Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Zemniekam zināšanai. Jaunumi AAL sarakstā – herbicīdi un fungicīdi 0

Herbicīdi

Flurostar 180 – selektīvs sistēmas iedarbības preparāts, ko augi uzņem caur lapām un dzinumiem, īsmūža divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai graudaugos un stiebrzālēs, kā arī ganībās un zālienā. Darbīgā viela: fluroksipirs (satur arī šķīdinātāju ligroīnu, aromātiskos savienojumus). 2. reģ. klase.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
VIDEO. “Ja es, uz veikalu braucot, iekāpju Teslā, nevis “zaporožecā”…” Daugaviņš izsakās par Kariņa skandālu 11
Lasīt citas ziņas

Labi ierobežo ķeraiņu madaru, sārto panātri, parasto virzu, tīruma nauduli, vidēji – tīruma kumelīti, veronikas, tīruma vijolīti.

Ziemas kviešu, ziemas miežu, ziemas tritikāles un rudzu sējumus, kā arī daudzgadīgo stiebrzāļu (sēklai un lopbarībai) sējumus, ganības (zelmenī stiebrzāles) un zālienu apsmidzināt pavasarī, atsākoties veģetācijai, sākot ar trīs sāndzinumu stadiju, līdz kultūr­auga karoglapas maksts piebriedusi (AS 23–45).

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasaras kviešu, vasaras miežu, vasaras tritikāles, auzu sējumus, kā arī stiebrzāļu sēklu sējumus (sējas gadā), ganības (sējas gadā, zelmenī stiebrzāles) un zālienu apsmidzināt, sākot ar kultūrauga trīs lapu stadiju līdz attīstītas karoglapas stadijai (AS 13–39).

Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 1. Pēc ganību, zālienu un stiebrzāļu sējumu apstrādes jāievēro 7 dienu nogaidīšanas laiks.

Ievērot 10 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Fungicīdi


Aliette
– sistēmas iedarbības preparāts, kas augos nokļūst caur sakņu sistēmu un lapām, slimību ierobežošanai zemeņu un aveņu stādījumos, gurķu, salātu laukos, kā arī krāšņumaugu sējumos un stādījumos. Darbīgā viela: alumīnija fosetils. 2. reģ. klase.

Lai ierobežotu sakņu puvi un sakņu kakla puvi, audzējot zemeņu stādus mātesaugu laukos, jāveic sakņu iemērkšana īsi pirms stādīšanas uz 15–20 minūtēm vai arī jāapsmidzina augi četras nedēļas pēc iestādīšanas. Lai ierobežotu puves zemenēs atklātā laukā un segtās platībās, jāveic trīs apstrādes ar preparātu – pirmā apstrāde divas trīs nedēļas pēc iestādīšanas, otrā apstrāde 20–30 dienas pēc pirmās apstrādes, trešā apstrāde rudenī. Mātesaugu laukos maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 2, bez nogaidīšanas laika. Zemenēm laukā un segtās platībās nogaidīšanas laiks 42 dienas.

Lai ierobežotu sakņu kakla puvi aveņu stādījumos (jaunie, atklātā laukā), ir divi lietošanas varianti. Pirmais lietošanas variants: ar sakņu iemērkšanu – iemērc saknes īsi pirms stādīšanas uz 15–20 minūtēm, četras nedēļas pēc iestādīšanas apsmidzina iestādītos augus joslās. Otrais lietošanas variants: bez sakņu iemērkšanas – apsmidzina iestādītos augus joslās. Pirmā apstrāde divas trīs nedēļas pēc stādīšanas, otrā apstrāde 20–30 dienas pēc pirmās apstrādes, trešā apstrāde rudenī. Nogaidīšanas laiks – 42 dienas.

Reklāma
Reklāma

Preparātu atļauts lietot gurķu neīstās miltrasas ierobežošanai atklātā laukā un segtajās platībās. Atklātā laukā apsmidzināt gurķu stādījumu profilaktiski, iestājoties slimības attīstībai labvēlīgiem laika apstākļiem; atkārtota apstrāde atkarībā no slimības attīstības intensitātes pēc 8–14 dienām. Segtajās platībās – profilaktiski, iestājoties slimības attīstībai labvēlīgiem apstākļiem; atkārtota apstrāde, ja ir augsta slimības attīstības intensitāte, – pēc 10 dienām. Nogaidīšanas laiks – trīs dienas. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā: atklātā laukā – 3, segtās platībās – 4.

