Dzintars Rasnačs.
Dzintars Rasnačs.
Foto – Dainis Bušmanis

Rasnačs: maksātnespējas jomā problēmas ir, bet tās ir krietni pārspīlētas 0

Maksātnespējas jomā problēmas ir, bet tās ir krietni vien pārspīlētas, šādu viedokli šorīt telekanālā LNT pauda apvienības “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK virzītais tieslietu ministra amata kandidāts Dzintars Rasnačs.

Rasnača vērtējumā, Maksātnespējas administrācijā atsevišķi jautājumi neesot noregulēti pietiekami augstā līmenī, tomēr jautājums esot krietni vien plašāks – ja reiz daudzi zīmē dažādas pretlikumību shēmas, tad kāpēc Ekonomikas policija nevienu lietu nav novedusi līdz galam, tāpat esot jautājums, ko situācijas uzlabošanai ir darījis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un Ģenerālprokuratūra.

Politiķis uzskata, ka problēmas maksātnespējas jomā ir jārisina, bet tas jādara kompleksi kopā ar tiesībsargājošajām iestādēm un pašām bankām, kurām vajagot pašām kritiski paskatīties uz sevi, cik atbildīgi tās kreditē uzņēmējus un pārbauda to reputāciju.

Kā ziņots, vairākas bankas ir sākušas iniciatīvu, reklāmas laukumos masu medijos stāstot par ļaunprātīgajām maksātnespējām. Oktobrī arī “Swedbank” pievienojās “Norvik bankas” sāktajai iniciatīvai atklāti runāt par ļaunprātīgajām maksātnespējām, kas kļuvušas jau par nacionālās drošības jautājumu.

“Swedbank” publiskojusi SIA “Tērbatas biznesa centrs” krāpniecības shēmu un tās īstenotājus, kā arī nosūta publikāciju ar konkrēto shēmu vairāk nekā 300 adresātiem.

Iepriekš “Norvik banka” plašā kampaņā informēja par tiesnešu rīcību saistībā ar vēja enerģijas uzņēmuma “Winergy” un ar to saistīto uzņēmumu maksātnespējas un tiesiskās aizsardzības procesiem.

“Winergy” maksātnespējas procesā, kā arī iepriekš jautājumā par tiesiskās aizsardzības procesu “Norvik bankai” radās bažas par, iespējams, fiktīvu kreditoru ar daudzmiljonu prasījumu. Pērn septembrī, kad vēl tiesā tika lemts jautājums par “Winergy” tiesiskās aizsardzības procesa īstenošanu, “Norvik banka”, kas maksātnespējas procesā ir nodrošinātais kreditors, bet bez balsstiesībām, norādīja, ka parādnieks nepamatoti un kļūdaini tiesiskās aizsardzības procesa plānā bija norādījis uzņēmumu “Firepower”, “Sompa Team” un “Team Glory” kreditoru prasījumus un ņēmis tos vērā, saskaņojot tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu.

Pēc “Norvik bankas” domām, kā lielāko nodrošināto kreditoru “Winergy” bija norādījis ar to saistīto un Igaunijā reģistrēto “Firepower” ar kopējo prasījumu 24 668 420 latu (35 100 000 eiro) apmērā, un šis prasījums bija pamatots ar pērnā gada pirkuma līgumu par 13 vēja ģeneratoru piegādi.

Arī “Swedbank” norāda, ka ļaunprātīgi maksātnespējas gadījumi rada arvien lielāku kaitējumu Latvijas sabiedrībai un ekonomikas attīstībai. Tā ir šī laika viena no sāpīgākajām problēmām tautsaimniecībā un jau ir kļuvusi par nacionālās drošības apdraudējumu.

Banka uzsver, ka krāpšana eksistē arī citās valstīs, tomēr attīstītās valstīs ir mehānismi, kas ļauj to ātri lokalizēt un šos gadījumus neitralizēt. Diemžēl Latvijā šāda sistēma nav izveidota. “Swedbank” aicina veikt sistēmiskas reformas un atbrīvot tieslietu sistēmu no negodprātīgiem un neprofesionāliem dalībniekiem.

