Ekonomika
Īpašums

Ekonomists Bērziņš par NĪN likmēm: “Nodokļi nav tikai līdzeklis valsts kases palielināšanai”3

“Jebkura nodokļu iniciatīva, kas izriet no šīm kadastrālajām vērtībām, ir saistīta ar kaut kādu mērķi. Nodokļi nav tikai līdzeklis valsts kases palielināšanai, bet mēģinājums cilvēkus vedināt uz kaut kādu rīcību. Nekustamie īpašumi nav tikai dzīvesvieta, tie ir investīciju, ražošanas, lauksaimniecības un meža objekti, kas nodrošina arī peļņas gūšanu,” RīgaTV 24 raidījumā “Ziņu Top 5” sacīja ekonomists, LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš.

Tas, kas pēc ekonomista domām trūkstot nodokļu piedāvājumos – skaidri definējumi, ko ar šo rīcību vēlas panākt.

Nodokļu likmes vai kadastra vērtības esot tikai risinājumi kāda mērķa sasniegšanai. Bet, runājot par kadastrālo vērtību atbilstību tirgus cenām, normāla prakse esot, ka šī atbilstība ir, kas gan pēc Bērziņa domām neesot īsti pareizi.

“Mēs valstiski mēģinām regulēt visas likmes, lai gan šie ienākumi nonāk pašvaldībās. Daudzās valstīs ir noteikta neliela pamatlikme un atkarībā no konkrētās pašvaldības mērķiem un attīstības politikas, tās pašas to regulē,” skaidro ekonomists. Un pašvaldības ir ieinteresētas savu mērķu sasniegšanā.

Šī arī ir iespēja pašvaldībām palīdzēt ar investoru piesaisti, jo tad abas puses varot vienoties uz abpusēji izdevīgiem noteikumiem – investors sniedz kādu labumu pašvaldībai, bet pretī saņem kādu atlaidi, ko viņš vēlas uz attiecīgo periodu. “Tāda prakse pastāv daudzās valstīs – valsts regulē pamatlikmi, bet pašvaldībām ir tiesības,” sacīja Bērziņš.

Saistītie raksti
Runājot par vienīgā mājokļa neaplikšanu ar nodokli, problēma varētu rasties tajā, ka tiktu veicināta iedzīvotāju stratēģiskā rīcība.

“Padomju laikā cilvēki šķīrās, lai nodrošinātu to, ka viņam pienākas dzīvojamā platība. Mēs ar šo varam panākt, ka cilvēki darīs to, kas viņiem nebūtu jādara. Vienkāršāks variants būtu atbalstīt grupas, kurām ir nepieciešams sociālais atbalsts. Likmi samazināt, bet dot tiesības pašvaldībām,” savu redzējumu pauda LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

GL
Gunta Lūse
Horoskopi un mistika
“No milzu ozoliem nāca tik jaudīga enerģija, ka elpa aizrāvās. Šie koki ir apmēram 400 gadu veci! ” Kā Miervaldis izveidoja dižozolu taku, kur gūt līdzsvaru un spēku 1
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ugunsgrēkā daudzdzīvokļu ēkā Čehijā gājuši bojā desmit cilvēki
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Kamēr Pūce slēpjas kā vēzis alā, Krišjānis pa ballēm laiž, bet zakatistovi devušies uz dzimto planētu!” Egila Līcītša feļetons
5 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 12
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Polija kļūst par “Trampa fortu”, papildinot ASV karavīru skaitu valstī. Krievija solās “turēt roku uz pulsa” 6
17 stundas