Foto: Ieva Leiniša/LETA

Ventspilij ir mērs, un tas nav Lembergs. Kā “Latvijai un Ventspilij” izdevās sašķelt opozīciju? 43

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Par Ventspils mēru pirmdien, 5.jūlijā, ar septiņām no 13 balsīm ir ievēlēts līdzšinējais priekšsēdētāja vietnieks Jānis Vītoliņš. Viņš faktiski ir vadījis šo pašvaldību jau vairākus gadus, jo smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam kā drošības līdzeklis bija piemērots ierobežojums pildīt domes priekšsēdētāja pienākumus.

Tagad A. Lembergs atrodas apcietinājumā un nevar piedalīties lēmumu pieņemšanā. Pēc neveiksmīgā mēģinājuma 1. jūlijā vēlreiz panākt A. Lemberga ievēlēšanu mēra amatā, kad balsis sadalījās uz pusēm, sēdes turpinājumā pirmdien līdzšinējam valdošajam spēkam izdevās sašķelt opozīciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par J. Vītoliņu nobalsoja arī no Nacionālās apvienības ievēlētais deputāts Kārlis Vočtavs, kurš jau sākotnēji tika uzskatīts par opozīcijas “vājo punktu”.

“Latvijai un Ventspilij” (“LunV”) Ventspils domē bez A. Lemberga ir sešas vietas, kas ir tikpat, cik pārējām partijām – “Jaunajai Vienotībai”/Latvijas Reģionu apvienībai, “Latvijas attīstībai”, Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) un Nacionālajai apvienībai (NA).

Pirmās trīs bija gatavas sarunām ar “LunV” tikai tad, ja tajās piedalās visi domē ievēlētie spēki, apstiprinot, ka varētu atbalstīt kādu citu “LunV” mēra kandidātu, kas nav saistīts ar A. Lemberga ģimeni.

Situācijā, kad katrā pusē ir sešas balsis, šāda vienošanās palīdzētu ienest pilsētas pārvaldībā jaunas vēsmas, kas nebūšot iespējams, ja no opozīcijas tiks nošķelta viena balss. Taču tieši tā notika, jo Nacionālās apvienības pārstāvji pirms domes sēdes uz sarunām aizgāja vieni.

J. Vītoliņš pēc ievēlēšanas amatā “Latvijas Avīzei” atzina, ka partija būtu runājusi ne tikai ar Nacionālo apvienību, bet arī ar “Latvijas attīstībai”, bet tā nav piekritusi individuāli tikties. “Tāda bija mūsu taktika, jo mums bija svarīgi iegūt vairākumu,” atzina J. Vītoliņš.

Tagad jau kā priekšsēdētājs viņš piektdien plāno atsaukties opozīcijā palikušo aicinājumam uz tikšanos.

Ir bažas par Lemberga atgriešanos

Aivars Lembergs dažādos laikos

Domes sēdē uz priekšsēža amatu bija izvirzīts arī Bruno Jurševics (JKP), bet tas vairāk bija taktisks gājiens, lai iegūtu laiku un piespiestu valdošo spēku runāt ar visiem deputātiem. Šis balsojums arī uzskatāmāk parādīja NA pārstāvja izšķiršanos nostāties “LunV”, nevis līdzšinējo domubiedru pusē.

Reklāma
Reklāma

B. Jurševics pēc sēdes gan bija optimistiski noskaņots, jo beidzot Ventspili vairs nevada A. Lembergs, bet gan J. Vītoliņš, “kurš ir mierīgāks un demokrātiskāks cilvēks, un tā jau ir pirmā uzvara”. B. Jurševics gan atzina, ka te ir jūtama tirgošanās starp NA un ZZS, kurai ar “LunV” ir sadarbības līgums, jo abas partijas strādā kopā arī Ventspils novadā.