Nozīmīgākā daļa no banku aizdotā ir noguldītāju līdzekļi, tāpēc tie tiek sargāti īpaši rūpīgi, uzsver “Swedbank”. Nav pieļaujamas situācijas, kad kāds noguldītāju līdzekļus piesavinās, bet tiesu sistēma pret to ir bezspēcīga. “Swedbank” ir ļoti būtiska Latvijas finanšu sistēmas sastāvdaļa, jo bankas klientu vidū ir puse no Latvijas ekonomikas.

“Kā lielākajam investoram Latvijā mums nav saprotams, kā tiesneši var neiedziļināties lietās, ko izskata, un pieņemt formālus, pat absurdus lēmumus, nevis lēmumus pēc būtības. Kā maksātnespējas administratori var būt tie, kas iesaka vai atbalsta fiktīvu kreditoru radīšanu, lai viņu “klients” varētu izvairīties no reālajām saistībām,” neizpratnē ir “Swedbank” valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis.

“Katrs formāls lēmums rada nopietnas sekas – pasliktinās kreditēšanas noteikumi, rodas riski valsts reputācijai un ekonomikas attīstībai – Latvija zaudē savu vietu kā investīcijām pievilcīga valsts. Diemžēl tās nav tikai atsevišķas situācijas, bet gan aizvien vairāk klibojoša tieslietu sistēma,” piebilst Mančinskis.

Publikācija ar konkrēto “Tērbatas biznesa centra” maksātnespējas shēmu nonāks pie visiem bijušajiem un jaunievēlētajiem Saeimas deputātiem, Ministru kabinetā, ministrijās, Latvijas Bankā, Finanšu un kapitāla tirgus komisijā, Maksātnespējas administrācijā. Publikācija nosūtīta arī ģenerālprokuroram, Valsts policijai, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, Latvijas Darba devēju konfederācijai, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai, ārvalstu vēstniecībām, nozīmīgākajām ārvalstu tirdzniecības kamerām Latvijā un citām valsts institūcijām.

“Swedbank” vēstulē tiek parādīts ilustratīvs piemērs, ar kuru banka saskārusies pēdējos gados. Izmantojot mahinācijas, SIA “Tērbatas biznesa centrs” vēlas izvairīties no kredīta atmaksas 7,7 miljonu eiro apmērā.
Bankas publikācijā norādīts, ka “Swedbank” izsniedza aizdevumu “Tērbatas biznesa centram”, kas par saņemto aizdevumu uzcēla biroju ēku Rīgas centrā, Lāčplēša ielā 20A. Aizdevums tiek nodrošināts ar hipotēku uz jaunuzcelto ēku. Vēlāk ēka tiek nodota saistītās sabiedrības GVANO īpašumā, saglabājot par labu “Swedbank” reģistrēto hipotēku.

“Tērbatas biznesa centrs”, formāli mainot juridisko adresi, aizmigrējis uz “bēdīgi slavenās” Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas piekritību un uzreiz pieteicies ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesam (ĀTAP). Par plānu pozitīvu atzinumu sniedza administratore Ieva Kaziniece. Tiesnesis Raimonds Buls to apstiprināja. Īstenojot ĀTAP, “Tērbatas biznesa centrs” atbrīvojās no parāda pret “Swedbank” 7,7 miljonu eiro apmērā. Savukārt GVANO šajā pašā tiesā mēģina atbrīvoties no hipotekārās ķīlas devēja pienākumiem pret “Swedbank”.

Shēma publicēta arī tīmekļa vietnē “www.pretkorupciju.lv”, kurā ikviens var iepazīties un informēt citus par šo un līdzīgiem krāpšanas gadījumiem, kurus publiskojušas “Norvik banka” un “Reverta”.

