Foto – Guntars Pulss

Veiklāka sniega tīrīšana 0

Piesnigušu piemājas platību un ceļu sakopšanu atvieglo un efektīvāku padara šim mērķim paredzēta tehnika – sniega šķūres, pūtēji, birstes un smilšu kaisītāji.

Reklāma
Reklāma

 

Piemājas tehnika

Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
RAKSTA REDAKTORS
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 264
Lasīt citas ziņas

Neliela celiņa sakopšanai, protams, pilnīgi pietiek ar vienkāršu sniega lāpstu, taču lielāku platību tīrīšana pēc kārtīga puteņa ir visai smags un laikietilpīgs darbs. Drošāk ir paļauties uz speciālo tehniku, kas šādā gadījumā visbiežāk ir neliels sniega pūtējs. Jaudīgākie piemājas darbam domātie aparāti irdenu masu var aizpūst līdz pat 12 metru attālumā, turklāt virzienu visiem modeļiem var mainīt, tāpēc atšķirībā no sniega lāpstas aizpūstais nekrājas lielās kaudzēs. Mazās sniega tīrīšanas ierīces var iedalīt divās grupās. Pirmā ir pašgājēji sniega pūtēji, bet otrā – raideriem, mini­traktoriem vai kvadracikliem kā papildu aprīkojums pieliekami sniega pūtēji, lāpstas un birstes.

Sniega pūtējiem pašgājējiem ir liela modeļu dažādība, bet galvenā atšķirība ir šo ierīču jaudā un aprīkojuma līmenī. Svarīgi ir izvēlēties konkrētajiem ekspluatācijas apstākļiem un vajadzībām atbilstošāko variantu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavisam mazu platību ātrai notīrīšanai piemērotāka var izrādīties vienkārša sniega lāpsta, savukārt aizputināta meža ceļa izšķūrēšana var būt pa spēkam tikai lieljaudas tehnikai, nevis minitraktoriņam.

Mazākajiem sniega tīrītājiem ir tā sauktā vienpakāpes konstrukcija un salīdzinoši mazjaudīgs iekšdedzes dzinējs. Pieejami arī pavisam mazi rokas palīgi, kurus darbina elektromotors. Vienpakāpes sniega tīrītājs ir neliels, viegls, to vadīt ir tikpat vienkārši kā zāles pļāvēju. Uz priekšu mašīnīti dzen nevis ritenīšu pievads, bet gan sniega frēze, kas vienlaikus savāc sniegu un to izpūš. Vienpakāpes modeļi nav piemēroti lielu platību tīrīšanai, turklāt tos var izmantot tikai uz gludiem cieta seguma celiņiem. Arī smagāka mitra sniega novākšana šiem pūtējiem nav pa spēkam. Vienpakāpes konstrukcija ir tāda, ka sniega savācējfrēze jeb gliemežpārvads griežas tādā pašā ātrumā kā sniega izsviedējs, bet, ja ir lielāks sablīvējums, izsviedējs aizsērē. Tātad šie mazākie sniega pūtēji der galvenokārt nelielu, gludu piemājas celiņu attīrīšanai no irdena, tikko uzsniguša sniedziņa.

 

Pašgājēji

Divpakāpju pūtējiem ir riteņu piedziņa, bet sniega frēzei un izmetējam ir atšķirīgi griešanās ātrumi. Tas nodrošina lielāku ražību smagākos apstākļos. Jāpiebilst, ka jebkuram sniega pūtējam vislabāk padodas irdena sniega novākšana, jo mitrs sniegs ir smags un salīp pikās. Taču atšķirībā no vienpakāpes tīrītāja divpakāpju konstrukcijas jaudīgākie modeļi tiek galā arī ar tādu. Sniega frēzes attālumu no zemes var regulēt, tāpēc šos tīrītājus var izmantot arī ne tik līdzenu platību kopšanai. Dārgākie sniega pūtēji – pašgājēji aprīkoti ar samērā jaudīgu iekšdedzes dzinēju, elektrisko starteri, vertikāli un horizontāli regulējamu sniega metēju, iebūvētu apgaismojumu un apsildāmiem rokturiem.

Ja ir jau iegādāts minitraktors, raideris vai kvadracikls, klāt jāpiepērk arī sniega tīrīšanas aprīkojums – pūtējs vai lāpsta. Tādā gadījumā šo samērā dārgo tehniku var izmantot ļoti racionāli, jo bez zālienu kopšanas un citiem dārza darbiem vasarā tā var lieti noderēt arī ziemā.

 

Komunālajiem dienestiem

Lielākām saimniecībām, uzņēmumiem un komunālajiem dienestiem parasti ir plašas attīrāmās teritorijas, nereti ir nepieciešams sakopt arī vietējas nozīmes ceļus. Tādā gadījumā nepieciešama jaudīgāka tehnika. Mazos traktorus (20 – 50 ZS), kas piemēroti gājēju celiņu un nelielu teritoriju uzkopšnai, visbiežāk aprīko ar atbilstoša izmēra sniega lāpstām, birstēm vai smilšu kaisītājiem.

Reklāma
Reklāma

Vidējas jaudas traktoriem (80 – 100 ZS) jau ir plašākas izmantošanas iespējas. Vietējas nozīmes grunts seguma ceļu tīrīšanai ļoti parocīgas ir dāņu firmas “Snowline” sniega lāp­stas ar īpašu aizsardzības mehānismu pret nelieliem šķēršļiem. Šīm lāpstām ir dažādi darba platumi un augstumi, tās var pagriezt par 33 grādiem uz labo vai kreiso pusi.

Ir arī tā sauktās arklveida sniega lāpstas, kuras vidusdaļā var locīt, izveidojot ķīļveida formu. Tas ļauj šīs lāp­stas veiksmīgāk izmantot dziļā sniegā.

Tāpat vidējas jaudas traktoriem var pielikt arī ražīgus sniega pūtējus. Atšķirībā no mazjaudīgajiem piemājas pūtējiem šie ir ļoti agresīvi un spēj kārtīgā attālumā aizsviest pat gandrīz metru augstus sasalušus sniega vaļņus. Piemēram, Dānijas firmas “Fransgard” sniega pūtējiem ir modeļi, kurus var pielikt gan traktoram priekšā, gan arī aizmugurē.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.