Publicitātes foto

Tā nav lapiņa, ko pavicināt lidostā vai pie ieejas koncertā! Kāpēc sertifikātu QR kodus viltot nav iespējams 15

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Ne reizi vien sociālajos tīklos parādījušās ziņas, kurās par attiecīgu samaksu izskan piedāvājumi viltot Covid-19 sertifikātus. Vēl citi gadījumi skar medicīnas nozares darbiniekus, pie kuriem it kā varot sarunāt vakcinācijas faktu un iegūt derīgu sertifikātu. Ja cīņa ar negodprātīgiem dakteriem varētu būt sarežģītāka, tad Covid-19 sertifikātu viltot gan neesot iespējams. Vismaz tā apgalvo Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Sertifikāts pielīdzināms e-parakstam

Kā zināms, sertifikātus izsniedz trijos gadījumos – vakcinētām personām, pār­slimojušām personām un negatīvu testa rezultātu saņēmušiem. NVD uzsver, ka, tā kā sertifikātu izstrādā un tehniski specificē ES ietvaros, tas ir ļoti drošs, turklāt pēc savas tehnoloģiskās būtības ir pielīdzināms e-parakstam.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir atslēgas, ar kuru palīdzību tiek nošifrēta un parakstīta informācija, kuru iekļauj QR kodā. To nolasot, uzreiz tiek pārbaudīts sertifikāta derīgums Eiropas centralizētajā kodu glabātavā. Ja pašā kodā tiek veiktas izmaiņas, tas uzreiz ir redzams un tāds sertifikāts netiek verificēts,” norāda Vakcinācijas projekta biroja informācijas tehnoloģiju koordinators Māris Dreimanis. Tātad būtībā viņš uzsver, ka datu izmaiņas sertifikātos nav iespējamas.

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Dmitrijs Homenko savukārt atgādina, ka Covid-19 sertifikāts nav parasta lapiņa, kuru pavicināt lidostā vai pie ieejas koncertā. Tam ir ļoti īpatnēja nozīme, un saskaņā ar normatīvo regulējumu sertifikāts turētājam piešķir gan tiesības, gan atbrīvo no pienākumiem.

Sertifikāts ir pielīdzināms dokumentam, kas nozīmē, ka, ja Valsts policijas rīcībā ir informācija par dokumenta viltošanu vai viltota dokumenta izmantošanu, šis nodarījums ir kvalificējams kā kriminālpārkāpums. “Jākliedē šis nepareizais uzskats, ka Covid-19 vakcīnas apliecinājums ir pielīdzināms gripas potei vai kam citam. Ņemot vērā regulējumu, šim dokumentam ir lielāks spēks,” norāda Homenko.

Saprotams, ka tas automātiski izraisa daudz potenciālo likumpārkāpumu, kas būtu saistīti ar sertifikāta iegūšanas procesa apiešanu. Jūnija vidū visas iesaistītās puses rīkoja kopīgu sanāksmi, lai vienotos par rīcības plānu, Homenko norādot, ka viņi ir laikus paredzējuši izaicinājumus šajā jomā.

Iestādes savā starpā saskaņojušas rīcību un medicīnas personālam nodevušas informāciju par to, kā būtu jārīkojas, ja tiek saņemti sertifikāta viltošanas pieprasījumi, piedāvājumi, divdomīgi mājieni vai kas līdzīgs. Tāpat ir izveidota arī īpaša reaģēšanas sistēma, kurā piesaistīti atsevišķi kvalificēti darbinieki. Katram medicīnas nozares darbiniekam ir pieejama visa informācija un kontakti par to, kā rīkoties un kur vērsties.

Reklāma
Reklāma

Rezultātā gan policija, gan KNAB jau diezgan regulāri saņemot dažādas ziņas, e-pastus un zvanus par iespējamiem pārkāpumiem. Precīzu skaitu gan iestādes neatklāj. Valsts policijā secināts, ka lielākā daļa no tiem ir saistīti ar pārprašanu vai nesaprašanu. “Cilvēki vadās pēc iepriekšējās pieredzes. Kad ir runa par noteikumu apiešanu, cilvēki nenojauš un nesaprot, ka tas ir noziedzīgs nodarījums. Šīm aktivitātēm ir un būs krimināltiesiskas sekas, jo šādu viltotu sertifikātu nonākšana apritē tiešā veidā apdraud epidemioloģisko situāciju valstī,” stāsta Homenko no VP.

Savukārt KNAB Kriminālprocesuālo izmeklēšanu pārvaldes priekšniece Anda Rumjanceva piebilda, ka pierādīt viltošanas pieprasījumus ir ļoti grūti. “Aicinu piedāvājuma gadījumos medicīnas personālam tos uzreiz nenoraidīt, bet paziņot KNAB vai policijai. Tikai sadarbojoties, varēsim šīs nelikumības atklāt.”

Aktuāli visā Eiropā

Latvija, protams, nav unikāla zeme. Piemēram, Vācijas policija jūnija sākumā izveidoja īpašu speciālo uzdevumu vienību, kuras uzdevums ir cīnīties ar arvien pieaugošo pieprasījumu pēc viltotiem vakcinācijas sertifikātiem.

Vācijas medijs “ARD” ziņoja, ka noziedznieki sazinoties šifrētās sarakstēs “Telegram” platformā, kuras izmeklētājiem nav iespējams atklāt. Runā, ka cilvēki Vācijā par sertifikātiem maksājot apmēram 100 eiro, bet rezultātā paliek ar garu degunu, krāpniekiem vienkārši nozūdot ar iegūto naudu.

Taču pastāv arī īsts viltoto sertifikātu tirgus. “ARD” vēsta, ka internetā varot atrast gan neaizpildītus sertifikātus, gan ārstu zīmogus. Bet vakcinācijas numurus noziedznieki iegūstot no vakcinēto cilvēku bildēm sociālajos tīklos.

“Pasūtījums ar zīmogu būs gatavs 1–3 dienu laikā. Mēs jums nodrošināsim sertifikātu, zīmogu ar parakstu, “BioNTech” vai “Astra” uzlīmi. Divi sertifikāti maksās 150 eiro,” teikts kādā “Telegram” piedāvājumā, kam piekļuvi izdevās iegūt citam vācu medijam “MDR”.

Līdzīgi gadījumi notikuši arī Francijā un citās Eiropas valstīs. Francijas mediji piesauc arī tādas krāpnieku izmantotas programmas kā “Photoshop”. “Franceinfo” ziņojis par 150 eiro viltota sertifikāta pārdošanas gadījumu Francijā. Tomēr viltojumiem bijušas dažādas problēmas.

“Vakcīnu partijas numuri ir nepareizi, nav parakstu. Tā ir pašdarbība, izmantojot “Photoshop”,” norādījis Strasbūrā bāzētās Sentvinsentas slimnīcas direktors Frederiks Lejrē. “Franceinfo” atraduši arī tādus noziedzniekus, kuri piedāvājuši viltotus sertifikātus ar visu QR kodu.

Pārdevējs uzsvēris, ka ir starpnieks un tos iegūst no kāda medicīnas nozares profesionāļa, kurš piekļūst vajadzīgajai tiešsaistes datubāzei un ģenerē īstus Covid-19 sertifikātus. Šis gadījums gan nav saistīts ar tehnisku sertifikātu viltošanu, bet negodprātīgu mediķu iesaisti, ko kontrolēt ir krietni sarežģītāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.