Runāt atklāti par šiem krāpšanas gadījumiem “Swedbank” ar nolūku izvēlējusies brīdī, kad Latvijas Republikas Saeimā tiek veidota jaunā koalīcija. Šādas bankas rīcības mērķis ir padarīt uzņēmējdarbības un tiesiskuma vidi kvalitatīvāku un uzlabot mūsu sabiedrības ilgtspēju. Par SIA “Tērbatas biznesa centrs” shēmu banka atklāti runāja jau vairāk nekā pirms diviem gadiem, nosūtot vēstuli Saeimas Juridiskajai komisijai, taču acīmredzot par šādiem gadījumiem jāturpina runāt sistemātiski, lai tam būtu rezultāti.

Saistītie raksti

Arī Latvijas Komercbanku asociācija LKA un tās biedri atbalsta sāktās publiskās aktivitātes cīņā ar ļaunprātīgajiem maksātnespējas procesiem.

LKA norāda, ka, tāpat kā “Norvik banka”, arī pārējās bankas ir par godīgu uzņēmējdarbības vidi Latvijā, par tiesisku valsti, uzticamu tieslietu sistēmu un pret korupciju. Diemžēl ne tikai “Norvik banka”, bet arī citi LKA biedri Latvijā ir saskārušies ar negodprātīgām norisēm un darbībām, īpaši uzņēmumu maksātnespējas jomā. Tā, piemēram, “Danske Bank” un “Ceturtās planētas” lieta, kas tika izskatīta un uzvarēta pat Satversmes tiesā, tomēr negarantēja bankas kā kreditora tiesību pilnīgu ievērošanu. Tāpat publiski zināma ir arī “Swedbank” un “Tērbatas biznesa centra” lieta, “Revertas” un “Delfīns partneru” lieta, norāda LKA.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 1
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 15
7 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku
21 minūtes
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Covid-19 laikā strādā lielākā daļa ministriju?
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 2
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ienīda ne tikai Maskavā. Kāpēc tika gāzts politisko intrigu upuris – ģenerālis Radziņš
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gudrais luksofors” identificē auto vadītājus, kuri brauc pie sarkanās gaismas
3 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. SPKC direktore atklāj, kur saslimstība ar Covid-19 ir vislielākā
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 5
Intervija 10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē desmit pusaudži nozog automašīnu un bēg no policijas 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Bundža, Černobiļa, Deficīts. Kādus vārdus Latvijā liek kaķiem un, kurš ir vispopulārākais? 2
12 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
6 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Latvijas valsts meži”: Gaidāmas lielas izmaiņas uzņēmuma attīstībā 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 2
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ballēšanās krāšņajā “Rīgas ballē” ierobežojumu laikā var nepalikt nesodīta 4
9 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Kā staigājot pa naža asmeni.” Saruna ar “Lielā dzintara” valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nicā pie baznīcas noticis uzbrukums: noslepkavoti trīs cilvēki, vairāki ievainoti 2
10 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 25
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas veiksmes formula izputējusi? Pašlaik Kariņa balsī skan tāds kā izmisums 16
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Ralfs Eilands saviem faniem sagādājis patīkamu pārsteigumu
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kamēr maksās algas, viņi klusēs. Ainars Mielavs par sašķeltību Latvijā 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Laimonis, Laimis, Elvijs, Elvis un Elva
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai beidzot būsim pelnījuši baltus Ziemassvētkus? Nākamo mēnešu laika prognoze 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā notikusi īpaša modes skate: kolekcija tapusi sadarbībā ar bērniem
9 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Pabalsti Latvijā mudina vai attur no ģimenes veidošanas? Sola vērienīgas pārmaiņas 15
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari būt ļoti trausls un viegli ievainojams! Horoskopi 30.oktobrim
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku
22:20
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
21:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc mēneša par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot līdz 50 eiro sodu 1
21:04