×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
31. marts, 2014
Drukāt

Aicina Bērziņu izvērtēt savas iespējas turpināt ieņemt Valsts prezidenta amatu (33)

Foto: LETAFoto: LETA

Gandrīz 400 kultūras un dažādu citu nozaru darbinieku parakstījuši atklātu vēstuli Valsts prezidentam, valdībai un Saeimas deputātiem, kurā aicina Andri Bērziņu pašu izvērtēt savas iespējas turpināt ieņemt Valsts prezidenta amatu, jo neuzskata, ka tāds prezidents pārstāv Latvijas tautas intereses.

“Mums ir kauns, ka mūsu intereses pārstāv citu valstu augstākās amatpersonas – Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess, Lietuvas prezidente Daļa Gribauskaite un ASV prezidents Baraks Obama -, kamēr mūsu pašu prezidents publiski minstinās, neformulē savu pozīciju, neapliecina savu spēju un gribu vadīt Latvijas tautu izšķirošos pārbaudījumos, bet ir gatavs pieņemt Rīgas pilī agresoru, cilvēktiesību pārkāpēju un pašpasludinātu Krievijas impērijas atjaunotāju Vladimiru Putinu,” teikts atklātajā vēstulē.

Vēstules autori pieprasa, lai prezidents un tautas vēlētie pārstāvji Saeimā skaidri, nepārprotami un visplašākajai sabiedrībai saprotami pauž savu nostāju ne tikai pret notikumiem Ukrainā un tās likumīgajā sastāvdaļā, autonomajā Krimas apgabalā, kas ir Krimas tatāru dzimtene un vienīgās mājas, bet arī pret notikumiem Kremlī, kur vara ir pāraugusi autoritārā diktatūrā.

Vēstules autori uzsver, ka līdz ar visu brīvo, demokrātisko pasauli asi nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu un pretlikumīgo Krimas aneksiju, vienlaikus izsakot stingru atbalstu Ukrainas tautas gribai un tās vēlētajam parlamentam. Tāpat pausts viedoklis, ka Ukrainas brīvība, neatkarība un teritoriālā integritāte ir arī Latvijas brīvība, neatkarība un teritoriālā integritāte.

“Katrs no mums ir radis darīt savu ikdienas darbu, atstājot politisko darbību savu ievēlēto pārstāvju ziņā. Mēs esam ticējuši un paļāvušies, ka izšķirošā brīdī viņi aizstāvēs tos ideālus, kuru vārdā mēs 1991.gadā bijām gatavi atdot dzīvību, gluži tāpat kā Ukrainas tautas labākā daļa ar savām dzīvībām Maidanā aizstāvēja brīvību, demokrātiju un eiropeiska plurālisma vērtības,” teikts vēstulē.

“Mēs jūtamies vīlušies savos vēlētajos pārstāvjos un to izraudzītajā prezidentā. Mūs dziļi aizvaino Valsts prezidenta Andra Bērziņa nespēja formulēt savu viedokli situācijā, kuras sekas vistiešākajā veidā skar arī mūsu valsti,” uzsvērts vēstulē. Tās parakstītāji uzskata, ka Latvijā šobrīd nedrīkst iebraukt ne tikai Krievijas varas elite, ieskaitot Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un pareizticīgo baznīcas patriarhu Kirilu, bet arī vismaz daļa no tiem, kuri piedalās ikgadējā popmūzikas konkursā “Jaunais vilnis” Jūrmalā.

“Šāda nostāja, kurā solidarizējamies ar Rīgas Jaunā teātra (JRT) režisoru Alvi Hermani, JRT aktrisi Gunu Zariņu, izcilo poļu kinoaktieri Danielu Olbrihski un citiem, ir būtiski svarīga ne tikai mums, bet arī Krievijas demokrātiskajai inteliģencei, kuras iespējas paust savu viedokli tiek ierobežotas ar katru dienu vairāk,” uzsver Bērziņa kritizētāji.

Tāpat vēstules autori aicina Valsts prezidentu un Saeimu iepazīstināt sabiedrību ar rīcības plānu gadījumam, ja Krievijas impērijas atjaunošanas plāni, par kuriem neslēpti runā Krievijas prezidents Vladimirs Putins un viņam tuvu stāvošas personas, neapstātos tikai Ukrainā.

