×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. novembris, 2017
Drukāt

Bērni nesaņemot nekādu uzmanību: Eksperimentā atklājies, kas patiesībā notiek bērnu aprūpes centrā (19)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Neapmācīts personāls valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) “Rīga” filiālē “Rīga” savu darbu veic formāli, proti, tikai paēdina bērnus un nomaina pamperus, liedzot viņiem pilnvērtīgas pastaigas un socializāciju, par Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” veikto eksperimentu ziņoja sabiedrisko mediju portāls “Lsm.lv”.

Eksperimentā “Zīdaiņu aukle” divas nedēļas žurnāliste strādāja VSAC “Rīga” par aukli. Eksperimenta galvenais uzdevums bija noskaidrot, kādā veidā aprūpē un audzina tos bērnus, kuri uz laiku ir nonākuši bērnunamā. Darbs ir pastāvīgs, jāstrādā pēc grafika, pilna slodze, taču prasības pretendentiem minimālas – pamata izglītība un pieredze darbā ar bērniem. Pirmajā darba dienā esot parādīts, kā apieties ar mazajiem bērniem veselu diennakti. Piemēram, esot parādīts, ka pudelītes liek mutē gultiņā, neņemot bērnus rokās.

VSAC “Rīga” vadītāja Inese Paudere intervijā pēc tam, kad viņai atklāja, ka divas nedēļas centrā par aukli strādāja žurnāliste, atzinusi, ka darbā pieņem jebkuru, ja viņam nav kriminālas pagātnes vai ir kādas citas negatīvas iezīmes. “Pēc vienkāršiem darbiniekiem ir milzīgs deficīts. Mēs vienkārši priecājamies, ka tie cilvēki var nākt, viņi vēlas,” viņa teikusi.

Eksperimentā atklājies, ka grupā, kurā lielākoties dzīvo zīdaiņi un bērni līdz gada vecumam, kā arī viena divus gadus veca meitene, bērni lielāko dienas daļu pavada iekštelpās. Mazuļi nezina, kas notiek ārpus bērnunama, jo darbinieki viņus ārā ved reti vai to nedara nemaz.

Divu nedēļu laikā atsevišķi bērni vispār neesot vesti ārā. Bieži vien aukles aizbildinājušās ar lietu vai vēju. Lielāko dienas daļu viņi pavada sēdeklīšos, lielākie mazuļi pārvietojas staiguļos. Pavada laiku arī vecā, padomju laiku manēžā, kas ir bērna gultas augstumā, un tajā bērni atrodas līdz pat sešām stundām, stāvēdami kājās un lūkojoties apkārt, secināts žurnālistu eksperimentā.

Ārā bērni pavadot maksimums pusstundu, kopā ar saģērbšanos un noģērbšanos tam atvēlēta aptuveni stunda. Gulēšana, ēšana un citas pamata vajadzības bērniem jāgrib tad, kad to nosaka grafiks, nevis tad, kad patiešām nomāc izsalkums vai nogurums, vēsta “Lsm.lv”.

Darbu aprūpētāji, speciālisti un citi darbinieki lielākoties uztverot formāli. Žurnāliste novērojusi, ka audzinātājas bieži vien ir aizņemtas ar mobilajiem telefoniem vai dokumentu kārtošanu. Bērni nesaņemot nekādu uzmanību, izņemot ēdināšanas un pamperu mainīšanas reizes.

Bērnunamā strādā arī pediatrs, kas, pēc sociālo aprūpes centru vadības teiktā, bērnus apskatot katru dienu. Bet žurnāliste – aukle novērojusi, ka pediatra vizītes ir formālas. Katru rītu viņa apskatot aprūpētāju pierakstus žurnālā, bērniem individuāli uzmanību nepievēršot, ja vien aukle nepasakot priekšā, ka bērnam kas kaiš.

VSAC “Rīga” direktore Paudere vēlāk skaidrojusi, ka speciālistiem bijis atvaļinājums vai arī viņi slimojuši, un tādā gadījumā neesot neviena, kas ar bērniem strādā.

