×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
31. maijs, 2012
Drukāt

Botāniskajā dārzā neparasti agri uzziedējusi viktorijas ūdensroze

udensroze_viktorija

Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza tropu siltumnīcā neparasti agri uzziedējusi viktorijas ūdensroze, tamdēļ ceturtdien LU Botāniskais dārzs būs atvērts līdz pat plkst. 22, aģentūrai BNS pavēstīja LU Preses centrā.

Šogad Viktorijas ūdensroze uzziedējusi neparasti agri – zieds atvēries naktī uz 31. maiju. Parasti viktorijas zieds atplaukst naktī, bet nākamajā dienā ap pusdienlaiku tas aizveras, lai pievakarē, iestājoties krēslai, atvērtos otrreiz un nākamajā rītā nogrimtu ūdenī briedināt sēklas. Baseinā augošajai viktorijai ir manāmi vēl vairāki pumpuri, tādēļ gaidāma vēl jaunu ziedu parādīšanās.

Savvaļā sastopamas divas sugas – Amazones viktorija (‘Victoria amazonica’) un Paranas viktorija (‘Victoria cruziana’). LU Botāniskajā dārzā ir ziedējušas abas sugas, šogad apskatāma Paranas viktorija.

Dabā viktoriju pirmais atklāja bohēmiešu botāniķis Tadeašs Henke 1801. gadā, būdams spāņu valdības sūtītā ekspedīcijā uz Bolīviju. Zinātnieks džungļos mira, un tā šis atklājums nenokļuva atklātībā. Sekoja vairākkārtēji franču un vācu botāniķu viktorijas atradumi Dienvidamerikas upēs, līdz 1837. gadā pirmie augi sasniedza Angliju. Tur ūdensrozes nodēvēja par viktoriju Anglijas karalienes vārdā. Drīz pēc sugas atklāšanas angļu dārznieki centušies augu izaudzēt apsildāmos baseinos, un pēc vairāku gadu nesekmīgiem mēģinājumiem tas pirmoreiz izdevās 1849. gadā. Pirmo nebrīvē plaukušo ziedu pasniedza karalienei Viktorijai.

Pašlaik pilnā plaukumā vēl zied rododendri.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+