×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. jūlijs, 2017
Drukāt

Gustavs Zatlers: Akcīzes 100% kāpums alum – zūdībai lemti miljoni valsts budžetā (10)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Gustavs Zatlers, Cēsu alus pārdošanas un mārketinga direktors

Daudziem noteikti ir zināms par veiksmīgo Igaunijas pārrobežas tirdzniecību ar Somiju. Šobrīd līdzīga situācija Latvijai ir izveidojusies ar Igauniju, kur pēdējā gada laikā strauji pieaudzis akcīzes nodoklis dažādiem alkoholiskajiem dzērieniem, t.sk. alum. Ieguvēji no šīm mūsu kaimiņvalsts nodokļu izmaiņām ir Latvijas uzņēmēji, attiecīgie pierobežas reģioni un valsts kopumā. Proti, šī gada pirmajos sešos mēnešos Latvijas valsts no pierobežas tirdzniecības ar Igauniju ir ieguvusi vairāk nekā 16 milj. eiro, bet gada griezumā prognozējami nodokļu ieņēmumi vairāk nekā 30 milj. eiro apmērā.

Atsevišķu politiķu vēlme daudz straujāk paaugstināt akcīzes nodokli alum un citiem alkoholiskajiem dzērieniem šo situāciju var būtiski mainīt, pazaudējot valsts budžetā tik ļoti trūkstošos līdzekļus.

Ja aplūkojam akcīzes nodokļa ieņēmumus no alus šī gada pirmajā pusgadā, tad ieņēmumu plāns ir izpildīts (103%) pateicoties pierobežas tirdzniecībai ar Igauniju, jo Latvijā vietējais alus patēriņš krītas jau vairākus gadus un nav sagaidāms, ka šī situācija strauji uzlabosies. Turpretī pierobežas tirdzniecības apjomi ar Igauniju palielinājušies trīs reizes salīdzinājuma ar iepriekšējo gadu. Turklāt ir jārēķinās, ka, sākot ar 2018. gadu, Latvijā tiks aizliegta alus tirdzniecība 2l PET iepakojumā, kas ietekmēs aptuveni 40% alus tirgus un noteikti atstās iespaidu uz nodokļu ieņēmumiem.

Kā rāda Somijas un Igaunijas pieredze, tad laikā, kad Igaunijai bija daudz draudzīgāka nodokļu politika, tirdzniecība ar Somiju strauji uzplauka. Turklāt ieguvēji bija ne tikai alkohola tirgotāji, bet arī saistītās nozares – transports, sabiedriskā ēdināšana, viesnīcas u.c. Savukārt Somijai situācija bija gluži pretēja. Piemēram, importa alkohola daudzums valstī strauji palielinājās, akcīzes nodokļa ieņēmumi no alkohola samazinājās un alus nozarē strādājošo skaits saruka par 35%.

Šobrīd politiķiem, lemjot par akcīzes palielināšanu alum, būtu jāņem vērā, ka straujas un nepārdomātas nodokļa likmes izmaiņas var apdraudēt ne tikai akcīzes un PVN nodokļa ieņēmumus, bet arī darba vietu samazināšanos Latvijas reģionos.

Alus nozare nav pret akcīzes nodokļa paaugstināšanu, taču tai ir jābūt pārdomātai un pakāpeniskai, par ko iepriekš jau bija panākta vienošanās starp nozari un Finanšu ministriju. Pēdējo trīs gadu laikā akcīzes nodoklis alum ir pieaudzis jau par 45%, taču šobrīd vēlme to viena gada laikā paaugstināt par 100% ir neprāts un pretēji jebkādai loģikai, domājot par valsts ekonomisko attīstību.

Aicinu cienījamos politiķus uz akcīzes nodokļa paaugstināšanu alum skatīties daudz plašākā kontekstā un ilgtermiņā, nevis ar revolucionāru pārliecību paaugstināt nodokļus, nemaz nezinot, kā tas ietekmēs mūsu ekonomikas attīstību.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Tā kā iniciators straujākai nodokļu likmes celšanai ir muhamedānis kas parādā visām savām dāmām,aldziņa četriem alimentiem par mazu,tūlīt sekos piedāvājums paaugstināt bērnu pabalstus.Tas jau neko nenozīmē ka nodokļu reforma ir formāli apstiprināta.Vēl jau budžets jāpieņem…

 2. Viss ir daudz vienkāršāk.Izdzīvos lielražotāji!Jo rezultāts ir relatīvi lētāks!Kādreiz Es dzēru Piebalgas alu,tagad divreiz gadā.Ar Tērveti tas pats,par tiem pārējiem sīkajiem,par ko tur runāt?!

