×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
6. oktobris, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Noziegumos iesaistītā režīma saglabāšana Sīrijā nav problēmas ­risinājums (7)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Francijas prezidents Fransuā Olands, pievērsdamies savā ANO teiktajā runā karam Sīrijā, apgalvoja, ka risinājumu tur nevarēs panākt, liekot pie tā “strādāt kopā upuriem un bendēm”. Viņš noteikti zināja, ka Parīzes prokuratūra septembra vidū ir sākusi iepriekšēju izmeklēšanu saistībā ar saņemtajām liecībām par Bašara al Asada režīma pastrādātajiem noziegumiem pret cilvēci.

Liecības iegūtas no kāda pārbēdzēja – Sīrijas militārās policijas darbinieka, kas līdz 2013. gadam priekšniecības uzdevumā dokumentējis dažādu soda operāciju norises, tāpēc viņa rīcībā atradās desmitiem tūkstošu atmaskojošu fotouzņēmumu. To autentiskumu eksperti ir apstiprinājuši, un vairākas fotogrāfijas, pārsvarā no ieslodzījuma vietām, kurās redzami režīma pretinieku līķi ar izrautām acīm un sakropļotiem ķermeņiem, pērn tika demonstrētas Parīzē Arābu pasaules institūtā rīkotā preses konferencē. Tagad izmeklētājiem jānoskaidro, vai upuru skaitā ir Francijas valstspiederīgie, un lieta var iegūt tālāku virzību, lai tiktu iztiesāta pašā Francijā vai starptautiskā krimināltiesā.

Par šīm un citām liecībām zina arī t. s. starptautiskā sabiedrība, un tās atspoguļotas ANO ziņojumos. Bez īpašām sekām Krievijas veto dēļ. Taču svarīgāki par šiem juridiskajiem aspektiem, protams, ir politiskie, jo Asada un viņa klana tālākais liktenis tagad nonācis galveno diskusiju centrā. Putins, uzstādamies ANO Ģenerālās asamblejas sesijā, zem “Islāma valsts” apkarošanas lozunga aicināja “atbalstīt” Asadu un apturēt pret Damasku vērstu “propagandu”. Lai gan pēdējās dienās Kremlis pieļauj arī “kompromisu”, ko it kā Asads gatavs slēgt ar, tā teikt, saprātīgākajiem oponentiem. Jāšaubās. Viņa apstākļos varas saglabāšana ir izdzīvošanas jautājums. Sīrijai arī nav demokrātisku vēlēšanu pieredzes, pretējā gadījumā režīms nespētu turēt apspiestībā pilsoņu vairākumu – sunnītus, un šobrīd grūti iztēloties, kad (un vai) tādas vispār varētu notikt. Pagaidām grūti iedomājams pat rietumvalstu gribētais “pārejas periods”, kura rezultātā Damaskā iestātos varas maiņa. Vašingtona, Londona un sevišķi Parīze līdz šim uzstājušas, ka Sīrijas pašreizējais režīms, Olanda vārdiem, “nevar būt daļa no risinājuma”. Savukārt Angela Merkele Briselē sacīja – “mums jārunā ar daudziem iesaistītajiem, tas ietver Asadu, bet arī citus”. Un skaidrs, ka Asads būs runājams vien tad, ja viņam atstāj kādu noteikšanu vai vismaz nesien lietu par kara noziegumiem. Tagad Merkeles iecere neizskatās pārāk viegli īstenojama…