Vēstuli parakstījuši gandrīz 400 cilvēki, viņu vidū arī kinorežisore un scenāriste Laila Pakalniņa, rakstniece Andra Neiburga un māksliniece Katrīna Neiburga, komponists Pēteris Vasks, rakstniece Ieva Melgalve, dzejniece Amanda Aizpuriete, režisors Mārtiņš Eihe, kinomākslinieks Jurģis Kārsons, režisors Ivo Briedis, rakstniece Inga Ābele, vēsturnieks Gustavs Strenga, režisore un rakstniece Baņuta Rubess, Līvu Savienības vadītāja Ieva Ernštreite, dzejnieks Kārlis Vērdiņš, JRT aktrise Guna Zariņa, mākslinieks Māris Bišofs, publicists Pauls Bankovskis, teātra un kino kritiķis Normunds Naumanis, publicists Egīls Zirnis, rakstniece un mākslas zinātniece Gundega Repše, režisors Māris Kalve, dzejnieks Edvīns Raups, ASV dzīvojošais ārsts Aivars Slucis, komponists Jānis Petraškevičs, gleznotājs Otto Zitmanis, dzejnieks Jānis Rokpelnis, māksliniece Zane Iltnere, žurnālisti Atis Klimovičs, Baiba Strautmane, Kārlis Streips, Sallija Benfelde, biedrības “Progresīvie” valdes loceklis Ervins Labanovskis, modes blogere Agnese Kleina, radio dīdžejs Toms Grēviņš, kādreizējā “MTV Latvija” vīdžeje un TV šovu vadītāja Žanete Skarule un daudzi citi.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Starp 400 uzvārdiem pazīstami labi, ja 20- daži mākslinieki, daži dzirdēti nosaukti par dzejniekiem, daži uzvārdi redzēti uz grāmatu vākiem. Neredzu nevienu smagsvaru- ne operas primadonnu, ne komponistu (V. izņēmums), ne dzīvu klasiķi. Laikam popkorna paaudze neizprot pasaules kopsakarības.

 2. Valodu prasmes – Igaunijas prezidentam papildus izcili labai igauņu valodai nepieciešams brīvi pārvaldīt angļu valodu, un jāprot vadīt politiskas sarunas citās svešvalodās. Pēc mūsu domām, Igaunijas prezidentam minimālā prasība ir četru – piecu pasaulē vai mūsu ģeogrāfiskajā reģionā izplatītāko svešvalodu prasme.
  Runas prasmes – Igaunijas prezidentu ir jāprot izteikties precīzi un trāpīgi, viņa runā ir jāizpaužas vēstījumam.Prezidentam ir jābūt spējīgam uzstāties ar runu arī svešvalodās. Kad Igaunijas prezidents runā igauņu valodā, tad stāstījumam ir jābūt labi strukturētam (domas un teikumi skaidri atšķirami), tā, lai sinhronais tulkojums varētu skaidri atveidot domu.
  Pieredze – Igaunijas prezidentam nepieciešama pietiekama ārvalstu kontaktu pieredze un diplomātiskā bagāža, kā arī pietiekama politiskā pieredze un atzīstami nopelni Igaunijas valsts atjaunošanā, pamatojoties uz tiesiskās pēctecības principiem.
  Skatiens nākotnē – Igaunijas prezidents ir jāspēj skatīties nākotnē. Viņam ir jābūt ar skaidru priekšstatu par tautas attīstību, kā arī par Igaunijas iespējām nodrošināt sev gan drošības garantijas, kā arī jāsniedz efektīvs ieguldījums mūsu attīstību veicinošu starptautisko politisko un ekonomisko organizāciju darbībā.
  Ietekme – Igaunijas prezidenta personiskajām īpašībām jābūt tādām, kas Igauniju padarītu par ietekmīgu partneri starptautiskajās attiecībās. Prezidenta personīgajam prestižam un autoritātei jāpalīdz vairot Igaunijas valsts ietekmi, nevis otrādi.