 3. Cienījamais, jaunais Zatler!
  Alkoholisms mūsu valstī plosās kā šīs vasaras Dienvideiropas ugunsgrēki, arī Jūsu alus ražošanas nozare šim procesam dod ievērojamu pienesumu. Ja nu kāds domā par akcīzes nodokļa ietekmi uz tautsaimniecības attīstību un tautas pilnvērtīgu dzīvi, tad, cerams, mūsu politiķi beidzot sāk domāt ar galvām, pieņemot šos nodokļu paaugstinājumus!
  Sen jau alkohola ražošanai bija jābūt valsts monopolam. Turpinot iepriekšējo politiku alkohola ražošanā un izplatībā, nebūs vairs cilvēku, par kuru darba vietām Jūs tā esat sabēdājies, tie būs veiksmīgi nodzērušies. Arī igaunīši ir cienījami cilvēki, kuru veselība un dzīvība jāsargā!
  Veiksmi darbā, centieties izmainīt savu domāšanu, paraugoties uz procesiem, kuri saistībā ar Jūsu aizstāvēto ražošanas nozari, negatīvi iespaido Latviešu un citu tautu izdzīvošanu!

  • Ja nemaldos, tad Somijā arī ir stipri ierobežota alkohola pieejamība, veikalu maz, tie strādā ierobežotu laiku. Somi pilnīgi pārtraukuši alkohola lietošanu, kļuvuši par nedzērāju tautu, visiem laba veselība utt. Labs piemērs, tikai atgādināšu, ka stulbums gan ir pilnīgi neārstējama slimība.

 4. šis lēmums nav Latvijas interesēs……tad kura tas ir

 5. Latvijā atgriežas stiprā alkohola gan atklāta, gan arī slēpta vēlme iejaukties citas tautsaimniecības ražošanas nozares- alus rūpniecības attiecībās ar valsti un diskriminēt to sabiedrības acīs. Atliek vien palasīt LANA pārstāvja Dāvja Gulbja rakstu “Vai Latvija tiešām atbalstīs točku biznesu?”, kurā vīd galvenā galvenā doma – visu, kas attiecas uz akcīzes nodokļiem, pakļaut tikai un vienīgi stiprā alkohola nozares prasību tendencēm. Alus, protams satur alkoholu, kurš radies tā tapšanas laikā ilgstošā alus rūgšanas un noguldīšana procesā. Tā ir pilnīgi cita ražošanas tehnoloģija un cita tautsaimniecības nozare. Savos vairāku gadu tūkstošu ilgajā tapšanas laikā, alus ražošana un lietošana ir kļuvusi par plaši pazīstamu, pat nacionālo produktu daudzām ziemeļvalstu tautā(un ne tikai tām), kļuvusi par pietiekami nozīmīgu un mūsdienīgu tautsaimniecības nozari. Uzskatu, ka klaja citas konkurējošās tautsaimniecības nozares – stiprā alkohola nozares iejaukšanās alus ražošanas nozares attiecību viedošanā ar valsti varētu izpelnīties arō Konkurences padomes interesi. Kāpēc un kādi apstākļi to liek? Vai šī iejaukšanās nav ceļš uz konkurentu likvidāciju?

 6. Būs tikai vēl viena katastrofāla nozare,toties politiķiem par 860 eiro algās vairāk!

 7. ZELTA kāpostgalvas…

 8. vispār celt ajcizi alum ir visgaišākā doma, viš uz akciju maksā mazāk nekā ūdens. atiecigi tauta nodzeras. un alus nav šņabis, to neviens nesāks kā kontrbandu ievest un točkās pārdot, tur nekāds nelegālais tirgus nebūs. stiprajam alhakolam gan tas ur bumeranga efekts, jo lielāka akcīze, jo lielāks točku apgrozijums un valsts gaiditā ieguvuma vietā labi ja tikpat iekasē

Draugiem Facebook Twitter Google+