×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.7°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
12. februāris, 2018
Drukāt

Viltus ziņa: Audriņi un izglītības reforma (8)

Ekrānuzņēmums no balticnews.lvEkrānuzņēmums no balticnews.lv

Sociālajos tīklos un vairākos Latvijas krievvalodīgajos interneta medijos šogad parādījusies un tiek izplatīta 1965. gadā Rīgas kinostudijā uzņemtā padomju propagandas filma “Приговор обжалованию не подлежит” (“Spriedums nav pārsūdzams”). Tā ir 20 minūšu gara un veidota kā dokumentālā. Filmas scenāristi ir K. Bērziņš, V. Lorencs, režisori Hercs Franks un I. Brils.

Sižets vēsta par tā saukto Rēzeknes policistu prāvu, ko Latvijas PSR Augstākā tiesa 1965. gada 11. – 30. oktobrī noturēja VEF Kultūras pilī. Minētā bija viena no trim 60. gadu sākumā Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) organizētajām “skatuves prāvām”, kā tās raksturojis pazīstamais holokausta vēsturnieks Andrievs Ezergailis. Par līdzdalību Audriņu sādžas iedzīvotāju iznīcināšanā 1942. gada janvārī, ebreju iedzīvotāju slepkavošanā un citos noziegumos pret cilvēcību, tas ir, “par 15 tūkstošu mierīgo iedzīvotāju iznīcināšanu Latvijas PSR Rēzeknes apriņķī” uz apsūdzēto sola sēdināja Rēzeknes apriņķa policijas priekšnieku Albertu Eiheli, apriņķa policijas 2. iecirkņa priekšnieku Boļeslavu Maikovski, Maltas policijas iecirkņa priekšnieku Haraldu Puntuli (filmā “cilvēku šāvēju komandas komandieris”), kā arī policistus (filmā “cilvēku šāvēju komandas dalībnieki”) Jāzepu Basankoviču, Jāni Krasovski un Rēzeknes cietuma uzraugu (filmā “cietuma priekšnieka palīgs”) Pēteri Vaičuku. Reāli tiesā klāt gan bija tikai pēdējie trīs, jo Eihelis, Maikovskis, Puntulis atradās trimdā Rietumos un tika tiesāti neklātienē. Pieciem apsūdzētajiem piesprieda nāvessodu, vien Vaičukam 15 gadus ieslodzījumā.

Ekrānuzņēmums no balticnews.lvEkrānuzņēmums no balticnews.lv

Krievu valodā, ar vieglu latvisku akcentu savulaik ieskaņotā filma vispirms izvilkta dienasgaismā 20. janvārī vietnē “YouTube”, tad izplatīta tālāk. Šovinistiski noskaņotie komentētāji sižetu uzskata par “pierādījumu” latviešu “fašistu dabai” un tamlīdzīgi. Padomju propagandas filmā redzamo pat mēģina sasaistīt ar šobrīd plānoto pakāpenisko pāreju uz latviešu valodu vispārējās izglītības iestādēs. Piemēram, portālā “baltnews.lv” pavadošais teksts zem virsraksta “Bendes dzīvo ilgi” (attēlā pa kreisi) vēsta: “Kauna un cilvēcības – lūk kā, šķiet, šodien asi pietrūkst Latvijā. Tas skar gan neglītu vēstures lappušu notīrīšanu, gan cīņu pret bērnu izglītošanu krievu valodā”.

 

ATMASKOJUMS

Neapšaubāmi, Audriņi bija traģiska un detaļās diemžēl joprojām neskaidra epizode Latvijas vēsturē, taču filmā “Spriedums nav pārsūdzams” redzamais liecina par padomju propagandas un VDK darba metodēm, nevis mēģinājumiem noskaidrot īstenību un sodīt vaininiekus. Filmā minētais upuru skaits atbilstoši absurdajiem padomju priekšstatiem, ka traģēdija ir traģēdija tikai tad, ja patieso noslepkavoto skaitu pareizina ar kādu ciparu, arī palielināts vairākkārt (Ančupānu kalnos vācu okupācijas laikā nošāva aapmēram 2000 cilvēku, bet filmā apgalvo, ka 8000). Arī galvenais stāstītājs Basankovičs, kurš it kā piedalījies nošaušanās, darbojas acīmredzami inscenētās ainās un brīžiem pat no lapas lasa to, ko no viņa prasa. Netiek skaidrots, kā nākas, ka viņš uz prāvu bija jāved no Vorkutas raktuvēm, kur it kā tēlojis godīgu padomju pilsoni un “slēpies”.

