×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
17. oktobris, 2014
Drukāt

Čigāne: premjera un ministru algas Latvijā neatbilst viņu atbildībai (45)

Foto: LETAFoto: LETA

Ministru prezidenta un ministru algas šobrīd Latvijā nav atbilstošas viņu pienākumiem un atbildībai, atzīmēja Saeimas deputāte Lolita Čigāne (V), komentējot viņas iesniegtos grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas tostarp paredz paaugstināt premjera un ministru algas.

“Šobrīd Ministru prezidenta jābūt speciālistam un jāpārzina visas nozares. Ministru prezidentam katru dienu, teiksim tā, jāpieņem miljonu vērti lēmumi,” teica Saeimas deputāte, piebilstot, ka arī ministriem jāuzņemas atbildība par valstij ļoti būtiskiem lēmumiem, jābūt kompetentiem savas jomas pārzinātājiem, kā arī jāzina valodas, taču ministru alga ir pat trīs reizes mazāka nekā šāda līmeņa speciālistiem privātajā sektorā.

Čigāne atzīmēja, ka tādējādi viņa rosina Ministru prezidenta un ministru algu koeficientu paaugstināt par 1,45 punktiem, kas nozīmētu algu pieaugumu Ministru prezidentam un ministriem par apmēram 1200 eiro.

Deputāte piebilda, ka, paaugstinot algas premjeram un ministriem, mazinātos korupcijas riski, jo šobrīd Latvijā premjeram un ministriem ir otrs zemākais atalgojums Eiropas Savienībā, apsteidzot vien Bulgāriju, kur ir augsta korupcija.

Čigāne minēja, ka Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija iesniegtos grozījumus plāno skatīt 21.oktobrī, savukārt parlamentā tos, iespējams, varētu vērtēt 30.oktobrī.

Finanšu ministrs Andris Vilks (V) atzina, ka ir gandarīts par savas partijas biedres iesniegtajiem grozījumiem, norādot, ka viņš iepriekš jau vairākkārt vērsis uzmanību uz ministru nepietiekamo atalgojumu, tomēr no valdības puses tas ticis ignorēts.

Pēc viņa teiktā, ja Saeima atbalstīs Čigānes iesniegtos grozījumus, premjera un ministru atalgojums tikai pietuvosies Lietuvas ministru atalgojuma līmenim, bet joprojām būs tālu no Igaunijas līmeņa, nemaz nerunājot par algu līmeni Eiropas Komisijā, kur tādu atalgojumu, kāds ir ministriem Latvijā, saņem tehniskie darbinieki.

Vilks arī minēja, ka Latvijas sabiedrībai ir ļoti augstas prasības pret ministriem, tādēļ viņiem, kā savas jomas augsti kvalificētiem speciālistiem, jāsanem arī pienācīgs atalgojums.

Tāpat viņš uzsvēra, ka ministriem būs ļoti daudz papildu pienākumu arī Latvijas prezidentūras laikā Eiropas Savienības (ES) Padomē, norādot, ka tādējādi ministriem būs jābūt kompetentiem par visu 28 ES valstu attiecīgās nozares ministriem.

Vilks arī norādīja, ka ministrs savus pienākumus pilda nepārtraukti, tomēr nesaņem par to papildus atalgojumu. Tāpat papildus atalgojums netiek piešķirts, ja kāds no ministriem nepieciešamības gadījumā pilda cita ministra pienākumus uz laiku, kā tas šobrīd ir situācijā, kad premjere pilda arī veselības ministres pienākumus.

Atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam šobrīd premjeram mēnešalgu aprēķina mēneša vidējās darba samaksas apmēram, kas noapaļots pilnos eiro, piemērojot koeficientu 4,05, savukārt ministriem – piemērojot koeficientu 3,85.

