×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
3. decembris, 2012
Drukāt

Alga un izpeļņa

Kāda atšķirība ir starp jēdzieniem “darba alga” un “izpeļņa”? 
Jānis M. Rīgā

 

Valsts darba inspekcijas eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs skaidro, ka darba alga ir tikai neliela daļa no “Darba likumā” lietotā jēdziena. Likuma 59. pantā noteikts, ka darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai līgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību par darbu. Tātad darba samaksa ir plašāks jēdziens, ar to saprot gan darba algu, gan dažādas piemaksas un prēmijas.

Jēdzienu izpeļņa savukārt parasti lieto, runājot par vidējo darba samaksu. Vidējās izpeļņas aprēķināšanas metodes ir aprakstītas “Darba likuma” 75. pantā, kurā norādīti vairāki to veidi, ņemot vērā nostrādāto laiku pie konkrētā darba devēja. Vidējo izpeļņu aprēķina no visas darbiniekam izmaksātās naudas, summējot darba algu, prēmijas, piemaksas utt. Visos gadījumos, kad darbiniekam tā saskaņā ar likumu ir jāizmaksā, to aprēķina par pēdējiem sešiem mēnešiem no darba algas, no normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī no prēmijām. Mēneša vidējo izpeļņu iegūst, pēdējo sešu mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar seši.

Likuma 75. panta citas daļas nosaka, kā aprēķina vidējo izpeļņu, ja to nav iespējams izdarīt saskaņā ar šī panta pirmo daļu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+