Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Publicitātes foto/pixabay.com

Visās 119 Latvijas pašvaldībās šogad reģistrēti jauni uzņēmumi. Kuri novadi ir līderos? 0

2019.gada pirmos sešus mēnešus raksturo maksātnespēju skaita kritums, jauns uzņēmumu likvidēšanas vilnis un lielāks jauno uzņēmumu pamatkapitāls.

140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku 19
Lasīt citas ziņas

“Lursoft” pētījums ieskicējis uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā Latvijā, apskatot kapitālsabiedrību reģistrēšanas un likvidēšanas dinamiku, piesaistīto ārvalstu ieguldījumu Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā un ielūkojoties, cik bieži šogad ierosinātas maksātnespējas.

“Lursoft” pētījums atklāj, ka šī gada pirmajos sešos mēnešos reģistrētas 5549 jaunas kapitālsabiedrības, kas ir teju tikpat, cik šajā pašā periodā gadu iepriekš.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pozitīvā ziņa – jaunas kapitālsabiedrības pirmajā pusgadā reģistrētas visās 119 pašvaldībās.

No tām 44 šogad reģistrēts lielāks skaits jaunu uzņēmumu nekā pērn attiecīgajā periodā.

Pozitīvi to vidū izceļas arī vairākas Latvijas lielās pilsētas. Piemēram, Jūrmalā šī gada pirmajā pusgadā reģistrēts par 11 jaunām kapitālsabiedrībām vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, bet Ventspilī – pat par 17.

Pirmajā pusgadā reģistrēto jauno kapitālsabiedrību kopējais pamatkapitāls veido 77,1 milj.EUR, kas, salīdzinot ar 2018.gada pirmajiem sešiem mēnešiem, ir par 29,56 milj.EUR vairāk.

Teju piekto daļu jeb 18,66% no šīs summas veido ārvalstu ieguldījumi Latvijā jaunreģistrēto kapitālsabiedrību pamatkapitālā. Salīdzinot ar gadu iepriekš, ārvalstu ieguldījums jaunajās kapitālsabiedrībās pērn samazinājies par 56,33%.

Pirmajos sešos mēnešos šogad reģistrētas vairākas kapitālsabiedrības ar daudzmiljonu kapitālu, starp kurām līderos ir Lipmanu ģimenei piederošais SIA “Liplat Holding”.

Aprīļa vidū reģistrētajai kapitālsabiedrībai patlaban reģistrētas jau 5 komercķīlas.

Šī uzņēmuma pamatkapitālu veido 33,44 milj.EUR, kamēr uzņēmēja Aigara Kesenfelda jaunreģistrētā SIA “100x Ventures” pamatkapitāls ir 4 milj.EUR.

Tikpat liels pamatkapitāls ir arī SIA “Gustava parks projekti” un SIA “Brīvības parks projekti”, kura patiesais labuma guvējs ir lietuviešu miljonārs Nerijus Numavičs, paredzot tuvāko septiņu gadu laikā ieguldīt vairāk nekā 200 milj.EUR un attīstīt biroju un dzīvojamo ēku kompleksus.

TOP 10 lielākās 2019.gada pirmajā pusgadā reģistrētās kapitālsabiedrības:

1. SIA “Liplat Holding”: 33,44 milj.EUR pamatkapitāls (Rīga);
2. SIA “100x Ventures”: 4 milj.EUR pamatkapitāls (Liepāja);
3. SIA “Gustava parks projekti”: 4 milj.EUR pamatkapitāls (Rīga);
4. SIA “Brīvības parks projekti”: 4 milj.EUR pamatkapitāls (Rīga);
5. SIA “Granīta 15”: 3,54 milj.EUR pamatkapitāls (Stopiņu nov.);
6. SIA “Dzintaru 48”: 3,34 milj.EUR pamatkapitāls (Jūrmala);
7. SIA “Attīstības E75”: 3,18 milj.EUR pamatkapitāls (Rīga);
8. SIA “Maskavas iela 463”: 2,5 milj.EUR pamatkapitāls (Rīga);
9. SIA “26Vesetas”: 1,72 milj.EUR pamatkapitāls (Rīga);
10. SIA “Deichmann Apavi”: 1 milj.EUR pamatkapitāls (Rīga).

