×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
6. jūnijs, 2013
Drukāt

51% Latvijas iedzīvotāju veido skaidras naudas uzkrājumus

LETALETA

Vairāk nekā puse jeb 51% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju veido skaidras naudas uzkrājumus un tos glabā gan krājkasītēs, gan grāmatplauktos, gan burkās, bet tikai 7% iedzīvotāju naudu glabā seifā, liecina bankas “Citadele” un OMD Latvija “Snapshot” veiktā iedzīvotāju aptauja.

Gatavojoties eiro ieviešanai, banka “Citadele” aicina iedzīvotājus laicīgi apzināt savas skaidras naudas glabāšanas vietas un neatstāt naudas maiņu uz pēdējo brīdi. Visērtākais veids naudas maiņai būs, ieskaitot to bankas kontā, jo banka eiro ieviešanas dienā latus konvertēs automātiski, bez komisijas maksas un pēc Eiropas Savienības Padomes noteiktā eiro maiņas kursa.

Balstoties uz aptaujas datiem, skaidras naudas uzkrājumus veido nedaudz vairāk kā puse – 51% – no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem, tiesa, 37% no aptaujātajiem arī atzīst, ka dara to neregulāri.

Tikmēr 42% respondentu savas naudas glabāšanai izvēlas visparastāko krājkasīti. Salīdzinoši bieži naudas glabāšanai tiek izvēlēti arī grāmatplaukti un galda atvilktnes – 16%. Lai arī teiciens par naudas krāšanu zeķē ir kļuvis teju par folkloru, tikai 4% no uzkrājumus veidojošajiem respondentiem zeķi vai naudas glabāšanu starp drēbēm atzīmējuši kā vietu, kur glabā savus uzkrājumus. Savukārt 1% respondentu savus uzkrājumus ievieto traukā un ierok zemē.

Kamēr rīdzinieki skaidras naudas glabāšanai biežāk izvēlas krājkasītes, ārpus Rīgas dzīvojošajiem izteikti biežāk ir raksturīgi naudu uzglabāt galda atvilktnēs, grāmatplauktos (28%), kā arī burkās vai citās ēdienu kārbās (17%). Tikai 7% aptaujāto savas skaidras naudas uzkrājumus glabā drošā seifā, un biežāk šāda prakse ir raksturīga respondentiem ar augstākiem ienākumiem.

Gandrīz ceturtā daļa jeb 24% skaidras naudas uzkrājēju vairās nosaukt savas naudas glabāšanas vietas, par spīti atrunai, ka aptaujā sniegtā informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā.

“Mainoties valūtai, vienmēr zināma naudas daļa netiek samainīta pret jauno valūtu. Daļa iedzīvotāju izvēlas līdzšinējo maksāšanas līdzekli atstāt piemiņai kā suvenīru, savukārt otra daļa iedzīvotāju aizmirst par saviem rūpīgi noglabātajiem uzkrājumiem. Ņemot vērā aptaujas rezultātus, kas rāda, ka liela daļa iedzīvotāju uzkrājumus veic skaidrā naudā, turklāt glabā to dažnedažādākajās vietās, pastāv iespēja par tiem aizmirst. Protams, savlaicīga savu uzkrājumu apzināšana un sagatavošanās pārejai uz eiro pasargās no liekiem uztraukumiem. Visērtāk latus apmainīt pret eiro varēs ar bankas kontu palīdzību, jo eiro ieviešanas dienā bankas kontos esošie lati automātiski un bez komisijas maksas tiks konvertēti uz eiro,” norāda bankas “Citadele” valdes locekle Santa Purgaile.

Latvijas Banka prognozē, ka tā atpakaļ apmaiņā pret eiro saņems lielāko daļu lata banknošu un vidēji apmēram 70% monētu, kas Latvijā veido vērā ņemamu daļu. Kā liecina Latvijas Bankas informācija, 2012.gada decembrī skaidrās naudas daudzums apgrozībā bija pārsniedzis pirmskrīzes līmeni un veidoja 1,2 miljardus latu.

Maijā banka “Citadele” un “OMD Latvija” veica “Snapshot” aptauju, kurā piedalījās 811 Latvijas iedzīvotāji.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+