 3. Igauņi par īpašībām, kuras viņu Prezidentam būtu pašas svarīgākās.
  Sadarbība – Igaunijas prezidentam ir jāapzinās savu vieta un loma valsts politiskajā sistēmā. Igaunija ir parlamentāra valsts, kurā prezidentam ir līdzsvarojoša loma. Slēdzot ārvalstu līgumus, prezidentam ir jāvadās pēc Parlamenta (Riigikogu) un valdības apstiprinātajiem principiem.Prezidentam ir jābūt spējīgam krīzes situācijās vienot tautu un Igaunijas sabiedrībā pastāvošas atšķirīgu interešu grupas.
  Pamatprincipi – Igaunijas prezidents nenozīmē vējrādītāju. Tas ir neiedomājami, ka viņa principi varētu mainīties vai nu kaprīzes vai ārēja spiediena iespaidā. Uz tiesiskās nepārtrauktības principa pamatota atjaunotā Igaunijas Republika un tās pastāvēšana pat vissarežģītākajās politiskajās situācijas – tādam ir jābūt Igaunijas prezidenta darbības galvenajam principam. Igaunijas prezidentam nepieciešams apņēmīgi pretoties dubultās morāles un liekulības izpausmēm pasaules politikā. Prezidenta diplomātiskā elastība nedrīkst izslēgt konsekvenci un principu pastāvību.
  Biogrāfija – Igaunijas prezidenta pagātnei jābūt tīrai, tā nedrīkst dot ārpasaulei pretrunīgus signālus, nemaz nerunājot par signālu, ka Igaunija varētu atgriezties pagātnē. Igaunijas prezidenta saistība ar bijušo padomju varas aparātu, vai komunistiskās partijas vadību, būtiski bojātu Igaunijas reputāciju.
  Izglītība – Igaunijas prezidentam ir jāprot labi orientēties pasaules politiskajā un kultūras vēsturē, lai viņš būtu vērā ņemams sarunu partneris jebkurā līmenī. Prezidenta personai jāapliecina, ka laba izglītība un inteliģence nodrošinās Igaunijas un igauņu konkurētspēju pasaulē, kas virzās pa attīstības ceļu. Prezidentam kā valsti reprezentējošai personībai nāks par labu humanitārā izglītība un piederība pie tautas kultūras vai zinātnes elites.

 4. Arī es būtu kā inteliģences pārstāve parakstījusi šo vēstuli!!! KUR MŪSU SKOLOTĀJI, kas ir PAMATS INTELIĢENTAM, ZINOŠAM un VISPUSĪGI ATTĪSTĪTAM valsts pilsonim!?? KUR MŪSU ĀRSTI ārpus Rīgas un citām lielajām pilsētām??? KĀPĒC visi iedomājas, ka INTELIĢENCE dzīvo TIKAI RĪGĀ??????????? LA arī savā rubrikā “Intervijas” uzrunā VIENĪGI ineteliģeces pārstāvjus NO RĪGAS!?? Vai zinām mūsu māksliniekus, rakstniekus, dzejniekus, veikmigus cilvēkus un viņu nopelnus Latvijas labā, kuri dzīvo un strādā ārpus RIGAS??? NĒ un VĒLREIZ NĒ!!!!!! NEVAJAG DISKRIMINĒT pārējos valsts iedzīvotājus un dienas gaismā celt vienīgi ridziniekus!!! VIŅI NAV viszinoši un PASAULES NABAS!!! Ja redzu un dzirdu ATKAL KĀDU RĪGAS “GUDRINIEKU”zinu, KO un KĀ viņš pateiks savu SAKĀMO!!! Arī stils zināms!!! KATRĀ TEIKUMĀ vismaz 2-3 vārdu “šim te, šis te, šo te” SAVĀRSTĪJUMI!!! AUSIS JĀPAŅEM “ROKĀ”, lAI SAPRASTU RUNAS SATURU un IZLOBĪTU TEIKTĀ JĒGU!??? Piekrītu, ka mūsu valsts prezidente VARĒTU BŪT bijusī vēstniece Somijā ANNA ŽĪGURE – zinoša, gudra, vieda un AUGSTI INTELIĢENTA SIEVIETE – PERSONĪBA ar LIELO BURTU! LATVIJA BŪTU IEGUVĒJA EIROPAS UN PASAULES KONTEKSTĀ!!!

 5. jani.s laci.s /nezales neiznikst / Atbildēt

  ..vai no taa ,kas mainisies ,ja karalis buus apgerbts vai kails , … butiba jau no taa nemainisies , jo reti kurs karalis nav lelle .. atrast rezisoru un scenaristu un pec tam var blaut ,, Karalis ir miris ,lai dzivo Karalis ,,….

 6. es ar parakstītu

 7. LETAs žurnālisti mākslīgi samazina vēstules parakstītāju skaitu, jo vakarā to skaits jau pārsniedza 700
  parakstu (LTV). Dažiem ir pa prātam, ka mums neizlēmīgs prezidents, kas strādā “ilgtermiņā” un ne par valsts vēsturi, ne valsts drošību neinteresējas. Prezidentam ir jānāk no NA, tad vismaz tiks aizstāvētas
  latviešu intereses.

