Foto: Karīna Miezāja/ Andris Grīnbergs/Ieva Leiniša/ LETA Kolāža: LA.LV

Vakcinācijas birojs sarūk, Lemberga spriedums un Jēkabpils lielgabala sāga. Nedēļas notikumu apskats 11

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Cilvēks. Tiesnese ieies vēsturē

Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētāja Irīna Jansone Latvijas tiesu vēsturē ieies kā tiesnese, kura iztiesājusi ilgāko tiesas procesu, kopš Latvija atguvusi neatkarību. Ar Aivara Lemberga krimināllietu viņa nebija saistīta uzreiz, kopš tā nokļuva tiesā.

ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sākotnēji tā tika iedalīta Jansones kolēģim Borisam Geimanam, kurš to sāka skatīt ar diviem tiesu piesēdētājiem. Bet 2009. gadā likvidēja tiesu piesēdētāju amatu, un Geimans vērsās pie tiesas priekšsēdētāja ar lūgumu noteikt koleģiālu lietas izskatīšanu, pieaicinot vēl divus tiesnešus.

Pēc nejaušības principa lietas izskatīšanā tika iesaistīta arī Jansone, kura pēc desmit gadiem kļuva par galveno šā procesa tiesnesi, jo Geimans 2019. gadā veselības stāvokļa dēļ pameta tiesneša amatu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Irīna Jansone
Foto: Edijs Pālens/LETA

Irīna Jansone Krimināllietu tiesas kolēģijā strādā jau 14 gadus, bet par kolēģijas priekšsēdētāju Tieslietu padome viņu izraudzījās pēc tam, kad šo amatu atstāja pašreizējais ģenerālprokurors Juris Stukāns. Tiesnese savu kāpienu pa karjeras kāpnēm ir sākusi no zemākā pakāpiena, bet straujiem soļiem.

Vispirms kā tiesas sēžu sekretāre Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā. Studējot Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē, apvienojusi studijas ar prokurora darbu, 90. gados tas bija atļauts.

Īsu brīdi bijusi pat virsprokurora vietniece, tomēr sapratusi, ka tuvāk sirdij ir nevis prokurora, bet gan tiesneša darbs, un savu sapni viņa piepildīja jau divdesmit piecu gadu vecumā, kad Saeima viņu iecēla par Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnesi. Laiki ir mainījušies, un patlaban tiesneša mantiju drīkst vilkt piecus gadus vēlāk – no 30 gadu vecuma.

Parlaments 2006. gadā nobalsoja par Jansones iecelšanu tiesneša amatā apgabaltiesā. Ja tiesnese Jansone nebūtu pielikusi punktu 12 gadus ieilgušajam Lemberga tiesas procesam, diezin vai par viņu uzzinātu plašāka sabiedrība, jo Jansone savā ikdienas darbā ir ļoti aizņemta un nav tik komunikabla kā viņas priekšgājējs Stukāns.

 

Noslēpums. Jēkabpils lielgabala sāga

Ekrānuzņēmums no privāta arhīva

Savādu incidentu naktī no 23. uz 24. februāri piedzīvoja Jēkabpils – ar traktortehnikas palīdzību, kā tagad tiek uzskatīts, tika norauts no postamenta un aizvests padomju armijas lielgabals, kas savulaik bija uzstādīts uz betona postamenta Krustpils parkā kā daļa no memoriāla 1944. gadā kritušajiem padomju karavīriem. Lielgabalu kā padomju pagātnes simbolu daudzi pilsētas iedzīvotāji jau gadiem uzskatīja par novācamu, un tāds ierosinājums parādījās jau tālajā 1993. gadā. Taču pašvaldība kavējās. Un tad kādam neizturēja nervi.

Jēkabpiliešu folklorā ir vīpsna, ka piemineklis lielgabals esot nomērķēts pret latviešu kultūru, jo iepretim atrodas Jēkabpils pilsētas kultūras nams.
Foto: Andris Grīnbergs

Ceturtdien atklātībā nonāca kadrs (attēlā) no kādas privātmājas novērošanas kameras, kurā nofilmēts traktors ar kausu, pie kura piestiprināts lielgabalam līdzīgs priekšmets. Īpatnējā kārtā Krustpils parka padomju objekta “linča tiesa” notika brīdī, kad Jēkabpils pašvaldība jau saposās nelaimīgo, daudzu par biedēkli un apkaunojumu pilsētai uzskatīto, sazaļojušo lielgabalu šajā pavasarī aiztransportēt uz padomju Brāļu kapiem Jēkabpils pievārtē un tur pārapbedīt arī trīs augstu padomju virsnieku pīšļus, ja tādi tiešām atrastos zem lielgabala postamenta (par to ir šaubas).