Vienlaikus no lielajām pilsētām it visās likvidēto kapitālsabiedrību skaits pirmajos sešos mēnešos bijis lielāks nekā jaunreģistrēto uzņēmumu skaits, un kopumā Latvijā bijušas vien 16 pašvaldības, kurās gada pirmajos sešos mēnešos jaunreģistrēto kapitālsabiedrību skaits bijis lielāks nekā likvidēto.

Līderis to vidū ir Madonas novads, kurā pirmajā pusgadā reģistrētas 43 jaunas kapitālsabiedrības, bet likvidēti – 30 Komercreģistrā reģistrēti subjekti. Turpat blakus seko Grobiņas novads ar 24 jaunām kapitālsabiedrībām un likvidētām 15.

Negatīvākā bilance gada pirmajos sešos mēnešos vēl bez Rīgas bijusi arī Jelgavā, Olaines novadā un Valmierā. Kopumā pirmajā pusgadā šogad likvidētas 17960 kapitālsabiedrības, par 6965 vairāk nekā 2018.gadā.

Precizitātes labad jānorāda, ka iemesls tik straujam likvidēto uzņēmumu skaita pieaugumam meklējams nevis apstāklī, ka uzņēmēji pēkšņi izlēmuši pārtraukt uzņēmējdarbību un likvidēt uzņēmumus, bet gan Uzņēmumu reģistra centienos īstenot Moneyval ziņojumā sniegtās rekomendācijas un uzlabot situāciju naudas atmazgāšanas novēršanas jomā Latvijā, tostarp automatizēti izslēdzot no reģistra ekonomiski neaktīvās kapitālsabiedrības.

Tā, piemēram, š.g. 14.janvārī vienas dienas laikā likvidēti 6647 uzņēmumi.

Likvidētajiem uzņēmumiem teju 180 milj.EUR nodokļu parāds

“Lursoft”, balstoties uz VID pieejamajiem datiem, aprēķinājis, ka pirmajos sešos mēnešos likvidēto uzņēmumu kopējais nodokļu parāds likvidēšanas brīdī bijis 179,28 milj.EUR.

Lielākais likvidētais nodokļu parādnieks ir vien pirms pieciem gadiem reģistrētais SIA “VECTORS”. Automobiļu un citu vieglo transportlīdzekļu pārdevēja nodokļu parāds janvārī, kad arī pieņemts lēmums par tā likvidāciju, sasniedza jau 13,59 milj.EUR.

Likvidēšanas brīdī 5,8 milj.EUR liels nodokļu parāds bijis arī tirgotājam SIA “SALLETS”, kura pēdējais iesniegtais gada pārskats liecina, ka vēl 2017.gadā uzņēmums apgrozījis 2,5 milj.EUR, savukārt ar peļņu uzņēmums strādājis tikai 2016.gadā.

Likvidētā SIA “SALLETS” vienīgais dalībnieks kopš tā reģistrācijas brīža bijis Māris Butkus, kuram daļēji piederējusi arī SIA “B1B Grupa”, kas likvidēta tikai vienu dienu pirms SIA “SALLETS”.

“Lursoft” izpētījis, ka šā gada pirmajā pusgadā pieaudzis to uzņēmumu skaits, kuriem apturēta saimnieciskā darbība. Ja 2018.gada pirmajos sešos mēnešos tādi bija 2406 uzņēmumi, tad šogad – 2685.

Pusei no šiem uzņēmumiem saimnieciskās darbības apturēšanas brīdī bija reģistrēts nodokļu parāds, bet 34 uzņēmumi pēdējos trīs mēnešus pastāvējuši bez aktuālām amatpersonām.

