Mobilā versija
+0.3°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
27. janvāris, 2016
Drukāt

Bauskas pilī iepazīstinās ar senatnes gaismekļiem

Publicitātes foto.Publicitātes foto.

Bitenieks Jānis Sulutaurs rāda vaska sveču liešanu.

Bauskas pils muzejā 30. janvārī plkst. 15 senā dzīvesveida skolas ietvaros notiks pasākums “Apgaismojums 15.-17.gadsimtā”, kura apmeklētāji varēs iepazīties ar renesanses un manierisma periodam raksturīgiem gaismas ķermeņu veidiem, kā arī vienas dienas ekspresizstādē apskatīt Bauskas pils arheoloģiskajos izrakumos atrastu gaismekļu fragmentus un senus gaismas ķermeņus no citu muzeju krājumiem, LA.lv uzzināja muzejā.

Muzeja darbinieki sniegs nelielu ieskatu par skalturu lāpu, svečturu, laternu un griestu lukturu formas mākslinieciskās apdares un izvietošanas tradīciju izmaiņām laika ritējumā.

Dzīvi viduslaikos noteica saules atrašanās virs horizonta, diena sākās ar saules lēktu un izskaņai tuvojās ar saules rietu.

Gluži kā mūsdienās, darbu veikšanai iekštelpās svarīgs bija apgaismojums. Lauku mājās gaismai parasti izmantoja koka skalus, tauku sveces un mājas pavardu, kas ne vien izgaismoja lielu daļu telpas, bet arī to apsildīja.

Tauku sveces bija lētākas par bišu vaska svecēm un manāmi atšķīrās to kvalitāte. Tās tika veidotas no dzīvnieku taukiem, degot tās izdalīja melnus sodrējus un nepatīkamu smaku. Savukārt turīgākos namos, muižās un pilīs par gaismas avotu galvenokārt izmantoja bišu vaska sveces. Šīs sveces bija dārgas, bet arī to kvalitāte labāka: degot tās radīja tīru un gaišu liesmu, kā arī izdalīja patīkamu smaržu.

Senās dzīvesveida skolas ietvaros kopā ar dravnieku Jāni Sulutauru varēs atdzīvināt senās tradīcijas, veidojot pašiem savas sveces, bet pasākuma noslēgumā apmeklētāji varēs doties nelielā ekskursijā sveču gaismā un iesaistīties uzdevumos kas labāk ļaus izprast dzīvi Bauskas pilī 16. gadsimta beigās.

Pievienot komentāru

Dīvainie ieteikumi atklāj deputātu neizglītotībuDeputāti nezina ne to, ka skolās ir veselības mācība, ne arī to, kā piešķir Eiropas Savienības fondu naudu
Var beigties traģiski: Latvijā bērnu vidū strauji izplatījusies "nāves spēle" (2)Desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu Latvijas Drošāka interneta centram (Drossinternets.lv) liecina, ka Latvijā strauji izplatījusies suicidālā spēle "Zilais valis".
Draugiem Facebook Twitter Google+