Aukle sava darba laikā arī novērojusi, ka bērnu ēdienkarte nemainās.

Kopā ar zīdaiņiem grupā dzīvojusi arī kāda divus gadus veca meitene, kura šķielē. Meitene asi reaģējusi uz gaismu, ar rokām aizsedzot acis. Briļļu nav, jo speciālists neesot norādījis, ka tās vajag. VSAC “Rīga” vadītāja Paudere stāstījusi, ka bērns ir piedzīvojis diezgan daudz medicīnisku manipulāciju, turpmākās darbības ir atkarīgas no viņas veselības stāvokļa. “Vai viņš spēj pārdzīvot vienu vai otru manipulāciju, operāciju, tas ir atkarīgs no mediķu sprieduma. Tajā brīdī, kad speciālisti nolems, tad droši vien, ja būs iespējamas tādas korekcijas, tad viņas tiks veiktas,” viņa teikusi.

Kopumā centrā esot nodarbināti vidēji divi darbinieki uz vienu bērnu. 42 aprūpētāji, deviņi sociālie aprūpētāji, seši sociālie audzinātāji un vēl citi darbinieki. Viņu vidū arī fizioterapeiti, logopēdi un pediatrs.

Jau ziņots, ka Labklājības ministrija (LM) uz izmeklēšanas laiku atstādinās VSAC “Rīga” vadītāju Pauderi un filiāles “Rīga” vadītāju Mariju Ziņinu, aģentūrai LETA pastāstīja labklājības ministrs Jānis Reirs (V). Ministrs uzsvēra, ka tā ir vadītāju atbildība, ka darbinieki netiek atbilstoši instruēti. Viņš izteicās, ka darbinieki pat nezinot, kas notiek valstī, nepiedalās nekādos semināros. “Iestādes vadītājs ir aizbildis bērnam, un viņam par bērnu jārūpējas tāpat kā vecākam,” uzsvēra ministrs.

VSAC “Rīga” filiāles “Rīga” vadītāja Ziniņa aģentūrai LETA iepriekš sacīja, nepiekrīt publiski paustajiem pārmetumiem par filiāles darbu. Viņas vadītajā filiālē darbs tiekot veikts godprātīgi un bērni ar visu ir nodrošināti. Komentējot neglaimojošos secinājumus par filiāles darbību, Ziniņa atbildēja, ka ir grūti spriest, kādēļ secināts, ka bērniem kas trūktu.

Savukārt VSAC “Rīga” vadītāja Paudere aģentūrai LETA šodien sacīja, ka centra rīcībā ir padziļinātās pārbaudes rezultāti no VBTAI un neatkarīgajiem ekspertiem, turklāt pārbaudes rezultātā sniegts diezgan daudz rekomendāciju par to, kas nepieciešams, lai uzlabotu filiāles darbu vai veiktu kādas konkrētas izmaiņas. Šajos pārbaudes rezultātos nav minēts neviens konkrēts gadījums par varmācību vai vardarbības aktiem pret bērniem, uzsvēra centra direktore.

Viņa skaidroja, ka filiālē “Rīga” darbinieki savas kompetences ietvaros veic pienākumus, taču, iespējams, ja aprūpi veic viens cilvēks, darbus nav iespējams veikt ļoti ātri. Piemēram, viens darbinieks nevar nomainīt pamperus tik strauji, cik gribētos, tomēr filiālē nevienam bērnam nav ne izsitumu, ne izgulējumu, – tātad pamperi tiek mainīti.