Maksātnespēju kļuvis mazāk

“Lursoft” statistikas dati liecina, ka pagājušajā gadā turpināja samazināties ierosināto maksātnespēju skaits. Proti, šī gada pirmajā pusgadā reģistrēti kopumā 994 maksātnespējas, tiesiskās aizsardzības un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesi.

Tas ir par 53 procesiem mazāk nekā 2018.gadā.

Analizējot ierosināto maksātnespēju skaitu pēc to rakstura, jāsecina, ka pēdējos divos gados atkal nedaudz pieaudzis juridiskām personām ierosināto procesu īpatsvars.

Ja 2017.gadā no visām pirmajā pusgadā ierosinātajām lietām 27,5% bija juridisko personu procesi, tad 2018.gada attiecīgajā periodā tie bija jau 32,5%, bet šogad – 34,66%. Viens no uzņēmumiem, kuriem ierosināta maksātnespēja, ir 2001.gadā dibinātais SIA “Super bebris”.

Jau 2010.gadā uzņēmuma vadība nāca klajā ar paziņojumu par plāniem ražošanu pārcelt uz ASV, ražotni Latvijā slēdzot. Pagājušā gadā uzņēmumam tika ierosināts arī tiesiskās aizsardzības process, bet šā gada maijā pasludināta maksātnespēja.

Pirms tam, martā, VID Nodokļu parādu piedziņas nodaļa uzņēmumam piemēroja nodrošinājumu, liedzot reģistrēt komercķīlas, tās pārreģistrēt, pārjaunot un grozīt. Uz š.g. jūlija sākumu uzņēmumam bija izveidojies jau 30,89 tūkst.EUR liels nodokļu parāds, tāpat arī “Lursoft” Kavēto maksājumu datu bāzē ražotājam reģistrēti vairāki kavēti norēķini.

Fizisko personu gadījumā aizvien novērojama tendence, ka maksātnespēja vienlaikus tiek ierosināta vairākiem vienas ģimenes locekļiem.
Ārvalstu ieguldījums mazāks

Jau vēstīts, ka šogad, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmajiem 6 mēnešiem, ārvalstu ieguldījums Latvijā reģistrēto kapitālsabiedrību pamatkapitālā bijis mazāks.

“Lursoft” dati rāda, ka šogad tie bijuši vien 14,39 milj.EUR, kamēr pirms gada – 33,26 milj.EUR.

Vairāk nekā pusi no kopējā ieguldījuma jauno uzņēmumu kapitālā devusi Nīderlande – kopumā 8,01 milj.EUR. Tiesa, teju visu summu jeb 8 milj.EUR veido ieguldījums divu uzņēmumu pamatkapitālos – SIA “Gustava parks projekti” un SIA “Brīvības parks projekti”, kuru dalībnieks ir Nīderlandē reģistrētais Oland International B.V.

Apjomīgāko ieguldījumu 2019.gada pirmajā pusgadā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālos nodrošinājuši ārvalstnieki no:
1. Nīderlandes: 8,01 milj.EUR;
2. Norvēģijas: 3,20 milj.EUR;
3. Dānijas: 1,21 milj.EUR;
4. Igaunijas: 0,61 milj.EUR;
5. Zviedrijas: 0,33 milj.EUR.

SAISTĪTIE RAKSTI

Aplūkojot ārvalstu ieguldījuma Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā uzkrāto summu, redzams, ka arī šogad tā turpinājusi sarukt, noslīdot jau zem 7 miljardu eiro atzīmes, kas ir zemākais rādītājs kopš 2012.gada.

