Māsiņas aprūpē ar tuberkulozi saslimušus bērnus. Foto uzņemts 1914.gadā, Norfolkas grāfistē, Lielbritānijā.
Māsiņas aprūpē ar tuberkulozi saslimušus bērnus. Foto uzņemts 1914.gadā, Norfolkas grāfistē, Lielbritānijā.
Foto: Mary Evans/ SCANPIX/ LETA

Tolaik cilvēki ticēja zālēm, rentgena stariem, vakcīnām, zinātnei un tehnoloģijām. Tuvojas 2021.gads, nav laiks atmest māņus? 18

Juris Lorencs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

TV personība Roberto Meloni atgriezies Latvijā pēc tam, kad Spānijā piedzīvojis pamatīgas nepatikšanas
FOTO. Īsi pirms nāves princese Diāna saviem dēliem atstāja audio ziņu. Ko viņa teica šajā ierakstā?
VIDEO. “Latvieši, jūs esat ģēniji! Alīna no Krievijas atklāj – Latvijā sapratusi, kas ir civilizācija
Lasīt citas ziņas

Pirms dažām dienām krustdēls Uldis man atsūtīja bildi – pārfotografētu pagājušā gadsimta 20. gadu plakātu par tuberkulozes bīstamību. Uzraksts lieliem burtiem: “Visbriesmīgākā slimība ir dilonis.” Tālāk brīdinājums: “Ar viņu mirst Eiropā 1 cilvēks ik pa 30 zekundēm” (saglabāta oriģinālrakstība. – J. L.), kam seko padomi, kā izvairīties no diloņa.

Patiesībā tie ir aktuāli arī šodien, Covid-19 laikā: “Tīrīgi dzīvo, kusties brīvā gaisā, vēdini telpas un turi logus vaļā, turi tīras rokas, neapmeklē pārpildītas telpas, lieto skolā savu dzeramtrauku, sadedzini diloņslimnieka spļaudekļus, klepo un šķaudi kabatas drānā, griezies laikā pie ārsta.” Kaut kur jau dzirdētas lietas, vai ne? Un beigās slēdziens: “No diloņa izārstēties var, bet vajag daudz laika un pacietības.” Tolaik tuberkuloze Latvijā bija viens no izplatītākajiem nāves iemesliem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eduards Veidenbaums, Rūdolfs Blaumanis, neskaitāmi “atraitnes dēli”, kurus savā poēmā tēlojis Vilis Plūdons, – tos visus aizsaulē aizsauca dilonis. Pagāja daži gadi. 1928. gadā skotu biologs Aleksandrs Flemings atklāja pirmo antibiotiku – penicilīnu. 30. gadu beigās Eiropā sākās plaušu fluorogrāfija, bet 50. gadu vidū – jaundzimušo vakcinācija pret tuberkulozi. Šīs trīs lietas – antibiotikas, fluorogrāfija un vakcīna – bija tās, kas ja ne pilnībā izskauda tuberkulozi, tad pamatīgi iegrožoja gan. Un kas nav mazsvarīgi – tolaik cilvēki ticēja jaunām zālēm, rentgena stariem, vakcīnām, izglītībai, zinātnei un tehnoloģijām. Vienlaikus viņi apzinājās, ka medikamentiem ir negatīvi blakusefekti, ka radioaktīvais starojums lielā dozā ir kaitīgs. Ka pastāv niecīga, bet tomēr no nulles atšķirīga iespēja, ka organisma reakcija uz vakcīnu var būt nelabvēlīga.

Un tomēr, izvērtējot visus iespējamos riskus, cilvēki izšķīrās par labu izmeklējumiem, zālēm un vakcīnai. Tā bija racionāla un apzināta rīcība.

Par iepriekšējo paaudžu ticību zinātnei atcerējos, lasot medijos ziņas par iespējamo Covid-19 vakcīnu kaitīgumu. Tās izplatās visās man zināmajās valodās. Rodas sajūta – jo tuvāka, jo reālāka ir vakcīna, jo lielāka neticība, bailes, aizdomas, pat niknums. Es pat īsti nezinu, kā šo parādību nosaukt – par ticību māņiem, vientiesību, pakļaušanos manipulācijām, elementāru nezināšanu. Eksaktās zinātnes vairs nav populāras ne Latvijā, ne Eiropā, pat ne Amerikā.

Uz Mēness patlaban nolaižas nevis krievu vai amerikāņu, bet gan ķīniešu lidaparāti. Latvijā nupat aizturēti cilvēki, kuri izplatījuši viltus ziņas par Covid-19. Tātad viņiem var nākties atbildēt par saviem vārdiem. Ir likumā paredzētie sodi. Jau daudz neskaidrāka ir morālā, politiskā un cita veida ētiskā atbildība.

Bet cik liela atbildība ir tiem, kuri sludina māņus un pseidozinātni? Turklāt, ja to dara nevis mantkārības, ideoloģiskas, reliģiskas, politiskas pārliecības, bet gan savas muļķības dēļ?