Tā kā bija runa par potenciālu apbedījumu, tad šādam solim vajadzēja Krievijas piekrišanu. Oficiāla atbilde vēl nebija sniegta, taču uzskatīja, ka Maskava tādu neliegs.

Tagad gan Krievijas vēstniecība Rīgā nelaida garām iespēju paziņot, ka notikušais ir “visīstākā neo­nacistiskā revanšisma izpausme”. Būtu visai muļķīgi lielgabalu tagad likt atpakaļ, kaut vietējie 9. maija “aktīvisti” uz to cer.

Citstarp derētu atcerēties, ka nav vēl pagājis gads, kopš vandaļi apķēpāja pieminekli represētajiem latviešiem Krievijas Komi Republikas pilsētā Intā, bet pirms pāris gadiem nezināmā virzienā pazuda 2016. gadā uzstādītais piemineklis 43 Čerepovecas karagūstekņu nometnē bojāgājušajiem latviešiem. Latvijas Brāļu kapu komitejā teic, ka minētais piemineklis Krievijā tā arī nav atrasts.

 

Pārsteigums. Vakcinācijas birojs sarūk

Brīdī, kad vakcinācija gatavojas ieskrējienam, jo ik nedēļu martā Latvijai tiek solīts piegādāt “AstraZeneca” vakcīnu kravas, galvenais procesa organizators Pēteris Rimšs nolēmis pēc nostrādāta mēneša pamest vakcinācijas štābu. Precīzus iemeslus, kādēļ pieņemts šāds lēmums, viņš neatklāj. Tie esot personīgi, un viss. “Latvijas Avīze” viņam netika laista klāt, tāpēc bija jāiztiek vien ar vispārīgu preses relīzi.

Pēteris Rimšs nolēmis pamest darbu jau pēc pirmā nostrādātā mēneša.
Foto: Valsts kanceleja

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča norādījusi, ka Pētera Rimša vadībā esot izstrādāts process senioru vakcinācijai, kas kalpošot par pamatu nākamo prioritāro grupu vakcinēšanas organizēšanai. Esot ielikts pamats arī vakcīnu piegāžu un pieprasījuma aprēķinu modelim, kas ļaušot turpmāk plānot raitu vakcinācijas tempu.

Runājot par senioriem, ģimenes ārsti atzinuši, ka Rimša izstrādātā procesa noslēpums slēpjas tā sarežģītībā un smagnējumā. Piezvana cilvēks pa tālruni 8989, tur viņu pieraksta rindā, pēc laika atsūta īsziņu, ka būs jāvakcinējas pie sava ģimenes ārsta, bet attiecīgais ģimenes ārsts nenodarbojas ar potēšanu.

Tad ģimenes ārstam jāslēdz līgums ar to kolēģi, kurš vakcinē pacientus, un jāsūta tur savs pacients, ja vien kolēģim būs laiks viņu pieņemt. Iespējams, ka neprasme radīt skaidru un saprotamu sistēmu ir bijis iemesls, kāpēc Rimša vairs nestrādās birojā.

Rimšs ir mācījis projektu vadību vairākiem simtiem dažādu nozaru speciālistu, tostarp veselības nozarē un valsts pārvaldē strādājošajiem, viņam ir arī starptautisku projektu vadības pieredze. Tas taču nav peļami, ja cilvēks, gribēdams saglabāt savu reputāciju, izvēlas īsto brīdi, kad pamest grimt sākušu kuģi!

 

Šaubas. Veikalu virinātāji

Mazo veikalu atvēršanas jautājumu ministri pagājušajā nedēļā svaidīja kā karstu kartupeli. Otrdien konceptuāli tika nolemts marta sākumā tos pavērt, tā izteicās premjers Krišjānis Kariņš. Bet jau ceturtdien, kad bija jāpieņem gala lēmums, šis jautājums tika atlikts.

Lai kā ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs cīnījās par nozari, apelējot gan pie pieaugošajām dīkstāves izmaksām, gan drošas tirdzniecības koncepta, premjers un veselības ministrs Daniels Pav­ļuts šoreiz nostājās opozīcijā pārējiem ministriem, argumentējot savu pozīciju gan ar draudošo Covid-19 trešo vilni, gan augsto šā brīža saslimstību, kas rada bažas, vai, atverot veikalus, saslimušo skaits strauji nepieaugs. Turklāt jārēķinās, ka no pirmdienas vaļā būs skaistumkopšanas nozare ar vairākiem tūkstošiem strādājošo.

