Imunizācijas valsts padome 24. septembrī, visticamāk, pieņemšot lēmumu arī Latvijā rekomendēt trešo vakcīnas devu noteiktai cilvēku grupai.
Imunizācijas valsts padome 24. septembrī, visticamāk, pieņemšot lēmumu arī Latvijā rekomendēt trešo vakcīnas devu noteiktai cilvēku grupai.
Foto no “Latvijas Avīzes” arhīva

Vai tūļājamies ar revakcināciju? Francijā trešā deva senioriem, Lietuvā – ārstiem, Austrijā “Astra/Zeneca” vakcinētajiem 115

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Veselības ministrija (VM), ņemot iepriekšējā valdības sēdē izvirzīto uzdevumu, ir apkopojusi informāciju, kāda situācija ar revakcināciju ir citās Eiropas valstīs. Ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane vakar valdību informēja, ka izmantota Eiropas Slimību un profilakses centra, Eiropas Zāļu aģentūras informācija, kā arī zinātnisku publikāciju apkopojums par to, vai papildu devas došana bez zinātniska pamatojuma attaisno ieguvumu.

IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 108
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 155
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Pārmaiņas var skart ikvienu. Šoreiz – arī tevi! Horoskopi 28.oktobrim
19 stundas
Lasīt citas ziņas

“Žurnālā “The Lancet” minēts risks, ka nepamatota trešās vakcīnas devas izmantošana varētu radīt nevēlamas reakcijas, kas varētu vēl vairāk pastiprināt sabiedrības bažas par vakcīnu drošību. Publikācijās ir ļoti uzsvērts, lai sasniegtu rezultātu no vakcinācijas, primāri sabiedrībā kopumā ir jābūt pabeigtam pirmajam vakcinācijas kursam,” teica Feldmane.

Ministrija, izvērtējot dažādu valstu pieredzi, noskaidrojusi, ka 16 valstis papildu devu rekomendē cilvēkiem ar izteiktu imūndeficītu, bet sešās valstīs vakcinējamo cilvēku loks ir plašāks. Piemēram, Austrijā un Vācijā, Francijā, Lietuvā ir pieņemts lēmums revakcinēt personas, kas vecākas par 65 gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Austrijā un Vācijā iesaka potēt ar trešo devu ilgstošu sociālās aprūpes iestāžu darbiniekus, kā arī šo iestāžu iemītniekus. Austrijā un Lietuvā tiek ieteikta papildu deva ārstniecības iestāžu darbiniekiem, Austrijā un Vācijā – personām, kuras ir saņēmušas vīrusa vektora vakcīnas (“Astra/Zeneca” un “Jenssen”).

Savukārt Ungārija ir vienīgā valsts, kas rekomendē revakcinēties visiem valsts iedzīvotājiem vecuma grupā virs 80 gadiem, kuriem no pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas ir pagājuši vismaz četri mēneši.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš vakar valdības sēdē izrādīja neapmierinātību, ka Veselības ministrija kavējas ar lēmuma pieņemšanu par revakcināciju plašākam cilvēku lokam, kā to izdarījušas pieminētās Eiropas Savienības valstis.

K. Kariņš: “Vai Veselības ministrija ir interesējusies, kā Vācija ir pieņēmusi šo lēmumu? Vācija ar 80 miljoniem iedzīvotāju, savu lielo Koha institūtu, gana spēcīgo veselības aprūpes sistēmu tiem cilvēkiem, kas pabeiguši vakcināciju ar “Astra/Zeneca” vakcīnu, dod trešo poti. Viņu iestādes iesaka valdībai pieņemt šādu lēmumu, bet mūsu iestādes to nedara.

Mēs esam nevis paši gatavi pieņemt lēmumu, bet visu laiku sekojam tām ārējām autoritātēm. Es nesaprotu, ko mēs gaidām? Vai mēs gaidām simtprocentīgus pierādījumus? Nav tādas lietas šajos kaujas ap­stākļos kā simtprocentīgu pierādījumu. Man negribas ticēt, ka Vācijas vai Francijas zinātnieku lēmumi kaut kādā veidā ir īpaši nekvalitatīvi, tāpat kā Lietuvas un Austrijas lēmumi. No vienas puses, tiek teikts, ka revakcinācija būs, bet, no otras puses, nevar skaidri pateikt, kad un kāda tā būs.”

 

Zavadska aicina būt prātīgiem

Savukārt Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska uzskata, ka Veselības ministrija nevietā mētājoties ar valstu piemēriem. Ministrijai savā prezentācijā vajadzējis parādīt precīzu tabulu, kas pilnībā atspoguļo to, ka lielākā daļa valstu tikai gatavojas dot trešo vakcīnas devu cilvēkiem no 65 gadu vecuma, bet tikai dažas valstis to jau dara.

“Tas ir zinātniski pamatots, jo cilvēkiem šajā vecumā ātrāk var samazināties imūnā aizsardzība. To mums parāda katru dienu klāt nākušie pētījumi par vakcīnu efektivitāti dažādās vecuma grupās no dažādām valstīm ar dažādu vakcinācijas aptveri un dažādām izmantotajām vakcīnām. Tā patlaban ir vienīgā pamatotā vecuma grupa, kuru mēs varam pieņemt, ka vakcīnu efektivitāte samazinās, tāpēc ir attaisnojama trešās devas došana vai vismaz rekomendēšana. Lielākā daļa Eiropas valstu to plāno sākt oktobrī, nevis jau to dara,” teica Zavadska. Viņa norādīja, ka Vācijas imunizācijas padome iebildusi pret Vācijas federālo zemju vadītāju lēmumu piedāvāt revakcināciju plašākam iedzīvotāju lokam.