Viņaprāt, valdošajiem vajadzēja atrast vienu vājāko posmu otrā pusē, nevis iesaistīt domes darbā visus. Ģirts Valdis Kristovskis (“JV”), kurš jau strādāja iepriekšējā domē, teica: “Mēs gribējām kopā piedāvāt jaunus pārvaldības principus, kas būtu iespējams, kamēr Lembergs ir apcietinājumā. Taču viņi nevēlas neko mainīt un grib vadīt domi tāpat kā līdz šim – tos, kas nepieder viņu klanam, nerespektēt un ierobežot, un šo iespēju viņiem ar primitīvu risinājumu sagādāja cilvēks, kas sper pirmo soli politikā.”

Ventspils mērs J. Vītoliņš apgalvoja, ka ar G. V. Kristovski nav viegli sadarboties, jo “Kristovska mērķis ir visu laiku atrast kaut ko sliktu”.

Uz vaicāto par opozīcijas iesaisti domes darbā J. Vītoliņš atbildēja, ka visiem būs iespēja darboties komisijās un komitejās, kur varēs sevi parādīt un strādāt ventspilnieku labā.

Tviterī jau pirmdien izskanēja aizdomas – ja A. Lembergam mainītu drošības līdzekli un viņš atrastos brīvībā, Ventspilī varētu notikt viņa pārvēlēšana, kam vairs nebūtu nepieciešama septītā balss no malas.

J. Vītoliņš jau kuro reizi atgādināja, ka A. Lembergam ir lielākais vēlētāju atbalsts, bet viņš par šo jautājumu pašlaik negribētu spekulēt, jo tagad tas nav darba kārtībā.

“Tagad bija svarīgi īsā laikā atrast kompromisu, lai virzītos uz priekšu un sekmīgi pieteiktu jaunus projektus,” teica J. Vītoliņš.

Tiesa pasludina spriedumu Lembergam

Hokeju atbalstītu bez balsojuma

Nacionālo apvienību un ZZS saista iepriekšējā sadarbības pieredze valdībā, bet tagad – arī Ventspils novada domē, kur NA Ventspils nodaļas vadītājs Andis Zariņš ir priekšsēdētāja vietnieks.

Ventspils domē ievēlētais Kārlis Vočtavs sarakstā bija ar 12. numuru. Viņš ir Ventspils hokeja savienības valdes loceklis. Ventspils domes mājaslapā ir pieejama Ventspils hokeja savienības 2020. gadā rakstītā pateicības vēstule Ventspils domei par atbalstu Ventspils bērnu un jauniešu hokejam un piešķirto finansējumu hokeja kluba “Ventspils” darbības sākšanai.

Vēstuli ir parakstījis arī K. Vočtavs, ar kuru pirmdien sazināties neizdevās, jo viņa tālrunis bija izslēgts.

J. Vītoliņš apstiprināja, ka dome iepriekš atbalstījusi bērnu un jauniešu hokeju, bet aicināja šo atbalstu nesaistīt ar kādu balsojumu, jo hokejs Ventspilī ir populārs un tam atbalsts arī turpmāk tikšot sniegts bez jebkādiem priekšnoteikumiem.

Kāds vietējais politiķis gan neoficiāli pieļāva, ka, iespējams, NA deputāts ir aicināts padomāt, vai uz finansējumu vēl varēs cerēt, ja nepiekritīs nobalsot.

NA Ventspils nodaļas vadītājs A. Zariņš “Latvijas Avīzei” teica, ka jau iepriekš NA ir solījusi balsot par jebkuru “LunV” mēra kandidātu, izņemot A. Lembergu vai viņa dzīvesbiedri Kristīni Lembergu.

Viņš J. Vītoliņu varot vērtēt kā ļoti demokrātisku vadītāju. Tagad, kad Ventspilī ir jāīsteno daudzi projekti, neesot laika strīdēties un jāļauj domei strādāt, uzskata A. Zariņš.

B. Jurševicu mēra amatam NA nevarētu atbalstīt, ņemot vērā iepriekšējo savstarpējo attiecību vēsturi, jo B. Jurševics savulaik vadīja NA vietējo nodaļu, bet tad pārgāja uz Jauno konservatīvo partiju.