Lai ierobežotu salātu neīsto miltrasu dēstos izstādīšanai atklātā laukā, preparāts jāiestrādā substrātā pirms sējas. Lai ierobežotu miltrasu atklātā laukā – apsmidzināt dēstus tieši pirms pārstādīšanas; apsmidzināt augus, kad tie ir iesakņojušies un ir 4–6 lapu stadijā. Atkārtoti apsmidzināt ar 7–14 dienu intervālu. Nogaidīšanas laiks – 14 dienas. Maksimālais apstrāžu skaits sezonā atklātā laukā – 4.

Lai ierobežotu sakņu puves un stublāju puves krāšņumaugos (atklātā laukā un segtās platībās), augus pirms vai pēc pārstādīšanas aplaistīt ar preparātu vai arī aplaistīt, smidzinot pirms slimību iespējamās izplatības; atkārtota apstrāde pēc 7–10 dienām. Apstrādājamie krāšņumaugi, piemēram, acālijas, begonijas, krizantēmas, puansetijas, sanpaulijas, gloksīnijas un tulpes. Peperomijas un senākās gerberu šķirnes tiek bojātas.

Ievērot 10 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Falcon Plus – sistēmas iedarbības preparāts slimību ierobežošanai graudaugos. Darbīgās vielas: prokvinazīds, protiokonazols, spiroksamīns. 2. reģ. klase.

Labi ierobežo graudzāļu miltrasu, brūno rūsu, stiebrzāļu gredzenplankumainību. Lai panāktu augstāko efektivitāti un ilgāko aizsardzības periodu, preparātu ieteicams lietot pirms galveno slimību (it īpaši dzeltenplankumainības, pelēkplankumainības, tīklplankumainības) simptomu parādīšanās uz galvenajām lapām.

Lai ierobežotu stiebru lūšanu ziemas un vasaras kviešos, speltas kviešos, ziemas un vasaras miežos, ziemas un vasaras tritikālē, rudzos, apsmidzināt sējumus profilaktiski vai arī parādoties slimības pirmajām pazīmēm, ar kultūrauga stiebrošanas sākumu līdz divu mezglu stadijai (AS 30–32).

Lai ierobežotu kviešu lapu pelēkplankumainību, brūno rūsu, graudzāļu miltrasu, kviešu lapu dzeltenplankumainību ziemas un vasaras kviešos, speltas kviešos un miežu lapu tīklplankumainību, stiebrzāļu gredzenplankumainību, pundurrūsu, graudzāļu miltrasu ziemas un vasaras miežos, apsmidzināt sējumus, parādoties slimības pirmajām pazīmēm, ar kultūrauga stiebrošanas sākumu līdz vārpas piebriešanas karoglapas makstī fāzes beigām (AS 30–49).

Lai ierobežotu kviešu lapu pelēkplankumainību, brūno rūsu, graudzāļu miltrasu, kviešu lapu dzeltenplankumainību, stiebrzāļu gredzenplankumainību ziemas un vasaras tritikālē un brūno rūsu, stiebrzāļu gredzenplankumainību, graudzāļu miltrasu rudzos, apsmidzināt sējumus, parādoties slimības pirmajām pazīmēm, ar kultūrauga stiebrošanas sākumu līdz vārpas piebriešanas karoglapas makstī fāzes beigām (AS 30–49).

Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 1. Nogaidīšanas laiks – 35 dienas.

Ievērot 10 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Zakeo Xtra – sistēmas iedarbības preparāts slimību ierobežošanai graudaugos un rapšos. Darbīgās vielas: azoksistrobīns, ciprokonazols. 2. reģ. klase.