Paudere uzskata, ka filiāles un kopumā sistēmas problēmu cēlonis ir cilvēkresursu trūkums – Rīgā ir ļoti liela darbinieku mainība. Šī iemesla dēļ aprūpētājiem netiek prasīta īpaša izglītība, un cilvēks, kurš izsaka vēlmi strādāt aprūpētāja amatā, tiek pieņemts kritiski trūkstošā darbaspēka dēļ.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Kādas algas!!!! Par jūsu algu obligāti nav jāstrādā ar bērniem, ejiet strādāt par pārdevēju, apkopēju u.c. kur maksā tikpat cik jums tagad! Nespēj, slikti apstākļi utt!!!??? Bet algu grib lielāku! Gribat teikt, ja algu palielinātu, palielinātos arī jūsu bezjūtīgās sirdis? Uzreiz sāktu mīlēt bērnus un bez problēmām tiktu galā ar visām grūtībām?! KĀDA LIEKULĪBA!!!!!!!! Vai tad bērns ir vainīgs pie jūsu algas apmēriem, ka jāatriebjas mazajām sirsniņām???

 2. Nu gluži kā bērnudārzos,ārā ved nelabprāt,deguni skolotājām vai nu mobīlajos vai sabāzti kopā,lai var papłāpāt.

 3. mājās viņiem tas pats. Latvieši pat lopu kūtis balsināja, ja jūs redzētu šito ‘dzīvokļus’……………….

 4. Kādas ir algas?

 5. Vai Darba likums atļauj strādāt 24 stundas? Kāds tur aprūpētājs uz maiņas beigām? Ko dara tie sociālie darbinieki, aprūpētāji un kas vēl tur bija, vai tikai atskaites un plānus sacer? Zemnieks kūtī ar sivēnu vairāk parunā nekā šeit ar bērniem

 6. “bērni lielāko dienas daļu pavada iekštelpās”
  – – – – – – – –
  Nu tas ir fakts. Es tur dzīvoju tuvumā un reti redzu, ka bērniņi ārpus ēkām pastaigātos, kaut gan vietas tur ir papilnam.

 7. Nu, nu, nečīksti, bet paskaties uz audžuģimenēm, kuras par 113 eiro lielu atalgojumu aprūpē 24/7 ne tikai vienu, bet bieži 4-6 svešus bērniņus, no kuriem viens vai divi ģimenē pieņemtie bērniņi ir ar smagiem veselības traucējumiem, piemēram, manā audžuģimenē šobrīd aug 4 bērni, no kuriem viens jau 12to gadu – no dzimšanas ar invaliditāti, un viens bērniņš ģimenē no 4 mēnešu vecuma, šobrīd sasniedzis gada vecumu. Un man jāpagūst izvadāt bērnus uz skolu, bērnudārzu, mazo pastaigās, tāpat jāpagūst iepirkties, sakopt māju, pagatavot ēdienu, izmazgāt veļu, palīdzēt bērniem mācībās, apmeklēt bērnu pasākumus skolā vai bērnudārzā, apmeklēt kvalifikācijas celšanas kursus, uzrakstīt atskaites par bērnu attīstības problēmām, izvadāt bērnus pie ārstiem, utt., un to man jāpagūst vienai, jo nav ģimenē speciālistu un citu darbinieku. Nu nevajag attaisnot darbinieku bezatbildību pret aizsargāties nespējīgiem mazuļiem!

 8. pareizi dara,ka slēdz ,berniem jāaug ģimenēs

  • Ilzīt,paņem kādu ja esi tik gudra,nevis priecājies,lai tik klopē ciet. Viņi nevienam nav vajadzīgi.tāpēc viņi ir tur. Ko nu? Miskastē??? Atbildi,pati gudrākā! Tie pamestie bērniņi,iedod ģimeni kādam. Dirst jau viegli,bet es uzskatu ,ja cilvēks tādā vietā strādā-tad lūdzu ar sirdi un dvēseli. Es audzinu bērnu invalīdu un zinu kādas rūpes viņš prasa dienu un nakti,jau 14 gadus.