Pievienot komentāru

Komentāri (45)

 1. Ministru algas var arī paaugstināt Atbildēt

  Pie noteikuma: ministriem lielākas algas,mums-jūsu uzturētājiem,5% PVN ikdienas pārtikai un neapliekamo minimumu vismaz iztikas minimuma līmenī,ieviešot ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa!

 2. un ka ministri (kā satiksmes ministris ar vilcienu iepirkumu) salaiž visu grīstē, tad vai viņam jamaksā atpakaļ sava alga……?????????????
  nu ko teiksat??

 3. Ko te bāž privātajā sektorā ,privātajā sektorā.Ne viens deputātos vai ministros ar mietu nedzen,nu tad laižat uz to privāto sektoru un raušat piķi,bet laikam tur būs ķiška tonka.

 4. šito sterv nodot vaists policijai .tautu un pensionrus noved nabadzībā ,bet pašiem ar 3un vairāk tūkstošiem algas ir par maz … te ir jātaisa revolūcija šitiem vairs nekaunības netrūkst pensionārs

 5. Gribeetu zinaat, kaadu atbildiibu ir nesusi ministri un valdiibas par Latvijas valsts izzagsanu, par bezatbildiigu un savtiigu leemumu pienemsanu kuri muusu valsti ir novedusi nepieredzeetaa nabadziibaa, ka cilveekiem ar1. grupas invalditaati ir jaizdziivo ar ienaakumiem 107. eiro meenesii, ka lielaakai dalai nav pieejama mediciiniskaa paliidziiba nabadziibas deel, nav pajumtes kur dziivot, nav darba un t.t.

 6. Būtu interesanti uzzināt ,par ko atbild ministri?

 7. Varētu jau, ja vispirms būtu pacelts tautas labklājības līmenis, citādi sanāk jocīgi, ka kungs(tauta!) dzīvo nožēlojamāk kā kalpi (Saeima,valdība!). Bet Vilks atbilst savam uzvārdam – plēsoņa.

 8. Kaada ekonomika valstii,taada ministriem algas.Es kaa imigrants anglijaa, sanemu tikpat cik latvijaa ministru prezidents.Viela pardomaam.

 9. Tikai atbildība tautas priekšā vēl ir jānopelna! Neesmu manījusi nevienu ministru, kas atzitu ka vina alga atbilst padarītajam. Un kO Jus sakat par SIRDS ĶIRURGU, KAS SAŅEM 700 eur/ Ta ir atbildība par cilveku dzīvībām!

 10. pirmkaart ministriem vienreiz ir kkas jaaizdara arii tautas labaa … ne tika sev shkjietamus labumus sadariijushi … un pieliek sev pie algaam … Un atbildiiba vinjiem parasti beidzas , kad vinjus nomet, demisionee vai neparveel nakamajaas veeleshanaas … Tas noziimee ka vinjiem atbildiiba negulstas pilniigi nekaada … Neviens ieprieksheejais nav notiesaats vai cietumaa ielikts… atbildiibas NEKADAS…

 11. Ļoti interesants viedoklis.Kāda tad varētu būt motivācija būt šīs valsts pilsonim darba algas vietā saņemot nabadzības pabalstu?Tas nozīmē ka valsts vadība nav atstrādājusi arī līdz šim saņemtās algas.Šie pēc Latvijas mērogiem dāsni atalgotie speciālisti vecās Eiropas.valstīs nevarētu strādāt pat par sēņu vācējiem.

 12. Cigane neko jaunu nav pateikusi. Privata lauka firmas vaditajs pelnitu daudz, daudz vairak neka Latvijas valsts ministrs. Ministram jabut spejigam, sekmigam administratoram un tikai loti retais tads bus gatvs par pasreizejo ministra algu kalpot tautas druva, jo privati tas viegli pelnis daudz vairak. Lai sie brecosie populisti skatas uz to kas notiek privata sektora… varbut viniem ari tur butu jaierobezo menesalgas tada pasa limeni ka pasreizejas ministru algas….. ciadi vinu sajusma skan ta, maigi sakot, mazliet liekuliga.

