“Elogium” vadītājs Kārlis Ūdris: “Mūsu pirmais pētījums parādīja, ka tā cāļu grupa, kuru barībai tika pievienota “Elogium” piedāvātā probiotiskā baktērija pirmajās trijās dzīves nedēļās, bija par 30% smagāka nekā kontrolgrupa, kuras barībai baktērija pievienota netika. Tas ir ļoti nozīmīgs svara pieaugums, jo konkurenti, kas ražo līdzīgas putnu barības piedevas, var uzrādīt tikai 4–5% pieaugumu.”
“Elogium” vadītājs Kārlis Ūdris: “Mūsu pirmais pētījums parādīja, ka tā cāļu grupa, kuru barībai tika pievienota “Elogium” piedāvātā probiotiskā baktērija pirmajās trijās dzīves nedēļās, bija par 30% smagāka nekā kontrolgrupa, kuras barībai baktērija pievienota netika. Tas ir ļoti nozīmīgs svara pieaugums, jo konkurenti, kas ražo līdzīgas putnu barības piedevas, var uzrādīt tikai 4–5% pieaugumu.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Ūdris: “Antibiotiku aizliegšana putnkopībā radījusi mūsu biznesa nišu ar inovatīvām barības piedevām” 15

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Negaidītas tikšanās, kas noved pie perspektīva biznesa uzsākšanas, un miljoniem gadu eksistējošu organismu atrašana, kas izrādās risinājums mūsdienu problēmām – tie visi ir jaunuzņēmuma “Elogium” īsās vēstures elementi. “Elogium” šovasar tika nosaukts to Latvijas pārtikas nozares jaunuzņēmumu sarak­stā, kuru darbībai var būt globāla nozīme.

Pirms dažām nedēļām Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) inovāciju un zināšanu kopiena “EIT Food” nosauca Eiropas lauksaimniecības un pārtikas jaunuzņēmumus ar potenciāli nozīmīgu globālo ietekmi. Šie uzņēmumi pievienosies “EIT Food” biznesa atbalsta pamatprogrammām “EIT Food Accelerator Network” (EIT FAN) un “EIT Food Seedbed Incubator”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ievērības cienīgs ir fakts, ka nosaukto uzņēmumu vidū ir veseli trīs Latvijas pārstāvji; tas ir no vienas valsts lielākais uzņemto dalībnieku skaits Centrālajā un Austrumeiropā. Viens no šādiem uzņēmumiem ir “Elogium”.

“Viss sākās Latvijas platformā “Commercialization Reactor”. Divas reizes gadā viņi organizē pasākumu zinātniekiem un uzņēmējiem – proti, viņi universitātēs meklē zinātnieku komandas, kurām ir idejas un atklājumi, bet kuri paši nav ieinteresēti biznesa veidošanā, tādēļ meklē uzņēmējus, kas šos atklājumus varētu komercializēt.

Pirms gada man arī gadījās nokļūt šajā programmā,” stāsta Kārlis Ūdris, kas iepriekš nodarbojies gan ar enerģētiku un šķeldas ražošanu, gan nekustamo īpašumu attīstīšanu un apsaimniekošanu. “Starp trīspadsmit zinātnieku komandām, kas toreiz piedalījās, bija arī komanda no Slovēnijas, no Ļubļanas universitātes. Iepazinos, parunājām, iepatikāmies viens otram.

Tā dzima “Elogium”, kas šobrīd reāli sastāv no sešiem cilvēkiem – pieciem slovēņu mikrobiologiem un manis, kas atbild par biznesa pusi. Darbība notiek divās valstīs – zinātniskā puse un visas laboratorijas ir Slovēnijā, bet uzņēmējdarbības puse būs Latvijā.”

Revolūcijas potenciāls

“Elogium” darbības mērķis ir mājputnu barības piedevu ražošana. Tas skan ļoti prozaiski, taču uzņēmuma rīcībā, iespējams, ir risinājums, kas spēj izraisīt šajā nozarē īstu revolūciju.

“Lietas būtība ir tajā, ka Eiropas Savienība pirms piecpadsmit gadiem aizliedza antibiotiku izmantošanu putnkopībā. ASV to izmantošana joprojām ir atļauta, tomēr viņi arī pamazām virzās antibiotiku aizliegšanas virzienā, jo to paliekas putnu gaļā vainojamas pie cilvēku organismu rezistences pret antibiotikām, apgrūtinot ārstēšanu.