Audriņu traģēdija padomju okupācijas laikā tika attēlota pēc pieņemtā šablona, daudz ko noklusējot (vairāk par to Ulda Neiburgs grāmatā “”Dievs, tava zeme deg!” Latvijas Otrā pasaules kara stāsti”). Vēsturnieki U. Neiburgs un Andrievs Ezergailis, tāpat bijušais čekists un PSRS un ASV izlūkdienestu aģents, pārbēdzējs Imants Lešinskis savos darbos atgādina, ka šādu 60. gadu sākumā organizēto “kara noziedznieku” prāvu uzdevums nemaz nebija patiesības noskaidrošana. Lešinskis jau 1985. gadā trimdas presē uzsvēra, ka galvenais mērķis bija tie, kuri tiesas zālē nemaz neatradās – trimdā dzīvojošie latviešu sabiedrības aktīvisti. Šajā gadījumā Eihelis, Puntulis un īpaši Maikovskis, kurš bija Amerikas latviešu apvienības vicepriekšsēdētājs un aktīvs trimdas latviešu katoļu baznīcas dzīvē. “Atmaskojamās personas allaž izvēlējās VDK izlūkošanas daļa, kuras norādījumus redakcijai nodeva tās uzraudzīšanai piekomandētais virsnieks. Parasti uzbrukumi vērsās pret cilvēkiem, kas aktīvi darbojās trimdas pretpadomju organizācijās vai presē. (..) Taču jau no pirmā brīža bija skaidrs, ka VDK nav ieinteresēta noskaidrot patiesību. Pietika ar to, ka zināmais cilvēks attiecīgajā laikā atradies attiecīgajā vietā un ieņēmis kādu administratīvu, militāru vai policijas amatu, lai apsūdzētu viņu visatbaidošākajos noziegumos pret cilvēcību,” raksta Lešinskis. Galvenais bija parādīt, ka trimdas latviešu organizācijas vada “kara noziedznieki”, sēt aizdomas, nošķelt trimdinieku veco paaudzi no jaunās un galu galā raisīt aizdomas arī trimdinieku mītnes valstu tiesībsargājošajos orgānos. Vairākos gadījumos VDK tas starp citu izdevās. Lai mestu ēnu uz trimdiniekiem, šādās paraugprāvās burtiski tika upurēti Latvijā dzīvojošie agrākie policijas bataljonu dalībnieki – cilvēkus, kas jau bija izgājuši nometnes, 60. gadu sākumā par tiem pašiem pārkāpumiem atkal arestēja un tiesāja otrreiz, šoreiz piespriežot nāvi. Lešinskis liecībās ASV Tieslietu departamentam jau pēc pārbēgšanas 1982. gadā uzsvēra, ka, piemēram, 1961. gada paraugprāvā pret 18. bataljona policistiem liecinieki runājuši lietas, kuras viņi notikumu brīdī nemaz nevarēja zināt, un acīmredzami atradās zem VDK spiediena. Lešinskis tāpat neizslēdza, ka VDK apsūdzības uzturēšanai pret konkrētām personām izmantoja viltotus dokumentus. Jāpiezīmē, ka Maikovski, Puntuli un Eiheli padomju pūliņu ietekmē arī Rietumos sauca pie tiesas, Maikovski pat atkārtoti – vispirms ASV un tad Vācijā, taču demokrātijas apstākļos šo personu vaina slepkavībās netika pierādīta, jo visas liecības balstījās tikai pieņēmumos.

“Diemžēl jāsecina, ka Rēzeknes apriņķa Audriņu iedzīvotāju iznīcināšanu PSRS pagātnē un Krievija tagadnē izmanto klajai propagandai pret latviešiem. Saistīt Latvijas valstī paredzēto izglītības reformu ar nacistiskās Vācijas okupācijas režīma laikā izdarītu noziegumu bez noilguma ir tipiska Krievijas izvērstā informatīvā kara izpausme. Tādas pastiprināti būs novērojamas visā šajā Saeimas vēlēšanu gadā. PSRS un LPSR propaganda latviešu saistību ar nacistiskās okupācijas režīma laikā reāli izdarītiem noziegumiem savija ar klajiem izdomājumiem. Galvenokārt tas tika darīts, lai nomelnotu latviešu trimdu rietumvalstīs. Latviešu trimdas organizācijas aktīvi iestājās pret Latvijas okupāciju, tā iespaidojot mītnes zemju sabiedrisko domu un politiķu lēmumus. Tādēļ padomju propaganda centās gan Latvijā, gan ārvalstīs parādīt gandrīz katru trimdā dzīvojošu latvieti kā nacistu līdzskrējēju,” krievvalodīgajos medijos izplatīto 1965. gadā filmu komentē vēsturnieks un Saeimas deputāts Ritvars Jansons (NA).

KM_SAPC_logo

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. krievam nevar ticēt Atbildēt

  Pūķins tagad atkal melo par kārtējo spiega noindēšanu rietumos.

 2. smerdelis izpistais antuuns atkal spamojas.

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 4. Nekas cits no kremla cekistiem ,ka dezinformacija,savu noziegumu noliegsana un vesturisku faktu viltosana nav sagaidama.Bet atliek pats galvenais jautajums.Ar ko nodarbojas ES NATO Valsts Latvijas amatpersonas.

 5. “Baltnews”… tas izsaka visu. Krievijas finanseta naida lapele

 6. Kremļa mērķis ir izdzēst patiesību no zemes virsas! Neticiet ne vārda, ko saka Krievijas politdarboņi un viņiem pakļautās žurnašļuhas!

 7. Eihelis, Puntulis un īpaši Maikovskis varēja būt priecīgi, ka VDK nerīkojās kā Izraēlas specdienesti, kuri ar Cukuru un viņiem līdzīgajiem garās runās neielaidās. Ja nevēlējās labprātīgi ierasties uz tiesu Izraēla, tad tiesāja uz vietas. Un lai tas Ezergailis tagad vaimanā, kopā ar Neiburgu u.c. Aukstā kara propagandistiem.

  • Vecais(Старый) Atbildēt

   “Izraelas specdienesti”CKURA slepkavībai ne tuvu nestāvēja”tikai bizness”,un”specdienestus”jau vēlāk”piejūdza”,jo PIERĀDIJUMU viņa”šausmu darbiem”,nebija un nevarēja būt,par ko liecina DIVS tiesas,kur izskatija pret CUKURU vērstos apvainojumus.Kāpēc Eihmani,pret kuru bija “miljons”pierādijumu,Kurš SLĒPĀS(Cukurs dzīvoja LEGĀLI),atrada,izveda uz Izraelu,Tiesāja,PAKĀRA un…tiesas materialus AIZSLEPENOJA…ko tādu viņš lecināja par sionistu lomu holohostā???…

Draugiem Facebook Twitter Google+