  • tad lai iet unstraadaa privaatajaas firmaas … Arvien lielaaka sajuuta paarnjem, ka shobriid ministri ir visi tie kuri privaatajos biznesos ir izgaazuzhies …, vai tad taa ir???

 13. Vienotības cinisma kalngals Atbildēt

  Ne jau tapēc mēs jūs Saeimā ievēlējām,lai jūs steidzami rūpētos par papildus silēm (padomēm) un lielākām algām sev pašiem!Minimālā alga,minimālā pensija un bērnu pabalsti Latvijā ir viszemākie pat starp Baltijas valstīm! Jūs te nakaunāties salīdzināt savas algas ar algām pat Eiropas komisijā! Varbūt salīdzināsim arī Latvijas minimālo pensiju ar Briseles jeb Beļģijas minimālo pensiju,kur tā ir 9.991,63 eiro gadā,27,18 eiro dienā? Pat ikdienas pārtika Latvijā ir dārgāka nekā citās jaunajās ES valstīs! Samazināt pasaulē otro augstāko PVN likmi ikdienas pārtikai(Beļģijā,Nīderlandē,Portugālē-6%),protams,nevarat,jo vispirms ir jāparūpējas par savām algām!Tas,ka no PVN lieluma pārtikai ir atkarīga arī zemnieku ražotās lauksaimniecības produkcijas konkurētspēja,nav svarīgi! Ieviest,kā,praktiski visā pasaulē,ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa-arī nevarat,jo tad būs,nevis jāsamazina,bet jāpaaugstina sev IIN!

 14. Sekosim citu valstu praksei (kā citās jomās) Atbildēt

  Algu noteikt procentos no valsts budžeta un izrēķināt to no mūsu draudzīgāko valstu vadītāju algām – piem ObamaCare – proti, cik procenti Obim no savas valsts budžeta, tik Bērziņam no savas, un pēc šī principa citiem politamatiem ar. Vismaz sabalansēt budžets būs.

 15. Kāds darbs - tādi augļi Atbildēt

  Palielināt vajag! Viennozimīgi piekrītu! Īpaši “čigānēniem”, kas gatavi uzreiz šo pacēlumu izmantot uz savas ādas.

  VIENĪGI:

  Ja reiz atbildība politiska (ne materiāla, civiltiesiska), tad arī algu jāmaksā politiskās vienībās (politkredītos vai terminētās 10 gadu valsts politobligācijās), nevis ekonomiski-monetārās naudas zīmēs un vienībās jevrikos.
  Atkal letiņi pārpratuši Briseles burklānu vēlmes. ECB šefs jau neprasija vairāk maksāt, bet vairāk tērēt, lai beidzot tā Airopa ietu uz augšu.
  Vismaz vienā jomā būsim konsekventi un ieklausīsimies īstajos šīs zemes saimniekos.

 16. Ja politiķi zinātu, kas ir atbildība, tad mēs varētu runāt par viņu algu celšanu. Noēdās resni un vēl prasa. Kaunējušies būtu. Darbi, kur ir darbi tautai par labu? Sev, tikai sev!

 17. Sālīdzinoši zemās ministru un premjera algas Latvijā arī ir pateicoties sakropļotai politiskai videi, kur visur jaucās, tā saucamie, kreisie sociāldemokrāti, kas, redzi, ļoti rūpējās par tautu un visu risinātu daudz labāk. Katrs mēģinājums uzlabot valdības materiālo stāvokli būs simtskārtīgi izmantots politiskajās cīņās. Kā mēs zinām, padomijā, ja tu tieci pie krēsla – algu vispār varēji nesaņemt. Un šodien nejau no algām iztiek ministri un deputāti Krievijā. Tāpēc, ja mēs gribām korumpētu valsti, kas visos sarakstos ir pirmā “no otra gala”, ministriem algas jābūt tādas, kā padomju laika stāstija ir, īstiem komunistiem, proti, – zemākas par slaucējas algu. Jo tie bija īstie tautas kalpi. To algu viņi varējuši atdot kādam bērnu namam, konfektēm, jo ļoti mīlējuši bērnus.

