
Ziņa papildināta ar Satiksmes ministrijas komentāru.
Lai gan beidzamajā laikā norit aktīva rosība, lai attīrītu Latviju no padomju simbolikas, viens elements šķiet neiznīcināms – ceļa norādes uz Maskavu. 60 kilometru garā ceļa posmā no Tīnūžiem līdz Koknesei joprojām slejas 34 ceļa zīmes ar uzrakstu “Maskava” un “Moskva”, raisot arvien lielāku neizpratni sabiedrībā. Lai arī jautājums nav jauns un aktualizēts jau vairākos televīzijas raidījumos, izmaiņu nav. Vienīgā vizuālā pretestība novērojama Tīnūžos, kur pie apļveida krustojuma kāds, šķiet, paudis savu nostāju, aizkrāsojot ceļa norādes uz Maskavu.
“Latvijas Valsts ceļu” komunikācijas nodaļa, atbildot uz LA.LV jautājumu, kas tiek darīts šādās situācijās, skaidro – ja tiek konstatēts, ka noticis vandalisms, “Latvijas Valsts ceļi” informē policiju, tiek rakstīts iesniegums, un tālāk šo situācija risina policija.
Jautājums par šīm ceļa norādēm aktualizēts jau pirms vairākiem gadiem, taču bez rezultātiem. Pērnā gada aprīlī TV24 raidījumā “Uz līnijas” skatītāji uzdeva jautājumu par šīm ceļa zīmēm “Latvijas Valsts ceļu” valdes priekšsēdētājam Mārtiņam Lazdovskim. Viņš, atbildot uz jautājumu par šo zīmju iespējamo noņemšanu vai maiņu, norādīja, ka juridiski tās ir daļa no starptautiskā maršruta TEN-T tīklā, kur Maskava ir galapunkts. Līdz ar to ceļa norādes tiek uzturētas atbilstoši normatīvajiem aktiem.
Tāpat viņš piebilda, ka jebkādas izmaiņas būtu iespējamas tikai pēc attiecīgu normatīvo aktu (European agreement on main international traffic arteries) grozīšanas, kas būtu Saeimas vai Ministru kabineta kompetencē.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītājs un Saeimas deputāts Jānis Vitenbergs “Ogres Vēstis Visiem” publikācijā apstiprināja, ka jautājums par ceļa zīmēm uz Maskavu parādījās Saeimas dienas kārtībā, kad to aktualizēja partijas “Nacionālā apvienība” deputāti. Toreiz Satiksmes ministrijas ierēdņiem tika uzdots meklēt risinājumu, kā to var izdarīt, taču tad pamainījās valdības un pazuda arī motivācija kaut ko mainīt. Viņa kolēģis Artūrs Butāns bija sagatavojis vēstuli bijušajam satiksmes ministram Kasparam Briškenam, taču ierēdņi atbildējuši, ka nav plānots neko darīt, lai šīs zīmes aizvāktu.
Lai noskaidrotu, vai Satiksmes ministrijas dienas kārtībā parādījies šis jautājums un ko tieši nepieciešams mainīt likumdošanā, lai šie uzraksti no ceļiem pazustu, LA.LV sazinājās ar Satiksmes ministriju un Saeimas preses dienestu.
Satiksmes ministrija informē, ka ceļa zīmēm atbilstoši Ministru kabineta 2015. gada 2. jūnija noteikumiem Nr. 279 “Ceļu satiksmes noteikumi” 247. punktam jāatbilst noteiktām prasībām, tas ir valsts galveno autoceļu maršrutos ir jānorāda ne tikai pilsētas Latvijas teritorijā, bet arī maršrutā ietilpstošo ārvalstu galvaspilsētas vai ārvalstu reģiona centrālās pilsētas. Autoceļu maršruti, to nosaukumi, un maršrutos ietvertās pilsētas, ir noteiktas Eiropas nolīgumā par galvenajām starptautiskajām automaģistrālēm (AGR).
Valsts autoceļu tīklā kopumā ir 235 virzienu rādītāji un informācijas ceļa zīmes, kurās ir norādītas agresorvalstu pilsētas. Šo zīmju kopējais laukums ir aptuveni 1500 m2, tādejādi to nomaiņas izmaksas ar pievienotās vērtības nodokli var sastādīt aptuveni 400 000 eiro. Izmaiņas nacionāla līmeņa normatīvajos aktos nav jāveic, jo Krievijas republikas un Baltkrievijas republikas pilsētu attēlošana ir saistīta ar vienotu principu kā ataino Eiropas ceļa maršrutus un to galamērķus.