Foto: Dainis Bušmanis

SAISTĪTIE RAKSTI

Vai valdība izdarīja pareizi, atliekot lemšanu par mazo veikalu atvēršanu un koncentrējoties uz nogaidīšanu? Pēc piektdienas valdības sēdes uz šo jautājumu nu jau var atbildēt apstiprinoši. Proti, jaunākie SPKC sniegtie dati rāda – februāra pirmajās nedēļās ar Covid-19 bija saslimuši 1315 tirdzniecības jomā strādājošie jeb vidēji vairāk nekā 400 ik nedēļu.

Pagaidām nav zināms kopējais nozarē šobrīd strādājošo skaits, līdz ar to nevar pateikt, vai šo gadījumu īpatsvars ir lielāks nekā vidējais Latvijā. Skaidrs, ka nozare nav atrauta no kopainas un saslimstība skar arī veikalniekus. Premjers jau norādījis, ka izaicinājums būs nākamās četras nedēļas. Tas arī parādīs, cik pamatots ir bijis šis lēmums, lai uz spēles nebūtu liktas cilvēku dzīvības.

 

Sagatavojuši: Māra Libeka, Viesturs Sprūde, Sandra Dieziņa

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 293
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Futbola aģenta Bezzubova slepkavība Purvciemā: Valsts policija komentē līdz šim zināmo 10
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 10
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 24
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Ārvalstu investori pie Latvijas futbola klubiem līp kā magnēts. Kāpēc? 2
1 stunda
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Konkurence vienmēr dzen uz priekšu.” Oskars Cibuļskis stāsta, kā gatavojas cīņai pasaules hokeja čempionātā
19:57
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Bailes no “nejauša” incidenta. Ukrainas-Krievijas konflikta varbūtību uztver nopietni
19:37
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēks Sanktpēterburgā: iedzīvotājiem bažas par vēsturiskās ēkas nojaukšanu, lai vietā uzbūvētu ko jaunu 2
19:15
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liktenīgais 9.aprīlis britu karaliskajā ģimenē: nāve un jauns sākums. Kas notika šajā datumā? 2
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 22
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 14
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Brīdina par krāpniekiem “WhatsApp” lietotnē, kurā izplata paziņojumus par “Lidl” un “IKEA” 4
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Par gripas atgriešanos, Covid-19 un nākotnes universālām vakcinācijām 21
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 8
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Simtiem vakcinēties gribētāju, pat ar “AstraZeneca”, bet atved tikai vienu vakcīnas pudelīti 57
12 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Konkurence vienmēr dzen uz priekšu.” Oskars Cibuļskis stāsta, kā gatavojas cīņai pasaules hokeja čempionātā
33 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķu Māras Upmanes-Holšteines un Goran Gora ģimenei ticis liels pārbaudījums: viņu četrgadīgais dēliņš Ezra slimojis ar smagu slimību 5
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar tomātiem, baziliku un rozmarīnu: gards un sātīgs ēdiens bez gaļas
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uzlikts arests! Suecas kanālu nobloķējušā kuģa sāga turpinās 5
9 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Skaists dzīvžogs no dekoratīvā vītola: kā to izveidot?
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Kases čeki ne tikai tērē resursus, bet arī apdraud cilvēku veselību. Kad tiksim vaļā no kaitīgajiem čekiem uz indīgā papīra? 46
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli? 9
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 8
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Govij “štepseli izraut nevar”! Notikusi šķiešanās ar naudu vai pamatots zemnieku atbalsts krīzē? 17
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš ir pārāk, pārāk piesardzīgs!” Māris Gulbis par Ugu Dumpi un pārspīlēto situāciju 46
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sāktas represijas pret pedagogiem: par atteikšanos vakcinēties direktori draud uzteikt viņiem darbu 293
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atklājis, kāda būs viņa un Keitas Midltones rīcība tagad, kad viņa vectētiņš ir devies mūžībā 5
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 33
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Daudzi būtu gatavi strādāt par “nemotivējošajiem” 2400 eiro!” Sociologs par Langes izteicieniem 35
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pārbrauca pāri un tajā brīdī sajuta, ka kaut kas nav riktīgi!” Kādu sodu saņēma kravas auto šoferis, kurš notrieca pensionāri? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Strauja un Gudrīte 1
9 stundas