Reklāma
Reklāma

Taču antibiotikas pildīja svarīgu lomu – tās cīnījās ar kaitīgajām baktērijām, tādām kā salmonella un kampilobaktērija, putnu zarnu traktā, kas traucē pilnvērtīgi izmantot apēsto barību un audzēt putnu svaru, kā arī mazināja šo baktēriju izraisītos riskus cilvēku veselībai.

Tādēļ pētījumi šajā jomā – ar ko varētu aizstāt antibiotikas – sākās jau pirms 15 gadiem, pētot dažādas baktērijas. 2019. gadā Ļubļanas universitāte vienu no pētītajām probiotiskajām baktērijām – Bacillus subtilis – iebaroja 30 vistām un konstatēja divus efektus –­ pirmkārt, tā ļoti sekmīgi cīnās ar kaitīgajām baktērijām, iznīcinot līdz pat 96% no tām, bet, otrkārt, tā radīja nozīmīgu putnu svara pieaugumu.

“Broileru svara pieaugums ir saistīts ar to, ka, iznīcinot kaitīgās baktērijas, cāļi spēj pilnvērtīgi izmantot barību,” stāsta “Elogium” vadītājs Kārlis Ūdris.

“Mūsu pirmais pētījums parādīja, ka tā cāļu grupa, kuru barībai tika pievienota šī baktērija pirmajās trijās dzīves nedēļās, bija par 30% smagāka nekā kontrolgrupa, kuras barībai baktērija pievienota netika. Tas ir ļoti nozīmīgs svara pieaugums, jo konkurenti, kas ražo līdzīgas putnu barības piedevas, var uzrādīt tikai 4–5% pieaugumu, tātad sešas reizes mazāk.”

Ūdris gan skaidro, ka pret šiem skaitļiem šobrīd vajagot izturēties ar piesardzību vairāku iemeslu dēļ.

Pirmkārt, vēl ir jāveic pētījumi par visu gaļas vistu dzīves ciklu, kas dažādām šķirnēm ir piecas līdz septiņas nedēļas.

Otrkārt, tāpēc, ka putnu svara pieaugums nav tas, pēc kā tiecas putnkopības nozare, jo pārāk straujš svara pieaugums var radīt virkni problēmu – putnu kaulu lūšanu, sirds mazspēju un citas.

“Šoruden paredzēts lielāks pētījums, kas aptvers gan visu gaļas vistu dzīves ciklu, gan arī noskaidros, kāda tieši būs to vistu, kas saņem mūsu barības piedevu, barības pārstrādes spēja – proti, cik liela daļa no cāļu apēstās barības pārvēršas svara pieaugumā.

Tieši šo spēju arī cenšas maksimāli palielināt putnkopības nozare, jo putnu barības izmaksas veido 70% no visām putnkopības izmaksām. Ja mūsu piedeva spēj būtiski uzlabot barības pārstrādes spēju, un pašreizējie dati liek domāt, ka tā tas ir, tad barības vajadzēs mazāk, un šādas piedevas izmantošana spēj būtiski samazināt putnkopības izmaksas,” stāsta Ūdris.

“Tāpat pārbaudīsim ar barības piedevu baroto vistu veselību un gaļas kvalitāti – proteīnu un ūdens saturu gaļā utt. Otrā pētījuma apjoms būs arī krietni lielāks – tas aptvers 140 vistas, kas tiks dalītas četrās grupās.

Pēc tam vēl tiks veikts pēdējais pētījums, kas aptvers 500–600 cāļus. Ja tie abi būs sekmīgi, tad barības piedevas efektivitāte būs pilnībā pierādīta nākotnes klientiem.”

K. Ūdris lēš, ka visu nepieciešamo pētījumu pabeigšana, ieskaitot nepieciešamās dokumentācijas radīšanu, rezultātu pārbaudi un licencēšanas procesu, prasīs vēl 12–18 mēnešus, un, ja viss izdosies, 2023. gada vasarā vai 2024. gada sākumā varēs sākt putnu barības piedevas ražošanu un tirdzniecību.

