mazbērnus, līdz ar to ir potenciāls, lai šos saspīlējumus mazinātu,” piebilst A. Žabicka.

“Kā rāda aptaujas dati, mūsdienās vēl joprojām valda izteikti stereotipi par to, ko piedien vai nepiedien darīt konkrētajā vecumā, un tas bieži vien rada mākslīgas barjeras. Turklāt, kā redzams, no vecuma diskriminācijas cieš ne tikai seniori, bet arī jaunieši.

Mēs vēlamies šo jautājumu aktualizēt un likt par to mūsu sabiedrībai aizdomāties, jo pasaule ir mainījusies. Ir normāli, ka 50 gadu vecumā cilvēki turpina studēt vai aktīvi nodarbojas ar sportu, ir normāli, ka jaunietis var būt kompetents un zinošāks par dažādiem digitālo tehnoloģiju risinājumiem.

Patiesībā modernās tehnoloģijas ir pavērušas cilvēkiem citas iespējas – jaunietis jau vidusskolas laikā var digitālajā vidē attīstīt savu biznesu un pelnīt vairāk nekā viņa vecāki, bet seniori var izmantot dažādas digitālās platformas, lai izglītotos un baudītu izklaidi.

Protams, senioru gadījumā ir svarīgi nodrošināt zināmus apstākļus, lai to varētu realizēt. Kā mēs uzņēmumā sakām – ja tev ir internets, tu esi tik jauns, cik tu vēlies būt, jo iespējas ir bezgalīgas,” stāsta “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

“Tele2” ar sociālās kampaņas palīdzību vērš Latvijas iedzīvotāju uzmanību eidžismam un tam, kā aizspriedumi par vecumu ierobežo katru individuāli un attiecības ar citiem.

Kampaņas ietvaros ar savu viedokli dalīsies sociālantropoloģe Anna Žabicka, mediatore Ilze Dzenovska, organizāciju psihologs Reinis Lazda un Latvijas Universitātes profesore Zanda Rubene.

Vairāki cilvēki dalīsies arī ar pieredzes stāstiem, aicinot cilvēkus apzināties eidžisma aktualitāti Latvijā un ar personisko pieredzi iedvesmojot citus pārvarēt dažādus ar vecumu saistītus pieņēmumus.

  • Laurenču sākumskolas direktors Kristaps Zaļais atklāj, vai kļūt par direktoru 26 gados ir par agru: youtube.com/watch?v=sa9NwuIRHkk
  • Vai 17 gadus vecumā var uzsākt veiksmīgu biznesu? Kristiāns Lancmanis (25 gadi) savu pirmo ideju sāka realizēt vēl pirms bija tiesīgs dibināt uzņēmumu – tolaik uzsāktais apģērbu aizsargmaisu bizness plaukst vēl joprojām: youtube.com/watch?v=50NvGIWtvnE
  • Ikviens var aizpildīt testu un uzzināt savu interneta vecumu: tele2.lv/vecuma-tests/

Lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli par eidžismu Latvijas sabiedrībā, “Tele2” veica pētījumu sadarbībā ar “Norstat” pērnā gada decembrī, un tajā piedalījās 1007 respondenti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt
Bijušais ASV sauszemes spēku komandieris brīdina: Baltijai jāgatavojas atvairīt agresoru vismaz divas nedēļas
Lasīt citas ziņas
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
TV24
Smiltēns: Pat tantei ar gurķu burku ir sava loma valsts aizsardzības mehānismā
Interneta lietotāju sašutumu izpelnījies sabiedrisko mediju portālā publicētais “Cūku komikss” par karu Ukrainā
Ukrainas tautas apņēmība un spēks turpina iedvesmot: Lielbritānijas karalis uzrunā ukraiņus
VIDEO. Atkal satikušies pasaulē garākais vīrietis un īsākā sieviete
20:45
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
20:38
Krāpnieki izplata viltotu Navaļnija vēstuli, lai izkrāptu cilvēkiem naudu
20:13
TV24
Vēsturnieks: Globāli sankcijas pret Krieviju ir kļūda – tagad viņi savu naudu vienkārši “groza” iekšienē
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
VIDEO. Atkal satikušies pasaulē garākais vīrietis un īsākā sieviete
VIDEO, FOTO. Rīgā pie Brīvības pieminekļa pulcējās vairāki simti cilvēku Ukrainas atbalstam
VIDEO. “Nopietni? Tas vispār ir legāli?” Soctīklotāji šokā par dzīvokli Ņujorkā, kas mēnesī izmaksā 1200 ASV dolārus
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt
Krāpnieki izplata viltotu Navaļnija vēstuli, lai izkrāptu cilvēkiem naudu
VIDEO. “Jūs sabojājat manu dzīvi vienas izpostītas dienas dēļ!” Pusaudzis, kurš izspēlēja negantu joku, laivotājus aplejot ar pienu, izjutis karmas garšu
“Neviens pasaulē neticēja, ka mēs izdzīvosim!” Sirskis pauž pārliecību, ka “gaisma uzvarēs tumsu”
Kokteilis
FOTO. Kokaīns, marihuāna un atkritumu tvertne, kas “skatās uz viņu”: princis Harijs pēc vaļsirdīgām atklāsmēm tagad saskaras ar nopietnām problēmām
FOTO. Igaunija svin neatkarības proklamēšanas 106.gadadienu
Navaļnija mirstīgās atliekas beidzot atdotas mātei
Viedoklis
Romāns Meļņiks: Ne jau pateicoties cītībai mācībās un iepriekšējos darbos sievietes tika amatos, bet spekulējot ar dzimumu
TV24
Rīgas lielākā atskurbtuve ir Stradiņu slimnīcas uzņemšanas nodaļa, un tas nav normāli
Bots/Plūme Siguldā uzvar Pasaules kausa posmā kamaniņu sportā
VIDEO. Varšavā pie Krievijas vēstnieka villas izber divas tonnas kūtsmēslu
TESTS: 10 jautājumi – cik daudz patiesībā tu zini par Ukrainu?
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Latvijā naktī uz sestdienu no sliedēm nogājis vilciens ar Krievijas graudus transportējošiem vagoniem
Dārzs
Kuri ir tomātiem un gurķiem piemērotākie dēstu podiņi
Ekspertu padomi labu finanšu ieradumu veidošanai: 6 vienkārši soļi sirdsmieram
TV24
Plāno pārskatīt pabalstus un palielināt izmaksājamās summas. Kādi valsts pabalsti varētu tikt paaugstināti jau no nākamā gada?
Labāk nepiedalies riskantās aktivitātēs: pastāv iespēja pazaudēt kaut ko dārgu! Horoskopi 25. februārim