×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
17. marts, 2015
Drukāt

“Brīnumainais sapņu dārzs” – Anitas Paegles zīmējumi un iedvesmas avoti

Publlcitātes fotoPubllcitātes foto

No 25. marta līdz 18. aprīlim Latvijas Mākslas akadēmijas aulā būs iespējams iepazīt mākslinieces Anitas Paegles zimējumus izstādē “Brīnumainais sapņu dārzs”, LA.lv uzzināja Mākslas akadēmijā.

“Anitas Paegles ilustrācijas bērnu grāmatām ir miniatūri mākslas darbi. Tajos dzimst īpaša tēlu pasaule – paralēli tekstam, līdzās tekstam un tālāk par tekstu. Tā ir pasaule, kurā viss ir līdzās, gan ritms, gan skaņa, gan tonis – kā orķestrī. Skaņdarba notis ir septiņas, variācijas bezgalīgas, un melodija arvien ir cita. To nosaka diriģents. Šajā tēlu pasaules orķestrī diriģents ir Anita Paegle. Viņa nosaka gan saturu, gan formu. Arī laiku, kas skatītājam un lasītājam nepieciešams ilustrāciju iepazīšanai,” mākslinieces darbus raksturo mākslas zinātniece Austra Avotiņa.

Anitai Paeglei 33 darba gados tapuši zīmējumi 32 grāmatām, 15 personālizstādes un 16 grupu izstādes, kā arī neaptverams daudzums citu darbu – tās ir ilustrācijas bērnu žurnāliem, kartiņas, markas un pēdējos gados arī ļoti veiksmīgs darbs pie Latvijas Bankas īpašajām monētām. Izstādē “Brīnumainais pasaku dārzs” būs iespējams iepazīt daudzpusīgās mākslinieces radošo sniegumu no visām pusēm. Turklāt izstādi tiks arī Anitas Paegles iedvesmas avoti – iemīļotas rotaļlietas un dažādi priekšmeti īstā brīnumdārza atmosfērā.

“Akvareļkrāsu dzidrumā un papīra mirdzumā caur to,veidojas īpašs attēls, kuru poligrāfiski ir ļoti grūti nodrukāt. Tāpēc Anitas Paegles bērnu grāmatu mākslas darbu oriģinālu izstāde būs vienreizēja iespēja novērtēt to, kas ikdienā grāmatu lasītājiem nav pieejams,” uzsver Avotiņa.

Anitas Paegles sasniegumi bērnu grāmatu mākslā ir augstu novērtēti un starptautiski apbalvoti – 2012. gadā viņa nominēta prestižajai pasaules mēroga Hansa Kristiana Andersena balvai, bet 2013. un 2014. gadā – Astrīdas Lindgrēnes memoriālajai balvai. No 1992. gada A. Paegles darbība arvien augstu novērtēta dažādos konkursos – viņa vairākkārt apbalvota Latvijas skaistāko grāmatu un “Zelta Ābeles” konkursos, viņai piešķirta Pastariņa balva, Imanta Zeberiņa balva, Pavasara balva, divas reizes – Jāņa Baltvilka balva, Tallinas ilustrāciju triennāles diploms un vairākas citas atzinības. 2014. gadā māksliniece saņēmusi “Latvijas Mākslas akadēmijas balvu” kā īpašu izcilības apliecinājumu. “Tas ir notikums, kas kopumā uztverams kā jauns solis grāmatu mākslas attiecībās ar stājmākslu un ieceļ arī bērnu grāmatu ilustrāciju t.s. brīvās mākslas statusā,” komentē mākslas zinātniece..

Izstādes noslēgumā, 18. aprīlī, plānota tikšanās ar mākslinieci un radošā darbnīca bērniem. Plašāka informācija tiks izziņota, notikumam tuvojoties.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+