Skaidrs arī, ka tā būtu pretimnākšana Putinam, kura nodomi Sīrijā nav īsti atšifrēti, tāpēc daži analītiķi šajā sakarā atceras vēl citus pēdējā laikā no Berlīnes puses nākušus vai nevilšus pamestus apsvērumus. Piemēram, par Krievijai noteikto sankciju atcelšanu. Vai citiem “reālpolitiskiem” izkārtojumiem, kas šķietami atslogotu Eiropas un sevišķi Vācijas migrantu krīzes smagumu. Pēc tam, kad pati Merkele ir šo krīzi daļēji veicinājusi, ļaudama miljonam bēgļu lolot cerības uz dāsnu aprūpi Vācijā un zināmā mērā padarīdama citas Eiropas valstis par savu solījumu ķīlniecēm. Protams, neviens nenoliedz Berlīnes tiesības apspriest Sīrijas jautājumus – un, iespējams, tas pat ir lietderīgi – “ar daudziem iesaistītajiem”, ieskaitot masu noziegumos “iesaistītos”. Toties Eiropā un īpaši Austrumeiropā diezgan daudzi labprātāk iztiktu bez Vācijas kancleres pamācībām politiskās morāles un “vērtību” jomā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. STULBAIS tūdaliņš pirms muldēt par citu valsti, lai 1) sakārto SAVU valsti … Ja būs sakārtojuši savu(!!!) valsti tikai tad varētu būt tiesīgi bāsties ar savām pamācībām citā valstī! Viņi paši ar savu likumīgo valsts vadītāju tiks galā bez STULBĀ tūdaliņa iejaukšanās!

 2. USraēlas un Rietumu safabricētos noziegumos

 3. Gribētos zināt ,cik bēgļu uzņems Krievija ?????? Ja jau piedalās Sīrijas bombardēšanā !!!

  • Turpmākai zināšanai! Atbildēt

   Krievija uzņēmusi 2 miljonus(!!!) bēgļus no Ukrainas.
   ASV uzsāka pirmā bombardēt Sīriju un joprojām atbalsta islama valsti, kas nevienam gudram cilvēkam nav noslēpums. Viņi pat brīnās, ka Krievija nu sāk iejaukties uzsākusi cīņu pret Islama valsti’. Pateicoties Islama valsts militārai invāzijai Sīrijā, 4 miljoni(!!!) bēgļu devušies gan uz Eiropu, gan apkārtējām valstīm. Krievija jau no padomju gadiem ir sadarbojusies ar Sīriju. Loģiski, ka tāpēc Krievija atbalsta Sīrijas valsts vadītāju un valdību!

 4. nav vienalga kas IS teroristus iznicina????
  ASV tik pļurinās un arvien vairāk zemi pārņem teroristi

 5. Sadamam Huseinam arī šuva klāt kara noziegumus. Vai dokumentētā ASV helikoptera veiktā civiliedzīvotāju nogalināšana okupētajā Irākā nebija kara noziegums?
  Bet Francija meklē ieganstu, lai atkal līstu savā bijušajā kolonijā. Gan jau atradīsies kāds pakalpīgs pārbēdzējs, kas būs redzējis, kā Asads personīgi izdur acis sagūstītam Francijas pilsonim, un casus belli būs rokā. Nedaudz baida vien iespējamā sadursme ar kodolvalsti Krieviju, kas iebilst pret jauno veco pasaules kārtību.

 6. “strādāt kopā upuriem un bendēm” – izlīgšana “po latvijski”
  🙂

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Lielākais pelnītājs

No Latvijas pašvaldību vēlētajām amatpersonām lielākos ienākumus pagājušajā gadā guvis Rīgas vicemērs Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”), liecina aģentūras LETA apkopotie dati no amatpersonu deklarācijām. A. Amerika ienākumi pērn bija 616 386 eiro un 35 250 ASV dolāri. Lielus ienākumus Amerikam nodrošinājuši procenti no nebanku kreditētājiem un vērtspapīru portfeļa realizācijas. Pērn no ātro kredītu uzņēmuma AS “4finance” procentos viņš ieguvis 35 250 ASV dolārus, no “Mogo” – 205 000 eiro, no darījumiem “Swedbank” ar vērtspapīriem – 335 000 eiro. Vismazāko summu – gandrīz 29 000 eiro – vicemērs saņēmis algā Rīgas domē.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+