   • Nu, nu, nečīksti, bet paskaties uz audžuģimenēm, kuras par 113 eiro lielu atalgojumu aprūpē 24/7 ne tikai vienu, bet bieži 4-6 svešus bērniņus, no kuriem viens vai divi ģimenē pieņemtie bērniņi ir ar smagiem veselības traucējumiem, piemēram, manā audžuģimenē šobrīd aug 4 bērni, no kuriem viens jau 12to gadu – no dzimšanas ar invaliditāti, un viens bērniņš ģimenē no 4 mēnešu vecuma, šobrīd sasniedzis gada vecumu. Un man jāpagūst izvadāt bērnus uz skolu, bērnudārzu, mazo pastaigās, tāpat jāpagūst iepirkties, sakopt māju, pagatavot ēdienu, izmazgāt veļu, palīdzēt bērniem mācībās, apmeklēt bērnu pasākumus skolā vai bērnudārzā, apmeklēt kvalifikācijas celšanas kursus, uzrakstīt atskaites par bērnu attīstības problēmām, izvadāt bērnus pie ārstiem, utt, un to man jāpagūst vienai, jo nav ģimenē speciālistu un citu darbinieku. Nu nevajag attaisnot darbinieku bezatbildību!

 9. Seksuālā varmācība,joprojām tai aprūpes centrā noklusēta.

 10. Gribēju piepelnīties,,,Aizgāju uz aprūpes c.Teika. Ierādīja grupiņu…viena darbiniece uz grupiņu garīgi slimu bērnu ar veselības problēmām…NEVIENAS mantiņas,trenažiera…Grupiņas darbieniece teica,ka izvedīs bērniņus pastaigā,paņēma divus pie rociņām un aizgāja uz stundu…Kas tur grupiņā notikās…Tas nav iedomājams!!!!!!Izgāju no turienes ar sāpošu galvu un izmisumu!Tādai katorgai nepiekritu..!
  Vai TĀDoS darba apstākus uzņemties strādāt liek izmisums?! Vai vēlme izpirkt kādus savus grēkus?!
  Normāls cilvēks neparakstīsies uz TĀDIEM darba apstākļiem!
  Pasakat paldies,ka kāds vispār tur strādā!!!!!!

 11. Vai mājās savu bērnu kāds dikti čubina,un tikai ar viņu nodarbojas?!
  Ja bērns ir sauss un pabarots,tad māmiņa var padarīt savus darbus!
  Nevar aprūpes iestādē prasīt,lai viena,divas darbinieces katru bērniņu barojot tur rokās un ucina!!!!!!
  Telpu uzkopšana ,trauki ,apģērbšana,pārģērbšana,režīms tiek ievēroti…!!!!!!!!
  Bērnam vajag mīļumu,glāstus…NeVAR PIEPRASĪT to tikai no darbinieka!!!!!!!!!!!kurš tajā brīdī grupņā atrodas viens pats!!!!!!!!
  Paceliet algas,lai ir kas strādā!!!!!!!

 12. Rīgā nav darbinieku, laukos ir, bet lauku teritorijās aprūpes centrus slēdz ciet. Un tad vēl ierēdņi gaida algas paaugstinājumu, pieņem stulbus lēmumus, bet naudu gan grib. Kad beidzot kāds no ierēdņiem beidzot atbildēs par saviem glupajiem lēmumiem

 13. Un tas tikai tagad tika pamanīts! Liela māksla izvest bērnus ārā. Katrā bērnudārzā to dara ik dienas. Bez tam tādā iestādē drīkst strādāt tikai cilvēks, kurš no sirds mīl bērnus un savu darbu!

 14. Aprūpētājs jau mācās gadu ,bet kam šuvēja,kam cepēja izglītība.Un kas liedz videokameras grupiņās ieviest?

 15. 2 darbinieki uz vienu bērnu- vai tas iŗ maz?

 16. tik nav pateikts,ka bērni ,vismaz daudzi ir problēmu bērni,un par pastaigām,mazākie paši vēl nestaigā,ari’paņemt pie rokas var 2,bet viņu tur daudz/un jādomā ,ka kontingents no tiem bērniem ,ko neadoptē/nav brīvi-dokumentu ziņā ,slimi,u.t.t

Draugiem Facebook Twitter Google+