 8. Zelta vārdi. Kamēr valdošā koalīcija iebāzusi galvu smiltīs (izņemot NA, taču kuras iniciatīvas Vienotība, RP un ZZS neatbalsta), un Bērziņam vispār ir putra galvā, tikmēr ir sakustējusies pilsoniskā sabiedrība! Šo 400 kultūras darbinieku vēstuli Vienotība un pārējie koalīcijas ņerkas nevarēs ignorēt. Piedāvāju par prezidentu Levitu vai Žīguri!

  • Jums piekrītu! It īpaši par Valsts prezidenta kandidātiem. Levits, Anna Žīgure – cienījami prezidenta amata kandidāti. Viņu vārdi jau sabiedrībā izskanēja arī pirms Bērziņa gadus trīs iepriekš, taču Lembergs panāca savu.

 9. Savādi gan, ka LA pie šī raksta dzēš komentārus. Visai nožēlojami, ne tā?

 10. ja Latvijā vēl kādu laiku valdīs sarkanbrūnā solvita,banku izlaupītājs bērziņš un lēndomājošā straujuma–tad LA drīz avīzes drukās krieviešu valodā!

 11. vai latviski rakstīt esat aizmirsuši?

 12. Bērziņa ievēlēšanas teātris parādija ZZS un SC īsto seju. Kā Brigmanis ar Urbanoviču skraidija pa Saeimu mēklēdami neaiņemtu tualeti, kur nodot un saņemt piemaksu par trūkstošo vienu balsi!

 13. Bērziņš ir normāls vecis un punkts!

 14. Ar kādām tiesībām šie skribelmaņi sevi uzskata par tautu. ** bars.
  Personīgi mani vairāk par krieviem uztrauc jevrosajuza un asv agresīvais ** un ģimenes īsto vērtību apzināta iznicināšana.
  Bērziņš ir normāls vecis, ar savu nostāju. Tikai tādēļ ka viņš nelēkā līdzi iztapīgajai eiro kliķei nav iemesls viņam sūtīt šādas šizofrēniskas vēstules.

 15. Pievienojos pārējiem.jo neizskatās ka Latvijai ir prezidents ar stingru mugurkaulu un nostāju.

 16. Arī manu balsi var pievienot šai vēstulei. Prezidenta kungs, attopietis, Jūs nevarat vairs izpildīt prezidenta amatu. Nepazemojiet Latvijas valsti ar savu neprasmi. Vai Jums pietrūkst naudas? Pensija ir pietiekoši liela. Audziniet savu bērniņu. Atpūtieties un stipriniet savu veselību. Cīnieties pret tām slimībām, kas piemeklē vecākus cilvēkus, bet ne darot to atrodoties prezidenta postenī.

 17. Kur šī jautrā kompānija bija agrāk, kad bija jāiestājas par tautas vēlētu prezidentu? Prezidentu Bērziņu izvēlējās Saeima, un tas jāņem par labu. Tāpat kā bija jāņem par labu iepriekšējais, zooparkā izvēlētais. Kur tad bija šie podpisanti, starp kuriem ir daudzi sorositi, liberāļi, kosmopoliti, kas līdz šim apkaroja nacionāļus un kas piepeši sevi sauc par patriotiem? Kāpēc šie patioti stāv klusu, kad par lētu naudu tiek iztirgota Latvijas zeme, kad uz nebēdu tiek tirgotas uzturēšanās atļaujas? Par to vēstulē ne vārda.
  Protams, Bērziņš nav ideāls, bet tieši tāpēc vajag pieprasīt tiesības prezidentu izvēlēties tautai, tad tas būs atbildīgs tautai, nevis SAEIMAI vai diezgan šaubīgai piepeši atmodušos “patriotu” kompānijai, kas šo vēstuli sacerēja.