Zavadska informēja, ka daudzas valstis ļoti rūpīgi apsverot iespēju revakcinēt tos cilvēkus, kas potējušies ar “Janssen” vakcīnu (kā zināms, ar to vakcinē vienu reizi). Arī šīs vakcīnas ražotājs esot nācis klajā ar saviem datiem un pamatojumu, kāpēc būtu nepieciešama otra deva, proti, ja cilvēki vēlas ilgstošu aizsardzību pret kovidu, tad revakcinācija būtu nepieciešama.

Tas, ka Vācijas Veselības ministrijas mājas lapā var izlasīt, ka pēc vakcinācijas ar “Astra/Zeneca” būtu nepieciešama trešā vakcīnas deva, noteikti nav balstīts zinātniskos datos, uzskata Zavadska. Nevienā valstī patlaban neesot datu, kas iezīmētu, ka medicīnas darbinieki, kuri kā pirmie saņēma vakcīnu, sāktu slimot vairāk un vairāk tiktu hospitalizēti.

Imunizācijas valsts padome 24. septembrī, visticamāk, pieņemšot lēmumu arī Latvijā rekomendēt trešo vakcīnas devu tiem cilvēkiem, kas sasnieguši 65 gadu vecumu un kuriem pēc pilna vakcinācijas kursa saņemšanas aizritējis pusgads.

No 15. septembra vakcīnas pret Covid-19 trešā deva Latvijā ir pieejama personām ar būtiski novājinātu imūnsistēmu.

 

Lūgs atļauju revakcinēt mediķus

Laikraksts “The Times” ir publicējis, ka Lielbritānijas mediķi un sociālās aprūpes darbinieki, kuri ir vecāki par 50 gadiem, ir pirmie, kuri ir saņēmuši trešo pretkovida poti. Nesen Apvienotajā Karalistē publicētie statistikas dati rāda, ka vairāk nekā 98% šīs vecuma grupas cilvēkiem pēc pilna vakcinācijas kursa saņemšanas ir antivielas, bet esot pazīmes, kas liecinot, ka tomēr antivielu līmenis krītas, tāpēc tiek rekomendēta revakcinācija.

Antivielu līmenis ir krities arī septiņdesmitgadīgajiem un astoņdesmitgadīgajiem cilvēkiem, tāpēc Apvienotā vakcinācijas un imunizācijas komiteja ir apstiprinājusi revakcināciju tiem vecākā gadagājuma cilvēkiem, kuriem kopš pilnas vakcinācijas pabeigšanas ir aizritējis pusgads.

Vispirms uz ģimenes ārstu vakcinācijas centriem tiekot aicināti septiņdesmitgadīgie un vecāki cilvēki, kā arī jaunākas personas ar hroniskām kaitēm. Vēlāk rudenī aicināšot visus no 50 līdz 70 gadiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca gatavojot lūgumu Veselības ministrijai atļaut ar trešo devu potēt vismaz slimnīcas mediķus, kas vakcinējušies decembrī un janvārī.

“Ir ne viena vien zinātniska publikācija, kas būtu vērā ņemama un apliecinoša, ka trešā deva ir efektīva,” informēja profesore infektoloģe Ludmila Vīksna, kuras vadībā patlaban tiek veikts pētījums, lai noskaidrotu, tieši kuras ir tās iedzīvotāju grupas, kas pēc vakcinācijas nokļūst stacionāros.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 108
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 155
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Pārmaiņas var skart ikvienu. Šoreiz – arī tevi! Horoskopi 28.oktobrim
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 148
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 30
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs: Vakcinēt nevar piespiedu kārtā, bet valsts var ieviest obligātu vakcinācijas politiku 90
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav morāla, tiesiska pamata prasīt no citiem, ja pats dara citādāk.” Judins par izņēmumiem obligātajā vakcinācijā 19
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Jēkabpils novadā komandantstundu izmantos lietderīgi, lai mēnesī ietaupītu 6500 eiro 4
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Covid-19 kā degviela propagandai: krievi Latvijā sadzīti dzīvot pārblīvētos geto rajonos, tāpēc inficējas daudz vairāk 82
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakar Latvijā sasniegts Covid-19 mirušo upuru rekords
13:38
LE
LETA
Ziņas
Otro dienu pēc kārtas nedaudz sarūk Covid-19 pacientu skaits slimnīcās
13:35
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti?
13:24
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 25
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Līdzdzīvotāji, kas runā dejas valodā.” Intervija ar kustību māksliniekiem Elīnu un Rūdolfu Geidiņiem
49 minūtes
Inita Šteinberga
Praktiski
Mēslot, grābt lapas? Kā sakopt mauriņu pirms ziemas?
38 minūtes
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā izjūtat mājsēdes ierobežojumus? 33
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vēža pacientu ārstēšana: akcīzes nauda tikai mazs ielāps, vēsta portāls 4
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 5
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 108
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Danusēvičs: Kad nebūs ko ēst, cilvēki būs spiesti vakcinēties 86
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Īsi pirms veikalu darba laika beigām pircēji veido rindas pie tirdzniecības vietām 18
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Elvi” komercdirektore: “Lidl” darbība noteikti ieviesīs korekcijas Latvijas mazumtirdzniecības tirgū 12
6 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lielākajai daļai latviešu ikdienas uzturā par maz joda! Kāpēc to svarīgi uzņemt? 9
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Ir sajūta, ka mani izmanto par zibensnovedēju 80
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 30
7 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Princese Mako apprec vienkāršu puisi, atsakās no miljoniem un sašķeļ Japānas sabiedrību 2
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 60
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 55
16 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 27
14 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 42
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 330
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 68
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 94
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. The Ludvig atgriezies mūzikā ar jaunu vārdu un brīnišķīgu dziesmu 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 142
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
54 minūtes