Publicitātes foto

Stāstīs par Rucavas “māliņu kleķerētājiem” 0

Ceturtdien, 8. janvārī, plkst. 17 Liepājas muzejs rīko pirmo sarunu cikla tikšanos jaunatklātajā ekspozīcijā “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs”, portālam LA.lv pastāstīja muzejpedagoģe Astra Dzērve.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Lasīt citas ziņas

Sarunas tēma būs “Rucavas podniecība. Māliņu kleķerētāji”, un tajā Liepājas muzeja Kultūrvēstures nodaļas vadītāja Uļa Gintnere stāstīs par Rucavas jeb Paurupes podniekiem un viņu darinājumiem.

Ekspozīcijā skatāmie darinājumi attiecināmi uz amatnieku pēdējo paaudzi. 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā savā amatā ražīgi strādāja divu podnieku dzimtu – Augustu un Volgemūtu pēcnācēji. Māliņu kleķerētāji – tā Rucavā sauca podniekus. Lai arī paši pēc izcelsmes bija vācieši un 18. gadsimta ieceļotāju pēcteči, viņi spēja izjust vietējo iedzīvotāju skaistuma, gaumes un praktisko vajadzības izpratni. Rucavas keramikas meistari bija mantojuši savu priekšteču amata prasmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īpašu uzplaukumu un plašāku atpazīstamību Rucavas podniecība ieguva starpkaru periodā, kad pieauga nacionālisma līmenis, līdz ar to atkal godā tika celti latviešu darinājumi. Arī podniecība attīstījās lokāli – izzuda nelieli podniecības centri, savukārt strauji pieauga Latgales keramikas popularitāte tās daudzveidīguma un daudzskaitlīguma dēļ. Savukārt Kurzemes pusē zināmākās bija Krievu ģimenes podniecība Tukumā un Volgemūta – Rucavā. Pēdējā visu citu vidū izcēlās ar dzeltenām toņkrāsām, kādas citviet nebija vērojamas.

Podnieku darinājumi vairumā bija sadzīvē nepieciešami priekšmeti – podi, krūzes, bļodas, svečturi, bērnu iemīļotie svilpavnieki. Jaunajā ekspozīcijā parādīti skaistākie, formās un krāsās raksturīgākie Dienvidkurzemes keramikas paraugi.

Ekspozīcijā “Dienvidkurzemes ļaudis, dzīve un darbs” daļā par Rucavas podniecību iekļauts hologrāfiskais stends ar multimediju mākslinieka Riharda Vītola radītu trīsdimensionālu videoprojekciju.

Nākamajā ceturtdienā, 15. janvārī plkst. 17, ekspozīcijā notiks saruna “No aitas līdz audumam”. Biļetes cena pasākumā ir 1 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.