 18. Izskatās gan drīzāk Atbildēt

  Īstais rosinātājs-Vilks,bet Čigāne izvēlēta par sabiedrības kritikas grēkāzi!

 19. Turpināsim konsolidēt sociālo budžetu? Atbildēt

  Pateicoties tieši šādiem miljonu vērtiem lēmumiem,valsts valsts kase jau arī ir vienmēr tukša!

 20. Var piekrist Čigānei tikai vienā aspektā – ministriem algas patiešām jau sen neatbilst viņu atbildībai. Jo, algas lielas, atbildības nekādas. Tātad slgas, sekojot Čigānes domu gaitai, – jāsamazina.
  Laiks šo jautājumu pārskatīt, jo tik daudz glupību ministrijās sadarīts, taču neviens ministrs nekādu materiālo atbildību līdz šim nav uzņēmies.

 21. Cik mīļi, ka parlamentā ievēlam tos, kam vispirmām kārtām rūp nevis sava, bet savu tuvāko labklājība.
  Ja tā turpināsies, pēc gadiem septiņdesmit uz silesļaužu žēlastību varēs cerēt arī sētnieki un sanitāri …

 22. Jā tik tiešām ministri pieņem miljonu vērtus lēmumus.Tikai diemžēl šie miljoni ir norakstāmi valsts zaudējumos un nekādas atbildības .Tāpēc tiem saimas ciniķiem vajadzētu sētnieku algas!

 23. Lai būtu godīgi, ministru algas jāmēra minimālajās algās, piem 10-15 mininimālās. Tad, ja valdība grib pacelt algas, tās jāceļ kopā ar minimālo algu. Godīgi…

  • Algu lieluma piesaistes risinājums ir labs. Par apjomu protams ir jādiskutē, bet obligāti ir jābūt mainīgajai daļai, tas ir, par veicamo darbu kavēšanu, pienākumu nepildīšanu utt. attiecīgi tiek atvilkti noteikti procenti.

 24. Manu pensiju arī pie reizes vajag trīskāršot,lai būtu konkurētspējīga!

 25. Jā noteikti neatbilst, tādēļ vajadzētu pielikt tik pat cik pensionāriem pie pašreizējās indeksācijas kādus 5 eiriķus, lai izjūt pielikumu.

 26. Interesanti būtu zināt, vai tad, kad tika salīdzināts ministru atalgojums starp valstīm, tika ņemts vērā šo visu valstu budžets. Kā šai piedāvājumā ir pamatots finansējums algu pieaugumam – palielinot nodokļu slogu? Jā, pieļauju, ka algu līmenis var būt neatbilstošš atbildības līmenim un nepieciešamajām zināšanām… bet tas pats attiecas uz daudzām citām specialitātēm un nozarēm, kā minēts komentāros. Manuprāt, prioritātei būtu jābūt – kā mainīt uzņēmēju kultūru/ attieksmi pret likumdošanu… kā radīt labvēlīgu vidi uzņēmējdarbībai, lai nebūtu jāizvairās no nodokļu maksāšanas??!?

 27. Kāda tad šiem atbildība? Sataisa *ūdus, valsts zaudē miljonus, neviens neko neatbild (auto nodokļa piemērs). Vai tad kāds ministrs ir atbildējis ar saviem personīgajiem līdzekļiem par valsts izsaimniekošanu un interešu grupu lobēšanu? Manuprāt neviens.

 28. Izskatās,ka virzoties tādā tempā,mēs treknos gadus jau pēc nepilna gada apdzīsim!

 29. Un tādā veidā,pēc Vilka kunga domām,mēs likvidēsim Latvijā sociālo nevienlīdzību? Varbūt Vilka kungs,kā finanšu ministrs,pie viena varētu arī sabiedrībai paskaidrot,uz kā rēķina šīs Ministru prezidenta un vēl trīspadsmit ministru algas ir paredzēts paaugstināt?

