×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
6. augusts, 2015
Drukāt

Cirks, veikals un koncertzāle – bīstamas? (1)

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Pērn oktobrī izveidotais Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) pēc 584 ēku pārbaudes kopš darbības sākšanas secinājis, ka vien 15% ēku pilnībā atbilst visām drošības prasībām, bet trīs ēkas Rīgā atrodas kritiskā stāvoklī. Savukārt 14% pārbaudīto ēku pārkāpumi ir būtiski, to novēršanai steidzami jārīkojas.

BVKB vadītājs Pēteris Druķis vakar preses konferencē vien pēc atkārtota žurnālistu un ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas mudinājuma nosauca to ēku adreses, kuru ekspluatāciju varētu apturēt. Tās ir Rīgas cirka ēka Merķeļa ielā 4, koncertzāle “Palladium” Marijas ielā 21 un biroju ēka Lomonosova ielā 6. Visās ēkās esot problēmas ar nestspējas konstrukcijām. Rīgas cirka ēkas īpašniekam līdz 7. septembrim, bet divu citu ēku īpašniekiem līdz augusta beigām ir jāiesniedz birojam dokumenti, kas apliecina ēku drošību.

P. Druķis preses konferencē sākotnēji skaidroja, ka visu iepriekš nosaukto ēku ekspluatācija nav pārtraukta tāpēc, lai izvairītos no tiesas procesiem ar īpašniekiem. Viņš arī atzina – ja līdz noteiktajam termiņam nebūs pārliecības par ēku drošumu, tad to izmantošanu pārtrauks. Lomonosova ielas 6 un “Palladium” apsaimniekotāji gan noraida VBKB secinājumus.

Rīgas tirdzniecības centra Lomonosova ielā 6, kurā atrodas mazumtirgotāja “Rimi Latvia” veikals, nekustamo īpašumu pārvaldītāja “Marno J” īpašnieks Juris Kalvelis aģentūrai BNS P. Druķa vēstījumu nosauca par “paziņojumu bez faktiem”. Viņš norādīja, ka BVKB ēku apsekojis un iesniedzis darāmo darbu sarakstu, kas jāveic, lai ēku savestu kārtībā. Kalvelis uzsvēra, ka nevienā brīdī neesot bijusi saruna par to, ka ēka varētu būt bīstama. “Būvniecības birojs taču būtu mūs aizvēris ciet, ja tā būtu,” pauda Kalvelis, piebilstot, ka patlaban tiekot pildīti visi uzdotie darbi, lai ēka būtu nevainojamā kārtībā. Savukārt “Rimi Latvia”, kura veikals atrodas Lomonosova ielas 6 ēkā, sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite pastāstīja, ka “Rimi” ir nepatīkami pārsteigts par izskanējušo informāciju. “Tūlīt pēc šīs informācijas uzzināšanas sazinājāmies ar Būvniecības valsts kontroles biroju, kurš apstiprināja, ka tā ēkas daļa, kurā atrodas mūsu veikals, atbilst visām drošības prasībām un tā ir droša mūsu apmeklētājiem,” sacīja Bite. Viņa norādīja, ka pēc “Rimi” rīcībā esošās informācijas ēkas īpašnieks, no kura tiek nomātas veikala telpas, nepaziņojot nomniekiem, ir veicis nesaskaņotus būvdarbus citā ēkas daļā, kas neietekmē veikala drošību. “Taču ēkas īpašnieks ir aktīvi reaģējis un izstrādā plānu, kā novērst ēkas nepilnības,” sacīja Bite. Arī koncertzāles “Palladium” pārstāvji noraidīja BKVB pārmetumus par ēkas bīstamību. “Publiski izskanējusī informācija, ka “Palladium” koncertzālē uzturēties ir nedroši, nav pamatota,” atzinusi koncertzāles direktore Linda Andersone. Viņa informēja, ka BKVB koncertzālē “Palladium” veicis pārbaudi 2015. gada 15. jūnijā, kad jau bija sākti plānotie darbi koncertzāles gadskārtējai kosmētiskai sakopšanai. “Sakopšanas darbu laikā novērš ēkas dabisko nolietojumu,” teica Andersone. Tāpat viņa minēja, ka BKVB 3. augusta atzinumā par publiskas ēkas ekspluatācijas pārbaudi norādīts veikt darbus, no kuriem daļa jau bija iekļauta plānoto darbu sarakstā, savukārt pārējie tiks rūpīgi izvērtēti un iekļauti veicamajos darbos. Andersone arī pastāstīja, ka patlaban koncertzāle nav atvērta apmeklētājiem. Plānotos darbus ir paredzēts pabeigt 1. septembrī, un koncertzāle darbību atsāks 18. septembrī.

P. Druķis skaidro, ka veiktajās pārbaudēs pārkāpumi visbiežāk bija saistīti ar ēkas ugunsdrošību. Tie atklāti galvenokārt viesnīcās un gandrīz pusē gadījumu arī tirdzniecības centros. Otrs biežākais pārkāpumu veids ir ēku nestspējas un vides pieejamības prasību neievērošana.

BVKB direktors Pēteris Druķis: “Ēkas, kurās atklāti būtiski pārkāpumi, ir salīdzinoši vecas un ilgstoši nav pienācīgi uzturētas. Savukārt katra otrā no ēkām, kas atzītas par pilnībā drošām, ietilpst vecuma grupā no 5 līdz 50 gadiem. Gandrīz puse jeb 46% no teicamā stāvoklī esošajām ēkām ir tirdzniecības centri, bet gandrīz ceturtdaļa jeb 23% – ārstniecības un veselības iestādes. Kā pozitīvus piemērus varu minēt kultūras pili “Ziemeļblāzma”, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri un sporta un izklaides kompleksu “Ķīpsala”.”

Kopš 1. jūlija BKVB kontrolē arī būvdarbus. Tas nozīmē, ka visos jaunajos būvniecības objektos birojs būs klāt, sākot no būvprojekta apstiprināšanas un beidzot ar gatavās ēkas pieņemšanu ekspluatācijā.

BKVB pavisam šajā gadā iecerējis pārbaudīt 2000 ēku.

VIEDOKLIS

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola: “Biroja darbības mērķis ir būt efektīviem partneriem pašvaldībām un būvvaldēm, kā arī citām kontrolējošām institūcijām, lai nodrošinātu kvalitatīvu un drošu būvniecības procesu. Pirmā pusgada biroja darbības rezultāti pierāda, ka jau paveikts nozīmīgs darbs pie esošo sabiedrisko ēku apsekošanas, bet no 1. jūlija sekmīgi uzsākta jauno būvobjektu kontrole. Biroja galvenais uzdevums ir būt vienojošam spēkam būvniecības nozares sakārtošanā, īpašu uzmanību pievēršot sadarbībai ar nozares uzņēmumiem, kā arī sabiedrības informēšanai un iesaistei.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ar Zolitūdi ir bijis par maz! Būtiski uzlabojumi un secinājumi nav izdarīti. Vajadzēja toreiz no kases neatejot kādu iesēdināt, bet notika kā paredzēja vecais Bērziņš, proti. pagāja pusgads un visi ir balti un pūkaini. Arī jaunradītā Druķa iestāde ir tukša, darba nespējīga amēba bez tiesībām un respekta. Tātad gaidīsim nākamo katastrofu un varbūt tad sāksim kustēties.

Draugiem Facebook Twitter Google+