Pēc “Lursoft” apkopotajiem statistiku datiem, ārvalstu ieguldījums Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā samazinājies līdz 6,94 miljardiem eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
VIDEO. “Latvijai ir nākotne!” Trīs latviešu puikas pārsteidz ar savu radošumu, izgudrojot unikālu braucamrīku
Vai tas ir beigu sākums? Slaidiņš par to, ko ukraiņiem nozīmēs Bahmutas zaudēšana
Monika Zīle: Liels solis plakanzemes virzienā. Tikai viens ministrs apšauba Čakšas ieceri liegt vidusskolām rīkot pašām savus iestājeksāmenus
Lasīt citas ziņas
Skaistumkopšanas uzņēmums “aploksnēs” izmaksājis vairāk nekā divus miljonus. VID lūdz sākt kriminālvajāšanu
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Monika Zīle: Liels solis plakanzemes virzienā. Tikai viens ministrs apšauba Čakšas ieceri liegt vidusskolām rīkot pašām savus iestājeksāmenus
Pāvests Francisks sācis sekot līdzi modei, brauc ar riteni un izklaidējas. Kas šie ir par fotoattēliem?
Pāvests Francisks sācis sekot līdzi modei, brauc ar riteni un izklaidējas. Kas šie ir par fotoattēliem?
09:36
Ievai Segliņai un Jurim Bartkevičam pasniegs balvas par profesionāli daudzveidīgu un izcilu sniegumu
09:21
Skaistumkopšanas uzņēmums “aploksnēs” izmaksājis vairāk nekā divus miljonus. VID lūdz sākt kriminālvajāšanu
09:05
Vai tas ir beigu sākums? Slaidiņš par to, ko ukraiņiem nozīmēs Bahmutas zaudēšana
“Negrib riskēt,” virsnieks skaidro, kāpēc krievi “nemedī” Zelenski Kijivā, bet citur viņa dzīvība ir apdraudēta
VIDEO. Arī bebrs plecu pie pleca ar ukraiņu karavīriem. Aizraidīts prom, tas atkal un atkal atgriežas ierakumos
Pateicoties valsts atbalstam, Ungārijai pāri vēlās kāzu vilnis. Nu tas strauji apstājies
Latvijas upēs ir gaidāms pēdējos desmit gados lielākais ūdens daudzums. Vai tas nozīmē, ka applūdīs plašas teritorijas?
Valsts žēlo naudu cilvēka cieņpilnai aiziešanai – mērķis ieviest hospisa pakalpojumu atkal tiks novilcināts
Kora vadītājs: Rīgas projektu koris nav atteicies no dalības koru karos; diriģentu teiktais nav patiesība
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Brīvprātīgajiem Valsts aizsardzības dienesta beidzējiem valsts varētu apmaksāt studijas. Cik cilvēku ik gadu izvēlētos šo piedāvājumu?
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Laika prognoze kā 1. aprīlī. Šobrīd vietām vēl pamatīgi snieg, bet kas gaidāms jau pēcpusdienā?
“Normālais” stereotips par darbiniekiem – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir cilvēkam gadi.. Vai pieņemt jaunāko?
Latgalē kāds “veikls” policists par samaksu iedzīvotājiem nodrošinājis piekļuvi aizliegtām TV programmām
TEKSTA TIEŠRAIDE. Karš Ukrainā. Erdogans: Putins aprīļa beigās varētu ierasties Turcijā
Latvijas vēsture skolās – pabērna lomā? Par ārvalstīm skolēniem veidojas priekšstats no filmām un “Youtube”, bet par procesiem Latvijā..
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
“Zītari LZ” apgalvo, ka atkāpšanās no NBS līguma uzņēmumam draud ar 1,1 miljona eiro līgumsodu
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – daudzi miljoni
Parīzē darbu atsāk atkritumu savācēji. Pilsētās ielās esošo atkritumu svars esot pielīdzināms Eifeļa tornim
86 gadus vecais Pāvests slimnīcā ārstēs plaušu infekciju; problēmas bijušas jau vairākas dienas
“Air Baltic” iegādājies elektroautomašīnas 100 000 eiro vērtībā katru; ministrs pieprasīs skaidrojumu