Mērķa tirgus – Eiropa

Minētajos 12–18 mēnešos jāatrisina arī jautājums par to, kā tieši izskatīsies jaunveidojamā barības piedeva – kā granulas, pulveris vai kā citādi – un kā tieši tā tiks ražota.

“Pagaidām izskatās, ka mūsu baktērijai vislabāk garšo alus ražošanas pārpalikumi, šādos apstākļos tā vairojas vislabāk,” saka K. Ūdris. Pirmo ražotni plānots uzstādīt Slovēnijā, bet nākamās jau var atrasties citās Eiropas valstīs, arī Latvijā. Kopumā ražošanu plānots veidot kā ārpakalpojumu, lai uzņēmumam nebūtu jāiegulda līdzekļi savu ražotņu veidošanā.

“Mums nav nepieciešamas kaut kādas unikālas iekārtas kā daudziem citiem jaunuzņēmumiem, šo pārtikas piedevu var ražot standarta bioloģisko piedevu ražošanas iekārtās, process stipri atgādina alus raudzēšanu, kuras rezultāts beigās tiek iztvaicēts, iegūstot baltu pulveri.”

Ūdris uzsver, ka uzņēmuma pētītā baktērija nav jauns ritenis, par to ir bijis zināms jau agrāk, to varētu dēvēt tikai par ievērojami labāku riteni nekā citi šobrīd tirgū pieejamie.

Lai aizsargātu tiesības uz šo izgudrojumu, jau noformēts patenta pieteikums. Uz jautājumiem par pirmās ražotnes izveides izmaksām, kā arī gala produkta cenu atbilžu uzņēmumam pagaidām vēl nav.

Trīs lielākie putnu ražotāji pasaulē ir ASV, Ķīna un Brazīlija. Visos šajos tirgos pagaidām ir atļauta antibiotiku izmantošana putn­kopībā, lai gan ASV vērojama virzība antibiotiku aizlieguma virzienā.

Antibiotiku izmantošana pagaidām aizliegta tikai dažos tirgos – piemēram, Eiropas Savienībā un Dienvidkorejā, kas arī šobrīd ir “Elogium” potenciālais tirgus, ar laiku iespējama arī Ziemeļamerikas pievienošana tam.

Globālais putnu barības piedevu tirgus apjoms tiek vērtēts 4,2 miljardu eiro apmērā, ASV un ES kopējais tirgus – 2,5 miljardi eiro 2020. gadā, tirgus apjoms aug par 8–10% gadā. “Elogium” piedāvājums būs konkurētspējīgs divās jomās – efektīvākā putnu barības izmantošanā un ļaundabīgo baktēriju iznīcināšanā putnu zarnu traktā, tādēļ uzņēmums optimistiski skatās uz iespējām iespiesties šajā tirgū ne tikai Eiropas mērogā.

PĀRKĀPUMA BŪTĪBA

Sēkla

2021. gadā “Commercialization Reactor” satiekas Latvijas uzņēmējs Kārlis Ūdris un Slovēnijas Ļubļanas universitātes zinātnieku grupa, kas pēta probiotisko baktēriju izmantošanu putnkopības barības piedevās, dzimst “Elogium”. Tā mērķis ir padarīt mājputnu ražotājus konkurētspējīgākus, vienlaikus samazinot to radīto negatīvo ietekmi uz vidi, uzlabojot mājputnu barības pārstrādes spēju.

Dīgsts

Veikta baktērijas laboratoriska izpēte 10 gadu garumā, kā arī barības piedevas pirmais pētījums ar 30 vistām, to finansēja Ļubļanas universitāte, tā rezultāti tiek pārbaudīti. Iegūta 50 tūkstošu eiro liela investīcija no “Commercialization Reactor”, ar kuru plānots iztikt līdz nākamajam investīciju piesaistes raundam.

Augļi

Līdz 2023. gada beigām paredzēti vēl divi apjomīgi pētījumi par “Elogium” piedāvātās putnu barības piedevas efektivitāti. Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) inovāciju un zināšanu kopiena “EIT Food” ir nosaukusi “Elogium” starp tiem lauksaimniecības un pārtikas jaunuzņēmumiem, kuru darbībai var būt spēcīga globālā ietekme. Ja viss noritēs veiksmīgi – 2024. gadā paredzēta pārtikas piedevas ražošanas un tirdzniecības uzsākšana.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.