 30. Ja jau ministru prezidentam jābūt tik unikālam specialistam,kas pārzina visas nozares,tad jau turpmāk,kā ministri,tā ministru prezidents varēs iztikt bez daudzajiem štata un ārštata padomniekiem,bet finanšu un satiksmes ministri bez vairākiem valsts sekretāra vietniekiem! Būs liels ietaupījums!
  Jācer,ka vienlaikus,arī Latvijas minimālā pensija,atbilstoši,pietuvosies Lietuvas minimālās pensijas līmenim un būs vairākkāŗt lielāka,kā arī tiks beidzot ieviesta,kā Lietuvā,obligātā veselības apdrošināšana un atraitņu pensijas!

 31. Un skolotāju algas Latvijā atbilst viņu atbildības līmenim?

 32. Kas to būtu domājis Atbildēt

  Mūsu “Vienotībā”,izrādās ir Latvijā paši,paši gudrākie politiķi!

 33. Un šīs ministru algas,salīdzinājumā ar algām valsts uzņēmumu valdēm,ir vismaz jāčetrkāršo! Tādēļ,jāturpina sociālā budžeta konsolidēšana,atkārtoti samazinot pensijas un bērnu pabalstus!

 34. javed vairāk latatiņus pardoršanāi???

 35. Vai tad strādājošiem atbilst, izdarītā darba cienīga alga.Deputātus ievēl TAUTA,lai panāktu cilvēka cienīgu atalgojumu utt.,tikai pēc tam domātu par sevi. Algu maksā pēc padarītā ,bet te jau vēlas saņemt sākumā.Tas ir ļoti amorāli.

 36. Algu palielināšanai varētu piekrist, bet kur tad ir tā atbildība? Pat par krāpšanu (Zaķa gadījumā) nav konsekvences.

 37. Čigāne cerēja ka būs IZM ministre un laicīgi domāja par algu. Vai tiešam vņa iedomājas sevi tik kompetentu šajā jomā??!!

 38. vinai nekad nav bijis kauna- MELOT UN IZLOCITIES / – TA KA NEKADU ATBILDIBU NE PREMJERS NE MINISTRI NE SAIEMAS DEPUTATI NENES PAR SAVU NEKOMPETENCI – TAD TAS ALGAS KO SANEM IR ABSOLUTI NEATBILSTOSI LIELAS / SKAT .. VESELIBAS/ IZGLITIBAS – MINISTRES UN TTT

 39. TAI ČIGĀNIETEI GAN NAV KAUNA….NU, BET KO TU NO ČIGĀNA DAUDZ GRIBI…

 40. Pensionāre no zemgales Atbildēt

  Kauns par deputātu mantkārību – pensionāriem ar 40 gadu darba stāžu pensija nesasniedz pat 250 eiro.-Čigānei iedot zirgu un lai jāj no saeimas ārā -paskatīties , kā ļaudis dzīvo laukos.

 41. mŪSU ALGAS ATBILST EIROPAS ALGĀM….STRAUJUMA SOLĪJA ARĪ VISIEM IEDZĪVOTĀJIEM PIELIKT ALGAS

 42. Medmasinai, kas injice zales un dara citus darbus, samaksa un atbildiba atbilst vinu algam? Te tik atkal grasas piebazt savas kabatas un atbildiba jau nebus. Vairs nav no musu puses ticibas jums. No sakuma ir japierada, ka eat spejiga komanda un mums jaredz padaritais un, tad varat tik sakt domat par algu palielinasanu. Mums jau par nepadarito nemaksa un , ja slikti strada, tad palaiz bez kompensacijam. Butu kaunejusies, bet jus liekezi to neesat apguvusi!

Draugiem Facebook Twitter Google+