Mobilā versija
+7.0°C
Sarmīte, Tabita
Piektdiena, 9. decembris, 2016
21. novembris, 2014
Drukāt

1694. gada 21. novembrī

21nov_Volters_2

Pirms 320 gadiem, 1694. gada 21. novembrī, Parīzē ierēdņa ģimenē dzimis Fransuā Marī Aruē jeb Voltērs –  franču apgaismības laikmeta rakstnieks, filozofs, psihologs, vēsturnieks, publicists un satīriķis.

Viņš plūstoši runāja ne vien franču, bet arī itāļu, spāņu un angļu valodā; sarakstījās ar daudziem tā laika Eiropas valdniekiem un intelektuāļiem. Tas bija 18. gadsimta labais tonis, kam vajadzēja liecināt par attiecīgā monarha ”apgaismotību”, tas ir, progresivitāti. Valdnieki labprāt uzklausīja viņa idejas, kaut arī tās bija antiklerikālas, vērstas pret absolūto monarhiju un dogmām, pilnas mudinājumu skatīt lietas kritiski un spriest loģiski. Voltēra ietekme uz Eiropas kultūru un ideju attīstību ir bijusi milzīga. Ne velti Francijā vēl tagad 18. gadsimtu dēvē par Voltēra gadsimtu. Viņu uzskata par pir­mo, kurš par pagātnes notikumiem sāka rakstīt no kultūrvēstures viedokļa, zinātniski pamatoti un reizē plašam lasītāju lokam saprotami.

Pievienot komentāru

Zviedrijā atklās pasaulē pirmo ledus viesnīcu, kas darbosies visu gaduZviedrijā decembra vidū plānots atklāt pasaulē pirmo no ledus veidoto viesnīcu, kas darbosies visu gadu.
Draugiem Facebook Twitter Google+