Un vai pie vainas nav arī tie, kuri gatavi tam visam noticēt? Reiz kāds paziņa man jautāja, ko es domājot par Latvijā tirgotā “Memory Water” neparastajām īpašībām. Atveru “Memory Water” mājas lapu un lasu dīvainas lietas: “Ūdens tiek sagatavots jaunu, pozitīvu frekvenču uzņemšanai”, “Ūdens saņem saules un mēness pozitīvās frekvences” utt. Cilvēkam, kurš kaut elementārā līmenī iepazinies ar fiziku, atliek tikai saķert galvu. Jo frekvence ir skaitlis, svārstību skaits laika vienībā. Kā ūdens var saņemt skaitli? Bet liksim mierā zinātni. Pats “Memory Water” ūdens droši vien nav nekas slikts. Placebo efektam medicīnā piemīt milzīgs spēks. Sevišķi, ja par to tiek maksāta nauda. Ūdens, kas pārtop zeltā, aprakstīts jau Iļjas Ilfa un Jevģeņija Petrova nemirstīgajā romānā “Zelta teļš”: “Kādu ienākumu var dot divas ar ūdensvada ūdeni piepildītas mucas? Divdesmit rubļus? Trīs rubļus? Astoņas kapeikas? Nebūt ne, zvērinātie piesēdētāju kungi! Aleksandram Ivanovičam tās ienesa četrsimt tūkstošus zelta rubļu nulle nulle kapeikas. Tiesa, uz mucām bija izteiksmīgs nosaukums: “Ķīmijas produktu rūpniecības artelis “Revanšs”.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Tuvojas jaunais 2021. gads. Medijos jau parādās pirmie Vērša gada horoskopi. Intereses pēc ielūkojos gadu vecos ierakstos. Portāls “jauns.lv” 2019. gada 30. decembrī publicēja nākamā gada horoskopu ar šādu tekstu: “Tieši kultūras bizness 2020. gadā būs nozīmīgākais. Tā kā Žurkas gads būs straujš gads, vinnēs tie, kuriem būs daudz enerģijas, idejas un iedvesmas. Žurka kā jau veikls un taupīgs dzīvnieciņš dos savu svētību tiem, kuri čakli strādās un neatlaidīgi virzīsies pretī mērķim.

Tāpēc mans – pareģes Elizabetes Sterniņas – ieteikums: nesnaust, bet realizēt savus sapņus un ambīcijas. Ir laiks!” Interesanti, ko lai saka tie, kuri noticēja šim padomam, paņēma bankā kredītu un gada sākumā ieguldīja naudu paralizētajā kultūras biznesā? Tiešām, ir laiks! Tikai tas ir laiks atmest māņus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
TV personība Roberto Meloni atgriezies Latvijā pēc tam, kad Spānijā piedzīvojis pamatīgas nepatikšanas
FOTO. Īsi pirms nāves princese Diāna saviem dēliem atstāja audio ziņu. Ko viņa teica šajā ierakstā?
VIDEO. “Latvieši, jūs esat ģēniji! Alīna no Krievijas atklāj – Latvijā sapratusi, kas ir civilizācija
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
Krists Kalniņš: “NATO 5.panta piesaukšana nedod pamatu domāt, ka esam drošībā. Sāciet rakt bunkurus!”
Lasīt citas ziņas
Ukraiņu bēgļi atsakās pamest Rīgu
Izvērtējot iespējamos drošības riskus, festivāls “Lampa” atcēlis Ždanokas dalību politiķu diskusijā
Jauna spīdzināšanas forma: Navaļnijam “izglītojošos” nolūkos stundām jāsēž zem Putina portreta
FOTO. Aizvadīta sarunu festivāla LAMPA pirmā diena
Raivis Ansons kļuvis par otro Latvijas hokejistu, kurš izcīnījis Memoriālo kausu
19:33
Iekrītot graudu elevatorā, gājis bojā uzņēmuma “Latraps” darbinieks
19:26
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā
18:59
FOTO. Īsi pirms nāves princese Diāna saviem dēliem atstāja audio ziņu. Ko viņa teica šajā ierakstā?
“Uzvara boršča karā ir mūsu!” Ukraiņi līksmo par UNESCO atzinumu
VIDEO. Žogu izbūve uz valsts robežām lāci padara par emigrantu. Baltijas valstīs palicis plēsējs, kas ienācis no Baltkrievijas
Pīlēna biedrībai pievienojušies vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki
Vēsturisks brīdis! Ukrainas parlamenta plenārsēžu zālē tiek ienests ES karogs
No nākamās nedēļas visās jaunajās automašīnās obligāta būs ātruma ierobežošanas tehnoloģija
TV personība Roberto Meloni atgriezies Latvijā pēc tam, kad Spānijā piedzīvojis pamatīgas nepatikšanas
Monika Zīle: Augstprātības bruņas, kuras aizsardzības ministrs pat vēlēšanu priekšvakarā nepapūlas piesegt
Basketbola klubu “Ventspils” pārstāvējušais ukrainis Kapinoss frontē guvis ievainojumu un lūdz palīdzību latviešiem
Ostapenko iekļūst Vimbldonas čempionāta astotdaļfinālā
“Eurostat”: Inflācijai eirozonā jūnijā rekordaugsts līmenis
Viss būs labi, jo kombinētā balstvakcīna jau ir izgudrota, apgalvo Ģimenes Ārstu asociācijas vadītāja
Latvijā pieaug vilku uzbrukumi: nosauc pagastus, kur plēsēji uzbrukuši visbiežāk
VIDEO. Latviešu uzņēmēja Marika Ģederte atklāj, kāpēc ir fotografējusies kaila
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs