Superhahta “Blach Pearl”
Superhahta “Blach Pearl”
Foto. Scanpix/imago/TheYachtPhoto.com

Skandāls ap mirušā krievu multimiljonāra Oļega Burlakova mantojumu turpina uzņemt apgriezienus. Kas notiks ar “Melno pērli”? 7

Šī gada februārī noslēgsies septiņu mēnešu ilgais posms, kura laikā varēja pieteikties visas personas, kurām ir tiesības uz mirušā krievu uzņēmēja Oļega Burlakova aptuveni 650 miljonu ASV dolāru lielo mantojumu. Tā kā testaments ir taisīts Rīgā, ļoti iespējams, ka arī turpmākā cīna par mantojumu turpināsies Latvijas tiesās. Uz mantojumu pretendē Burlakova likumīgā laulātā Ludmila Burlakova un abu divas meitas, kā arī viņa māsa Vera Kazakova ar savu vīru. Tiesa, Kazakovai par labu ar roku rakstīto testamentu eksperti atzinuši par rupju viltojumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Burlakovs, kurš 2021.gadā ar 117 numuru bija iekļauts Krievijas bagātāko cilvēku sarakstā, mūžībā aizgāja 72 gadu vecumā Covid-19 kompikāciju dēļ. Padomju gados pazīstams militārais inženieris, vēlāk viņš kļuva par veiksmīgu baņķieri un rūpnieku, un līdz mūža beigām pārmaiņus dzīvoja Kanādā, Latvijā un Monako. Tieši Monako it kā tapa ar roku rakstītais testaments par labu viņa māsai Verai Kazakovai un viņas vīram Nikolajam Kazakovam. Taču ja Monako praktizējošs notārs šo testamentu atzina par īstu, tad Monako tiesa Kazakovu pretenzijas uz mantojumu noraidīja kā nepamatotas.

Kazakovi vērsās Ļubļinskas rajona tiesā Maskavā, un tā, neraugoties uz Eiropas un arī Krievijas ekspertu iesniegtajiem pierādījumiem par viltojumu, lēma, ka Kazakoviem pienākas puse no Burlakova īpašuma. Šīs lietas sakarā Krievijas mediji jau izteikuši aizdomas par Maskavas tiesas korumpētību. Jāatzīmē, ka Ļubļinskas rajona tiesa par šķīrējtiesu tika izvēlēta, jo Ludmila Burlakova kādu laiku bija reģistrēta šajā Maskavas daļā kā Krievijas pilsone. Šobrīd viņa no Krievijas pilsonības atteikusies, un viņai ir tikai Ukrainas un Kanādas pases.
Savukārt Kazakoviem, pateicoties, visticamāk, viltotajam testamentam, tagad pieder puse no Burlakova bagātībām un pastāv iespēja, ka viņi centīsies pārņemt savā īpašumā arī Burlakova superjahtu “Black Pearl” jeb “Melno pērli”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas sagaida vienu no pasaulē dārgākajām superjahtām?

“Melno Pērli” 2019.gadā bija iespējams redzēt arī Rīgā. Saskaņā ar mediju informāciju jahta novērtēta par 220 miljoniem ASV dolāru, bet, kā savulaik intervijā “Forbes” atklāja pats Burlakovs, viņš jahtai (jādomā, arī tās interjeram un tajā esošajiem mākslas priekšmetiem) esot iztērējis pat 250 miljonus eiro.

Kā skaidrots portālā “Super Yacht Times”, 106 metrus garā trīsmastu buru jahta, uz kuras vienlaicīgi var izmitināt 12 viesus, tiek uzskatīta par vienu no izmēros diženākajām savā kategorijā, savukārt starptautiskajā superjahtu konkursā “Boat International Media’s World Superyacht Awards” tā 2019. gadā ieguvusi gada buru jahtas statusu. Milzīgā jahta var šķērsot okeānus bez pilītes degvielas, jo pilnībā tiek izmantoti alternatīvie enerģijas avoti, piemēram, buru audeklā integrēti saules paneļi. Visas buras, kuru kopējā platība ir 2900 kvadrātmetru, iespējams pacelt septiņās minūtēs. Ne velti “Daily Mail” rakstīja, ka “Black Pearl” kalpo kā jauns nozares etalons.

Patlaban Burlakova mantojuma kontekstā tā kļuvusi “toksiska”, jo, kamēr turpinās juridiskās prāvas ap mantojumu, tā arī nav skaidrs, kam īsti jahta un visi uz tās esošie mākslas priekšmeti pieder. Ir zināms, ka Oļegs Burlakovs nopietni aizrāvās ar senlietu kolekcionēšanu un pēc nepārbaudītas informācijas, uz jahtas esot arī Rubensa un Aivazovska gleznas. Lai pasargātu visu šo īpašumu no nekontrolētas izlaupīšanas, ir Melnkalnes tiesas spriedums par visu uz jahtas esošo senlietu inventarizāciju. Taču inventarizāciju tā arī nav bijis iespējams veikt, Kazakovi, sevis kontrolētās Kipras kompānijas “Silver Angel Yachting Limited” vārdā, izveda jahtu no Tivatas ostas Melnkalnē, un tagad tā pēc ilgstošas kuģošanas atrodoties Karību jūrā, Sentbārtas salas tuvumā.

Reklāma
Reklāma

Krāpniecība un aktīvu slēpšana

Lai saprastu, kādēļ šāda operācija vispār bija iespējama, jāatgriežas pagātnē. Lielbritānijā jau kopš 2019.gada norisinās process lietā par krāpniecību. Prasību pret virkni kompāniju un personu, tanī skaitā Veru un Nikolaju Kazakoviem, kā arī pret Latvijā dzīvojošo Burlakova ģimenes ofisa vadītāju Semjonu Anufrijevu, cēla Oļega Burlakova sieva Ludmila Burlakova. Minētās personas tikušas apsūdzētas Burlakova aktīvu nepareizā pārvaldīšanā, kā arī to daļas pārvešanā uz pašu pārvaldītiem uzņēmumiem. Iespējams, tas noticis ar paša Burlakova ziņu, jo tanī laikā tika ierosināts viņa laulības šķiršanas process, un bija centieni daļu bagātības noslēpt. Runā, ka galvenais šī procesa ierosināšanas iemesls bijis tolaik septiņdesmitgadīgā multimiljonāra pārlieku lielā interese par 27 gadus jauno Sofiju Ševcovu, no kuras viņam ir meita Nikola. Lai nu kā, bet laulības šķiršanas process līdz uzņēmēja nāvei nebija noslēdzies, un līdz ar to Ludmila Burlakova joprojām ir viņa likumiskā mantiniece, ko nevar teikt par Veru un Nikolaju Kazakoviem.

Starp “noslēpjamām bagātībām” bija arī Burlakova lolojums – jahta “Black Pearl”. Sākotnēji jahta piederēja kompānijai “Chasehill”, kopš 2018. gada marta caur Kiprā reģistrēto kompāniju “Captain Vrungel” 49% no tās piederēja multimiljonāra meitai Veronikai Burlakovai, bet viņam pašam -51%. 2018.gada nogalē, sākoties laulības šķiršanas procesam, Burlakovs sāka slēpt savus aktīvus, daļu no tiem pārrakstot uz Kazakoviem. Rezultātā 2018.gada decembrī “Captain Vrungel” jahtu pārdeva Kiprā reģistrētai kompānijai “Silver Angel Yachting Limited” par simbolisku cenu – aptuveni astoņiem miljoniem eiro. Darījumu esot veicis ģimenes jurists un biroja menedžeris Semjons Anufrijevs, kurš nodarbojās ar Burlakovu ģimenes kompāniju strukturēšanu. “Captain Vrungler” līdzīpašniece Veronika Burlakova par darījumu uzzināja tikai pēc tā noslēgšanas, savukārt Kipras kompānija viņai atteicās sniegt jebkādu informāciju par notikušo, tajā skaitā arī par to, kāpēc pat pielīgtie astoņi miljoni tā arī nav samaksāti.

Cīņas par mantojumu vēl turpināsies

Saskaņā ar likumu puse no Burlakova īpašuma pieder viņa sievai Ludmilai, kā neatraidāmai mantiniecei, savukārt otra puse, tajā skaitā arī jahta, ietilpst mantojuma masā. Taču realitātē, pateicoties Burlakovas ieskatā viltotiem dokumentiem, viss izskatās citādi. Pirmkārt, ir ekspertu ieskatā viltotais testaments par labu Verai un Nikjolajam Kazakoviem, otrkārt, pastāvot viltots Semjona Anufrijeva sagatavots kredītlīgums starp divām Panamas kompānijām “Finko” un “Gatiabe”, caur kuru Oļegs Burlakovs it kā pārstāvējis Kazakovu kā partneri un kreditoru, un, treškārt, ir uz kompānijas “Silver Angel Yachting Limited” pārrakstītā superjahta, kuras uzturēšana mēnesī izmaksā 300-500 tūkstošus eiro, un šī nauda ik mēnesi tiekot fiksēta kā “Silver Angel” parāds Kazakoviem. Oļega Burlakova ģimenes locekļi raizējas, ka gala rezultātā Kazakovi “parāda” segšanai pārņems “Black Pearl” savā īpašumā, tādēļ ir ļoti iespējams, ka cīņas par mirušā multimiljonāra mantojumu dažādu valstu un instanču tiesās nerims vēl daudzus gadus. Nav izslēgts, ka šo tiesvedību atskaņas jutīsim arī Latvijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.