 18. Vai runa ir par atlaistās Saeimas vēlēto prezidentu? Ja tu esi jau atlaists – neviens tavu darbu neuzskata par pilnu un pie šaubām var teikt – bet piedodiet, jūs jau atlaida, ko vēl. Par Atlaistās Saiemas produktu – Bērziņu ir pat neveikli izteikties – šis vīrs ar SC un ZZS balsīm arī atbilst SC un ZZS domāšanai un rīcībai. Ir draudi no austrumiem un Bērziņš tiešām ir zaudējis savu orientāciju. Savu tiešāko darbu, mudināt un stiprināt valsts aizsardzību pametis novārtā , ka tik kaut kas nenotiek… Labāk būtu vilkt kājās siltas čibas un baudīt pensiju…Dod vietu spraunākiem Ilvesiem un nevajag teikt, ka Latvijā nav vīru un sievu ar stāju, valodu un patriotismu. Kaut vai Anna Žigure, bijusī vēstniece Somijā.

 19. Vai Bērziņš var atcerēties un nosaukt visus 37 nekustamos īpašumus kas viņam pieder?

 20. Naidam pret Krieviju jābūt zināmai robežai, ne jau līdz apsurdam!

 21. Pievienojos vēstules autoriem.

 22. Vēstule absolūti pareiza, slikti ka tā ir radīta pa kluso no tautas. Mākslinieki, kas parasti visvairāk cenšās kaut ko atbalstīt uzskata, ka viņu viedoklis ir svarīgāks par inžinieru, zemnieku, pedagogu un tt? Ir arī citi “mākslinieki”: Pēters, Pāuls, Kalniņš, kas nav pievienojušies, ko viņi atbalsta mums arī ir skaidrs – kolosālu krievu kultūru un tik atsaucīgu publiku. Šodien mēs varam novērot krievu kultūru pilnā mērā. Bērziņam nevajag neko izvērtēt – viņam steidzīgi jāpazūd. Steidzīgi jaizstrādā arī valsts aizsardzības plānu jebkuriem neparedzētajiem gadījumiem un to jāpaziņo visiem. Latvijas armijai, kā NATO sastāvdaļai, jābūt apmācītai, apbruņotai, apgādātai un spēīgai piedalīties kara darbībās. Lai tāds viedoklis būtu saistošs kaolīcijai un valdībai nepieciešams tautas vārds. Šodien nav grūti to noskaidrot.

  • LV –.JUMS IR PILNĪGA TAISNĪBA ! UZRAKSTĪJU DIVREIZ, BET– BEIGĀS –KOMENTĀRI,, PAZUDA,,!!! DOMĀJU KĀDIEM !-ĻOTI NEPATĪK PATIESĪBA !!!

 23. Tāds aktīvists, kā Bērziņš, kurš galīgi pazaudējis savu politisko orientāciju kopā ar kompartijas biļeti, nedrīkst būt Latvijas valsts prezidents! Žēl, ka Berziņs pats nespēj aptvert to, ka jau sen ir kļuvis par Latvijas iedzīvotāju apsmieklu.

 24. Tagad cerams visi saprot kapec Eiropas lideri tik aktivi piebalso ASV kaut ari ta nedoma?Kpc Merkele,kaut tai neizdevigi lauzt attiecibas ar Krieviju piebalso ASV?Ka tik aiziet mazliet citadak neka ASV saka uzreiz paradas tadas vestules it ka no tautas.Domajiet taks ar galvu.

 25. piekrītu Kārlim Atbildēt

  Tiešām, LA vajadzētu savā laikrakstā aicināt pievienot parakstus tos, kas tekstu netika pamanījuši sociālajos portalos, jo ne visi tos lieto. Vai arī – LA varētu būt sava, vēl “stiprāka” vēstule.

 26. Kā tur var pievienot savus parakstus tie, kas vēstuli lasa tikai tagad? Vai LA autori (un arī daudzi lasītāji) nav radošā inteliģence?

 27. Kārlis Galandrejs Atbildēt

  Latvijas Avīzei pēc lasītāju lūguma vajadzētu publicēt šo 400 patriotu parakstīto tekstu, un dot iespēju to parakstīt arī citiem patriotiem. Piemēram, es parakstītu ne tikai par to, ka Bērziņš nenosoda Putinu, bet arī par to, ka viņš negodina brīvības cīnītājus, nenāk ar likumdošanas iniciatīvu grozīt vēlēšanu likumu, nerosina Latvijas pašapgādi u.t.t.
  Latvijas Avīzei vajadzētu Aivara Sluča rakstus publicēt bez maksas. Piemēram, raksts Sods ir gatava un laba programma Latvijas drošībai. Tādu stratēģisku programmu noteikt bija valsts prezidenta pienākums, ja viņš būtu īsts mūsu valsts saimnieks, bet ne…

Draugiem Facebook Twitter Google+