Ziemas un vasaras kviešos atļauts izmantot kviešu lapu pelēkplankumainības, kviešu plēkšņu plankumainības, brūnās rūsas, dzeltenās rūsas, graudzāļu miltrasas, kviešu lapu dzeltenplankumainības ierobežošanai. Ziemas un vasaras tritikālē – kviešu lapu pelēkplankumainības, kviešu plēkšņu plankumainības, brūnās rūsas, dzeltenās rūsas, graudzāļu miltrasas, kviešu lapu dzeltenplankumainības, stiebrzāļu gredzenplankumainības ierobežošanai. Rudzu sējumos – brūnās rūsas, stiebrzāļu gredzenplankumainības, graudzāļu miltrasas ierobežošanai. Sējumus var apstrādāt, parādoties slimības pirmajām pazīmēm, no stiebrošanas sākuma līdz ziedēšanas beigām (AS 30–69). Kviešiem var veikt arī dalīto apstrādi.

Ziemas un vasaras miežos atļauts izmantot miežu lapu tīklplankumainības, stiebrzāļu gredzenplankumainības, pundurrūsas, graud­zāļu miltrasas ierobežošanai. Apsmidzināt miežu sējumus, parādoties slimības pirmajām pazīmēm, ar kultūrauga stiebrošanas sākumu līdz vārpošanas beigām (AS 30–59).

Ziemas un vasaras rapšos atļauts izmantot krustziežu sausplankumainības un baltās puves ierobežošanai. Lai ierobežotu sausplankumainību, apsmidzināt sējumus, parādoties slimības pirmajām pazīmēm, ar kultūrauga ziedēšanas sākumu līdz ziedēšanas beigām (AS 60–69), savukārt, lai ierobežotu balto puvi, apsmidzināt sējumus profilaktiski kultūrauga pilnā ziedēšanas stadijā, sākoties ziedlapiņu nobiršanai (AS 65).

Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 1 (kviešiem – 1 līdz 2). Nogaidīšanas laiks – 35 dienas.

Ievērot 10 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Curbatur – sistēmas iedarbības preparāts stiebra pamatnes, lapu un vārpu slimību ierobežošanai graudaugos. Darbīgā viela: protiokonazols. 2. reģ. klase.

Lai ierobežotu stiebru lūšanu ziemas un vasaras kviešos, speltas kviešos, ziemas un vasaras miežos, ziemas un vasaras tritikālē, rudzos, apsmidzināt sējumus profilaktiski vai arī parādoties slimības pirmajām pazīmēm, sākot ar kultūrauga stiebrošanas sākumu līdz divu mezglu stadijai (AS 30–32).

Lai ierobežotu vārpu fuzariozi ziemas un vasaras kviešos, speltas kviešos, ziemas un vasaras miežos, ziemas un vasaras tritikālē, rudzos, apsmidzināt sējumus profilaktiski slimības attīstībai labvēlīgos apstākļos, ar kultūrauga ziedēšanas sākumu līdz ziedēšanas vidum (AS 61–65).

Ziemas un vasaras kviešos, speltas kviešos atļauts izmantot arī kviešu lapu pelēkplankumainības, kviešu plēkšņu plankumainības, brūnās rūsas, dzeltenās rūsas, graudzāļu miltrasas, kviešu lapu dzeltenplankumainības ierobežošanai. Apsmidzināt sējumus, parādoties slimības pirmajām pazīmēm, ar kultūrauga stiebrošanas sākumu līdz ziedēšanas beigām (AS 30–69).

Ziemas un vasaras miežos atļauts izmantot arī miežu lapu tīklplankumainības, stiebr­zāļu gredzenplankumainības, pundurrūsas, graudzāļu miltrasas ierobežošanai; ziemas un vasaras tritikālē – kviešu lapu pelēkplankumainības, kviešu plēkšņu plankumainības, brūnās rūsas, dzeltenās rūsas, graudzāļu miltrasas, kviešu lapu dzeltenplankumainības, stiebrzāļu gredzenplankumainības ierobežošanai; rudzos – brūnās rūsas, stiebrzāļu gredzenplankumainības, graudzāļu miltrasas ierobežošanai. Apsmidzināt sējumus, parādoties slimības pirmajām pazīmēm, ar kultūrauga stiebrošanas sākumu līdz ziedēšanas vidum (AS 30–65).

Maksimālais apstrāžu skaits sezonā – 1. Nogaidīšanas laiks – 35 dienas.

Ievērot 10 m aizsargjoslu līdz ūdenstilpēm un ūdenstecēm.

Sagatavojusi Gundega Skagale
Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops janvāra numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.