×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
8. jūlijs, 2013
Drukāt

Apzeltīs Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles centrālo kupolu

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas pilsētu jau izsenis rotā sabiedrībai nozīmīgi kultūras pieminekļi, un ir svarīgi tos saglabāt. Par laiku lieciniekiem kļuvušās ēkas ir mūsu pilsētvides simboli, par to saglabāšanu rūpējas ne tikai organizācijas vai projekti, bet arī privātpersonas. 


Tas, kāda būs šo pieminekļu nākotne, ir atkarīgs arī no pilsētas iedzīvotājiem un viesiem – svarīgs ir katra cilvēka paustais atbalsts, jo tikai tā iespējams namus atjaunot, restaurēt un neļaut tiem novecot. Viens no pēdējo gadu pamanāmākajiem projektiem ir 2002. gadā aizsāktais “SVET”, kas Gunta Rāvja vadībā nodarbojas ar Rīgas Kristus Piedzimšanas katedrāles rekon-strukciju. Šogad svarīgākais ir katedrāles centrālā kupola apzeltīšana.

18. jūnijā katedrāles telpās norisinājās svinīgs pasākums, kas pulcēja vairākas augstas ar katedrāli saistītas personas, tostarp viņa eminenci Visaugsti svētīto Rīgas un visas Latvijas Metropolītu Aleksandru, kā arī Rīgas domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu un viņa vietnieku Andri Ameriku. Pasākums informēja par katedrāles rekonstrukcijas projektu, tā attīstību un nākotnes plāniem saistībā ar katedrāli.

Akcijas “SVET” ietvaros, kuras galvenais ienākumu avots ir cilvēku ziedojumi, šogad apzeltīs aptuveni 380 kvadrātmetru lielo katedrāles centrālo kupolu. Kā informēja katedrāles pārstāvji, apzeltīšanas darbi tiks pabeigti šajā gadā, un pēc ieplānoto darbu paveikšanas tiks domāts, kurš no nepieciešamajiem remontdarbiem būs nākamais.

 

Sarežģīta tehnika, bīstams darbs

Kupola zeltīšanu veiks ar 23 karātu zelta lapiņām, to uzklāšanai lietojot atbilstošu tradicionālo, no Krievijas nākušo tehniku. Kā klātesošajiem norādīja Metropolīts Aleksandrs, tā ir ļoti sarežģīta, un tas ir bīstams darbs ar uguns palīdzību. Viņš uzsvēra, ka zelts ir mūžības un skaistuma simbols, kas izsenis minēts svētajos rakstos, tādēļ ir sevišķi būtiski šo tradīciju turpināt, lai tie, kas apciemojuši Rīgas sirdī esošo katedrāli, varētu redzēt un izjust tās patieso skaistumu.

“Katedrāle ir Rīgas attīstības simbols, kā skaistums ir jāveicina,” Metropolīta sacītajam piekrita Andris Ameriks.

Kopējais darba veicēju skaits būs vairāk nekā 10 cilvēki, kuri apzeltīšanu veiks zeltīšanas vecmeistaru uzraudzībā. Veikt apzeltīšanu tiks aicināti tikai šā amata meistari, jo darbs prasa lielu atbildību. Cilvēki strādās noteiktos gaisa plūsmas un temperatūras apstākļos – remonta laikā nav pieļaujams, ka ūdens nonāktu uz apzeltīšanai paredzētās virsmas, jo tad notiktu kapara oksidēšanās. Lai šīs problēmas novērstu, ap katedrāles kupolu tiek plānots izveidot aizsargpārklājumu, kas savas darbības laikā tiks pakļauts ne tikai vēja iedarbībai, bet arī putniem un citām stihijām.

 

Palīdzību saņem no cilvēkiem un uzņēmējiem

Projekta “SVET” galvenais iniciators ir Guntis Rāvis, kas to dēvē par savu misiju un ir pateicīgs, ka var būt galvenais šā darba koordinators. Viņš vēstīja, ka 11 gadus ilgā projekta laikā ir veikti vairāki katedrālei svarīgi rekonstrukcijas darbi – atjaunota tās fasāde, pabeigti sienu gleznojumi, apgleznota katedrāles aizmugurējā siena. Darbos palīdzējuši ne tikai pašiem pazīstamie uzņēmēji, akcija vērsusies pie tiem, kas zināmi kā spējīgi palīdzēt. Jābilst, ka palīdzība bijusi ne tikai materiāla.

Guntis Rāvis uzsvēra, ka neviens, pie kā projekts vērsies, nevaicājis, kāpēc tas vajadzīgs. Atbalsts tiek sniegts bez jautājumiem un šaubām, un darbi var turpināties. Viņš uzskata, ka tie, kuri katedrālei un projektam palīdz šodien, turpinās savu palīdzību sniegt arī turpmāk.

Akcijas iniciatoru pasākumā īpaši uzslavēja Rīgas mērs Nils Ušakovs, uzsverot G. Rāvja atbalsta nozīmīgumu – viņš esot viens no uzņēmējiem, kas atbalstot rekonstrukcijas procesu, padara katedrāli vizuāli pievilcīgāku tās iedzīvotājiem un viesiem. Nils Ušakovs sacīja, ka katedrāles atjaunošana prasa ne tikai fizisku, bet arī garīgu spēku, un izteica gandarījumu, ka tajā iesaistītajiem tāds piemīt. Viņš visas Rīgas vārdā pateicās par katedrālē paveikto un to, kas vēl sekos.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs un viesis var piedalīties katedrāles rekon-strukcijas procesā, piezvanot pa akcijas telefona numuru un ziedojot vienu latu, informēja Metropolīts Aleksandrs. Viņš uzsvēra, ka cilvēku ziedotie līdzekļi nonāk kontā, taču baznīca ar tiem nerīkojas. Līdzekļi no konta aizplūst uz vajadzīgajām institūcijām, kas piedalās rekonstrukcijas darbos. Ne santīms no finansējuma nenonāk kāda kabatā, tādēļ nav arī saskaitāms, taču ir aptuvenas aplēses, kas tiek saistītas ar projekta izmaksām. Piemēram, viss remonts kopumā prasa vairākus miljonus eiro.

 

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +12.1
Alūksne +11.7
Daugavpils +9.6
Saldus +7
Liepāja +10.2
Jelgava +7
Ventspils +12.9
Limbaži +12
Madona +6
Rēzekne +10
Draugiem Facebook Twitter Google+