Tehnoloģijas

“Apple” kļuvis par pirmo vairāk nekā triljona dolāru vērto privāto uzņēmumu1

Foto – LETA/REUTER

ASV informācijas tehnoloģiju gigants “Apple Inc.” ceturtdien kļuvis par pirmo privāto uzņēmumu, kura vērtība vērtspapīru tirgū pārsniegusi triljonu dolāru.

Viedtālruņu “iPhone” ražotāja tirgus kapitalizācijas līmenis sasniedza šo skaitli jau Ņujorkas fondu biržas pēcpusdienas tirdzniecības laikā, bet tirdzniecības noslēgumā tā akcijas cena pieauga līdz 207,39 dolāriem.

Akcijas cenas kāpumu veicinājuši uzņēmuma veiksmīgie finanšu rezultāti šā finanšu gada pagājušajā ceturksnī.

Ceturtdien sasniegtais panākums ir kārtējā uzvara Timam Kukam, kurš saskārās ar skepticismu, kad 2011.gadā pārņēma “Apple” grožus no tajā laikā ar vēzi slimojošā līdzdibinātāja Stīva Džobsa. Džobss, kurš 1976.gadā kopā ar draugu Stīvu Vozniaku dibināja “Apple” un pārvērta to par globāla līmeņa uzņēmumu, mūžībā aizgāja 2011.gada oktobrī.

Pēc Džobsa nāves analītiķi un citi nozares novērotāji prātoja, vai kompānija spēs saglabāt savu spēju pārsteigt pasauli ar jaunām elektronikas ierīcēm. Taču Kuks izpelnījies investoru atzinību, viņam spējot panākt vairākus spēcīgus finanšu rezultātus un paplašinot “Apple” produktu pieejamību līdz Ķīnai un citiem ārvalstu tirgiem.

“Apple” ir pirmā privātā kompānija, kas spējusi sasniegt triljona dolāru robežu. Ķīnas valstij piederošais uzņēmums “PetroChina” uz īsu brīdi pārsniedza šo līmeni 2007.gadā sākotnējā publiskā piedāvājuma lakā, taču kopš tā laika kompānijas tirgus kapitalizācija ir samazinājusies.

Daļa finanšu nozares speciālistu gan norāda, ka šim sasniegam nav nekādas būtiskas nozīmes. “Tā ir viena no tām lietām, kurai pašai par sevi nav nekādas nozīmes. Tas ir vairāk apliecinājums “Apple” nozīmībai tirgū,” skaidro analītiķi.

Saistītie raksti

Kā ziņots, “Apple” šā biznesa gada trešajā ceturksnī, kas noslēdzās jūnijā, strādāja ar 11,5 miljardu dolāru tīro peļņu, un tas ir par 32% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā pirms gada.

Turklāt ceturkšņa peļņa pārsniegusi analītiķu iepriekš publiskotās prognozes. Kompānijas peļņa pagājušajā ceturksnī veidoja 2,34 dolārus uz vienu akciju, salīdzinot ar prognozētajiem 2,17 dolāriem.

Peļņu veicinājis tirdzniecības apjoma pieaugums par 17% – līdz 53,3 miljardiem dolāru.

LA.lv